Помощ в търсенето на работа 2

  • 74 556
  • 720
# 165
Запис да следя темата, че тя винаги е актуална.  Peace
Виж целия пост
# 166

Истината е, че когато АЗ съм болна, не взимам болничен никога - пазя си правото да си го взема, когато някое от децата се разболее. Но когато и това стане, първо гледам да ги отведа, за да не отсъстваме ние от работа. Така или иначе и двамата с мъжа ми сме на позиции, които изискват отговорност и присъствие, а в края на краищата нас това също ни интересува, защото все пак работата е нашето ежедневие, каквото и да си говорим. И друго - ние и двамата си обичаме работата и задачите, които изпълняваме.

За мен - в минало време  Simple Smile. Дано и да е в бъдеще  Praynig


В първата работа, която започнах майката на шефа ми изпадаше в ужас да не идвам болна на работа. Тъй като мога да заразя останалите. Направо ме пращаше да си ходя, когато почвахд а се разболявам.
Виж целия пост
# 167

Истината е, че когато АЗ съм болна, не взимам болничен никога - пазя си правото да си го взема, когато някое от децата се разболее. Но когато и това стане, първо гледам да ги отведа, за да не отсъстваме ние от работа. Така или иначе и двамата с мъжа ми сме на позиции, които изискват отговорност и присъствие, а в края на краищата нас това също ни интересува, защото все пак работата е нашето ежедневие, каквото и да си говорим. И друго - ние и двамата си обичаме работата и задачите, които изпълняваме.

За мен - в минало време  Simple Smile. Дано и да е в бъдеще  Praynig


В първата работа, която започнах майката на шефа ми изпадаше в ужас да не идвам болна на работа. Тъй като мога да заразя останалите. Направо ме пращаше да си ходя, когато почвахд а се разболявам.

И права е била. Crossing Arms
Виж целия пост
# 168
Mirama, моят съвет, за да не си изиграеш лоша шега, е да се избягва този въпрос доколкото може. Например, можеш да се усмихнеш и да кажеш нещо от сорта: "аз може и 10 000 лв. да искам, но едва ли имате възможност да ги давате, затова просто очаквам сумата, която сте определили за тази позиция".
Съжалявам, не намирам постинга, за който се отнася този съвет, но идеята не ми се вижда добра.
Така кандидатът все едно казва: "Ами, колкото дадете...", като показва, че нито има реална представа какви са възнагражденията в неговата област, нито цени труда си.
В днешно време винаги при добро желание можеш да се информираш за средната заплата за определена позиция, а често дори и за конкретната фирма, в която кандидатстваш.
И според мен няма нищо лошо да назовеш точна сума, когато ти зададат този въпрос - така и работодателят може да прецени веднага дали може да отговори на очакванията ти.
Не виждам смисъл от увъртане и отбягване на въпроса.
Виж целия пост
# 169
момичета, каквото и да си говорим тук, истината е една:

заплатите са относително нещо - винаги! във всяка фирма е различно положение, отделно е различно и при различните професии. Да не говорим и за другия неприятен за нас факт, в момента: криза. Та сега хептем да се хванем за главите и да се чудим с тия заплати кви да ги говорим и кво да кажем.

От друга страна, като гледам цените в магазина как стремглаво се покачват нагоре - говоря само за хранителния магазин, всичко друго съм зарязала временно, освен на децата обувките - това не може да се избегне. А пък и сметките ни как растат  ooooh!

Така, че може би най-добрата идея е точно това - ако тази тема биде подхваната на интервюто, да се "напомни" на работодателите не за това, че е криза, не за това, че другите взимат еди-колко си, а за това, че парното, водата и телефона са адски скъпи вече. А и храната. Даже и тая с най-долнопробното качество, като забелзязвам в магазина.  ooooh!
Виж целия пост
# 170

Така, че може би най-добрата идея е точно това - ако тази тема биде подхваната на интервюто, да се "напомни" на работодателите не за това, че е криза, не за това, че другите взимат еди-колко си, а за това, че парното, водата и телефона са адски скъпи вече. А и храната. Даже и тая с най-долнопробното качество, като забелзязвам в магазина.  ooooh!

Не казвам да се каже на работодателя: другите взимат еди-колко си.
Ще дам един пример - на интервюто за последната ми работа ми зададоха "Въпроса" така:
"Вие, като пресметнете разходите си, от каква сума смятате, че ще се нуждаете месечно?"
Аз, имайки предварително информация приблизително какво възнаграждение мога да очаквам за тази позиция в тази фирма, отговорих: "Поне еди-колко си лева нетно."

Иначе за това съм абсолютно съгласна:
заплатите са относително нещо - винаги!
Виж целия пост
# 171
Така, че може би най-добрата идея е точно това - ако тази тема биде подхваната на интервюто, да се "напомни" на работодателите не за това, че е криза, не за това, че другите взимат еди-колко си, а за това, че парното, водата и телефона са адски скъпи вече. А и храната. Даже и тая с най-долнопробното качество, като забелзязвам в магазина.  ooooh!
Според мен ще е много глупаво на въпроса "Каква заплата очаквате", да почнеш да обясняваш кое колко скъпо е.
Ако зазовеш цифра, обоснови се защо я заслужаваш, но в никакъв случай според мен не можеш да я оправдаваш с цените в магазините.
Виж целия пост
# 172
Аз си мисля, че ако кажа, че за да мога да дам най-доброто от себе си в работата, трябва да са ни покрити поне основните нужди. Ако се притеснявам как да платя лекарствата на детето си, едва ли ще съм добър работник.
Затова минималната сума, за която бих работила е - еди колко си.

Може и да не е правилно. Не знам.
Виж целия пост
# 173
И аз съм ходила болна на работа и децата си не съвсем здрави съм водила на ясла и на градина, но това не е решение на проблема. Имах предвид, ако изрично не те питат, дали имаш деца и колко са големи, да не си разказваш цялата семейна история.

Относно заплатата, мисля, че не е добра идея да искаш толкова, колкото ще покрият нуждите ти, защото при това положение аз трябва да поискам поне 2000, но в моя бранш заплатите варират от 700 до 1200-1300. Мисля, че положението в бранша е по-добър ориентир.
Виж целия пост
# 174
Спорен е въпросът със заплатата. Най-коректно би било работодателят да обяви заплатата още в обявата, което вече се среща, макар и рядко.
Най-добре е да се избягва конкретен отговор, но ако интервюиращият много натисне, да имаме готов отговор. Все пак всеки за себе си има личен минимум, под който не би приел предложение. Въпреки че едно предложение включва още много неща - социална политика и т.н., може да са включени пари за храна, облекло, допълнително здравно осигуряване... Това са все неща, които са извън нетната сума,  която ни влиза в джоба, но не са маловажни.
Често държат да получат отговор на въпроса за заплата, особено при кандидатстване чрез агенция - хората от агенцията знаят нивото на заплатата, но нямат право да я споделят. От друга страна имат дълга процедура, през която няма смисъл кандидатът да преминава, ако очаква много по-ниска от предлаганата заплата. Затова е добре тези неща да се уточнят при първата среща. Но не повдигайте вие въпроса на първо интервю - ясно е, че всички работим за пари, но прави лошо впечатление.
Виж целия пост
# 175
Момичета и аз се включвам в темата.
Не знам за вас, но на мен ми се струва направо "трагично" положението ... и сега с тази криза ...
Искат поне 1-2 езика перфектно да знаеш, не че ще ти трябват задължително, сума ти изисквания и претенции и изпити даже, а предлагат смешни заплати, ако може най-добре и без пари да се работи и извънредно също ... А и като чета по форумите - какви текучества по фирмите, какви простащини и номера , както и че обещават едни заплати, дават (ако дадат) по-малко ....
П.С. Съгласна съм с това, че е желателно да се пише заплатата, все пак бихме си спестили взаимно времето ако вижданията ни по върпоса се разминават. Както и фирмите да си пишат задължително адреса, а не да ги търся в интернет, за да им намеря адреса и чак тогава като видя къде се намира въпросната фирма да преценя дали да кандидатствам във фирмата понеже ми е наблизо или е много далече.
Относно това, че никой не се обажда - какво да ви кажа, търсещите работа са страаааашно много. В едната фирма, където ме поканиха на интервю си поговорихме, на финала попитах момичето, което водеше  интервюто на 1 кръг (щеше и 2 и 3-ти да има) дали са много кандидатите, а тя каза, че миналата година са търсели човек на подоба длъжност, изобщо е нямало кандидати, докато тази година са страшно много, както и миналогодишните кандидати са искали страшно високи заплати и екстри, докато при тазгодишните изискванията за заплащане са много спаднали ... Каза, че миналата година са имали една кандидатка, завършила в щатите , и затова, че е завършила там искала да си работи от вкъщи  Joy , да и дадат лаптоп и заплата 2-3 хил. лева. Става въпрос за работа в застрахователна компания - работа с данни, на компютър, а не с клиенти.
Също има и фиктивни обяви, лично съм виждала обява пусната сутринта, наобед вече я няма. 
Виж целия пост
# 176
Включвам се и аз в темата.
От 5 месеца съм си в БГ.От 4 си търся работа - в провинцията.Повече от 300лв заплата не са предложили - за всички длъжности,за които съм кандидатствала  newsm78 Извинението да не ме вземат е,че токущо съм се върнала от чужбина - можело да реша да се върна там всеки момент.
А как да поискам да остана в БГ?!?
Сега ще се местя в София,живях там преди да замина.Всички познати и приятели са там.Надявам се нещата да са малко по-добре или поне да има по-големи възможности.За сега нямам претенции за работата,каквато и да е ще ми е от полза,за да мога да вляза в крак.
На кандидатстването ми по интернет са ми отговаряли само фирми за директни продажби.И веднъж от ИБМ,но бях още навън.
Страшничко ми става като ви чета,но надеждата ми все още не е умряла.
Виж целия пост
# 177
Момичета, да не се отчайваме. Все ще дойде и нашия ден. Не може цял живот да сме без работа. Щом другите са си намерили, значи и ние ще попаднем на нещо добро.
Виж целия пост
# 178
Записвам се да ви следя. И аз съм в края на майчинството, а не ми се  връща на старото място. Но като гледам колко е трудно намирането на работа на сегашния етап, май ще се върна пък после ще мисля какво да правя...
Виж целия пост
# 179
Относно очакваното възнаграждение.
Все пак ни питат за това, което очакваме, така че е нормално да споменем по-висока сума от 700-800, примерно.
Лично аз казвам: "в рамките на ..."  - стар трик, на който ме научи един приятел, шеф на отдел в голяма фирма, и тук може да се посочи и по-голям интервал, примерно: от 850 до 1000, или 1200 до 1500, вече зависи от длъжността и сферата на дейност.
По желание може да вмъкнете и "Знам, че в момента е криза и положението е по-особено"...
Малко е хлъзгав въпросът с 'бруто' или 'нето' - гледам да не го споменавам, ако не ме питат директно. Но това всеки трябва да го прецени за себе си, обикновено си личи дали компанията е сериозна и осигурява на пълна заплата - там обикновено се договаряш за нетна сума.
Преди месец ходих на интервю в доста прилична компания, в нов, луксозен офис, но забелязах, че персоналът е доста млад, може би над 90% от хората бяха студенти... и ми стана ясно, че висока заплата тук няма как да очаквам. Така и се оказа. Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия