Захранване от 5-ти или 6-ти месец?

  • 3 116
  • 11
Бихте ли споделили кога е добре да се започне захранване, плюсове, минуси? Изчетох доста инфо по въпроса, но така и не ми стана ясно кой период е за предпочитане. Натъкнах се преди време на една статия, в която се изреждаха причините защо не е добре дасе захранва в пети месец, но сега не мога да я намеря. Ако започна да захранвам в 6 месец както са препоръките на СЗО - при започването на 6 месец ли трябва да захраня или при 6 навършени и започване на 7-ми месец?    И другия ми въпрос каква е разликата между захранването с оризова каша и със зел.пюре?
Виж целия пост
# 1
За мен най-голямият плюс беше, че при навършени 6 месеца детето може само да се храни. Оризовата каша се препоръчва за алергични деца. При здраво дете е въпрос на избор.
При навършване на 6 месеца може да си позволиш, ПЗ, захранване диктуване от бебето и т.н.
При всички случаи е добре да захраниш когато
-бебето седи стабилно самостоятелно
-проявява интереси
-не избутва храната с език

Аз лично захраних на 7 навършени месеца. Тъй като имам хранителна алергия реших да съм по-предпазлива.
Виж целия пост
# 2
Привет Захира, както вече си прочела повечето големи организации като СЗО, Ла Лече Лига, Педиатрични асоциации/организации, препоръчват захранване най-рано на 4 навършени месеца, а най добре при готовност на бебето за това, около или след 6-тия навършен месец. Всяко бебе е различно и едни може да са готови за захранване на 4 месеца, други на 6, а друга голяма част между 6-тия и 12-тия месец от живота си. До 6-тия месец млякото е препоръчваната храна за всички бебета, независимо дали са на изкуствено или естествено хранене. Поради еднообразието на адаптираните млека, бебетата, които се хранят с тях обичайно се захранват много по-бурно, от естествено хранените деца. Все пак това са месеци наред едно и също мляко (АМ са разделени на 0-6 месеца, 6-12 месеца и над 12 месеца). За разлика от кърмените бебета, чието меню се мени в зависимост от това с какво се е хранила мама, колко е часа, на каква възраст е детето състава и количествата се променят в зависимост от нуждите на бебето. За кърмените бебета се смята, че между 6-тия и 12-тия месец млякото би трябвало да съставлява около 75-85 % от менюто на детето и едва след 12 месеца плавно се преминава към 50% мляко - 50% твърди храни. Добре е захранването да започне при поне няколко от признаците за захранване. Ето и част от тях - да проявява интерес към вашата храна, да си контролира главичката, да не избутва с езиче лъжичката навън, да седи стабилно, да е наддало значително на тегло (поне удвоено от раждането), да може да затвори устни около лъжичката, нарастващ апетит (включително след кърмене), да прави дъвчащи движения, да има повишено слюноотделяне и т.н. Вероятно, когато забележите част от тях и усетите, че вашето бебе е готово за тази стъпка от живота си, бихте могли да опитате. Захранването с всяка нова храна е добре да става при напълно здраво и спокойно бебе. Количествата твърда храна е добре да се увеличават много плавно, за да не намалее рязко кърмата, без бебето да е готово да приема достатъчно от твърдите храни. Вероятно знаеш, че в началото е добре новите храни да се предлагат преди или около обяд (ако има реакция да може да се забележи през деня, когато родителите са будни и могат да реагират). Обикновено 30-40 мин след кърмене е добър вариант за предлагане на храната, за да не е твърде гладно и раздразнително бебето. До 1-вата годинка е добре, храните да се предлагат само за запознаване с нови вкусове. Около или след годинката може все така плавно млечните хранения да бъдат заместени от твърда храна.

Причините да не се препоръчва ранно захранване (сокове и други храни) е, че храносмилателната система не е достатъчно зряла, за да може да ги обработва (това е валидно и за изкуствено хранените бебета). Друга причина при кърмачетата е вероятността, детето да се отбие, заради намаляването на лактацията. Ранното захранване може да доведе понякога и до рискове от развитие на алергии или проблеми с храносмилателната система. На 2-3 месеца някои бебета все още имат колики, а предлагането на сокове, които да дразнят лигавицата на стомаха (без да носят каквато и да е енергийна стойност за бебето) е по-скоро неподходящо. Бебетата се запознават с вкуса на храните още в утробата на майката, а когато се родят, чрез вкуса на кърмата. Кърмените бебета имат предимството да ядат разнообразна храна, в зависимост от менюто на майката, а време за захранване има, когато бебето покаже готовност за това обикновено през вторите 6 месеца от живота си. Когато детето покаже, че е готово идва момента да се порадвате искрено на любопитството на детето си да опитва различните храни, които ще му предложите. То вече ще ги познава като вкус от бременността и кърмата, а когато пожелае ще може да ги опита и като текстура.

Плавния метод на захранване, е по-щадящ за организма и на майката, и на детето. Кога и с какво да се захрани родителите решават за себе си и за бебето си, според информацията, която са получили и смятат за подходяща. И оризовата каша и част от зеленчуците са подходящи за първи храни и ако няма фамилна обремененост с алергии, може да е това, което вие обичате и хапвате по-често, т.е. това което би било най-познато като вкус на бебето. Всяка майка най-добре познава потребностите и нуждите на собственото си дете. Ако се вслушвате предимно в себе си и в бебето си, вероятно ще откриете това, от което се нуждаете и/или желаете.

Предполагам, че част от линковете, които ще ти дам си ги преглеждала, но други може да не си. В тази статия са описани подходящи първи храни, както и други често задавани въпроси относно захранването.
Ето още няколко интересни статии, които вероятно ще са ти полезни: захранване, педагогическо захранване, педагогическо 2 част, храни за ядене с пръсти, здравословно захранване и хранене на бебето, Захранване на бебето с твърди храни (с таблица за принтиране).

Освен тези статии, в библиотеката има цял раздел Захранване, който може също да ти бъде от полза.
Успех     bouquet
Виж целия пост
# 3
В официалните документи от сайта на СЗО се казва дословно "не по-рано от 4 навършени месеца" и "препоръчително ОКОЛО 6 месеца" - тоест седмица преди или след навършване на 6 месеца няма значение. Захранването обаче не е препоръчително да се отлага значително след навършване на 6 месеца! Изчакване до навършване на 7 например е приемливо ЕДИНСТВЕНО по изрична препоръка на педиатър, ако  обективни причини налагат това!

Тоест - 5 навършени или 6 навършени няма съществено значение.

По-важно е да не захранваш с цел заместване на хранене, а при всяко хранене да има и кърма (ако бебето е на кърма, разбира се). В нея се съдържат ензими, които улесняват храносмилането на немлечната храна.
Виж целия пост
# 4
А защо не захраниш когато детето ти е готово  Simple Smile
Наблюдавай го, то само ще си покаже, че иска.

С какво - също ще ти покаже детето.
Виж целия пост
# 5
Благодаря ви момичета Hug!
Бебето ми е само на кърма  и наистина ще следя и за признаци от нейна страна - дали проявява интерес към храната и пр.
Има и един друг въпрос който ме вълнува - тя откакто се е родила не пие вода,  трябва ли при запознаването й с различните храни дазапочна да й давам и водичка или кърменето е достатъчно? Ако трябва - може ли това да е от чаша на тази възраст,тъй като тя категорично отказва шишета с биберони, дави се.
Виж целия пост
# 6
Да, може от чашка.
Да, трябва да се предлага вода, защото балансът на соли в организма се променя. Отначало няма да пие никаква или почти никаква вода, но е добре да се предлага.
Виж целия пост
# 7
Привет Захира, ако правилно мярнах вчера, бебенцето ти е още мъничко и няма 4 месеца.

Един от проблемите при даването на водата е в изместването на храненето и това е за сметка на кърмата. Вероятно си чела, че кърмата се произвежда на принципа на търсенето и предлагането. Ако гърдите се изпразват се подава сигнал на тялото, че има нужда от още, ако се кърми по-рядко, тялото намалява лактацията. Ако малкото бебешко стомахче бъде запълнено с водичка, то ще е необходимо време да я изпишка, за да се освободи място за млякото. Така се забавя следващото предлагане на мляко и съответно се намалява количеството кърма прието за 24 часа.  Кърмата е над 80% вода, но освен водата, съдържа и всичко друго необходимо за малкото човече според възрастта му. Предното мляко, което първо се изпива задоволява именно жаждата на бебето, а задното по-гъстичко и калорично мляко глада, както и да го гледаме, за да наддава бебето му е нужно мляко. При повечето изключително кърмени бебета, които сами определят кога и колко да сучат, приема на течности е регулиран от собствените им потребности и те най-често или не изпитват нужда от допълнителни течности или само в най-големите жеги.

Друг проблем е, че най-често майките дават водата с биберон, който се поема по различен начин в устичката на бебето. Това създава допълнително объркване как точно да се пие - дали да се бута с езиче навън или да се приема навътре. Много бебета се научават да лапат само зърното на биберона и като ги сложиш на гърда искат и нея да поемат по същия начин, което може да причини рагади и неефективно изсукване на млякото. Започва да ги мързи да дърпат и искат да им тече лесно като от шишето.

Подходящо е след началото на захранването да се предлага по малко водичка, а когато бебето е готово да пропие ще си покаже, като не е изключено това да стане чак лятото в най-големите жеги. Ако бебето е на изключително кърмене, суче колкото дълго иска и винаги когато има нужда, има поне 5-6 напишкани памперса, 1 наакан между 1 и 7 дни (но обилно), ако наддава добре, здраво е според педиатъра, енергично е, жизнено, тургора на кожата (при натиск цвета на личицето избледнява и при отпускане се възстановява) е ок, лигавицата на очичките е влажна, има нормално или повишено слюноотделяне, значи вероятно си е достатъчно хидратирано и няма допълнителна нужда от течности. В повечето случаи до момента на захранването, честото кърмене е добър начин за набавяне на течности за малките кърмени човечета.

Ако желаеш можеш да погледнеш и тази тема за водата   bouquet
Виж целия пост
# 8
Ivy запозната съм с тази статия - именно затова не съм я натискала да пие вода, тъй като така или иначе кърмата ми според мен не е много, но чрез често кърмене /суче си на 2-3 часа/ без никакви паузи през денонощието явно успявам да й задоволя потребностите. Много майки твърдят, че даването на вода на техните бебета не е повлияло по  никакъв начин на лактацията. Аз обаче съм много чувствителна на тази тема, тъй като имам огромно желание да си кърмя бебенце колкото може повече, а при мен поне само отначало честото слагане на гърда увеличаваше производството на мляко. Сега дори на всеки час да я слагам не забелязвам промяна например по памперсите и т.н. Иначе наддава добре - първите два месеца по 1 кг, третия 800гр. , сега ще видим четвъртия месец как ще е. Сега се опитвам да се доизцеждам след кърмене /храня само от 1 гърда на ядене/ и максимума, който мога да изцедя е 20мл.
Все пак си мисля, че с въвеждането на пюренца и каши е добре да приема и малко вода, но както казах, тя шише не възприема, затова май ще пробвам с чаша или лъжичка. Дано дотогава всичко с кърмата да е наред! Hug
Виж целия пост
# 9
Ами както са ти казали хубаво е да се предлага вода когато започнеш захранване. При моето бебе не се получи с водата и досега  ooooh! просто чиста вода плюе и не ще. Давам компоти, чай /липов предимно, но от изсушени билки, не пакетчета/, айран, понякога цедя пресен сок и го разреждам с вода, с надежда че ще пие повече. Начина по който пие е от чаша - обикновена стъклена чаша, която аз му държа. Сега вече започна да пие и от шише с биберон, но с нещо като сламка вътре, което позволява да се пие, без да се надига шишето. От лъжичка не ще, от чаша с накрайник не ще. От шише, без въпросното приспособление също не иска /мисля да опитам с чаша и сламка да видя как ще е /.                В началото изиваше 30 - 40мл. дневно /около 7-ми месец/, сега около 200мл. течност, отделно кърменето.
Всичко това ти го пиша, за да покажа, че си е до дете. Ти предлагай, но според детето ще се ориентираш как му харесва да пие течност и каква точно течност предпочита. За да нямаш притеснения относно количествата на изпитата вода просто следи памперсите дали са мокри както обичайно - ако няма промяна, значи детето си е добре, получава достатъчно течности. Важното е да не се впечатляваш от това, че съседското бебе изпива 2 шишета с вода на 3 месеца например  Grinning
Виж целия пост
# 10
Захира, ако детето успява да се нахрани от едната гърда и да останат 20 мл, и щом всички останали индикатори като памперси, тегло и т.н. са ок, значи най-вероятно кърмата засега е напълно достатъчна. Ако кърмата от едната гърда на едно хранене започне да е недостатъчна, тогава след първата, можеш да започнеш да предлагаш и втората гърда. А на следващото кърмене се започва с тази, от която си приключила кърменето. Но това засега при вас изобщо не изглежда да е на дневен ред. Предполагам знаеш, че наддаването се очаква да започне да забавя ритъма си и вероятно ще качва по-малко предвид това, че става все по подвижна и енергична. Тя очевидно си наддава добре и ако няма някаква конкретна причина да захранваш или даваш вода, т.е. да променяш нещо в ритъма и на хранене, то можете да откарате още 1-2 спокойни месеца, в които да прецениш кога ще е готова за следващата стъпка от живота си. Прекрасно е, че се съобразяваш с нея, че четеш и се информираш кое е най-доброто за вас, и съм сигурна, че ще избереш най-благоприятния подход   bouquet
Виж целия пост
# 11
Здравей!Аз захраних моята бебка на 5 месеца и половина със  зеленчуково пюре.Според мен е важно да прецениш детето дали проявява интерес към храната,защото при нас имаше голям интерес.Успех и не се притеснявай, то само ще ти подскаже.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия