КОЗУНАЦИ - вкусни, дъхави, разкошни! (Козуначена тема)

  • 300 188
  • 1 420
# 600
Джемма, щолена защо е с толкова много мая /нали 3 кубчета или аз нещо не съм разбрала/?
Казваш, че е по сбит и не така бухнал като козунак, а маята е доста повече от на козунак. Не мога да схвана с каква цел?

Понеже за коледните празници правих щолена на Джемма ще си позволя да ти отговоря.Аз също питах за маята,точно толкова е количеството,защото става много тежко тесто.След изпичането щолена е по-мек,но с престояването си се втвърдява,поне при мен беше така.Иначе е много вкусен.

А дали има тънкости при печинето на козунак?Има ли някакви хитринки ,когато стигнем до печенето newsm78

Да кажа как пека.
Тестото ми втасва във фурната на 50 градуса.Когато е готово,изваждайки формата,засилвам градусите на 170.Намазвам тестото с каквото съм приготвила и връщам формата във фурната,колкото се е загряла-толкова.Оставям да пече на долен реотан първите10-15 минути,после пускам и горния.Когато коричката отгоре се изпече(да ми хареса)слагам фолио,за да не изгори и наблюдавам.Време не съм засичала.Гледам го на вид,на аромат и преценявам,но до сега не съм изваждала недопечен козунак.

Виж целия пост
# 601
max-mama ,благодаря!Чета аз тук за купичка с вода ,но не разбрах с каква цел се слага във фурната,докато печем козунака newsm78
Виж целия пост
# 602
max-mama ,благодаря!Чета аз тук за купичка с вода ,но не разбрах с каква цел се слага във фурната,докато печем козунака newsm78
За да не изсъхва козунака при печенето.
Виж целия пост
# 603
моми4ета,един въпрос-как да направя козунака по-мек newsm78-с пове4е втасване,с по -малко пе4ене или да го завия с нещо като го извадя-направих един опит в4ера по рецепта от тук и стана разкошен ,само ми беше недостатъчно мек ,като купешките-моля да издадете тайната Wink
Виж целия пост
# 604
 newsm43 newsm43 newsm43 newsm43 newsm43

Провалих се! Май трябваше още по-твърдо да направя тестото...Всичко се разля.....От какво се получи така според вас? Снимки малко по-късно, но на нищо не прилича...Т.е. прилича..На питка без никаква плетка.....
Виж целия пост
# 605
newsm43 newsm43 newsm43 newsm43 newsm43

Провалих се! Май трябваше още по-твърдо да направя тестото...Всичко се разля.....От какво се получи така според вас? Снимки малко по-късно, но на нищо не прилича...Т.е. прилича..На питка без никаква плетка.....

Ти си си отговорила.Още брашно му е трябвало на тестото в началото.В повечето рецепти пише *меко тесто*,но според мен трябва да е средно твърдо,аз така правя.
Нищо,не се кахъри,следващият път ще стане. Hug
Виж целия пост
# 606
Ох, маме и аз май съм на път да те последвам. Панетонето ми със эакваска не втасва или по-точно мнооого бавно втасва, изчака ми се чакането 4-ти ден. А тестото преди малко го ръчнах отстрани- ммм, пълно е с конци, аромат и вкус на купеното панетоне от Метро. Ще чакам още, какво да правя, няма да го хвърлям я.
Виж целия пост
# 607
Макс, не е само това...Превтасало беше.....хайде да пусна снимки, въпреки,че много ме е срам...Срам, срам, срам...утре на закуска - сладка питка или кекс - както ви хареса - това ще ядем!

Не гледайте и пак не гледайте

Джемма, ще успееш! Аз вярвам в теб! Че както е тръгнало....хващам пак пътя към морето...че у нас няма да се ядат явно козунаци...у вас ще е.....Чакай, Джемма, чакай...до утре вечер ако трябва чакай...И аз ще чакам с теб!
Виж целия пост
# 608
Макс, не е само това...Превтасало беше.....хайде да пусна снимки, въпреки,че много ме е срам...Срам, срам, срам...утре на закуска - сладка питка или кекс - както ви хареса - това ще ядем!

Не гледайте и пак не гледайте

Джемма, ще успееш! Аз вярвам в теб! Че както е тръгнало....хващам пак пътя към морето...че у нас няма да се ядат явно козунаци...у вас ще е.....Чакай, Джемма, чакай...до утре вечер ако трябва чакай...И аз ще чакам с теб!

Когато е по-твърдо тестото,по-бавно втасва,а когато е по-меко,по-бързо втасва,че и превтасва.Но ти ги знаеш тези неща.Аз слагам брашно до последно,докато видя,че вече трудно поема,ръся върху тестото по 1/4 сл и наблюдавам.
Сигурна съм,че няма да остане.В краен случай,на парчета,сиропираш и с един млечен крем на торта.
Виж целия пост
# 609
Аууу явно тази година ще е се дъня на поразия ..
Сега правя втори опит, ако пак излезе  неуспешен smile3511
мисля да си заявя 5 козИнака в Пикадили
Виж целия пост
# 610
И аз замесих моя и ми се струва, че му е малко брашното Sad. Много лепеше, докато го месех, топях си ръцете постоянно в олио+масло. Сложих един килограм брашно, правих го по рецептата на Тандори. Доста се е разлял, в момента втасва, пускам снимка по-вещите да видят и да кажат как е. За първи път меся козунак, така ми се яде, че ми се плаче  Cry, тук няма като нашенските козунаци. Дано да стане, поне на мирис го докарах, докато месех ми миришеше на истински български козунак.
Ето снимката, дайте ми надежда, че ще стане нещо  Confused:

Виж целия пост
# 611
Маме, ще чакам аз, ама ме притесянват само яйцата. То са само жълтъци по-точно ,ама на това топлото до сутринта дали няма да се развали тестото?  newsm78 Млякото е на прах, не е прясно, но яйцата... Нямам опит с толкова дълго втасване. Но каузата не е загубена, ще се боря докрай, вкусът на тестото и мирисът ме вдъхновяват. Heart Eyes
Ако не втаса пак ще го изпека и ще ядем малко тухлички, а другото ще го направя на торта с крем. Mr. Green
Виж целия пост
# 612

Моля,моля...аз съм по напред.Този път съм първа в класацията.Таквоз чудо не съм чувала.Козунака ми стана тъмен.От що ли е това?Дали му се е случвало на някого такова чудо. smile3511
Ох,и моя беше такъв жълтичък...пък сега smile3514
Реших да пробвам рецептата на Джемма .Всичко по правилата.Хем си знам,че не съм по рецептите,ама на...и аз да се наредя в козуначената тема.Че и цветенца исках да правя newsm45
Виж целия пост
# 613
Marieta,на мен ми изглежда добре тестото  Peace
Джема ,ти панетонето на сестрите ли си подхванала с многото жълтъци  Thinking
Виж целия пост
# 614
nani m, благодаря, че ми вдъхна надежда  Heart Eyes.
Още един въпрос имам - колко часа горе-долу втасва тестото на стайна температура?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия