Re: Примерна схема на захранване (18)

  • 54 899
  • 799
# 525
До годинка се дава месо през ден  :peace
След 10-12 м. месото се дава поне 5-6 пъти седмично, това са препоръките и на СЗО

На мен педиатърката ми каза, че е добре да има 5 месни хранения на седмица.

А какво може да се случи, ако се дава повече на по-ранна възраст? Защо 5-кратното месно ядене седмично се препоръчва чак след 10-ти месец? Каква е причината?
Виж целия пост
# 526
Tony_st , точно така се прави  Simple Smile Въвеждаш втория вид месо и след това редуваш с първото въведено месо ... пилешко, зеленчуково, заешко, зеленчуково и т.н.

Ето още инфо ...

Количество месо по месеци
Зависи от педиатричната школа.
Зависи кога се въвежда месо (на 6 или 8 м.)
Зависи дали се предлага всеки ден.

Формула за количество месо
- започва се с 10 или 15 г
- всеки месец се увеличава с 5 или 10 г
- на 1 год. се достига количество между 30 и 80 г

Количество месо на 1 год.
Няколко примера за количество месо, което трябва да се достигне на 1 год. - най-често срещаната препоръка в различните схеми:
- българските: около 50-60 г
- руските: 70-80 г
- френските: 30 г
- испаноезични: 40-50 г или повече
- американските, канадските: 50-80 г
  и т.н.

Месото се предлага всеки ден. Количествата в различните схеми на захранване по принцип се препоръчват на базата на всекидневен прием на месо, не редуване през ден със зеленчуково пюре.

В месните пюрета месото е както съвсем точно дозирано, така и недостатъчно – зависи от стандарта, спрямо който се сравнява.


грамажи на месо:
2 к.л. месо/пасирано или ситно накълцано/=10 г месо
2 с.л.месо=25 г месо
3 с.л. месо=40 г месо
1 с.л.месо=1 парченце 2х1 см=10-15 г месо
1/8 чаша=30 г
1/4 чаша=60 г

30 г е приблизително колкото кибритена кутийка


Добре де, аз пак да кажа - ето тук пише друго (виж удебеления текст). Какво значи това - че след годинката се дава всеки ден ли? Тогава не си ли противоречи с това, че след 10-12 м се дава 5 пъти седмично?
Виж целия пост
# 527
SZA, не си противоречи. Ние преценяваме дали ще увеличим дажбата на 10-ия или 12-ия месец. Това е преходния интервал.
До годинката се дава през ден. След това всеки ден , т.е 5-6 пъти седмично и един ден постно. След втората година вече може по два пъти дневно месо.
Аз в момента давам 5 дни месо, 1 ден риба и 1 ден постно  Simple Smile

До годинка се дава месо през ден  :peace
След 10-12 м. месото се дава поне 5-6 пъти седмично, това са препоръките и на СЗО
На мен педиатърката ми каза, че е добре да има 5 месни хранения на седмица.
А какво може да се случи, ако се дава повече на по-ранна възраст? Защо 5-кратното месно ядене седмично се препоръчва чак след 10-ти месец? Каква е причината?

Натоварва се коремчето  Wink
Виж целия пост
# 528
И още нещо ... доста време не бях влизала в темата  Peace къде са Косе Босе и Ерота?
Виж целия пост
# 529
SZA, не си противоречи. Ние преценяваме дали ще увеличим дажбата на 10-ия или 12-ия месец. Това е преходния интервал.
До годинката се дава през ден. След това всеки ден , т.е 5-6 пъти седмично и един ден постно. След втората година вече може по два пъти дневно месо.
Аз в момента давам 5 дни месо, 1 ден риба и 1 ден постно  Simple Smile

До годинка се дава месо през ден  :peace
След 10-12 м. месото се дава поне 5-6 пъти седмично, това са препоръките и на СЗО
На мен педиатърката ми каза, че е добре да има 5 месни хранения на седмица.
А какво може да се случи, ако се дава повече на по-ранна възраст? Защо 5-кратното месно ядене седмично се препоръчва чак след 10-ти месец? Каква е причината?

Натоварва се коремчето  Wink

Ще взема да мина на 2 към 2 дни месно - посно, за всеки случай. А как разбираме, че коремчето е претоварено - просто предполагаме или има видими признаци?
Виж целия пост
# 530
Просто се опитвам да помогна. Иронията ти не ми допада.
Виж целия пост
# 531
Момичета,без да се заяждам да кажа какво знам за месото от нашето педи,както и от един диетолог.Препоръчват приема му 3 пъти седмично,не повече...не знам защо,как и т.н.,не  съм питала,може да се поинтересувам.

А някой идеи по моя проблем Cry
Цитат
Мами,да ви се оплача,моя сладур не иска да яде .Проявява интерес единствено към плод,който аз ям понякога,водата(предлагам чаша и предполагам му е интересно), и разбира се ц.ц.
Не знам какво да го правя,и преди не ядеше по много,но от както пробвах купешки пюрета е някакъв ад.Плюе,плаче,стиска уста  или хапе лъжицата.Пробвах с домашни-цъ..,дадох му да си играе с лъжицата-не,пробвах с пръст(моя),не с лъжица в началото отваряше уста,но по-малко и хапваше бавно по много малко.Пробвах на малки парченце/стърготинки-чат пат,дадох му той да си вземе,ама не може да вземе само едно парченце с пръстчетата,а взима повече с дланта кара ги към устата,ама нищо(пък и според мен е на игра,показах му че така трябва).Пробвах да му давам по едно парченце в ръката,е да ама той иска да е по-голямо,че да го хване и да има и нещо да стърчи,че иначе му се губи в ръката,е да ама има  опасност да отхапе голямо парче(имаме 5 зъба и 6-тия е на път),дави се.Абе ужас,не знам какво да измисля вече...
Някакви идеи?
Виж целия пост
# 532
Shada, не мисля, че имаше ирония, аз също се чудя, ако много му се натовари коремчето на бебчо какво да очаквам - болки и плач ли, повръщане ли, запек ли, разстройство ли, какво ли  newsm78
Виж целия пост
# 533

А че тиквата е разхлабваща, а картофа запичащ- къде го видя? В брошурата ми на Хип пише, че са регулиращи.


оки4, ето от тук :
http://www.zadecata.com/vkuhniata/Zdr_diet_hranene/Zapichashti_r … bvashti_hrani.htm
днес все пак ще и смеся тиквата с картофа, тъй като странно, но картофа го беше харесала.
Тенкс за помоща  bouquet
Виж целия пост
# 534
Благодаря на всички, които се включиха за месото - домашно. Явно като за пръв път съм пооплескала малко нещата със замразяването: порциите ми са по-големи, та ще си ги чупя на две. Иначе знам, че сготвеното месо е с по-малка трайност, но ми донесоха заек от друг град замразен - цял - та нямаше как иначе - сготвихме го. Друг път ще знам да го искам поне предварително разфасован на части, че да си приготвям по малко, а не целия наведнъж. Иначе и аз май давам по-често месо - 2 дни давам, 1 ден - не. Но като се вземат пред вид символичните количества, които хапва моето диване, не мисля, че е проблем  newsm78 Разбира се, всеки сам преценява.

А относно дозата месо на ден, на чистото месо на ХИПП пише, че се дава 1/2 бурканче през ден. Бурканчето е 125 гр., но месото в него е 50 гр. Излиза, че се дава по 25 гр. на ден, а тук прочетох за 15 гр., което породи и въпросите ми  Embarassed
Виж целия пост
# 535
Момичета, моля някой да сподели режим на хранене на 10-11 месечно кърмено бебе - брой приеми на твърда храна, видове храна, междинни хранения, т.н. Уж всичко ми беше ясно, но напоследък имам съмнения дали действам по правилната схема. Благодаря ви предварително Hug
Виж целия пост
# 536
Момичета, моля някой да сподели режим на хранене на 10-11 месечно кърмено бебе - брой приеми на твърда храна, видове храна, междинни хранения, т.н. Уж всичко ми беше ясно, но напоследък имам съмнения дали действам по правилната схема. Благодаря ви предварително Hug

Здравей!
Първо малко извън темата - много сладка снимка, това ти е детенцето, нали? Flutter
Аз също се интересувам за режим на хранене на кърмено бебе, моето ще стане скоро на 10 месеца.
Споделям как храня аз. Сутрин кърмя два пъти(едното за заспиване), после спи.
На обяд давам зеленчуково пюре - картоф, тиквичка, тиква, морков, карфиол, чушка(разни комбинацийки), малко масло и месо. Паузи без месо - един ден, после два дни давам - едно малко бурканче за двата дни.
Следобед две кърмения.(едното за заспиване).
По-късно следобед давам каша с плод, оризова или овесена с ябълка,круша,банан,тиква, праскова - каквото имам, редувам различни комбинации.
По принцип засега яде по 125 гр или повече на ядене - може 150.
Вечер кърмя.
Кърменетата са ми на поискване и варират. Не знам дали храня правилно и достатъчно...Не ми изглежда да гладува(поне), но дали й давам всичко нужно?

Сега мисля да давам сирене, но ако може някой да ме посъветва с какво количество да започна?И може би добра марка сирене...?
 newsm78
Виж целия пост
# 537
Зелено, ти Хип не ги слушай те и за някои пюрета,дето не са за 4м. им разправят че са и т.н- но от др. страна нали се сещаш, че ако дадеш 25 гр. все пак не е кой знае какъв проблем.....нали се увеличават доизте с месиците.
Виж целия пост
# 538
gundie благодаря   Hug
още един въпрос - колко време трябва да давам плодово пюре преди да започна със зеленчуково? И зеленчуковото отделно хранене ли трябва да бъде?
Виж целия пост
# 539
Ами според Косе Босе не е хубаво да се смесват зеленчуците с плодовете- само тиквата май беше......тя смята че не е полезно за неузрялото още коремче, а аз мисля,че трябва да има разлика в двете яденете-едното с плод,едното със зеленчук-така ще се изградят навици. По принцип се приема, че 1 месец от захранването се дава само едно от двете(плодово или зеленчуково пюре-каквото избереш за начало) на следващия месец или , ако прецениш и по-късно се предлага другото за 2 ядене и се захранва пак малко по малко с увеличаване на дозите. Малко по-късно ще си допълня поста с инфо от Косе Босе. ю

План за захранване
Идеята за захранване е добра и правилна. Плодовете са нова храна.
Времето за въвеждане е достатъчно, в началото наистина се тръгва по-бавно, но на 11-12 м. ще се чудиш какво ново да въвеждаш. Примерните схеми на стр. 1 са много полезни. Достатъчно е да дадеш 3-4 зеленчука и месо през първия месец, 1-3 вида безглутенови каши и 2-3 вида плодове през втория месец (може и още някой нов зеленчук междувременно), второто и всяко следващо месо се вкарва за 3-5 дни без други паузи и не отнема много време. После смесваш или заместваш безглутеновите каши с глутенови и вкарваш глутена. Жълтъкът може да почака до 9 м., но ако целта е да се включи още една 'желязна' храна, може и през 8 м.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия