искали да вдигат таксите в детската градина в СОФИЯ - разбрахте ли?

  • 6 891
  • 151
# 60
Сега ти се опитай да вникнеш - нямам против увеличаването на таксата за детето ми, но тази такса искам да отивам за детето ми, за това и с останалите родители ежемесечно осигуряваме допълнително необходимите им неща, защото знаем колко са недостатъчни. За всички останали пари, които общината се опитва да ни събере искам да имам право на избор и точен отчет защо, какво, къде и кога, а не да плащам ржденните дни на районнните кметове, говоря образно. А ти не разбираш, че отказвам да възприема за нормално да се иксат пари от родителите, за неща, които не са тяхна отговорност. Аз не искам от никой да ми купи хляб, защото не съм си разпределила правилно и преоритетно личния бюджет.
Виж целия пост
# 61
За точния отчет съм съгласна. Задължително трябва да има такъв и лично аз очаквам едни много по-точни сметки от общината колко точно пари отиват за издръжка на едно дете, колко липсват и колко ще са нужни за нови строежи, къде точно и за колко деца.

Ако увеличат таксата на 60лв примерно и общината докаже с точни сметки, че издръжката на детето ти е 200лв примерно значи няма проблем, 60-те лева отиват точно за детето ти, останалите 140 ги плаща общината. Нали така?
Виж целия пост
# 62
... отказвам да възприема за нормално да се иксат пари от родителите, за неща, които не са тяхна отговорност. Аз не искам от никой да ми купи хляб, защото не съм си разпределила правилно и преоритетно личния бюджет.

Да си дойдем на думата. И за мен не е нормално. За повечето, обаче, явно е.
Виж целия пост
# 63
... отказвам да възприема за нормално да се иксат пари от родителите, за неща, които не са тяхна отговорност. Аз не искам от никой да ми купи хляб, защото не съм си разпределила правилно и преоритетно личния бюджет.

Да си дойдем на думата. И за мен не е нормално. За повечето, обаче, явно е.

Извинявай, но по тази логика и 40лв не трябва да се искат от родителя. Градините трябва да са безплатни. Не трябва да се иска от родителите да покриват поне част от издръжката за детето си, така ли? Никаква част от издръжката не следва да е отговорност на родителя ли?
Виж целия пост
# 64
Аз съм песимист честно казано. Имам лошото усещане, че дори и да вдигнат таксите, голяма част от парите отново ще потънат незнайно къде и как.  Thinking

newsm78 защо ли и аз така си мисля...Май сме се нагледали на "българска" действителност
Виж целия пост
# 65
Аз само да се намеся с нещо уточняващо - ДГ в БГ, к. са държ., са единици, ако изобщо са останали. Повечето ДГ са общински, т. е. всичко, различно от заплатите на персонала, се поема от общинските бюджети. Те се формират от МДТ и държ. субсидия. Пряко участие в разпределянето на държ. излишък общините нямат, засега държавата винаги е оставяла СО да се оправя сама със строежа, ремонта и издръжката на ДГ в столицата. Аз също си плащам данъците в/у заплатата, но те отиват в републиканския бюджет, не в общинския. За мене лично в условията на криза увеличението не би трябвало да е с повече от 10 лв. (к. е 25% все пак), като не се намалява общинската субсидия и е ясно за какво точно ще отидат доп. пари. Иначе дори и в някои общини в БГ родителите на плащат никакви такси за ДГ.
Виж целия пост
# 66
Каквото и да решат в общината, дано поне се опитат да се съобразят с родителските мнения. Вярно че има голямо разнообразие, но ако успеят да се съобразят поне с част от аргументите, условията и притесненията на родителите ще бъде добре.

Аз лично се притеснявам, че СО имат право да вземат такова решение еднолично без обсъждане и съобразяване.
Виж целия пост
# 67
Нямам против увеличението на таксите, стига да има някой умен мозък, който да насочва в правилната посока увеличението на приходите за СО.
Виж целия пост
# 68
Таксите трябва да са толкова колкото струва 225 лева(мисля че такава беше сумата)!!!! Или поне близко до реалната цена! Щото така аз ви плащам сметките и ви гледам децата!

Откъде накъде аз ще ви плащам за децата??? Соца свърши. Аз като си имам дете ще си му плащам градината на РЕАЛНАТА цена няма проблем! Безплатен обяд НЯМА!


Другата гавра е с тия детски къде пак данъкоплатците плащат и циганите раждат по 6-7 деца! Айде стига вече! Милен Цветков го каза най-добре. Имаш дете-ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ! Второ - още повече от две - НЕ ПЛАЩАШ данък. Системата е просат и работи във всички разивти страни които не са били в комунизъм. Така се стимулират РАБОТЕЩИТЕ ХОРА а не тия дето висят по цял ден в нета и плюят или ромите или обобщено - ПАРАЗИТИТЕ!

Време е в тая страна всички да го схванат и да почнат да спазват правилата а не всеки да се опитва да мине метър и да дои кравата наречена държава мислейки че тя има некви пари дето падат от въздуха!


Виж целия пост
# 69
а те пък щото видиш ли ромите ходят на детски градини....
апропо....понеже всички са данъкоплатци, що мислиш, че ти ни плащаш за децата....то данъци човек плаща цял живот...детето му е на детска 4-5 години.... мислиш ли, че не си е платил всеки в пъти издръжката на детето....
Виж целия пост
# 70
а те пък щото видиш ли ромите ходят на детски градини....
апропо....понеже всички са данъкоплатци, що мислиш, че ти ни плащаш за децата....то данъци човек плаща цял живот...детето му е на детска 4-5 години.... мислиш ли, че не си е платил всеки в пъти издръжката на детето....

Циганите не ходят, ама детски вземат......идеята ми е кога най-накрая ще се смени ФИЛОСОФИЯТА на цялата ни държава! Трябва да се помага на РАБОТЕЩИТЕ на тези които в крайна сметка плащат данъците и издържат цялата ни държава а не на тия дето вечно мрънкат и са недоволни. Ако ти си работеща майка и имаш две деца ще си имаш много повече интерес да плащаш минимален данък и се ползваш с облекчения примелно за детски градини парно и тем подобни просто защото за тебе ще има много повече ресурс! А сега всички получават - НИЩО! Разбираш ли системата е сбъркана и  докато не се промени няма да стане нищо хубаво.
Виж целия пост
# 71
 Хубаво,дайте циганетата да ги хвърляме на боклука,щото родителите им са безхаберници (от добро е,ще знаеш!).
 Към попай е горното.
 
Виж целия пост
# 72
Извинявай, но по тази логика и 40лв не трябва да се искат от родителя. Градините трябва да са безплатни. Не трябва да се иска от родителите да покриват поне част от издръжката за детето си, така ли? Никаква част от издръжката не следва да е отговорност на родителя ли?
Напротив, по тази логика е точно обратното. Мнението си съм дала по-напред в темата и не смятам да се повтарям.
Идеше реч за това, че всеки следва да си изпълнява задълженията. Както аз, ползвайки услугата "детска градина", съм длъжна да плащам такса за нея, така и държавата, респективно общината, е длъжна да осигури материална база за предоставяне на услугата "детска градина", съобразно и съответно на обществената необходимост. И в двата случая говорим за задължения, но лично аз виждам огромна разлика в характера, субектите, предназначението и целта. И не приемам за нормално, държавата или общината да абдикира от задълженията си, прехвърляйки ги на родителите или виждайки в тях единствено донори. Родителите помагат според собствените си възможности и желание и най - вече, за да получат децата им качествена грижа, но това да им се вменява като задължение, 'щото видиш ли общината или ДГ не били в състояние, е, ненормално си е.

Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество - това според Конституцията.

Виж целия пост
# 73
Добре, общината има задължение да строи и осигури места. Това го разбрах.
Не ми стана ясно според твоята идея дали общината има задължение да поеме ЦЯЛАТА издръжка на детето ти за градина?
Понеже общината има примерно 10лв и АКО родителите си плащат таксата за децата тези 10лв ще може да ги вложи в нови заведения, каквото и е задължението според теб.
Обаче родителите не поемат издръжката на децата си, и вместо да построи нови места с тези 10лв общината ги дава за издръжки на децата, вместо родителите им. И по тази причина вместо да разполага с 10лв за нови заведения общината разполага с 2, понеже останалите 8 отиват за издръжки на децата, чиито родители НЕ покриват пълната им издръжка.

Нали всички разбираме, че общината разполага с едно крайно число пари, а не безкраен ресурс.

Виж целия пост
# 74
Е, няма да се разберем  Laughing Ако забелязваш, не говоря за издръжка, а за услуга и за съответната й такса. Съгласна съм размерът на тази такса да се повиши, ако тя отива за подобряване качеството на услугата, която детето ми ползва, но не и ако ще отива за разкриване на нови услуги, които детето ми няма да ползва. Ще се получи така: хем плащам по-голям размер, хем не получавам качество насреща си, хем доплащам за консумативи, спонсорирам ремонти и т.н., че и на всичкото отгоре, част от парите ми отиват и за нови, също не дотам качествени услуги.
Явно възприемаме нещата по различен начин.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия