Орхидея - тема 4

  • 100 576
  • 745
# 345
Оооо, честито Party Ще го чакаме с нетърпение Simple Smile Моето денди пък пуска втора булбичка, но и двете са микроскопични, кога ли ще почнат да растат? Да питам, някой ходил ли е скоро в Практикер или Кауфланд, има ли нещо ново?
Виж целия пост
# 346
преди малко ходих в практикер и съм много разочарована  нямаше нищо което да става за купуване подгизнали прецафтели направо ужас аз съм за малко във варна някой знае ли каде има промоции на орхидеи във варна
Виж целия пост
# 347
Освен да се разходиш до Мимоза... Ако не друго ще се нагледаш на красиви и гледани китки Grinning
Виж целия пост
# 348
от общината нагоре по велоалеята и след като пресечеш кръстовището в ляво
подлеза Шипка, в посока надолу - в дясно.
Виж целия пост
# 349
Първо да ви покажа сладуранките:





в действителност розовото е малко по-лилаво
Втората е и двойна, но за съжаление пръчката за цветоноса я бяха заболи през листото  #Cussing out:



При нас като имаше минита на Кауфланд и аз си тръгнах с едно мини в жълто и лилаво с лилава саксийка- беше много слдако, но на сърцето ми легна тогава на един винен пелорик фал от тези за 14.99 ...

Пелорикът с листа във форма на триъгълник ли е? Ако е така и аз много се чудех за такава. Беше с 2 цветоноса, с хубав вид, но цветовете на единия бяха прецъфтели. Беше доста голяма и реших, че само ще се чудя къде да я настанявам. Затова си тръгнах с две малогабаритни  Laughing.

Да се похваля тихички- моят пафиопедилум ще цъфти , след 3 години листа , листа и само листа иска да ме зарадва с цвят, по стари спомени беше зелникаво жълт, обаче цветът е само един и няма как да стане според цветоноса  повече от един както при пафчетата на Танчето. Аз обаче и на един се радвам- дано успея да го видя цъфнал ...

Първо честито! Голяма радост е! Сигурна ли си, че ще е само един цвят? Виж как изглеждаше в началото цветоносът:



По подобен начин изглежда и преди да се покаже поредната пъпка:

мисля, че поне два пъти още ще цъфти  Grinning

А по цветоноса се личи колко пъти е цъфтяла вече - остава листенце на мястото:

има 5 окапали цвята

Явно си зависи от растението. Розовата цъфна само с 2 цвята, а тази с 6 и има още пъпки. Но ми прави впечатление, че новите цветове са по-безцветни и малки. Явно все по-малко сили има   Sad.

Месечинке, тези малките си ги купих вчера и поне в този Кауфланд, в който бях, имаше още много. Дори ми мина през ума, че сигурно скоро ще ги намалят и ще ме е яд като видя, но реших да не чакам. Отдавна си търся шарено мини  Laughing. Може и при вас да ги има още. Koлкото за новите булби - божа работа Simple Smile. На единия дендър расте с бясна скорост, а на другия едва-едва. Дано имаш късмет твоите да са от бързите Laughing.

havaiskoto_dupe, красота! Интересно обаче защо са само фалчета? Дали това е цветарника за фалчета или просто нямат други цъфнали?

Накрая да ви покажа и една австралийска дива орхидея. Мъжът ми сложи нашите снимки на диви орхидеи във форума, в който пише и австралиец от Пърт(Южна Австралия) е сложил негова:

Виж целия пост
# 350
преди малко ходих в практикер и съм много разочарована  нямаше нищо което да става за купуване подгизнали прецафтели направо ужас аз съм за малко във варна някой знае ли каде има промоции на орхидеи във варна
На какви пари търсиш фалчета?


Танче хич не изглежда така цветоносът ми, ще направя снимки и ще постна като мога, това разклонение хич го няма, просто цветоноса завършва с пъпка, ненапразно писах и преди че не виждам как моят паф ще цъфти с втори цвят от този цветонос.
ДА пелорика е онзи  С триъгълните цветове- аз имам вече един и този не беше лош - винен с голям пълен цветонос. А минито ми е като твоето в дясно...
Виж целия пост
# 351


Една голяма прегръдка за всички сладури в любима ми тема.

От толкова време не съм влизала във форума, но често си мислех за вас. Опитвах се да боря пристрастието си и зависимостта си от едни други форумски теми, не знам дали съм успяла, но вас не искам и не мога да забравя.  Hug Hug Hug Това е едно така малко лирическо отклонение  Embarassed

Погледнах набързо на последните странички какви красоти сте показали, колекциите ви се увеличават и това много ме радва.

Таня, честити минита. Аз засега само ги гледам и им се назландисвам, толкова крехки ми се виждат. Сигурно по-често се поливат и трябва много да се внимава за гниене?

Реге, честита пъпчица на пафчето. Ако е това, което аз помня, наистина много време го чака.  Heart Eyes

Виж целия пост
# 352
Миле, липсваше ни!  Hug

Да ти кажа и аз много се колебаех за минитата. Първите 2 бяха от Метро. Доста време се развиваха добре, но загинаха от болестта, която нападна орхидеите ми миналата година. Когато в края на май се появиха отново по магазините, се колебаех, но момичетата ми казаха, че техните все още са добре и се реших. Купих си две. Бялата беше в лошо състояние, а лилавата уж в добро, но се оказа, че е мухлясала и почти веднага и́ окапаха цветовете . Смених и́ сфагнума с нов по-рехав. Доста я засуших, дори листата се дехидратираха. Вече не мирише на мухъл. Сега е с нов, доста едър корен и кейки+пъпка на цветоноса  Grinning. Бялата и тя има нови корени, но се колебая дали и нейния мъх да не го разредя малко, за да не загние. Не ги топя, а поливам с капчици вода или пулверизирам мъха. Виждайки новите коренчета се осмелих и за новите. Надявам се, че ще се справя. Засега са добре и по-големите пъпки се разтвориха.

Според мен пробвай! Толкова са красиви, че си заслужава да се опита Grinning.

Виж целия пост
# 353
Здравейте, отдавна не съм наминавала тук.... старата ми орхидея прецъфтя и забрави, сега вади нов лист, там нямам проблеми, нагодихме си се...
в събота обаче спонтанно реших да си купя една нова.. видях е на пътя самотна и изостанала да се продава, зарадва ме цената и я прибрах... обаче нещо ме притеснява, болнава ли е що.... листата кофти, корените нещо не ми вдъхват доверие, незнам да я правя ли нещо по-специално или да я оставя така...  newsm78 прилагам снимки:



Благодаря предварително за внимането   bouquet
Виж целия пост
# 354
На мен корените ми изглеждат добре, а също и като прясно поляти. Не виждам  загнили корени нито пожълтели, има тук таме но то ги има принципно почти на всички фалчета. Проблемът е в листаната маса според мен  - имаш само две листа и то изглеждат така сякаш са пулверизирани с варовита вода. Моето предложение е следното:

1.Ако имаш смелост извади я от саксията и провери дали има проблеми по корените - невидимо загнило , сфагнум които да кваси вътре и подобни - ако всичко е ок - което според мен е с вероятност 90% не просто посади обратно.
2.хубаво е да се понатори малко със зелен кристалон- за лисна маса. Според мен е възможно от торенето по бързо да увехнат цветовете но поне ще спомогнеш растението. Принципно когато цъфти аз не торя и съм чувала че от цъфтежа растението се обезсилва. Нади666 обаче тори по време на цъфтеж и казва че няма проблем, така че според мен смело можеш да ториш но разредено и не по-често от през 2 поливания на трето.

Нека да се включи и някой друг със съвет ...
Виж целия пост
# 355
И на мен не ми изглежда зле. Подкрепям съветите на Реге, дори аз бих се въздържала да гледам корените на този етап. Но ако искаш провери ги.
Виж целия пост
# 356
Принципно съм съгласна с Реге и Месечинка. Листата трябва да се измият с хубава вода, за да се махнат тези соли.

Аз обаче личо виждам опасност от загниване. На снимка 6 по средата ми се привижда загниващо коренче. Освен това субстратът в болната част ми стои много ронлив, сякаш стар.

Ако беше мое цвекето, щях да извадя от скасията, да прегледам и отрежа загнили корени, да заменя дреболиите с нови по-едри корички и да върна. После не я поливам поне седмица , само може пулверизиране.
Виж целия пост
# 357
Аз имам проблем с тройната ми орхидейка. По-точно с малкото кейки. Разделих голямото кейки от майката - стана много лесно - имаше страхотни коренчета и в момента пуска нови + листенце. Майката също пуска нови коренчета + 2 нови листенца, обаче малкото кейки си седи само с 1 листо, което не изглежда особено добре. Да имате някакви идеи как да го стимулирам да пусне ново листо? Тъпо и упорито съм се зарекла, че няма да го оставя да умре, а така като го гледам май натам отиват нещата  Confused
Виж целия пост
# 358
Кучо, нямам идея. Според мен чакане му е майката и късмет му е бащата. Ти си гледаш добре основното растение, ториш си, бебчето и то си поема, каквото му е нужно. Явно си иска време. Голямото растение има ли цветонос?
Виж целия пост
# 359
Аз имам проблем с тройната ми орхидейка. По-точно с малкото кейки. Разделих голямото кейки от майката - стана много лесно - имаше страхотни коренчета и в момента пуска нови + листенце. Майката също пуска нови коренчета + 2 нови листенца, обаче малкото кейки си седи само с 1 листо, което не изглежда особено добре. Да имате някакви идеи как да го стимулирам да пусне ново листо? Тъпо и упорито съм се зарекла, че няма да го оставя да умре, а така като го гледам май натам отиват нещата  Confused

Ku4o
Четох в моята книга че бебета се отглеждали без вода в съд покрит с найлон, но трябва да попрелистя и преведа от английски за повече точност. Т.Е кейките не се гледат като старите растения на въздух и споливане - докато не достигнат определени размери и пуснат определено количество коренчета...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия