Докторантурата

  • 358 368
  • 2 261
# 1 050
Няма ли да се пусне нова тема? Simple Smile
И един конкретен въпрос. Някой да знае колко са разходите, когато докторанта сам заплаща процедурата по защита на дисертацията? В правилника на университета намирам само "съгласно Тарифата". Тази "Тарифа" остава мистерия! От 2-3 седмици я търся и не я намирам Simple Smile Има ли разлика между университетите или е еднаква за всички?
Виж целия пост
# 1 051
За кой университет питаш? В СУ таксата е 6 минимални заплати ooooh! А само да вметна, че тези такси са на практика незаконни, защото в държавния правилник (т.е. общ за всички университети) за придобиването на научни степени пише ясно, че университетите поемат разходите по защитите на своите докторанти. Но на практика всеки университет своеволничи и превръща тази процедура в приличен източник на доход Tired
Виж целия пост
# 1 052
Докторантът си заплаща защитата, ако е минал цитирания срок. Това е от правилника на СУ.
Една година е достатъчен срок да се явиш на публична защита.

Цитат
Чл. 51. (1) Факултетите осигуряват финансово защитите на дисертационните трудове на редовните и задочните докторанти по държавна поръчка, които са преминали успешно обсъждането на дисертационния труд в първичното звено в срок до една година от изтичане на срока по чл. 10, ал. 3.

И преди, когато защитаваха пред ВАК, пак имаше срок, след който сами си поемаха разходите по защитата. Тогава една защита излизаше към 2000 -2500 лв. (до колкото си спомням)
Виж целия пост
# 1 053
Това, че в момента има такси за защита след изтичане на определен срок (в СУ - 1 година след отчисляване), както и че ги е имало още при ВАК, не прави тези такси законни (имаше и предаване на "Частен случай", което се занимаваше точно с този проблем). Ето какво пише в Правилника за прилагане на закона за развитието на академичния състав в Република България (обновен последно през юли 2013 г.):

Чл. 22. (1) Висшето училище или научната организация предоставя материалната база и поема разходите по зачисляване, обучение и защита на дисертационните трудове на докторантите в редовна и задочна форма на обучение, субсидирано от държавата, в съответствие с диференцираните нормативи за обучение на докторанти, определени от Министерския съвет.

На практика, университетите си своеволничат и таксите за защити, които определят са на ръба на закона. Но това е положението засега. В СУ (не знам как е в другите ВУЗ-ове, едва ли е по-различно) външната защита си поемат тези докторанти, които, забележете, не минат вътрешна защита до година след отчисляването им. Това, че те могат да са депозирали дисертации в срок и вътрешната им защита да се забави с месеци, не се отчита. Изключително куцо формулирани изисквания, по моему. Много по-адекватно би било да се отчита кога е депозирана самата дисертация, защото процедурите по вътрешните защити на практика са извън контрола на докторанта. Но реалността е друга и това е Confused
Виж целия пост
# 1 054
Мисля, че университетите имат съвсем законно право да имат собствен правилник за обучение. И смятам, че е доста стимулиращо за докторантите да си завършат в срок, за да не плащат после за защита. Иначе какъв е смисълът държавата да плаща 3 години стипендия на някой, който после не защитава дисертация? Друг е въпросът дали катедрата бави обсъждането, но аз лично не съм чула някой да си е платил защитата, когато забавянето не е по негова вина.
Виж целия пост
# 1 055
Roverandom, по въпроса със защитата при мен нещата към момента стоят точно по този начин, уви - има вариант да плащам именно заради забавяне на процедурата в самата катедра. Едва ли съм единственият случай и явно е възможно.

Иначе съм съгласна, че университетите имат автономия, но пак е добре да имат и някакви ограничения. А що се отнася до защитилите и незащитилите докторанти - повечето ми колеги-докторанти са отчислени с право на защита (т.е. покрили са си работата по индивидуалния план и реално нямат неизпълнен ангажимент към обучаващите ги катедри), но може и да не защитят - сигурно ще има и такива, които просто няма да могат да платят тези 2000 лв (СУ). Определено моето мнение е, че тези такси са прекалено завишени, а и не би трябвало да ги има за редовните и задочните докторанти, както е описано в цитата от Правилника на РБ. Но университетите отдавна са си в немалка част финансови институции и жалко Confused
Виж целия пост
# 1 056
Е, все пак основният ангажимент е да защитиш докторската дисертация, това че си си изпълнил индивидуалния план не означава, че си приключил работата. А и не мисля, че основната причина да се откажеш от защита биха били тези 2000 лв. Много са, наистина, но в масовия случай докторантите се мотаят и протакат работата си, за което са си виновни основно те и никой друг. Ако нямаше срокове и санкции сума ти народ би се възполвал от тригодишната стипендия, която между другото хич не е малка, без да се чувства длъжен да изпълни задълженията си в определения срок.
Надявам се, че при теб нещата ще се наредят и няма да се наложи да плащаш, след като забавянето не е по твоя вина.
Виж целия пост
# 1 057
Благодаря ти за пожеланията - дано! (ама надали Confused)

А за другото - след като основният държавен правилник предвижда защитите да се поемат от университетите, едва ли това е необмислено. Всичко останало си е решение на самите ВУЗ-ове и аз наблюдавам, че в последните години, основната тенденция е да се взимат пари от всичко (за СУ ми е особено болно, защото все пак това е "моят" университет) и определено търсеният ефект не е възпитателният, уви, в конкретния случай с докторантите. А и мисля, че ако действително се целеше докторантът да се мобилизира и да завърши дисертацията си в срок, тогава плащането/неплащането щеше наистина да зависи от активността на докторанта, а не от процедури в катедрите, които знаем колко са мудни понякога. Определено има какво да се промени в това отношение, за да е справедливо и наистина да има някакъв ефект!
Виж целия пост
# 1 058
и аз да попитам следният вътрос  bouquetтези 2880 лв само докторант ли докато си още се вземат ,ако е минала третата година на докторантурата полага ли се такава помощ ?
Виж целия пост
# 1 059
След отчисляването нямаш правата на редовен докторант, така че само до датата на отчисляването Peace
Виж целия пост
# 1 060
Вижте сега, не попитах, за да си чешем езиците и клавиатурите, за това колко незаинтересовани и немотивирани докторанти има. Нито съм от тях, нито пък ме интересуват подобни екземпляри. Зададох конкретен въпрос. И може да им е доста трудно на някои да си го представят, но има специалности и експерименти, при които да си скъсаш задните части от работа, то просто естеството на изследването е такова, че не можеш да приключиш с експерименталната работа за 3 години, а какво остава всичко да е обработено и предадено за разглеждане. При нас всички докторанти (изключвам чисто лабораторните, икономическите и подобни "офис" проучвания) са с удължение от минимум 6 месеца, които често не стигат, за да приключиш. Освен това, толкова често има други фактори, които могат да те забавят, че няма смисъл да се коментира. Но, явно тук има много желаещи да размахват пръст Simple Smile
Личното ми мнение е, че трябва се обмислят по-добре сроковете за обучение и експериментална работа. За сравнение, в Полша докторантурата е със срок от 4 години. Колегите ми там съвсем спокойно приключват с всичко и защитават в срок.
Но и това вече не ме касае Simple Smile На 1 април имам вътрешна защита и просто исках да съм подготвена за таксата (научният ми ръководител продължава да твърди, че не дължа такава).
Успех на всики, които са на финалната права!   animal037
Виж целия пост
# 1 061
За сравнение, в Полша докторантурата е със срок от 4 години. Колегите ми там съвсем спокойно приключват с всичко и защитават в срок.
Ами то и тук е 4 г. с удължението. В този срок такса не се дължи.
Виж целия пост
# 1 062
Не, не е 4 години! През тези 4 години имат права, получават стипендия и финансиране, които ние получаваме само 3 Simple Smile
Виж целия пост
# 1 063
Capsicum, пропуснала съм, но ти в кой ВУЗ си? И кога си отчислена? Успешна подготовка за вътрешната защита!

За мотивацията на докторантите не ми се говори изобщо - колкото докторанти, толкова и мотиватори Peace Съгласна съм, че 3-те години за много специалности не стигат.
Виж целия пост
# 1 064
АУ-Пловдив е моя университет вече повече от 13 години Simple Smile, а научно-изследователската работа се превърна в страст преди 8. Това е работата, която мога да работя без ни най-малко да ми тежи, стига съпровождащите я глупости да са сведени до минимум Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия