СТРАСТИ - градините в СОФИЯ - кампания 2010/2011

  • 36 240
  • 777
# 750
От всичко дотук да считаме, че детето трябва да фигурира в списъците за присъствени дни на ДГ, за да се счита, че е "настанено" там. Това означава, че адаптационния период изключва възможността за ползване на отпуск за гледане на дете до 2 години, тъй като през тези две седмици детето реално посещава детското заведение, макар и на 1/2 ден, както е в повечето случаи.
Виж целия пост
# 751
Саня, въпроса е кое се счита за реално посещаване, защото както знаем много деца са приети в яслени групи, но майките им си ги гледат и само си пазят местата.

Последния пост на мама Саня е много точен - тя цитира официален отговор на МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА ДИРЕКЦИЯ "ИНДУСТРИАЛНИ ОТНОШЕНИЯ". Очевидно, дори детето да е записано в ДЗ, не това е основанието за ползване или спиране на отпуска. Важното е дали детето реално посещава ДЗто. Излиза, че докато детето не навърши 2 години и е записано на ясла, ако ти се наложи да отсъства (по всякави причини - семейни, лични...) може да си възстановиш ползването на отпуска. И следоателно, би било редно щом си възстановиш отпуска, да ти възстановят и изплащането на пълното обезщетение. Следва въпроса с документалното доказване на тези обстоятелства, но айде, това са подробности. Който опре до такава ситуация, може да се консултира с НОИ.

Моето дете го записах май, а прекратих отпуската си септември, когато тръгна на ясла...те иначе как ще докажат, че детето ти е настанено, като никъда в списъците с присъствени дни в детската градина го няма.

С изм на наредбата за таксите, поне абонамент ще плаща. По "домашни причини" може да отсъства не повече от 30 дни.


Това сериозно ли е? Аз не съм си "пазила" място, и да съм искала да я пусна веднага, няма начин, тъй като приемът е от септември...защо трябва да си плащам абонамент за нещо, което искам да ползвам, но не ми се предоставя възможност...това прието ли е? Тогава да променят приема...класирането да е септември и децата направо да тръгват.
Виж целия пост
# 752
Саня, според моите наблюдения това е по-скоро изключение от "правилото"- повечето директорки на детски заведения предпочитат май да "пазят" бройките, без реално присъствие, за да няма претоварване на групите.
Последния пост на мама Саня е много точен - тя цитира официален отговор на МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА ДИРЕКЦИЯ "ИНДУСТРИАЛНИ ОТНОШЕНИЯ". Очевидно, дори детето да е записано в ДЗ, не това е основанието за ползване или спиране на отпуска. Важното е дали детето реално посещава ДЗто. Излиза, че докато детето не навърши 2 години и е записано на ясла, ако ти се наложи да отсъства (по всякави причини - семейни, лични...) може да си възстановиш ползването на отпуска. И следоателно, би било редно щом си възстановиш отпуска, да ти възстановят и изплащането на пълното обезщетение. Следва въпроса с документалното доказване на тези обстоятелства, но айде, това са подробности. Който опре до такава ситуация, може да се консултира с НОИ.

Моето дете го записах май, а прекратих отпуската си септември, когато тръгна на ясла...те иначе как ще докажат, че детето ти е настанено, като никъда в списъците с присъствени дни в детската градина го няма.

С изм на наредбата за таксите, поне абонамент ще плаща. По "домашни причини" може да отсъства не повече от 30 дни.
Саня, въпросът е кое обстоятелство точно се счита за отсъствие по домашни причини, защото както знаем много деца са приети в ДГ, но майките им си ги гледат и само си пазят местата. Това е удобен вариант за директорките, за да предотвратят "пръсване по шевовете" на групите.
Виж целия пост
# 753
От всичко дотук да считаме, че детето трябва да фигурира в списъците за присъствени дни на ДГ, за да се счита, че е "настанено" там. Това означава, че адаптационния период изключва възможността за ползване на отпуск за гледане на дете до 2 години, тъй като през тези две седмици детето реално посещава детското заведение, макар и на 1/2 ден, както е в повечето случаи.


Да. Този вид отпуск за отглеждане на дете не може да се ползва. Може да да се ползва натрупаният по време на майчинството платен годишен отпуск, но за да го изплащат на актуалната заплата тр да се отработят 10 дни.
Виж целия пост
# 754
От всичко дотук да считаме, че детето трябва да фигурира в списъците за присъствени дни на ДГ, за да се счита, че е "настанено" там. Това означава, че адаптационния период изключва възможността за ползване на отпуск за гледане на дете до 2 години, тъй като през тези две седмици детето реално посещава детското заведение, макар и на 1/2 ден, както е в повечето случаи.


Да. Този вид отпуск за отглеждане на дете не може да се ползва. Може да да се ползва натрупаният по време на майчинството платен годишен отпуск, но за да го изплащат на актуалната заплата тр да се отработят 10 дни.

Да, така е, но ако си в частния сектор, в кризата, няма нужда от това:))

Но, в случай, че отпишеш детето от ясла, и няма навършени 2 г., можеш да ползваш остатъка от отпуска за гледане на дете до 2 г.
Виж целия пост
# 755
Саня, въпросът е кое обстоятелство точно се счита за отсъствие по домашни причини, защото както знаем много деца са приети в ДГ, но майките им си ги гледат и само си пазят местата. Това е удобен вариант за директорките, за да предотвратят "пръсване по шевовете" на групите.

НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Чл. 40. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В детските градини/ясли посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците в рамките на общо 30 (тридесет) работни дни от 15 септември на текущата година до 31 май на следващата година. За времето, през което детето не е посещавало детска градина/ясла, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини.


Виж целия пост
# 756
Ясно, но въпросът е колко време родителите могат да представя болнични листове и да пазят мястото?
Виж целия пост
# 757
От всичко дотук да считаме, че детето трябва да фигурира в списъците за присъствени дни на ДГ, за да се счита, че е "настанено" там. Това означава, че адаптационния период изключва възможността за ползване на отпуск за гледане на дете до 2 години, тъй като през тези две седмици детето реално посещава детското заведение, макар и на 1/2 ден, както е в повечето случаи.


Да. Този вид отпуск за отглеждане на дете не може да се ползва. Може да да се ползва натрупаният по време на майчинството платен годишен отпуск, но за да го изплащат на актуалната заплата тр да се отработят 10 дни.

Да, така е, но ако си в частния сектор, в кризата, няма нужда от това:))

Не разбрах от кое няма нужда. Явно децата /и родителите/ имат нужда от адаптация. Вероятно имаш предвид, че заплатите не са актуализирани през периода?

Но, в случай, че отпишеш детето от ясла, и няма навършени 2 г., можеш да ползваш остатъка от отпуска за гледане на дете до 2 г.

Да.
Виж целия пост
# 758
Ясно, но въпросът е колко време родителите могат да представя болнични листове и да пазят мястото?

Ако заплащат абонамента...на практика неограничено. Отпуска за отглеждане на дете до 2 г. възраст обаче не следва да ползват.
Виж целия пост
# 759
От всичко дотук да считаме, че детето трябва да фигурира в списъците за присъствени дни на ДГ, за да се счита, че е "настанено" там. Това означава, че адаптационния период изключва възможността за ползване на отпуск за гледане на дете до 2 години, тъй като през тези две седмици детето реално посещава детското заведение, макар и на 1/2 ден, както е в повечето случаи.


Да. Този вид отпуск за отглеждане на дете не може да се ползва. Може да да се ползва натрупаният по време на майчинството платен годишен отпуск, но за да го изплащат на актуалната заплата тр да се отработят 10 дни.

Да, така е, но ако си в частния сектор, в кризата, няма нужда от това:))

Не разбрах от кое няма нужда. Явно децата /и родителите/ имат нужда от адаптация. Вероятно имаш предвид, че заплатите не са актуализирани през периода?

Но, в случай, че отпишеш детето от ясла, и няма навършени 2 г., можеш да ползваш остатъка от отпуска за гледане на дете до 2 г.

Да.

Давам пример със себе си. Ако се върна на работа за 10 дни, тъй като работя в частния сектор, предполагам, че няма да ми актуализират заплатата. Но в държавният сектор - със сигурност.

Информация за майките, които се интересуват от новата детска градина в р-н "Триадица", ж.к. "Стрелбище". На 11.03.2010 г. съм пуснала заявление за достъп до информация до г-жа Савина относно датата на приключване на строежа и пускане в експлоатация на горецитираната ДГ.
Виж целия пост
# 760
Информация за майките, които се интересуват от новата детска градина в р-н "Триадица", ж.к. "Стрелбище". На 11.03.2010 г. съм пуснала заявление за достъп до информация до г-жа Савина относно датата на приключване на строежа и пускане в експлоатация на горецитираната ДГ.
Говори се нещо по градинките за май месец, но аз като се обаждах в общината ми казаха за септември. Още не била учередена като градина от СОС, а и нямали пари да я обзаведат вътре.
Виж целия пост
# 761
Въпросът е да знаем с точност и да не си "гърмим" 3 т.
Виж целия пост
# 762
Ясно, но въпросът е колко време родителите могат да представя болнични листове и да пазят мястото?

Неограничено, но по новата наредба се заплаща половината от таксата. Като за цялата учебна година имат право и на 30 работни дни отсъствие по домашни причини, за което не се заплаща такса.
Виж целия пост
# 763
Казаха, ми че ще я пуснат, но не е ясно кога и в никакъв случай за първоначалните класирания. Така, че не можа да чакаш на нея, а и всички ще са си изгърмяли 3-те точки.
Виж целия пост
# 764
Ясно, но въпросът е колко време родителите могат да представя болнични листове и да пазят мястото?

Ако заплащат абонамента...на практика неограничено. Отпуска за отглеждане на дете до 2 г. възраст обаче не следва да ползват.

Е, това е въпросът, защото много майки не искат да ги пускат до 2 г./3 г., гледат ги баба/дядо (апропо, в Южния парк само тях виждам), а има такива, които им е наложително да се върнат на работа. Това трябва да се коригира и да се даде реален срок, например до 3 месеца, след което детето автоматично да се отписва от яслата (или ДГ)
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия