Помощ в търсенето на работа 2

  • 74 556
  • 720
# 195
Момичета и аз се включвам в темата.
Искат поне 1-2 езика перфектно да знаеш, не че ще ти трябват задължително, сума ти изисквания и претенции и изпити даже
Весинка, мисля, че не си права. Защо ми е да сложа 5 езика изискване, ако няма да трябват наистина. За да се закопая сама ли? За всички е ясно, че колкото по-квалифицирани са хората, толкова повече пари искат, а и по-трудно се намират.  Wink
Виж целия пост
# 196
Питах ги къде отиват СV-тата - директно при тях или отиват в jobs.bg, където някой ги "отсява" и господинът отсреща ми каза, че и той не е сигурен, но най-вероятно директно към фирмата, тъй като те много скорошно получавали всяко СV.

Питам се аз сега, ако тия СV-та минават през jobs дали някой там не си сортира тези, които той си прецени, т.е. по български казано - по нашенски! - във всеки един момент да си има негови хора и ей такива като нас да си чакат на празни ясли... Дано не съм права.   Thinking

Аз съм пускала обяви в jobs.bg като работодател и нещата стояха така: работодателят си има акаунт, в който пристигат автобиографиите, подадени посредством бутончето "Кандидатствай". Събират се там в нещо като Inbox и работодателят може да си ги разглежда. Не помня да съм имала проблеми с форматите .pdf и .doc, единствено с Open Office документите и то само понякога. Не знам jobs да са отсявали автобиографии от мое име и мисля, че подобен тип отсяване съвсем не се практикува. Плюс това ми е крайно невероятно следното нещо да е практически възможно:

във всеки един момент да си има негови хора и ей такива като нас да си чакат на празни ясли... Дано не съм права.   Thinking

Все пак в jobs.bg се публикуват хиляди (да не кажа десетки хиляди) обяви седмично и някак ми е странно за всяка една от тях някой си да си има "наш" човек. Възможно е просто твоят приятел да не е това, което тези работодатели търсят или да не кандидатства на правилните места.
Виж целия пост
# 197
да, явно не съм права с това си подозрение...
щом и ноеми казва, че е получила 112 СV-та - явно си изпращат СV-тата...
още повече, че работодателят си има собствен inbox.

съгласна  Peace
Виж целия пост
# 198
Ноеми,извинявай за въпроса ми ако звучи неадекватно,но защо или за какво един СЧЕТОВОДИТЕЛ би трябвало да говори с директора на чуждестранен офис  newsm78
Да, налага се понякога. Най-малкото се налага да говори с тамошните счетоводители  Wink
Виж целия пост
# 199
Аз пък си ползвам бутончето - Кандидатствай за тази обява.
Не знам как го получават фирмите,но и на мен никой не ми се обажда  newsm78
Дором, бих те посъветвала да си направиш и изпращаш изчерпателно СВ. Не раздуто, нека да бъде сбито, но да опишеш точно и ясно какво си правила. Темплейта в джобса не е много добър.  Confused
Виж целия пост
# 200
Аз пък си ползвам бутончето - Кандидатствай за тази обява.
Не знам как го получават фирмите,но и на мен никой не ми се обажда  newsm78
Дором, бих те посъветвала да си направиш и изпращаш изчерпателно СВ. Не раздуто, нека да бъде сбито, но да опишеш точно и ясно какво си правила. Темплейта в джобса не е много добър.  Confused

Искаш да кажеш да опиша задълженията ми във фирмата и дейностите,които съм вършила  newsm78
Правила съм го,резултата е същия - никакви обаждания.
СВ-то ми никога не е повече от 1стр.  А4.
Избягвам централизираното удебелено заглавия - АВТОБИОГРАФИЯ.Ясно е какво е и без това.Поне аз така мисля.
Мотивационните ми писма/ако се изискват/ са винаги индивидуални и адресирани или до Управителя или до Мениджър Човешки ресурси.
Кажи ми още нещо за това изискване за език - ако моето ниво е начинаещ/знаех го на средно ниво,но не съм практикувала от 20г/ и се налага да проведа 2-3 разговора в седмицата примерно защо ми искат перфектен английски?-всъщност това мога и да го разбера,но нивото се подобрява с няколко разговора.
Или защо ми искат перфектен английски когато ще работя с друг език и английският НИКОГА и за нищо няма да ползвам.
И защо това е мотив да не ме повикат на интервю?
Виж целия пост
# 201
Аз пък си ползвам бутончето - Кандидатствай за тази обява.
Не знам как го получават фирмите,но и на мен никой не ми се обажда  newsm78
На мен са ми се обаждали поне няколко пъти, така че едва ли е някаква конспирация...
Ползвам винаги .doc формат.
Виж целия пост
# 202
Това за бутончето "Кандидатствай за тази обява" не е свързано с формата, който изпращаш. Последният ще бъде такъв какъвто си го направил.
От всички отговори разбирам, че форматът не би трябвало да е проблем.
Всъщност така и предполагах де. Явно това е положението.

За езикът май и в предните теми много беше говорено. Явно натам вървят нещата, че и без да се използва в конкретната фирма, може да ти го включат в критериите - начин на пресявка. Нищо не можем да направим. Но когато наистина не е нужен това стимулира кандидатстващите да преувеличават тези си умения. Става порочен кръг.
Виж целия пост
# 203
Дорим, ако се налага да проведеш 3-4 елементарни разговора на седмица, никой няма да сложи изискване за отличен английски (поне не би трябвало). Биха ти искали "работно ниво".
Ако, обаче, тези няколко разговори са важни, то наистина трябва да владееш добре езика.

Пример - нашия юрисконсулт досега за 1 година е имал 4-5 срещи с чуждестранни клиенти. Води по 1-2 телефонни разговора на седмица. На пръв поглед рядко му се налага да ползва езика. НО, предвид естеството на работата не може да си позволи да срича и мънка  Wink
Ако не ти е много важна позицията и можеш да си позволиш да се изразяваш бедно (най-меко казано), не е проблем. Нашето ТРЗ не знае английски, въпреки че имаме служители чужденци, с които понякога общува. Но това не е проблем, все с 5-6 думи или нечия помощ се оправя  Peace
Виж целия пост
# 204
Съгласна съм с Ноеми относно езиците, а и вече длъжностите, за които не трябва език са много малко. На предишната ми работа нямаше такова изискване и в един момент се оказа, че с чуждестранните клиенти и с главния ни офис, който също е чуждестранен мога да комуникирам само аз и давай - върши работата на управителя и тичай по етажите да вършиш чужда работа, а за парите и дума не се обелва Crossing Arms

Склонна съм да поспоря относно изискванията на работодателите в последно време - еми хубаво искаш да наемеш квалифициран човек с два езика, ама не му предлагай т.нар. стимулиращо заплащане, което ще рече 300-400 лв. Като чета постовете на Ноеми оставам с впечатление, че само в София има разлика, макар че и там съм попадала на безумия.
Виж целия пост
# 205
Момичета и аз се включвам в темата.
Искат поне 1-2 езика перфектно да знаеш, не че ще ти трябват задължително, сума ти изисквания и претенции и изпити даже
Весинка, мисля, че не си права. Защо ми е да сложа 5 езика изискване, ако няма да трябват наистина. За да се закопая сама ли? За всички е ясно, че колкото по-квалифицирани са хората, толкова повече пари искат, а и по-трудно се намират.  Wink
Hug  Да, вярно, че за много длъжности език се налага да се ползва, но и случва се и то доста често да искат владеене на "перфектен" език, а се оказва, че ще се ползва много рядко или почти не. Лично аз като кандидатствах навремето във фирмата, в която работех досега, искаха перфектен английски, а после се оказа, че фирмата работи с испанци и немци, търсили са човек с испански и като не са намерили, решили английски да е, но докато работех там и английски почти не ми е трябвал, най-малкото пък перфектен.  За сметка на това пък не съм учила испански, но превеждах редовно кратки писма и моделни описания за изработката на дрехите от испански език.
Имам предвид, че всички искат ПЕРФЕКТЕН език. ,като много от хората искащи това не са наясно какво точно значи перфектен. Не знаят, че например самите американци или англичани ходят на курсове по биснес английски, или примерно правен английски, медицински, технически и т.н. А тук искат едва ли не да знаеш всичко това. И според мен за да го знаеш и говориш толкова добре този/тези езици трябва да си живят в съответната страна. Аз работех като секретарка, сега след като фирмата , където фалира, си търся такава или някаква административна работа. Знам английски, руски и италиански, но не са "перфектни/отлични". Но, извинете, ако знам 2 езика перфектно, едва ли ще работя като секретарка, а именно за секретарски/асистентски длъжности искат поне 1-2 езика перфектни ...
А и наистина е смешно какви пари предлагат за тези перфектни езици ......
Виж целия пост
# 206
Весинка, напълно съм съгласна с теб. Аз самата недоумявам защо се поставят изисквания, от които няма никаква нужда.
Да не говорим, че "перфектен" звучи меко казано непрофесионално. Confused Би следвало да бъде "отличен", но... може би пък това си е мое виждане.
На темата за нивото - много е особен въпроса кой как си го оценява. Имала съм кандидати, които се преценяват като "добри познания", а се оказва че са някъде над английска гимназия. Обратното, имала съм кандидати със същата самооценка, които не могат да ползват дори сегашно перфектно време. Може би именно затова работодателите поставят такива изисквания  Rolling Eyes.
Аз лично в предишната работа съм си водила интервютата на английски, като предварително предупреждавах хората. Така всичко е чисто.  Wink
Виж целия пост
# 207
Пожелавам на всички, които си търсим работа, до средата на този месец да сме на нови позиции.  Peace
Виж целия пост
# 208

На темата за нивото - много е особен въпроса кой как си го оценява. Имала съм кандидати, които се преценяват като "добри познания", а се оказва че са някъде над английска гимназия. Обратното, имала съм кандидати със същата самооценка, които не могат да ползват дори сегашно перфектно време. Може би именно затова работодателите поставят такива изисквания  Rolling Eyes.
Аз лично в предишната работа съм си водила интервютата на английски, като предварително предупреждавах хората. Така всичко е чисто.  Wink
За съжаление много често хората нямат реална самооценка - и на мен ми се е налагало да провеждам интервюта на английски с хора, които твърдят,че го знаят перфектно, а не могат да разберат, че ги питам как им е името, че после и спорят с мен #Cussing out
Съгласна съм със sananas, че когато работодателят не одобри даден кандидат трябва да му се обади - в крайна сметка ти си си направил труда да отидеш на интервю, а накрая той не може един телефон да вдигне. На мен ми се е случвало многократно, много е неприятно да ти губят времето, но явно е въпрос на възпитание и култура. Винаги ми прави впечатление, когато ми се обадят и ми кажат, че не съм одобрена и причините за това - при такъв работодател бих кандидатствала отново, защото показва коректност и уважение Wink
Виж целия пост
# 209
Е, добре де, защо толкова се хващат за този език. Едва ли не всеки служител трябва да го владее, ..., и чистачката, че ако срещне някой гост в коридора да знае как да му каже добър ден. Аз съм работила във фирма с около 100 човека администрация и 500-600 служители в производството. Там имаше един говорещ немски, един италиански, един френски и 2-3-ма английски. Тези с чуждите езици, приемаха и предаваха каквото трябва, а фирмата основно изнасяше и не е било проблем, че управителят, счетоводителят,  инженерите и другите ръководни кадри не владеят език.
Много важничат с тези езици ми се струва, поне що се отнася до провинцията.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия