Идеи за Бизнес 4

  • 126 476
  • 898
# 795
Консигнацията се практикува доста, особено в тази криза. Стоката се оставя със стокова разписка, но в последствие може да се върне, вместо да се плати.
Предполагам , че имаш предвид за евтин вид стоки ..
Примерно на стойност от няколко стотин лева.

Да, няма консигнация.
Там където се прави е някаква форма за забавено плащане с опция за връщане.
А каква е разликата между двете?
Виж целия пост
# 796
http://www.odit.info/?s=6&i=85471&f=1

Тук намерих как се отчита консигнацията според закона за счетоводството, което ще рече, че съществува такава форма.

А тук е дадено съвсем синтесирано:  http://www.odit.info/?s=6&i=56378&f=1
Виж целия пост
# 797
Titina, счетоводителите отчитата каквото трябва.
А тука пишем какво има и какво няма по закон.

Рени, при консигнацията има условност. Поне аз така я разбирам -> Ако го продадем, ще ти платим. При отложеното плащане с опция.. дето съм го писала... единия доставя, другия бави плащането /което дължи от самото начало за покупката!/.. но после се отказва от нея... Да но съм ясна.
Права си, че употребата и смистъла иначе са еднакви.
Виж целия пост
# 798
арт мама т.к. не съм специалист в тази област и познанията ми са само от университета, но никъде в правната уредба не съществува термина отложеното плащане с опция.

Това е начин на плащане, както плащане в брой, с кредитна карта и др от сорта.

Отложено плащане имаме при борсови сделки и митнически режими.

и още нещо:

За договора за консигнация и сделките произтичащи от него, няма изрична правна уредба в ТЗ. По правната си характеристика договорът за консигнационна продажба е един от специалните видове комисионен договор и към този договор следва да се прилагат правилата за комисионният договор.
При консигнацията, доверител (консигнант) предава на комисионер (консигнатор) стока за да я продава “от свое име, но за сметка на консигнанта” срещу определено възнаграждение (комисионна).
Виж целия пост
# 799
Консигнацията я премахнаха, за да може държавата да си прибира ДДС-то дори и от непродадени стоки.
Сега доставчикът трябва да фактурира стоката, която предава на търговеца с ясното съзнание, че той няма да му плати, но затова пък трябва да си внесе ДДС-то по предадената стока. След определен период от време (по договорка между двете страни) се прави преглед на продадената част и съответно се издава кредитно известие за непродадените стоки. За тях доставчика може да си върне ДДС-то.
През това време държавата разполага с парите на доставчика безлихвено да прави каквото си иска. Ако стоките не са продадени за 3 месеца например, доставчикът е длъжен да плати ДДС-то на държавата в месеца на предаването, а след 3 месеца ако търговеца му върне стоките или част от тях - да си поиска от държавата (или приспадне) ДДС-то, което е внесъл по-рано.
Виж целия пост
# 800
Консигнацията я премахнаха, за да може държавата да си прибира ДДС-то дори и от непродадени стоки.
Сега доставчикът трябва да фактурира стоката, която предава на търговеца с ясното съзнание, че той няма да му плати, но затова пък трябва да си внесе ДДС-то по предадената стока. След определен период от време (по договорка между двете страни) се прави преглед на продадената част и съответно се издава кредитно известие за непродадените стоки. За тях доставчика може да си върне ДДС-то.
През това време държавата разполага с парите на доставчика безлихвено да прави каквото си иска. Ако стоките не са продадени за 3 месеца например, доставчикът е длъжен да плати ДДС-то на държавата в месеца на предаването, а след 3 месеца ако търговеца му върне стоките или част от тях - да си поиска от държавата (или приспадне) ДДС-то, което е внесъл по-рано.
перфектно обяснено!
Виж целия пост
# 801
Това е за счетоводното отчитане на консигнацията при консигнатор регистриран по ДДС. Ако не е регистриран тогава какво. Или няма договор и за комисионна.
Виж целия пост
# 802
Titina, аз обясних смисъла и логиката на заобикалянето.  Не става въпрос за термини.
Tigar-migar е обяснил същността, никак не ми се искаше да го пиша аз, пък и можеше да не съм дипломатична... Simple Smile
Виж целия пост
# 803
арт мама в коя част нямаше да си допламатична, че не ми стана ясно...

Договор за консигнация съществува, независимо как го тълкува ЗДДС.

 Tigar-migar как става отчитането когато консигнатор не е регистриран по ЗДДС.
Виж целия пост
# 804
Titina, ти Тigar-мigar прочете ли какво е написал?
За каква консигнация говорим с фактуриране на цялата сума, плащане на ДДС и т.н? Там нямаше да съм дипломатична Wink

ПС За мен договор за консигнация, който може да се сключи, но не и да позволи същинска консигнация, не е консигнация по същество и само това м евълнува в случая. Никак не искам да обсебваме темата с това кой термин, кой как разбира и затова няма да обяснявам повече аз какво разбирам.
Виж целия пост
# 805
 арт мама ако прочетеш наистина Тigar-мigar ще разбереш, че става дума за консигнатор регистриран по ЗДДС. Така че, ако обичаш си спести недипломатичността.

А как ще си отчита продажбите е от значение за консигнатора, а не на консигнанта (лицето даващо стоките на консигнация). За тази цел собствениците на фирми(консигнатори, продаващи стоката оставена н а консигнация) имат регистрирани по няколко фирми ( с регистрация по ЗДДС или на патент например). Такава е практиката и се използва масово.
Виж целия пост
# 806
Консигнацията я премахнаха, за да може държавата да си прибира ДДС-то дори и от непродадени стоки.
Сега доставчикът трябва да фактурира стоката, която предава на търговеца с ясното съзнание, че той няма да му плати, но затова пък трябва да си внесе ДДС-то по предадената стока. След определен период от време (по договорка между двете страни) се прави преглед на продадената част и съответно се издава кредитно известие за непродадените стоки. За тях доставчика може да си върне ДДС-то.
През това време държавата разполага с парите на доставчика безлихвено да прави каквото си иска. Ако стоките не са продадени за 3 месеца например, доставчикът е длъжен да плати ДДС-то на държавата в месеца на предаването, а след 3 месеца ако търговеца му върне стоките или част от тях - да си поиска от държавата (или приспадне) ДДС-то, което е внесъл по-рано.
Аз от счетодовство не разбирам (и не искам). Знам само, че ДДС-то ни е платено предварително и с всяка продажба ние си го връщаме. Когато оставяме стока на консигнация не издаваме фактура и не подписваме договор, пускаме само стокова разписка. Фактурата- едва при плащането.
Виж целия пост
# 807
Консигнацията я премахнаха, за да може държавата да си прибира ДДС-то дори и от непродадени стоки.
Сега доставчикът трябва да фактурира стоката, която предава на търговеца с ясното съзнание, че той няма да му плати, но затова пък трябва да си внесе ДДС-то по предадената стока. След определен период от време (по договорка между двете страни) се прави преглед на продадената част и съответно се издава кредитно известие за непродадените стоки. За тях доставчика може да си върне ДДС-то.
През това време държавата разполага с парите на доставчика безлихвено да прави каквото си иска. Ако стоките не са продадени за 3 месеца например, доставчикът е длъжен да плати ДДС-то на държавата в месеца на предаването, а след 3 месеца ако търговеца му върне стоките или част от тях - да си поиска от държавата (или приспадне) ДДС-то, което е внесъл по-рано.
Аз от счетодовство не разбирам (и не искам). Знам само, че ДДС-то ни е платено предварително и с всяка продажба ние си го връщаме. Когато оставяме стока на консигнация не издаваме фактура и не подписваме договор, пускаме само стокова разписка. Фактурата- едва при плащането.

Аз също не разбирам от счетоводство - прост инженер съм... Според моята счетоводителка - за всяка стокова разписка трябва до 5 дни от издаването й да се пусне фактура. Ако не пуснеш, може данъчните да ти направят проблеми при ревизия.
ДДС-то, поне при мен не се плаща предварително. Когато внасям от ЕС не внасям ДДС-то при получаване на стоките. Когато внасям от страни извън ЕС - преди да ми освободят стоките на митница трябва да си внеса ДДС върху фактурната стойност и транспорта.
Когато продавам стоките, не мога да ги продавам на фактурната стойност, която съм платил - имам най-различни разходи по тях, а съответно и печалба трябва да реализирам някаква. Така че цената при получаване е една - при продажба - друга. Т.е. и ДДС-то което внасям и ДДС-то, което получавам са различни.
Реално най-голям интерес от моя бизнес има държавата - без да си мърда пръста печели 20%. Моята печалба ако стигне 10% викам "Ура" и то с хиляди главоболия и проблеми причинени от митничари, данъчни, полицаи, куриери, търговци и кой ли още не...
Виж целия пост
# 808
Аха, ясно Peace Само това не разбрах:
Според моята счетоводителка - за всяка стокова разписка трябва до 5 дни от издаването й да се пусне фактура. Ако не пуснеш, може данъчните да ти направят проблеми при ревизия.
Имаш предвид екземпляра, който остава при клиента може би... А за клиента няма ли проблем, при положение, че продава стока за която няма фактура? newsm78
Тия 10% печалба са много малко Shocked То и върху тях като платиш данък... Дано правиш големи обороти Rolling Eyes
Виж целия пост
# 809
Аха, ясно Peace Само това не разбрах:
Според моята счетоводителка - за всяка стокова разписка трябва до 5 дни от издаването й да се пусне фактура. Ако не пуснеш, може данъчните да ти направят проблеми при ревизия.
Имаш предвид екземпляра, който остава при клиента може би... А за клиента няма ли проблем, при положение, че продава стока за която няма фактура? newsm78
Тия 10% печалба са много малко Shocked То и върху тях като платиш данък... Дано правиш големи обороти Rolling Eyes

Именно това казвам - че не пускам стокова разписка без фактура. Някои търговци не искат стокови - фактурата им е достатъчна.
10% - хм... зависи от коя страна гледаш... щото ако си от страната на клиентите все им е скъпо. Пък и с оборот все си мисля е по-добре да се печели в тази "бедна" държава и в тази кризисна обстановка...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия