Откога сме лели?

  • 15 191
  • 297
# 180
Само че, виждате ли, често децата контактуват с възрастни, чиито имена не знаят /площадката, парка, магазина, улицата/.
Виж целия пост
# 181
Само че, виждате ли, често децата контактуват с възрастни, чиито имена не знаят /площадката, парка, магазина, улицата/.
Да, така е, Валентина обикновено ги нарича този мъж или тази жена, а иначе видимо младите и по-големи от нея кака и батко.
Мисля,че казва кака на децата до 18-19 годишна възраст, другите й са мъже и жени. Като се замисля, това не сме го коментирали с нея, просто така си се изразява, може би чувайки от мен   Thinking
Виж целия пост
# 182
Ляля има поне две приемливи за кокетството значения: родствена връзка и непозната жена Wink Втората може да е засукано младо маце на 25 или 45 Wink
Обаче чак пък толкоз кокетство от зряла жена! Wink

Аз самата използвам "кажи на леля..." за приятелки мои и малки деца. Имам предвид наистина малки. Неуважително е използване само на име за близък човек от 2 годишно дете сякаш. Или поне традицията е такава. Жената има дете на същата възраст - къде толкоз кокетство, че да се обиди? И едно "лельо" ли ще ме дамгоса кат' пеньоареста чорлава готвачка?

Виж целия пост
# 183
Майка ми беше извеждала едното хлапе преди време и срещнали една баба, ама баба, по- възрастна от моята майка жена, над 60-те. Детето съвсем спонтаннно се обърнало към нея с "Бабо...", а коконата запалила и заобяснявала на 3-4 годишното ми хлапе, че няма внуци и че не може да й се казва така /пък/.  Laughing Че и с "каките" е същото- не са "лели", я как изглеждат, колко са млади, някои деца нямат. Надпреварват се да разкажат кой колко често ги смалява на възраст, понеже това очевидно има особено голямо значение за тях. Коконски мити работи, уважаеми другарки и другари. Предупреждавайте децата, горките, да не ви състаряват зорлем.
Виж целия пост
# 184
Ха! И аз това съм го слушала в асансьор...
И нямаше къде да избягаме с детето!
А не я бяхме наричали така! Ама реши да си обясни жената... Simple Smile
Виж целия пост
# 185
 За моите племеници съм лельо, за децата на близки приятели също.
 Виж снощи се впечатлих от една позната, която каза на 9 месечното си бебе - Ела да отидем при каката. Поогледах се и установих, че аз съм каката hahaha На 34 г ми се струва, че съм подминала каките, ама момичето явно се притесняваше да не ме обиди.
 В интерес на истината не ми прави добро впечатление 3-4 годишно дете да казва на 70 годишния ми дядо - Здравей Стояне!
Виж целия пост
# 186
Да тези обръщения показват някакъв вид уважение към по-големите. Е когато си вече голям човек няма да наричаш колегите и приятелите се како и бате или лельо и чичо ако не са ти роднини. Но малко дете да каже на баща ми Иване ми се струва доста неуважително. Или пък на мен да ми викат како при положение, че съм с 2-3години по-голяма от майките им. Въобще не се притеснявам от това че ще дойде момент, когато ще ми викат бабо. Такъв е животът.
Виж целия пост
# 187
Синът ми какосва всички които са под моята възраст34 г ,на видимо по-възрастните казва леля, а на жени на преклонна възраст над 65 години са баби. Той е на 3г и който има по-малко акъл от него да му се сърди  Peace. Аз държа да съм леля на децата с които играе  Wink
Виж целия пост
# 188
Обществото има опрделени норми на поведение, които са приети, в тесен семемн кръг, можете да се обръщате помежду си ако желаете и с имената на древни индиански божества, но в рамките на общуване извън гореупоменатия тесен семеен кръг, е редно да се ползват общоприети обръщения.
Стигаме до въпроса: чие общество? Защото в рамките на нашата /българска/ общественост тези обръщения са възприети и са доста по-разпространени от другите, за които ти говориш. А кое определя "общоприетото" за дадено общество? Именно интензитета, правилото, а не нечии изключения. В този ред на мисли смятам, че говориш за друго общество. Съгласна съм, че всеки има право да избира пример на поведение. В такъв случай ще приключа с това, че от обществото, за което говориш, има много какво да научим. Но сред "много"-то /конкретно за мен/ не са човешките отношения.
Всъщност нека направя още едно уточнение. През цялото време визирам не "непознати", а "познати извън семейния кръг".
И действително последно. Извинявам се за израза "превземат", но показването на "класа" и граденето на ниво посредством стъпване върху националната принадлежност и особености не е обект на уважението ми. Човек може да промени всичко в себе си, но това не му дава право да хвърля прах върху останалите, които успяват да живеят с факта, че не ги е раждала Клеопатра.

А сега ще се запозная и с останалата част от обновеното в темата.
Виж целия пост
# 189
Коконски мити работи, уважаеми другарки и другари. Предупреждавайте децата, горките, да не ви състаряват зорлем.

Мисля, че родителят е възпитател. Децата не са виновни, те копират. Ако у дома едно дете слуша, че дамите са "госпожо", а мъжете "господа", то никога не би се "объркало " навън. Въпроса не опира до кокетство, нито пък нещо страшно и непоправимо се случва, когато едно дете фамилиарничи с непознат (защото за мен обръщението "лельо" е интимно, семейно и топло- вече обясних защо). В очите ми обаче родителят до детето има пропуски във възпитанието му. Наистина не грандиозни, но говорят за едно друго ниво. Поне на мен.
Виж целия пост
# 190

Стигаме до въпроса: чие общество?

Моето общество не използва тези обръщения. Човешките отношения са съвсем различно понятие от елементарното възпитание- как да се храним, говорим, обръщения, хигиена и т.н азбучни истории, които са уредени от етикета (който от своя страна е част от възпитанието).
Клеопатра не ми е майка, но като малка използвах "тази жена" и "този мъж". Леля казвах на сестрите на мама и лелките в детската градина (обаче там обръщението беше възприемано от мен като професия "лелка"  Joy). Силно гримираните възрастни дами са будели неприкрит ужас и резонен въпрос относно баба Яга и обитанията и.  Зададен дискретно- на мама или директно на въпросната дама. Simple Smile
Виж целия пост
# 191
Мен са ми много неприятни тези обръщения. Не харесвам да ме наричат леля. Предпочитам да ми казват по име или направо госпожо, ако са непознати хора.
Не знам от кого са общоприети тези норми да се наричат непознати хора леля, стрина, кака, но ги смятам за абсурдни.
Виж целия пост
# 192
Като махнем роднинската връзка, леля ставаш веднага щом имаш дете. Няма не искам, няма недей! ако ще и на 19 г. да си...
Виж целия пост
# 193
Във връзка с горния пост да ви разкажа нещо от младите ми години. Blush
Станах мама на 19 и като излизах с количката децата от квартала веднага ми лепнаха титлата "Леля".
Приех го за нормално. Обаче-когато ми звъняха хлапетата,на по 15-17 години да викат мъж ми да ритат в двора на училището той си беше "Бати".
 Е,това вече ме дразнеше. #2gunfire
Виж целия пост
# 194
Много по-мило би ми било дете да се обърне към мен с "лельо", отколкото с "госпожо". Синът ми нарича майките на връстниците му по име, другите деца също се обръщат така към мен, но никак не бих се обидила и на "леля".
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия