Обичате ли стихове? - 2

  • 74 055
  • 749
# 510
Нямах възможност да прочета всичките 63 страници и незнам дали е пускано това стихотворение, но че го сложа. На мен ми се видя смешно. Надявам се да ви хареса Simple Smile

Нищу нямаши ми фчера,
ставам сутранта,
ф углидалуту са зверя:
Бря, чи красута! Wink

Викам сигур са чалдисах,
туй ни мой съм аз.
Смятай кат са начирвисам
и са нагласа!

Тъй пу нощник и терлици,
с чорлава куса
мязам кат на убавица
ф профил и анфас.

Дрямах начи и въртях са,
цъках със език,
плюх са дан са уручасам -
тъй са възхитих.

Дъл на пустуту глидалу
са яви дифект!?
Тъй да съм разхубавяла...
А, сига де! Дерт!

Са умислих утведнъшки -
как навън ш’ въря?
МОмцити ку са натръшкат
кату ма съзрат?

С модна фуста, чи забрадка,
с китка у ръка;
с тос акъл зер за три патки,
кату заблеста...

И къдету койт’ ма срещни -
пламна, изгуря
ф разни помисли пугрешни...
Пък ни съм таквас!

Туй наверну сън е билу,
сигур йощи спа
и ми са е присънила
буйна красута.

Скуркузъбел съм, мий ясну -
ич дан ма съзреш,
щот ут толкува прикраснус,
мой са пубулейш.

Толкус убус да са исипи
тъй връз мен кат дъж...
Някуй тряа да ма ущипи!
(пу възможнус мъж! )
Виж целия пост
# 511
Момичета в главата ми се върти част от стихотворение, но не помня авторката помогнете  Praynig

Сънувам пак и пак кошмар,
опитвам се да се събудя,
но смесвам....
Виж целия пост
# 512
ето нещо и от мен...

Аз съм само малка дума,
В твоята измислена игра.
Хвърляш зар, но не за друга
и да изгорим в нощта.
...А утрото
разлепяше на кръст мечтите
в моята душа.
Кристалът се разбива в тъмнината,
Звукът се удря
в пълната луна.
Обратната страна е просто огледало,
Гробище за мисли и мечти.
... а аз ще отнеса подноса
с хиляди души.
Виж целия пост
# 513
Апатия

Наоколо е тъмнина,
а ти седиш замислен в тишината.
Извън душата има светлина,
но ти избираш самотата.

Седиш, броиш минутите и чакаш
нещо да се случи, да те спре.
Да те издърпа вън от бездната, да те разтърси
и да ти каже, че така не е добре.

Желаеш някой да покаже, че му пука.
Да разбереш, че той държи на теб.
А не да гледаш хората, умиращи от скука
и борещи се, кой да каже глупост по-напред.

Ти чувстваш, отвратен си,
не ти се мисли вече. Нито миг!
Опитваш да забравиш... да не гледаш
и да не чуваш нищо, ничий вик.

Седиш на стола в празната си стая.
Вратата е заключена, прозорците ги няма
и всичко тъне в тишина...
Единствената крушка на тавана
не свети вече втори ден, наоколо е тъмнина.

Самичък с мислите си няма как да се спасиш.
Ще трябва нещо да измислиш, някак си да го решиш.
А как да стане нямаш и представа.
"Ще видим", казваш, но... не става...

Виж целия пост
# 514
ЛИПСА

Чувствам се така празна,
нищо вече не е останало вътре в мен.
Дълбока бездна, магнитно поле,
изсъхнала, напукана земя,
молеща за капчица милост.
Отчаяние.

Черна дупка.
Само сиво напрежение
и толкова много сухота.
И всичката липса на куп,
издигната в култ, преди да бъде разбрана.
Поредното заблуждение.

А как боли…
Като нажежен до червено ръжен.
Жар в пепелта, разнасяна от вятъра.
Разпилени по пода замръзнали искри
засъхнали капки живак,
издълбани следи от отрова.

Пуст храм,
отдавна замиращо ехо,
прогонено в нищото на миналото.
Една бавно пулсиращо сърце.
Едно умиращо цвете.
Падаща звезда. Поради липса на бъдеще в небето.



СБОГУВАНЕ

Здравей отново, но прощавай,
че тръгвам пак, но този път сама.
Ще помня винаги и ти не ме забравяй,
но трябва, разбери - съдба.

Не мога да излъжа, че не беше хубаво.
Не мога да ти кажа, че не ме боли.
Но трябва, просто, няма начин.
Това е, тръгвам, разбери...

Ти знаеш, че съм като птиците - свободна, тайнствена,
неуловима, като капка от дъждовната вода.
Че нямам дом, че нямам име,
не вярвам в думите и изхода избирам пак сама.

Опитай да повярваш, че съм като вятъра -
отлитам, щом душата ми поиска свобода.
Играя роли аз (подобно на артиста от театъра) -
един човек, а с хиляди лица.

Ще ми простиш ли ти за тази слабост?
Ще ми простиш ли ти, че тръгвам пак?
Не знам... но обещай ми да забравиш
това, което бях, което пропилях.

И тръгвам, тъй като разкрих душата си,
а туй е пагубно за мен, но ти не ще ме разбереш...
Ще бягам аз подобно на човек разбрал съдбата си,
разбрал, че слаб ли си, ти трябва да умреш.



ЧОВЕК

Душата на поет, очите на мечтател,
събрани със сърцето на творец.
Ръцете на художник, живот на откривател
доказват, че съм като вас - човек.

И глас на славей, слух на музикант.
И чувствата на влюбен, мъката на някого
отхвърлен и презрян...
доказват, че съм като вас,
все пак съм като вас - човек.

И всичката омраза, и всичката любов,
прогонващи със ужас неканения гост
доказват, че съм като вас,
признайте, че съм като вас - човек!

Усмивка на артист и тяло на атлет,
едничка цел на хуманист, на егоист заклет
доказват, че съм като вас -
самотник с диагнозата - човек.



МИСЪЛ НЯКАКВА

Отново празен лист
в опразнената стая,
в самотните ръце,
пред изтерзаната сама душа.
Една въздишка литнала към рая,
към нищото, към пъкъла, към края на света.
Лелеяна мечта,
усмивка топла, но уви -
угаснала. Сълза.
Безмълвен вопъл, трясък, тропот.
Отново и отново - тишина.
Едничка мъка,
но голяма, някак страшна.
Порой от думи мили,
оковани, спряни от леда.
Безгласен писък,
потопен, удавен във незнание.
Една надежда сляпа,
отчаяние, молба.
И… сбогом,
Както винаги - със нежелание,
от страх, от страх, по дяволите, пак от страх…

Виж целия пост
# 515
Ето и няколко от моите любими стихове:

Шандор Петьофи

***
Летят надеждите ни като леки птици,
високо над орлите те летят
и чист и ясен е небесният им път,
но грубата действителност тогава
като жесток ловец се приближава
и стреля точно в крехката им плът.

***
Какво по-хубаво от хубаво момиче,
прегърнало любимия насън,
додето той не знай, че е обичан,
макар и буден, някъде навън.

Мария Донева

***
Толкова дълго пътувах към теб,
че пътят е моята същност.
Моля те, чуй ме! Ръце за ръце
връщат се птиците в къщи.

Моля те, виж ме! Блясва светът,
щом разбереш, че ме има.
Жалко е да биеш толкова път
и да не бъдеш любима.

***
Когато денят си затвори очите,
а още я няма нощта,
светулките в танца си вплитат
страха да не бъда сама.

През тези минути, от здрача откраднати
в небето се раждат звезди.
В стаята втурва се вятърът радостен
и носи ми дъх на липи.

Пчели, натежали от спомен за макове
се връщат към свойта врата.
Заглъхва камбана и синьо очакване
изпълва до болка пръстта.

Таньо Клисуров
Прошепнати думи

Аз никога във нищо пръв не бях.
В училище- добре се учех просто.
По физкултура с мъка изиграх
поредното възлизане на лоста.

Другарите ми, с мъх набол едва,
изпращаха момичета до вкъщи.
Аз слушах как разказват след това
за първите целувки. И преглъщах.

В казармата да бях поне веднъж
улучил най-добре в стрелбите разни.
Останах си и там един и същ
и отпуск рядко получавах в празник.

И примирен със мисълта почти,
че в нищо няма да съм първи, трепнах:
"повярвай, първи ме целуваш ти",
една жена, когато ми прошепна.

Лъжа ли, истина ли бе?- у мен
прошепнатите думи още тътнат...
Аз се родих повторно този ден,
а подир девет месеца- синът ми.
Виж целия пост
# 516
Извинявам се, ако вече е публикувано!

Любов необяснима


Любов необяснима, любов невероятна,

не пухкава и зрима, не топла и приятна,

не лека и минутна,от щастие обзета

край печката уютна до плюшени пердета.

 

Любов необяснима, рискована и тайна,

любов необяснима, до болка всеодайна,

без никакви облаги, и ордени, и сметки,

изгаряна на клада, затваряна в решетки.

 

Любов необяснима, без думи и без звуци,

с разтворени зеници и стиснати юмруци,

от много любови единствено възможна,

за да останем хора в епохата тревожна.

 

Любов необяснима, най-истинска и свята,

прониквай във главите, навлизай във сърцата,

когато те обстрелват със бомби и куршуми,

когато те замерват със камъни и думи.

 

Любов необяснима и винаги нелесна,

понякога горчива, но непременно честна,

убият ли те днеска, ти утре ще възкръснеш

във чистите сърца на децата ни невръстни.

 

Любов необяснима, любов необяснима,

във всяка светла пролет, във всяка стращна зима,

ах, трябва да те има, да, трябва да те има,

любов необяснима, любов необяснима.

 


1973  Недялко Йорданов


Виж целия пост
# 517
Ако владееш се, когато всички
треперят, а наричат тебе страхлив.
Ако на своето сърце едничко
се довериш, но бъдеш предпазлив.
Ако изчакаш без да се отчайваш,
наклеветен - не сееш клевети,
или намразен - злоба не спотайваш,
но ни мъдър, ни пресвят си ти;

Ако мечтаеш, без да си мечтател,
ако си умен, без да си умник.
Ако посрещаш Краха - зъл предател,
еднакво с Триумфа - стар циник.

Ако злодеи, клетвата ти свята
превърнат в клопка и го понесеш.
Или пък видиш сринати нещата,
градени с кръв - и почнеш нов градеж.

Ако накуп пред себе си заложиш
спечеленото, смело хвърлиш зар,
изгубиш и започнеш пак, и можеш
да премълчиш за неуспеха стар.

Ако заставиш мозък, нерви, длани -
и изхабени да ти служат пак,
и крачиш само с Волята останал,
която им повтаря "Влезте в крак!"

Ако в тълпата Лорда в теб опазиш,
в дворците - своя прост човешки смях.
Ако зачиташ всеки, но не лазиш.
Ако от враг и свой не те е страх.
Ако запълниш хищната Минута,
със шейсет секунди спринт поне веднъж.
Светът е твой! Молбата ми е чута!
И главно, сине мой - ще бъдеш Мъж!

Р. Киплинг
Виж целия пост
# 518
ето от това съм многоооооооооооооооооо впечатлена newsm10 yes thumbsup


ПОВЕЧЕ ОТ ВСИЧКО

На един дъх разстояние
само с един дъх
разрязваш черупката ми
и оставам по тебеусещане
галиш болезнената ми същност
и изтръгваш звуци -
тебемелодии,
в които танцуваш с мен
акустираш в съзнанието ми
и хвърляш котва
в плаващите му пясъци
разграфяваш мислите ми
и се вграждаш в тях
прожектираш се в очите ми
усмихваш ги
и виждам всичко
през теб
координираш движенията ми,
думите ми
и ги посвещаваш
на себе си
преливаш се в мен
преливам се в теб
асоциираш всичко с мен
и ти си във всичко
живея в теб и чрез теб
живееш в мен и чрез мен
прескачаме локви
пресичаме улици
прелитаме над пропасти
с двоен инстинкт
за самосъхранение
смея се с твоя смях
смееш се с моя смях
залюляваш ме в прегръдките си
и заспиваш
в моите очи
свивам се в прегръдките ти
и заспивам
в твоите очи
дишам те
дишаш ме
и няма друг начин
защото те имам
защото ме имаш
и само това е важно
защото е
повече от всичко
защото съм част от теб
защото си част от мен
и не е нужно
да казваш, че ме обичаш,
защото съм в теб
и не е нужно
да казвам, че те обичам
защото си в мен
и само това е важно
защото е
повече от всичко.
Виж целия пост
# 519
Изчетох почти всички публикувани стихове и така се вдъхнових, че току виж пак пропиша Praynig
Ето няколко стихотворения на един съвременен поет, който аз много харесвам Flutter

НЕ ОБИЧАМ ФАЛШИВИТЕ ДУМИ

 

Не очаквай от мен да ти свалям звезди.

Силно мразя фалшивите думи.

Ако има любов, ако тя победи,

няма нужда от тях помежду ни.

 

Мълчаливо очите ще търсят очи

и ръцете, с ръце ще се слеят.

Разговаряйки с тебе така, ще мълчим,

а сърцата ни в ритъм ще пеят.

 

Устни с устни ще палят пожар –

дълго чакани, страстни минути.

Колко думи,кажи, изговорени с жар,

са потъвали в мрака нечути?

 

Няма думи – повярвай! – за всичко това.

Любовта е безкрайна вселена.

Ще ни грабне несетно, дори без слова.

Ще е брод между тебе и мене.




ОБЕЩАНИЕ

                   

Не си мисли, че мога да забравя

жена, с която някога делих

една чиния и една постеля,

и от уханните й устни пих.

 

Която любовта ми не поиска,

а даде в изобилие любов.

Ти бе далечна и безкрайно близка –

Божествена усмивка! Благослов!

 

Не бих забравил, че и бряг ми даде,

когато бях до шията във кал.

С роса намокри устните ми жадни,

в пустинята на моята печал.

 

В най-тайните си мисли ще те пазя,

Ще се опитам в стих да те създам

и всеки твой охулник ще намразя,

от спомена си, ще ти вдигна храм.




ОЧИ, КОИТО ПЛАЧАТ

 

Очите ти, тъгата приютили,

ме трогват с две напиращи сълзи.

Не знаят те, че пак са победили

и лошият, отстъпвайки – пълзи.

 

А ти ме гледаш прямо и открито,

с безмълвната молба – да ти простя.

Сълзите капят и във мен попиват,

но други две в очите ти блестят.

 

Прегръщам те и нежно те целувам.

“Прощавам ти, любима. Не плачи!”

За две сълзи, понякога си струва,

обидата завинаги да замълчи.



Ето и няколко стари мои стихове... дано ви харесат Rolling Eyes



Дъжд от обич

Ти си свежия полъх
идващ в летния зной.
Ти си жаркото слънце
след дъждовен порой.
Мойта свята реликва,
моя стих недописан...
С най-гореща молитва,
и с най-чистата мисъл
призовах те да дойдеш...
и след този молебен
заваля дъжд от обич
и усетих как в мене
нещо ново роди се,
топлина се разплисна...
Днес, след толкова време,
своя стих аз дописвам
и едва ли е нужно
да се питам дали
този огън на влюбен
и във тебе гори.


Струва си...

Пътека съм - по мен тръгни,
отмервай бавно всяка стъпка своя...
и щом ме извървиш, помни,
завинаги тогава ще съм твоя.


Цигулка съм - ти само засвири,
Докосвай ме, глава на мен облегнал.
Под пръстите ти нека зазвучи
рапсодия най-страстна и вълшебна.



Река съм - бурна, пълноводна,
веднъж във мен ако си плувал,
дори да си потънал на дълбокото
ще знаеш... риска си е струвал!


Помниш ли, мили?


Помниш ли, мили,нашето лято?
Вълните...
на чайките крясъка.
Колко щастливи бяхме,когато
тичахме боси по пясъка.
Помниш ли там на безлюдния плаж
как се любихме с теб под небето?
И само луната беше ни страж,
а свидетел безмълвен морето.
Там двама с теб
без свян и без страх
във нощи любовно-омайни,
попаднали в плен
на изгаряща страст
разкрихме любовните тайни.
И знаеш ли, мили?
След толкоз лета,
макар и навън да е зима,
щом ти си до мен,
дори и в студа
в душата ми лято ще има!






Виж целия пост
# 520
valkata78 твоите са страхотни!!! Наистина!!!

Иван Вълев

Не отлагайте днешната среща за утре,
тази вечер ще тръгне внезапен експрес,
ще прегази оскъдните общи минути...
Затова - протегнете ръцете си днес!

Не отлагайте днешните думи за утре,
ще повяхнат от сухия лъч на нощта,
ще умрът неизказани те и нечути
като късно донесени горски цветя!

Не отлагайте днешната обич за утре,
ще презрее на клона си дивия плод
часовете ръмят-овлажняват барута
и топи се един неизбухнал живот.
Виж целия пост
# 521
ето от това съм многоооооооооооооооооо впечатлена newsm10 yes thumbsup


ПОВЕЧЕ ОТ ВСИЧКО

На един дъх разстояние
само с един дъх
разрязваш черупката ми
и оставам по тебеусещане
галиш болезнената ми същност
и изтръгваш звуци -
тебемелодии,
в които танцуваш с мен
акустираш в съзнанието ми
и хвърляш котва
в плаващите му пясъци
разграфяваш мислите ми
и се вграждаш в тях
прожектираш се в очите ми
усмихваш ги
и виждам всичко
през теб
координираш движенията ми,
думите ми
и ги посвещаваш
на себе си
преливаш се в мен
преливам се в теб
асоциираш всичко с мен
и ти си във всичко
живея в теб и чрез теб
живееш в мен и чрез мен
прескачаме локви
пресичаме улици
прелитаме над пропасти
с двоен инстинкт
за самосъхранение
смея се с твоя смях
смееш се с моя смях
залюляваш ме в прегръдките си
и заспиваш
в моите очи
свивам се в прегръдките ти
и заспивам
в твоите очи
дишам те
дишаш ме
и няма друг начин
защото те имам
защото ме имаш
и само това е важно
защото е
повече от всичко
защото съм част от теб
защото си част от мен
и не е нужно
да казваш, че ме обичаш,
защото съм в теб
и не е нужно
да казвам, че те обичам
защото си в мен
и само това е важно
защото е
повече от всичко.


Аз също... newsm10

Every me, ще ми подшушнеш ли кой е авторът? Heart Eyes smile3525
Виж целия пост
# 522


Аз също... newsm10

Every me, ще ми подшушнеш ли кой е авторът? Heart Eyes smile3525

  bouquet радвам се, че ти хареса и на теб-не знам името й, ника й е pc_indi, намерих я съвсем случайно, ще пусна и други нейни неща скоро. Хубав ден! Simple Smile
Виж целия пост
# 523
НЕ МИ!

Не ми сваляй звездите!
Не ми!
Небето осъжда за такова отвличане!
После как обратно ще ги качиш
за някое друго обичане?

Не ми казвай,че ме обичаш!
Не ми!
Стига ми да го виждам в очите ти.
Така ли е, несъмнено ще проличи
и ще ми отвлечеш дните.

***
Когато беше малък в сърцето ми,
те милвах и ти разказвах приказки.
Ти ми ги беше подсказал,момчето ми
-с устните си вълшебно-истински.
Сгушвах се в рамото ти-докато спеше,
разказвах легенди и нови предричах.
Така-постепенно,ти в мене растеше
и ме учеше да обичам.
И ме научи.Но не искам да те обсебвам.
Имаш ме - можеш да тръгнеш!
Сърцето ми не е кафез-то е дом за тебе,
в който след път да се върнеш.
Покорявай света и го сбирай в очите си,
а аз ще чакам и ще те предсказвам
-да ме целунеш,около себе си да ме завъртиш
и дълго,дълго да ми разказваш.
За тебе огън ще имам винаги
- да те стопли и заискри в очите ти,
ако някой внезапно от теб е заминал,
защото е искал само звездите.
А аз ще ти пазя книжките с приказки
и нови за теб ще измислям.
Вълшебствата в тях ще са истински
- само от твоите пръсти прелистени.
Ще бъда твоята Коледа
-с много подаръци под елхата.
Само ти можеш да спреш календара
да остане на същата дата.
[/color]


Виж целия пост
# 524
Every me ,

аз изкопах и това стихотворение от тази авторка pc_indy - силна образност наистина...Красота...
Надявам се да хареса на някой от четящите така, както ми хареса на мен. Hug

Извън ритъмно

Не мога да подредя
в рима и ритъм
( при това, да звучи лирично)
извънритъмните си чувства
в теореми и аксиоми за обичане.
Това би означавало
да изчислявам и да претеглям
къде точно започва началото
и кое след кое чувство следва.
Невъзможно е.
Нямам формула и дефиниция.
Почти нищо не помня
преди тебе.
Помня само, че съм умирала,
но някак самоубийствено. Леко.
А ти ме караш
да се чувствам цяла
и болезнено жива.
Помня, че исках да ми е тъмно-
очите ми се умориха
от погледи луминисцентни.
Сега пред древния огън в очите ти
покорно се свивам.
Думите ти се стичат
огнени по лицето ми.
Падат в пръстта,
от която съм направена
- най-твърдата,
най- каменистата.
Едно ребро едва ли е стигнало-
счупило се е вероятно.
Виж, преброй ребрата си-
трябва да са с две по-малко.
Сигурно за това
при промяна на времето
там- в ляво, те наболявам.
Сигурно за това
в думите неизреченото,
като Брайлово писмо
тая пръст издълбава.
Можеш ли да четеш
азбуката на слепите?
Знам, че можеш.
Не се преструвай!
Сигурно е изписано,
сигурно си личи,
че за първи път се страхувам.
Но не за това,
че вися на кордата,
а дали можеш в ръцете ми
да заспиш усмихнат и спокоен,
че няма да отрежа косите ти.
Дали малкият, топъл свят,
свит в премръзналата ми длан,
е достатъчен за Височината ти.
Дали всичко, което имам,
ще ти стигне и остане
и за след живота.
Не се страхувам,
че зениците ми ще се напукат
от леда в мълчанието ти.
Не се страхувам
и че този път ще ме боли.
Страхувам се,
че този път ще ми пука,
че съм обичана.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия