Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какво представлява ПАП тестът (цитонамазката) и как се класифицират резултатите от него?
Защо е важно жените и момичетата, които са сексуално активни, да си правят редовни PAP тестове?
Защо не се препоръчва задължително изгаряне на ерозия на шийката на матката?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какво представлява ПАП тестът (цитонамазката) и как се класифицират резултатите от него?
ПАП тестът, известен също като цитонамазка, е рутинно медицинско изследване за ранно откриване и диагностициране на рак на шийката на матката при жените. Резултатите от цитонамазката се класифицират в пет групи по Папаниколау (PAAP I-V), като всяка група има свои препоръки за следващите стъпки спрямо открити аномалии.
-
Защо е важно жените и момичетата, които са сексуално активни, да си правят редовни PAP тестове?
Жените и момичетата, които са сексуално активни, трябва да си правят редовни PAP тестове веднъж годишно. Препоръчително е да започнете от една до три години след първия сексуален контакт, но не по-късно от 21-годишна възраст. Това е важно, защото тестът помага за откриването на ранни стадии на рак на шийката на матката, което увеличава шансовете за успешно лечение.
-
Защо не се препоръчва задължително изгаряне на ерозия на шийката на матката?
Изгарянето на ерозията на шийката на матката не се препоръчва, тъй като може да доведе до по-висок процент усложнения, включително ендомметриоза, болезнен синдром и нарушаване на процеса на раждане. Освен това изследванията показват, че изгарянето не предотвратява риска от рак. Следователно лекарите предпочитат други методи за лечение на ерозия на шийката на матката, като химическа коагулация, лазерна коагулация или криокоагулация.
-
Какво представлява тестът за човешки папиломен вирус (HPV)?
-
Как се предава HPV и какви са неговите последици?
Само неприятности,направо вече не знам
.Откраднаха ни пари,а днес пък майка ми загубила ключовете от апартамента,та сега чакам моя да сменяме патроните.Току що се обадих и на доктора за резултата от цитото,те пък днес почивали ,утре да звъня.Само каза,че нямало чак толкова лоши резултати от последните цитонамазки.Незнам как ще дочакам утре,дано късметът вече да ми се усмихне. 
) Така ,че спокойно ще мине време и ще го преживееш и ти , времето май си остава най -добрия лечител ! 
Моят въпрос, който не е може би много близък до самата тема е, колко време след обгаряне с лекарство трябва да измине, за да има полов контакт. Вчера питах гинеколога ми, и той каза /след вече изминали два месеца от мазането/, че мога да правя всичко... но вътрешното ми гласче ми говори, че не би било зле да попитам някой, който вече е минал през това.... Страх ме е да не би да е твърде рано за подобно действие и да си навредя повече, защото лекарят ми каза, че за пълното възстановяване на мястото и за да се разбере дали ще е необходимо повторно третиране на някои участъци, трябва да минат 6 месеца
. Съмнително ми е, ако трябва да минат 6 месеца за пълно възстановяване, няма ли да раздразня раничката два месеца след третирането - все пак тогава става като истинска рана - кърви, хваща коричка и прочие... Моля помогнете, защото хем ми се иска, хем не ми стиска

Оставам за петък. Туй то! Дано само събота да ме пуснат, ако не ще бягам през прозореца! 