Въпрос за осигуровки и майчинство

  • 104 752
  • 782
# 195
Елфита, помагай, че пак се обърках! Praynig
Имам значи, твоята табличка.
Там има три колонки - бруто, осигурителен доход, нето.
Брутото колкото осигурителния доход ли е по принцп?
Питам, защото имам едни допълнителни пари за празници, изплатени със заплата и ми излизат в сайта на НОИ.
Нетото май ми излиза правилно, доколкото помня.
А тия 240 за неосигурените месеци нали навсякъде са 240, а не им се смята нето?

И още - като бях в болнични пиша в табличката 1- бруто 2- осиг.доход, който ми дават от НОИ и в 3 ми излиза нещо съсем различно. Crazy
Виж целия пост
# 196
Елфита, помагай, че пак се обърках! Praynig
Имам значи, твоята табличка.
Там има три колонки - бруто, осигурителен доход, нето.
Брутото колкото осигурителния доход ли е по принцп?-не винаги,ако са те осиг на повече от 2000 лв,брутото е примерно 2400,осиг доход обаче 2000.но твоя случай едва ли е такъв и при теб трябва осиг и бруто да са еднакви

Питам, защото имам едни допълнителни пари за празници, изплатени със заплата и ми излизат в сайта на НОИ.
Нетото май ми излиза правилно, доколкото помня.
А тия 240 за неосигурените месеци нали навсякъде са 240, а не им се смята нето?-да,при тези месеци осиг,бруто и нето са 240 лв

И още - като бях в болнични пиша в табличката 1- бруто 2- осиг.доход, който ми дават от НОИ и в 3 ми излиза нещо съсем различно. Crazy-при ползване на болничен таблицата не е коректна
Виж целия пост
# 197
Ако продължа сама да си внасям осигуровките,колко ще ми е майчинството?100 лв за една година,ако доходът ти е 350 лв бруто на човек Колко години ще е,пак 2 ли?-няма да е две-то е за работещите мами

ако имаш 12 м стаж през живота си,започни фиктивно работа малко преди 45 дневния-така ще взимаш 2 г по 240 лв
Благодаря ти,много Елфита!
Значи задължително ще започна работа фиктивно.
Имам около 4 години тр.стаж.
Аз се чудех дали сега трябва  да го направя
Виж целия пост
# 198
Здравейте, аз имам 6 мес. осиг. стаж и излизам в болничен 45 дни преди термин сега преди коледа. Ще ми изпращат ли болничния, след като нямам 12 мес осиг. стаж?
Виж целия пост
# 199
Здравейте, аз имам 6 мес. осиг. стаж и излизам в болничен 45 дни преди термин сега преди коледа. Ще ми изпращат ли болничния, след като нямам 12 мес осиг. стаж?

не,няма да ти ги плащат-от началото на 45 дневния ти в продължение на 6 м.Т.е докато направиш 12 м стаж.Ако ги правиш на 2 юни примерно,до 5 юли ще ти преведат обезщетение за юни.
Виж целия пост
# 200
благодаря ти, елфита! соц. майчинство няма да взимам за тези 6 мес, защото съпругът ми се осигурява на реалните доходи. еднократно социално, накакви 150 лв май бяха, също били свързани с доходите, така че и тях няма да получа. но тези 250лв еднократно за раждането, които се търсят от общината с акта за раждане до навършване на 3 год на детето, те нали са други, нямат общо с доходите, нали?
Виж целия пост
# 201
благодаря ти, елфита! соц. майчинство няма да взимам за тези 6 мес, защото съпругът ми се осигурява на реалните доходи. еднократно социално, накакви 150 лв май бяха, също били свързани с доходите, така че и тях няма да получа. но тези 250лв еднократно за раждането, които се търсят от общината с акта за раждане до навършване на 3 год на детето, те нали са други, нямат общо с доходите, нали?-да,на тях имаш право-независимо от доходите ви
Виж целия пост
# 202
Сега пък се забих да гледам 2005-2006 година, като съм получавала майчинство за Габи.
Минимална работна заплата, както си беше тогава.
Обаче на сайта на НОИ пише осигурителен доход 0.00. - за  почти всички месеци двете години.
Това нормално ли е?
От кой се плащаше тогава майчинството?
Работодателя или НОИ?
Виж целия пост
# 203
Здравейте,
първо се извинявам, ако въпросите, които ще задам са вече задавани, но съм пропуснала да прочета отговорите или не ми е станало ясно. Ситуацията е следната - бременна съм в шестия месец, безработна, неосигурена. Внасям си здравните осигуровки, но не и социални. Последните година и половина съм живяла в Испания, но там никога не съм работила на договор. В България имам около 5 години осигурителен стаж, но той е от преди месец май, 2009г..Въпросите ми са няколко:
1. Ако се осигурявам някъде фиктивно горе-долу каква е сумата за осигуряване, която фирмата трябва да внася за мен на месец (защото това, естествено, ще го плащам всъщност аз)?
2. Кога е хубаво да започна с това фиктивно осигуряване, сега като съм вече в шестия месец, късно ли е?
3. На майчинство в размер на 240 лева месечно ли имам право при фиктивно осигуряване?
4. Ако не съм фиктивно осигурено и искам да получавам социално майчинство, размера 100 лева месечно ли е?
5. Под колко лева месечно на член на семейството трябва да се пада дохода, за да имам право на социално майчинство?
6. Аз съм неомъжена и живея с родителите си в България. Те и двамата работят. Когато се изчислява месечния доход на член на семейството, ще се вземе ли предвид и дохода на родителите ми или само моя?
7. И последно - като самотна майка имам ли право на някакво допълнително социално подпомагане?

Извинявам се отново, че съм толкова подробна и благодаря предварително за помощта ви. Simple Smile
Виж целия пост
# 204
Здравейте,
първо се извинявам, ако въпросите, които ще задам са вече задавани, но съм пропуснала да прочета отговорите или не ми е станало ясно. Ситуацията е следната - бременна съм в шестия месец, безработна, неосигурена. Внасям си здравните осигуровки, но не и социални. Последните година и половина съм живяла в Испания, но там никога не съм работила на договор. В България имам около 5 години осигурителен стаж, но той е от преди месец май, 2009г..Въпросите ми са няколко:
1. Ако се осигурявам някъде фиктивно горе-долу каква е сумата за осигуряване, която фирмата трябва да внася за мен на месец (защото това, естествено, ще го плащам всъщност аз)?-ако си на минималната,ще плащаш 94.58    лева месечно

2. Кога е хубаво да започна с това фиктивно осигуряване, сега като съм вече в шестия месец, късно ли е? късно е,да-трябват ти 12 м стаж през целия ти живот.ако започнеш от сега,до 45 дневния няма да ги натрупаш.трябвяло е още като си разбрала за бременността да започнеш.но въпреки това е добре да започнеш,защото ще започнат да ти плащат като натрупаш стажа-по време на болничните също ти върви стаж

3. На майчинство в размер на 240 лева месечно ли имам право при фиктивно осигуряване?-минималното е 240 лв,да
4. Ако не съм фиктивно осигурено и искам да получавам социално майчинство, размера 100 лева месечно ли е?-да,100 лв е,но за него ти трябва доходът на човек да е 350 лв бруто

5. Под колко лева месечно на член на семейството трябва да се пада дохода, за да имам право на социално майчинство?
6. Аз съм неомъжена и живея с родителите си в България. Те и двамата работят. Когато се изчислява месечния доход на член на семейството, ще се вземе ли предвид и дохода на родителите ми или само моя?-не,само твоя доход-при това положение,ако си останвеш безработна ще имаш право на помощ за бременност 150 лв,соц майчинство 100 лв ,детски 35 лв.също и помощ за раждане 250 лв.за всичко това попитай в социалните
7. И последно - като самотна майка имам ли право на някакво допълнително социално подпомагане?-не знам за такива.освен това сам майка е когато бащата не е припознал детето,а не че нямате брак

Извинявам се отново, че съм толкова подробна и благодаря предварително за помощта ви. Simple Smile
Виж целия пост
# 205
Elfita , страшно много ти благодаря за подробния отговор  Heart Eyes , изключитело много ми помогна, радвам се, че има такива отзивчиви хора  Simple Smile . Само да допопитам , пишеш че за целия си живот трябва да имам поне 12 месеца трудов стаж, аз имам около 5 години, но не са от последните 18 месеца. Това има ли някакво значение или са важни само последните 18 месеца?
Иначе случая си ми е точно на самотна майка, бащата няма да припознава детето.
И само още нещо се сетих, дано да не нахалствам, че разбрах, че и за това има нов закон - ако прехвърля майчинството на майка ми например, тя ще получава на месец това което на мен ми се полага или майчинство в зависимиост от това как тя се е осигурявала в последните 18 месеца?
Виж целия пост
# 206
Elfita , страшно много ти благодаря за подробния отговор  Heart Eyes , изключитело много ми помогна, радвам се, че има такива отзивчиви хора  Simple Smile . Само да допопитам , пишеш че за целия си живот трябва да имам поне 12 месеца трудов стаж, аз имам около 5 години, но не са от последните 18 месеца. Това има ли някакво значение-не,няма значение,че стажа не ти е от последните 18 м-важното е да го имаш.ако имаше изискване за послединте 18 м щях да пиша  или са важни само последните 18 месеца?
Иначе случая си ми е точно на самотна майка, бащата няма да припознава детето.-попитай в социалните за сам майки какво друго е предвидено.ще имаш предимство за детска кухня,ясла и градина
И само още нещо се сетих, дано да не нахалствам, че разбрах, че и за това има нов закон - ако прехвърля майчинството на майка ми например, тя ще получава на месец това което на мен ми се полага или майчинство в зависимиост от това как тя се е осигурявала в последните 18 месеца?- на майка ти може да прехвърлиш втората година майчинство и то е твърдо 240 лв.бабата няма право да поеме детето първата година

за твоя случай е най-добре да започнеш работа малко преди 45 дневния ти болничен-така 2 г ще взимаш минималното с минимум разходи.или пък да започнеш сега и да излезеш в болничен докрая
защото работиш ще ти отпадне помощта за бременност 150 лв
иначе другите ще си ги вземеш-250 лв за първо дете и детски 35 лв на месец
Виж целия пост
# 207
Благодаря ти много, Elfita !!!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Виж целия пост
# 208
Искам да попитам компетентните мами, колко са осигуровките на 240лв. и колко са същите на 600лв.?
Виж целия пост
# 209
Искам да попитам компетентните мами, колко са осигуровките на 240лв.- 94.58    лева и колко са същите на 600лв.-236.46    лева?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия