Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 11

  • 74 874
  • 746
# 330
За пръскането в устата се сетих, че една от идеите за гризането на всичко живо наоколо е, кандидата.Може би пръскането със сребърна вода би помогнало и на това.Браво Таня - страхотни идеи  Hug
Виж целия пост
# 331
Преди доста време в хиперактивната тема бяха пускани линкове за руски книжки от типа "Ръка за ръка".Бяха на ПДФ файл и свободно можеха да се изтеглят и ползват идеите им.И подозирам, че логопедите си черпят идеите за работа именно от такъв тип книжки  Wink.Наизтеглила съм ги всичките, но не съм си записала от къде точно ги теглих.
       Катина, тестове за училищна готовност и много образователни книжки може да се изтеглят от сайта на Пуз-карапуз, аз редовно тегля от там и след това печатам на принтера това, което ми харесва. Може да ползваш и търсачката на сайта за нещо конкретно, което търсиш.
http://puzkarapuz.ru/76804-testy-gotov-li-vash-rebenok-k-shkole-3-knigi.html
       П.С. Редовно ви чета, когато ми остане време и си открадвам по нещо полезно, което споделяте в темата. Hug
Виж целия пост
# 332
Момичета,гледахте ли филма,който ESTELL намери.Видях живота си отстрани.Има много неща, които ще ми бьдат полезни.Смятам,че и на някоя от новите майки ,които пишат тук сьщо ще бьде полезен.Обаче имам чувството ,че някой ме удари с мокьр парцал през лицето .Много се  натьжих ,защото открих ,че не сьм  добра майка и не сьм направила нищо за детето си досега.Надявам се да поправя всички грешки ,които сьм допускала дотук .Само дано не е много кьсно.

Estell,Благодаря ти  bouquet
Виж целия пост
# 333
.
Виж целия пост
# 334
Бубка обожава масажите.Идва при мен и ми показва какво да я правя Flutter.Това го прави още преди аз,шматката,да разбера колко полезно е за нея масажирането.Имам предвид пресирането на ставите.Освен това от повече от две години вече сама ме кара да я държа за краката,а тя да ходи на ръце,все едно бутам количка.Добре,че беше Катина да ме светне колко са полезни масажите.а от седмица насам ме кара да и мачкам пръстите на ръцете.Идва при мен,подава ми точно определено пръстче и с другата си ръка ми показва точно как да го намачкам пръстчето.Не знам дали ме разбрахте.Интересното е,че не всички пръсти дава да и мачкам така,тя сама преценява кое точно.
Виж целия пост
# 335
Момичета, не мога да разбера защо реакциите на моето дете не са като при повечето от спектъра, имам в предвид, че за разлика от повечето дечица които силният шум ги дразни и натоварва сетивата им, на моята дъщеря и доставят удоволствие. Ще дам пример, за да стана по-ясна, тя обожава да слуша как работи  боромашината , като звука по никакъв начин не я притеснява или пък когато чистя с прохусмокачката истински се забавлява, не я притеснява високия звук на телевизора или пък минаващия трамвай покрай нас, а да не говорим когато се карат баба и идядо й, направо е във възторг. Чела съм че повечето деца от спектъра избягват високите шумови дразнения, а при нас е точно обратното, да не би и това да е вид стимулация, но не ми се вярва или пък не ги чува толкова силно Thinking
Виж целия пост
# 336
Не, не е нетипично.
По-скоро има нужда от слухова стимулация.
Затова й харесват силни шумове.
Това потвърждава предположението, че дъщеря ти чува различно и затова не проговаря.
Моят бандит веднага пристига, ако работи машина. По едно време го беше страх от мотори и големи камиони и шумни машини, но след ремонта на банята таз есен, в който майстора кърти плочки, някак свикна и накрая едва го отлепях, стоеше в антрето и гледаше как се работи.
От музиките харесва Бетовен, и то по-драматичните неща, тук Веселчето беше писала, че това е силна слухова стимулация.
Също харесва по-тежка рок музика, примерно това:
http://www.youtube.com/watch?v=GdZn7k5rZLQ&feature=related
Подрусва се в такт и определено се радва...
Още - като казваш караница - сетих се как моя син слушаше Златната рибка.
Когато бабата викаше "Хей, дъртако, тиква изкуфяла, само туй корито ли измоли!" , той се заливаше от смях и това му беше любимата част от приказката.
Виж целия пост
# 337
firebird ,и Бубка има такива любими пасажи от приказките.Един от тях е в Дядо и ряпа.Когато чета "Расла,расла,от огромна по-огромна станала".Не разбирам защо толкова и харесва тази част.Иначе Бубка обожава да и се четат приказки,постоянно ми носи книги,не и омръзва и по час и половина съм чела.Понеже обожава и куклен театър,от дядо Коледа ще получи такъв за Червената шапчица.Това и е любима приказка.Тя харесва приказки,в които има животни,иска да ги имитира какви звуци издават.Никак недолюбва приказки за принцеси.
Виж целия пост
# 338
Когато чета "Расла,расла,от огромна по-огромна станала".Не разбирам защо толкова и харесва тази част.
Да не би, защото си променяш интонацията стараейки са да и го прочетеш изразително  Wink.Логопедите също използват такива звукови възклицания за привличане на вниманието - харесва им на децата.

Снощи минах много диагонално през филма с кучето.Е мога да ви кажа, че се скъсах от рев.Боже, наистина е много реално - сякаш моето дете видях, сякаш себе си видях преди три - четири години.Ще събирам сили да го изгледам.Пожелавам на всеки един родител на аутист да чуе думите - обичам те, пожелавам и да го видят в очите на детето, докато го казва fingerscrossed
Виж целия пост
# 339
Като им четете приказки разбират ли ги вашите деца? Мойто уж всичко говори и разбира, като четем приказка на моменти като че ли се отнася ли, не мога да разбера, но много често не схваща и разбира самата приказка  Sad. Връщаме се по 3 пъти на изречение до като не го разбере, даже се налага да обяснявам цветно дума по дума, иначе няма смисъл да чета, имам чувството че каквото и да чета, ако не го обясня после, няма да бъде разбрано  Confused.
Виж целия пост
# 340
Кезая,Честит Рожден Ден!
Бъди усмихната,вдъхновена и много щастлива!
Липсваш ни!
 newsm59
Виж целия пост
# 341
Кезая, Честит рожден ден!!!
Пожелавам ти много здраве, щастие и сбъднати мечти!
И на мен ми липсва, къде изчезна!

КиФла, и моето трудно разбира приказките. Важно е първо да разбира по простичките - "Дядо и ряпа", "Червената шапчица", "Вълкът и седечте козлета", "Снежанка". И да може да ги преразкаже. В книжките за втора група в ДГ има приказките с по 4 картинки и детето трябва да разкаже с по няколко думи последователността. Много от приказките са й все още сложни - например "Хензел и Гретел", "Пинокио", но вярвам, че ще стане и това.

За децата, където още не говорят, силно се надявам с приказки с картинки да започнат да разбират. Тези реакции по интонацията са типични за децата, когато още не осъзнават станалото, обаче лека-полека го осъзнават. Тук са важни приказките с картинките за най-малките. А ето тук има и "Трите котета" с картинки и да свързват думите с действието - http://logoped.free.bg/download.html .

А за слуховата преработка - не мислите ли, че децата се държат така неадекватно за ситуацията - смях, рев, защото не са осъзнали съответните чувства? Например като не знаеш че карането е нещо, от което на хората им става тъжно, може да си мислиш, че си ръкомахат и се веселят. Не е само да чуеш нещо, а да го отнесеш по някакъв начин - дали е тъжно или весело. И при моето дете имаше подобен момент, но се преодоля като й помогнах да осъзнае кое състояние и е тъжното, упрашено, весело. Книгите от тази поредица - http://www.books.bg/books/66/130250.html ми помогнаха много. Трябва да се четат много изразително и с чувства, да се вживеете в книгата, после да се дават и примери от живота. От тези книги чувствата могат да се почуствата.
Виж целия пост
# 342
Точно  книжките с приказки са критичният момент при нас.Разбира почти всичко,не говори,нито ме оставя да му чета нито да му обясня за какво иде реч в приказката.Иначе любимите са му "Червената шапчица" и "Котаракът в чизми"-направо ги е раздрал ги е от любов. Confused
Шапчицата я имам в няколко варянта+мултимедия./грамофона плоча Simple Smile/ Иначе проблема остава с концентацията върху текст и повествование на книжката.

Аз такова,да се похваля!
Почнах да чувам думата "тате",остава още една дума от миналогодишното ми желание "здарвей".
Е тогава вече ще отворя една от специалните бутилки с ракия дето ги пазя като светия Граал за тоя случай. ConfusedДядо коледа може би ме обича.Пък знам ли,нито слушах нито папках през годината. Cry
Виж целия пост
# 343
rainov, а ако му ги разказваш с по една-две думи? Сега се сетих, че моето много ги разтръщаше в началото и първото четене беше само да си показвам по картинките с нейното темпо. Две секунди на страница. Например Франклин просто го разказвах по картинки, а и при него има малко текст. Също и Пиф, бяхме намерили една книга от нашето детство, там е само картинка и 2 думи текст.

Иначе да разбира книгите и да ги преразказва е една от "черешките на тортата" Simple Smile Ха дано за тази Коледа!

Да ви кажа нещо смешно, снощи играхме "Вълка и седемте козлета", тя и едно агне бяха козлетата, аз в ролята на вълка. И за да не ги изям й казах да ми донесе хляб и вино, че съм гладен вълк. Тя отиде и донесе една филия хляб и измъкна шишето със зехтина и гордо ми ги донесе Simple Smile
Виж целия пост
# 344
Цитат на: TanyaMG
..... й казах да ми донесе хляб и вино, че съм гладен вълк. Тя отиде и донесе една филия хляб и измъкна шишето със зехтина и гордо ми ги донесе Simple Smile

 Joy hahaha Joy

А ти изпи ли го ?  hahaha

Моето дете никога не е харесвало да му четат приказки... Слуша ги като трябва да слуша(седнал на пода и броящ паяжините по тавана) от скоро, но никакъв интерес да погледне в книжката. Определено отегчен... Преди година примерно това беше абсолютно невъзможно за него.
Обаче слуша с интерес научна литература - независимо дали ще е за молекулите или за планетите слуша и прекъсва постоянно да пита въпроси ....
Отскоро гледа и анимационни филмчета които разбира за какво става дума и не иска да гледа серия която е гледал вече  - примерно Бен 10, това сравнено с преди година когато стоеше и гледаше Шрек по 199999999999999999999 абсолютно хипнотизиран и нищо не възприемаш и среяскащ се все на едни  и същи места все едно никога не го е гледал....

В училище казват, че с интерес слуша библейски приказки, в неделното училище не толкова, но пък там с интерес слуша "поуките" и коментира с групата морала и ценностните системи  Shocked Там го преместиха да е в групата на 8-9 годишните, защото просто не му е интересно при малките а и му идва в повечко беснеенето/там имат батути, надуваеми замъци и групата от 4 до 7г е определено голяма беснилня и му идва много стимулацията. Там не съм им казвала че детето има някаъв проблем - те сами си решиха да го изместят - така и те са доволни и той.   
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия