Re: Примерна схема на захранване (18)

  • 51 440
  • 799
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8
Примерна схема за захранване 9
Примерна схема за захранване 10
Примерна схема за захранване 11
Примерна схема за захранване 12
Примерна схема за захранване 13
Примерна схема за захранване 14
Примерна схема за захранване 15
Примерна схема за захранване 16
Примерна схема за захранване 17




"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз
Сравнителен тест на сирена
За козето мляко
Какво представлява алергията?

Храните обсъждани в старите теми и форума:

Храненето от 1-3 години
За млечните продукти
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
Кои храни са богати на желязо
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел ; И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Зрял фасул
Зелен фасул
Грах
Леща
Спанак, артишок, нар, райска ябълка и ряпа
Пюре или сок
Яйце
Хляб
Кестени
Кълнове и пшеничен зародиш
Шипки
Смокини
Дюля
Трици
Подправки
Авокадо
Сушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, ягоди
Зеле
Сол
Жълтък
Рапично олио
Количеството мазнина
Патладжан ; Още за патладжана
Мед ; Още за Меда
Риба
Малини
Пъпеш
Банан
Диня
Чушка


Други теми свързани със захранването

Причини за запека
Разхлабващи храни


Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: heka3bam@abv.bg
Парола: mamiteshema
Виж целия пост
# 1
Да се запиша в новата тема  Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Хоп и аз в новата темичка  Simple Smile
Виж целия пост
# 3
за Тапиоката и аз се колебаех, но ням адр. каша с царевица, която да е по-подходяща. Може да направиш като мен и просто да въведеш първоцаревицата-после кашата.

А кашата от Елда на Хип с гореща водя ли я разреждате??
Виж целия пост
# 4
Хайде и аз да се впиша  Blush , а за елдата, аз преварявам вода, охлаждам до приятна за хранене температура и добавям. Тъй като дъщеря ми чиста не я яде, размсвам с оризова и лапка като стой та гледай. Даже понякога добавям малко масълце и обезсолено сирене (ние не сме фенове на попарата).
Виж целия пост
# 5
Копирам си въпросите и в новата тема, мерси за отговорите досега (ако може някой да каже и за този протеин от грах?!?)...

Да питам за една каша на Милупа, която купих днес с идеята с нея да въведа царевицата. Кашата е безмлечна безглутенова и се води Грис, а съдържанието й е люспи от зърнени храни (ориз, царевица и био-нишесте от тапиока). Та се чудех какво е това тапиока и да считам ли в такъв случай, че тази каша има две нови храни и да не я ползвам за въвеждане на царевица?

Също и за една каша на ФРИЗОКРЕМ - Царевична безмлечна: в състава й пише доста неща, като например "растителен пречистен протеин от зелен грах". Не мога да разбера това означава ли, че има грах вътре?!? Освен това пише да се приготвя с АМ, а аз смятам да я приготвя с вода. Някой ползвал ли е тази каша?

Виж целия пост
# 6
SZA, аз дадох тази каша без проблеми. Тя е една от най-вкусните и с най-приятна консистенция на пазара. Фризо не съм и не бих дала- те са от производителите, които бухат всякакви допълнителни съставки вътре. Иначе всяка каша може да се приготви и с вода. АМ аз още не съм давала и надали и ще дам....

Винаги съм разреждала инстантните каши със студена вода (понякога ползвам изворна Девин, не преварявам) - пробвала съм и с топла, но ми стават на трохи. Хип между другото не са от най-хомогенните, с каквото и да разредиш, Милупа и Лактана са по-гладки.
Виж целия пост
# 7
На мен на Хип и Милупа не ми стават на бучици, но веднъж взех на Нестле  ooooh! , ужас, бърках бърках, но реших, че нещо аз съм объркала.
П.П. Заинтригува ме и мен тази кашичка, ще взема да заменя оризовата, че да има малко разнообразие де.
Виж целия пост
# 8
За предлагане на храна в един и същи час- нали помните опитите на Павлов? Иеята е, че детето придобива условен релекс да отделя стомашни сокове като наближи часа за хранене. Много хора смятат, че това е добре. Аз не знам как може да няма режим на кърмене и спане, а да има на твърда храна  Thinking
Виж целия пост
# 9
Ох, хич не ми харесва това "запис", ама...  Rolling Eyes  Whistling
Виж целия пост
# 10
До сега съм правила каша на Хипп - оризова и елда - много ми харесва какво се получава. На Хумана една ябълкова безмлечна съм давала - също винаги е със страхотен резултат. Правя ги като кипна вода и охладя малко след това. Вече не преварявам водата.

Britt за мен е по-лесно /а смятам, че така е и правилно/ да имаме режим на хранене. Но тези часове наистина са ориентировъчни.
Виж целия пост
# 11
Аз кашата от елда я правя с гореща вода и към нея добавям плодово пюре, защото обикновено се кърмим след това.
Иначе на Хип и Милупа кашите винаги са ставали супер въпреки че ги правя само с гореща вода, но на Nestle ориз и рожкови винаги ми се получаваше хем на бучици, хем прекалено рядка.
Виж целия пост
# 12
Копирам си въпросите и в новата тема, мерси за отговорите досега (ако може някой да каже и за този протеин от грах?!?)...

Да питам за една каша на Милупа, която купих днес с идеята с нея да въведа царевицата. Кашата е безмлечна безглутенова и се води Грис, а съдържанието й е люспи от зърнени храни (ориз, царевица и био-нишесте от тапиока). Та се чудех какво е това тапиока и да считам ли в такъв случай, че тази каша има две нови храни и да не я ползвам за въвеждане на царевица?



Тази каша и аз я купих с идеята да въведа царевицата. Докато не прочетох по-внимателно съдържанието  ooooh! . Сега имам купени царевични пюренца, които си чакат реда и след това ще въведа тапиоката  Grinning .
Обаче ми възниква един въпрос. За начина на приготвяне пише: на 200мл вода- 6-7сл каша. А по надолу: 200мл - 20гр. Мисля че 6-7сл са далеч повече от 20гр  newsm78 . Дали е грешка при превода(не се вижда в оригинал) и колко в крайна сметка да слагам Thinking .

Кашата от елда я правя с топла преварена вода.
Виж целия пост
# 13
Едва ли са повече, кашата е изключително лека и с малка плътност. Но рецептата, която е написана на кутиите, е за твърде рядка каша. Аз винаги съм правила на око, по-гъстичка, защото моята дъщеря не обича течни текстури.
Тапиока едва ли децата ни ще ядат друг път в живота си, освен ако не емигрират в Мексико - не съм се главоболила да я въвеждам отделно. Не е алерген.
Виж целия пост
# 14
Параход, мерси за отговора.
А за тапиоката имах предвид, че ще му дам кашата едва след като въведа царевицата. За да не давам две нови храни едновременно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия