Обичате ли стихове? - 2

  • 74 056
  • 749
# 225
ТЯ

    Тя е нервна. За нещо му кресва. След миг му прощава.
    В магазина го праща. Поръчва: да вземеш детето.
    Тя негласно, но твърдо, во веки веков притежава
    светлината на моите дни, радостта на сърцето ми.

    Тя самата! Законната. Утре на път ще го прати.
    Мъжки ризи пере, а нехае за мъжките мисли.
    Стига, драконе в рокля, лежа върху златните накити -
    Ако честно си кажеш, ти даже не помниш какви са!

    Само ден - да поскитам до него по пустите плажове!
    само кратко писмо, а на плика му моето име,
    само миг - да целуна, да видя, да чуя, да кажа,
    Само кръг върху дансинга, само веднъж - отстъпи ми...

    Тя се смее. Поглежда го. После за миг го оставя -
    само миг! Ще се върне веднага щом сложи кафето,
    ще се върне - тя тихо, во веки веков притежава
    светлината на моя живот, любовта на сърцето ми.

Пак от горната авторка, която ме...изпълва с неимоверна радост с таланта си.
Виж целия пост
# 226
       ПЕСЕН,ЗА КРЪГА  Н.Йорданов

Веднъж на някаква си гара
В ден най-обикновен
Един кафяв спокоен поглед
Открил един зелен.

Зеленият бил малко тъжен,кафявият-засмян.
И бързо,някак ненадейно
Кръгът бил завъртян.

Кръгът-един особен спектър
Под слънчевия диск,
Понесъл в своето движение
И веселост и риск.

Но много бързо цветовете
Сменили своя вид:
Зеленият станал усмихнат,
Кафявия-сърдит.

Зеленият-отново тъжен,
Кафявият-засмян..
А времето хвърчало бързо,като аероплан.

И ето,че ще писне рязко
един внезапен влак.
Кръгът ще спре и ще застине,
Не ще потегли пак.

И ще останат неподвижни
Сред цветния безброй
Зеленият-мъничко тъжен,кафявият-и той.
          Недялко Йорданов
Виж целия пост
# 227
         ‘ ИНТИМНО’Дамян Дамянов

1 Не ме допускай толкоз близо ти
  До себе си,щом искаш да съм влюбен.
Ех,вярно е,далечното гнети,
Но затова пък близкото погубва!
Щом искаш да съм твой,далеч ме дръж-
Далечното е всъщност ореолът.
Една мечта се срива изведнъж,
Разбулиш ли я,видиш ли я гола.
Дори една ‘Мадона’ от Рембранд,
Погледната от близичко,е грозна.
И целият и гений и талант
Е в нейната далечна грациозност.
Дори земята,таз околовръст,
Която от далеч е рай вълшебен,
Отблизо ти се вижда буца пръст-
Пръст,във която ний ще легнем с тебе…
Красавице с тъй прелестни черти,
Щом искаш да не зърна всичко дребно,
Несъвършено в твойте красоти,
Не ме допускай близичко до тебе!
Но може би си права!Ах,нима
Не е в туй смисълът неразбираем-
Очи в очи да видим къс тъма,
Картина,образ,вечност и земя,
С която да се примирим накрая.

Виж целия пост
# 228
Вълче време

Георги Кушвалиев

И като вълк пред мириса на хора
Ще бъда предпазлив, ще се напрягам.
Езика си ще сдъвча от умора
И все едно – ще избягам.
Не можеш да ме стигнеш даже с мисъл,
Познавам и отрова и капани.
Ще виждаш, с нокти по снега съм писъл,
Но няма да ме хванеш.
Ще се скрия в сърцето си както знам,
С орисия пак да остана, пак да се скитам сам.
Ще зария спомена във ямата
И ще свикна с мисълта, че те няма.
По вълче време сам ще те открия
До тебе като сянка пак ще тичам
И впил в луната зъби ще завия
От яростта, че още те обичам.


Това ми е едно от любимите стихотворения.
Виж целия пост
# 229
Umbra ,страхотна е Венета, благодаря, че ни я сподели  bouquet
Виж целия пост
# 230
Umbra ,страхотна е Венета, благодаря, че ни я сподели  bouquet

Дааа,
искаме още, ако може   Grinning


  bouquet а това е за всички, които споделят любимите си стихове тук, приятна темичка е станала  Simple Smile
Виж целия пост
# 231
Радвам се, че ви харесва Венета, ето още едно нейно, прекрасно стихотворение:

   В класа беше свитичък малко, безлик.
   Ни глупав, ни умен - в средата .
   И ето, че срещам го вчера - войник
   (ех, бързо порастват децата)!

   Дошъл с камиона, ми казва смутен,
   по работа нещо да пита,
   добре бил щастлив бил, че само след ден
   се жени. Е, казвам, честито!

   А той ми разказва пътувал веднъж
   към някякво село наблизо.
   На пътя - момиче, в мъгла и във дъжд!
   Той спрял и извикал й: "Влизай!"

   Тя влязла. Погледнал я: чака дете.
   И жал го обзела голяма.
   "Къде да те водя - я питал, - къде?
   Мъж имаш ли?" Казала: "Нямам!"

   Бумтял камионът из селската кал,
   момичето гледал войникът
   и мислел си: "Хубав пердах бих изял,
   ако срещна го нейде мръсника!"

   А после решил: "Късметлия съм днес!"
   завил към дома си в мъглата
   и викнал през портата: "Мамо, излез,
   че булка ти водя в колата!...

   Войниче - през сълзи едвам промълвих, -
   честита ти радост, войниче!...
   Пожелах му отплата за подвига тих -
   Тя истински да го обича.
Виж целия пост
# 232
Какво е обяснение в любов

Знам какво е да обичаш,
но обяснение в любов....
Това не е ли плах да сричаш,
червен от свян потънал в пот?

А може би това е нещо,
което даваш от сърце,
или пак някак си горещо
да цункаш нежното лице...

Може би това е роза,
или е падаща звезда
може романтична проза
или пък блян, мечта, сълза...

Може би ефирен вихър,
който гали твоя слух,
може би пък - страстен тигър
с лапи меки като пух.

Може би е сладка песен
или момент огрян от свещ,
или пък в ден един чудесен –
до теб изпратен в плик копнеж.

Може би това е лодка
сред лилии и тишина,
може и да е разходка
под бяла лунна светлина...

Може би е откровение –
Разкрива се една душа,
Която търси избавление
От студ, тъма и самота...

Може би това е вопъл,
Една протегната ръка,
търсеща подслона топъл,
без глас крещяща “У дома!”...

Знам какво е да обичаш,
но обяснение в любов...
Както щеш да го наричаш,
за мен това е нов живот!
Виж целия пост
# 233
Страхът

автор: Светла Стайкова

Той идва със самите нас.
И ни събужда посред... ден.
Разрошва сресаните ни пера,
с които уж си сплитахме криле.
И трупа камък върху камък
от трудно разрушените стени,
разбрал: от срутени прегради,
незнайно как, но... ни боли.
Навярно сме привиквали с години
(нали присъщо ни е постоянството...).
Уютно пушещи комини
по-непознати са от... странството.
А той умение си има -
да цели точно във най-слабото.
За края садистично шепне ни
преди да сме достигнали началото.
Но... с постоянство да отваряме вратите
със ключа - песен, ласка, цвете.
Докато поотвикнем от стените
и хвърлим новата монета.
Виж целия пост
# 234
ЛУННО ЦВЕТЕ

Във тъмна, дъждовна и ледена нощ,
останал във мокра прегръдка с тъмата,
се виждаш във локва - очернен и лош.
душата ти търси със плач светлината.
Стъпил във локвата нервно, със яд,
поиска гротеската ти да изтриеш.
В треперещи длани събирайки мрак,
поиска до дъно страха да изпиеш.
Горчиво разляха се в теб грехове
и вените, пълни със черна омраза
пулсираха гневно - безброй страхове
обвиха те те в гниеща в мрака проказа,
Отчаян, разкъсвайки черния мрак
потърси със болка вината във тебе-
за грешните мисли, за гневния страх,
за калния образ в дъждовното време...

От песен на капки дъждовни в нощта
събуди се потен, обвит в страховете-
усмихната бляскава пълна луна
погали те нежно със лунното цвете.
Погали лицето, обляно в сълзи,
погали очите, пронизали мрака
със болка и страх от кални следи,
оставени в черната локва в тъмата.
Но лунното цвете изтри и калта,
изтри и образа в мрака оставен.
И в пълната ярка и топла луна
видя своя образ забравен.
А лунното цвете се сгуши във теб,
събуди забравена обич в кръвта ти,
Във нежност превърна черния лед,
сковал във мрака потаен съня ти.
И с лунното цвете посрещна съня -
спокоен и пълен със цветни целувки.
Луната, красива, спокойна в нощта
покри те със своите нежни милувки.

Във тъмна, дъждовна и ледена нощ,
останал във мокра прегръдка със мрака
се виждаш във локва - очернен и лош,
но Лунното цвете прогонва тъгата.
То вечно ще бъде във твойта душа -
ще пази съня ти, ще носи утеха,
родено от твойте сълзи във нощта
остава за тебе светла пътека.

                              Пепа Николова
 
Виж целия пост
# 235
Umbra, и това стихотворение е страхотно - на Венета! Много ми харесва стила й!  Hug
Виж целия пост
# 236
това намерих от Венета http://www.liternet.bg/library/bl/v/vvyleva.htm

има и в Словото, но тук като че ли стиховете са повече

Виж целия пост
# 237
това намерих от Венета http://www.liternet.bg/library/bl/v/vvyleva.htm

има и в Словото, но тук като че ли стиховете са повече



Да, тук са всичките й стихове  Hug
Виж целия пост
# 238
От същата авторка страшно много ми хареса това стихотворение,може би защото това е съдбата ми и на хилядите други жени като мен-"офицерска съпруга".

НАШИТЕ МЪЖЕ

Вярно, малко са груби - набиват по плаца пета,
И в лицата им дъха на делника жежката фурна.
Вярно, често на празник не ни подаряват цветя -
нямат време цветя да купуват, че все са дежурни…

Вярно, често се връщат по тъмно, а тръгват в зори,
и преди да ни кажат: "Здравей" - вече спят от умора.
Вярно, с лихви заплащат си "пълната шапка с пари",
дето все услужливо пресмятат им чуждите хора…

Вярно, скитаме с тях: градове и строежи - керван…
А пък времето тича, поглъща ни дните подмоплно -
Ето, вчера му казах "Ще ставаш баща, лейтенант!",
Утре сутрин ще стана и той ще е вече полковник…

Вярно, сранен е тоз занаят: "офицерска жена".
Като никоя друга тя трябва докрай да е вярна:
от погрешна усмивка, от дума погрешна една
ще помръкне светът и войнишка сълза ще я парне.

Вярно, често ме спипва страхът и ме дебне гневът,
Като другите редом с мъжа си да бъда не мога -
ала имам награда: моите чувства не ще се приспят
и ще бдят над живота му, вдигнати вечно в тревога.
  bouquet
Виж целия пост
# 239
Момичета, много благодаря за линка! Страхотни сте! Сега ще имам да си чета Венета.  Hug Heart Eyes  bouquet

Ето, че и аз решавам да се престраша да напиша нещо от себе си. Не пиша, просто отвреме навреме, когато в душата си усещам тъга, мъка, скръб, ме навестява музата и драсвам по нещо. Няма нищо общо с вашите страхотни стихове, но това са си моите и за мен значат много, защото съм изляла душевната си мъка.

Сиво - до черно.
Мрак - непрогледен.
Болка - неутешима.
Дъно - без дъно!
Ти и аз, но без теб!
Сивото вече е бяло.
Мракът - пурпурно червен.
Болката - пронизващо сладка.
Дъното далеч от мен!
Ти и аз, но вече двама.
Не в земния, а в другия живот.



Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия