Идеи за бизнес-6

  • 73 069
  • 721
# 165
Мито се плаща на база на стойността ( това с килограмите са пълни глупости) и на база тарифна позиция. Има възможност за редуциране на митото ( ако имаш съответен сертификат) за съответната стока, но специално за Турция и за  малки обеми не издават сертификати.
За стоки внос от Турция се дължи мито и ДДС ( единственното изключение е ако цената на пратката е до 150 ЕУР, тогава не се начислява мито , но се начислява ДДС за стойност над 30 лв.- всичко това при условие, че не е част от регулярен внос.
За внос от територията на ЕС не плащаш мито и ДДС, но т.к. това ще е сделка между две фирми, трябва да подадеш ИНТРАСТАТ декларация в данъчното и да си самоначислиш ДДС ( ако не го начислиш, т.к. във фактурата ти има Булстат и т.к. нашия НАП има директна връзка с централата, мисля че беше в Брюксел, веднага се съпоставят декларираните стойности между търговеца  от който ти си купила и цената която ти си декларирала.
Има още нещо, независимо че купуваш от сайт и той няма магазин в БГ, може самата марка да има договор за територията на България и да си длъжна да плащаш такси ако искаш да продаваш продуктите им на тази територия.

Ако нещо не ти е ясно питай.
Виж целия пост
# 166
аз искам да попитам какво значи да си самоначислиш ддс
ще вкарвам едни играчки вероятно от англия, след като им плащам ддсто там и е европейски съюз, защо да нямам право да го ползвам тук? и най-вече какво значи самоначисляване?
Виж целия пост
# 167
аз искам да попитам какво значи да си самоначислиш ддс
ще вкарвам едни играчки вероятно от англия, след като им плащам ддсто там и е европейски съюз, защо да нямам право да го ползвам тук? и най-вече какво значи самоначисляване?

Каспър, ако си регистрирана по ДДС в България, английският ти доставчик не трябва да ти начислява ДДС. Фактурата, която ти издава трябва да е без ДДС.
Когато продаваш играчките тук обаче, начисляваш 20% ДДС върху стойността им.
Виж целия пост
# 168
аз няма да ги продавам
но предполагам е същото нещо, това вече прави смисъл
трябва да попълня някаква декларация сигурно, счетоводителите ми ще знаят най-вероятно
Виж целия пост
# 169
Прав е Тиранозавър-Рекс, т.к. за доставчика от Англия това е сделка по износ, тя е сделка освободена от ДДС ( т.е. ставката на VAT в неговата фактура трябвва да е 0%), също така трябва да фигурира неговия и твоя БУЛСТАТ.
Ти си длъжна да си самоначислиш ДДС и да подадеш ИНТРАСТАТ декларация.
Независимо, че няма да го продаваш, това за теб (Каспър) е сделка по внос.

Ако счетоводителя ти не знае ( т.к. в тази декларация се попълват аналогични данни като при митническа декларация, и не винаги счетоводителите знаят как ) обърни се към митническа агенция.
Виж целия пост
# 170
счетоводителите ми ще знаят най-вероятно

Те всичко знаят! Ама бая зор виждам, докато ги накарам да говорят на обикновен човешки език...  Laughing
Това нямаш право, онова не можеш...
Виж целия пост
# 171
Каспър няма да подава Интрастат.
Виж целия пост
# 172
Каспър, дръж си ги на склад. Като се амортизират - ги бракувай.
Виж целия пост
# 173
Каспър няма да подава Интрастат.

Защо мислиш, че не трябва да подава
Виж целия пост
# 174
Каспър, дръж си ги на склад. Като се амортизират - ги бракувай.

Да, много благодаря
При брак май обаче се дължеше ддсто, но на остатъчна стойност, да, сега виждам че и точно така си го написал - като се амортизират да ги бракувам
Ще го проверя много хубаво
Много ме зарадвахте!   Simple Smile
Виж целия пост
# 175
Каспър няма да подава Интрастат.

Защо мислиш, че не трябва да подава


Титина,
мисля си, че като нея сигурно има хиляди фирми внесли за по сто, хиляда лева месечно или еднократно и НАП не трябва да се занимава с всичките.
Т.е. както с ДДС, сигурно има някаква стойностна граница /за период/ , под която не се дължи декларация.
Ако мине някой счетоводител или данъчен Mr. Green ще бъде по-точен.
Ти какво знаеш по случая?
Виж целия пост
# 176
Има праг да, но не съм сигурна дали е само за потока за влизаниания или излизания или е от оборота на фирмата като цяло. Иначе сделката не е от освободените определено (имам предвид като вид сделка).

Редактирам се, Интрастат говори за праг на изпращане и получаване, не за праг на ДДС.
Виж целия пост
# 177
Kде задълба с освободени сделки и влизания-излизания /изпращания-получавания/.
Тя, щом пита за такъв внос-значи няма кой знае какви външнотърговски обороти /така ли се наричат още/.
Кат' няма обороти, е под границата, която задължава подаването.
Това ми е логиката.
А ДДС го дадох като пример за стойностна граница при изискване на регистрация по него, каквато логично трябва да има и при Интрастат.
А не, че са взаимосвързани.
Ще объркаш момичетата, ей
Виж целия пост
# 178
Kде задълба с освободени сделки и влизания-излизания /изпращания-получавания/.
Тя, щом пита за такъв внос-значи няма кой знае какви външнотърговски обороти /така ли се наричат още/.
Кат' няма обороти, е под границата, която задължава подаването.
Това ми е логиката.
А ДДС го дадох като пример за стойностна граница при изискване на регистрация по него, каквато логично трябва да има и при Интрастат.
А не, че са взаимосвързани.
Ще объркаш момичетата, ей

А нали по ДДС има и доброволна регистрациа, може и тук да са я вавели. А за влизания/излизания имат различни прагове.Имах предвид че Каспър има детски център ( и ако внася например катерушки, предполагам, че може и да достигне изискуемия праг - преди 4 години  на беше особенно висок и с един внос се достигаше). А иначе за освободени сделки е много "сладко" - само по спомени, ако са реклама или мостри са освободени.
Виж целия пост
# 179
Какъв ти е кяра от доброволна регистрация по Интрастат???
Не само кяр, ами и смисъл не виждам. Laughing
Това е статистически контролен орган.
Ей с'я ще проверя праг и ще приключим, че ставаме досадни на момичетата.

Ето резултата:
Праг за деклариране по системата Интрастат при пристигания  - 200 000 лева.
http://portal.nap.bg/ospage?id=119
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия