"Спорните храни" и децата

  • 4 134
  • 65
# 45
Светкавица, няма нужда да искаш детето да стане по-пълно!


Темата определено ме накара да се замисля.Въпросът е, че аз не харесвам кльощави хора.В реалния живот наистина често срещам удивление и "аууу, много слабичък!"Но вчера на плажа такава картинка видях, че...Дете на около 10-12 ама не дебело, угоено!Сутринта закусва с баница, в 10ч. му дадоха поничка...Ами, ако трябва да избирам, избирам кльощавото дете.Да се надяваме, че след време с "хормоналните промени" моето момченце ще порасне и напълнее/ в никакъв случай не искам дебело дете, но нямам нищо против да е с по-масивна структура/
Виж целия пост
# 46
Това е абсолютно несериозен довод - не харесвам кльощави хора... да не говорим, че докато порасне едно малко дете, може и никак да не остане кльощаво...и пак...като порасне още малко, щом сега не може да намериш подходяща "школа" - по-добре спорт да си развива тяло, мускули и т.н., от колкото угояване.... до тогава - купуваш я колело, я кънки - карате, учиш го на фризби, ритате топка, играйте федербал.... пускайте хвърчило...и всякакви подобни...

Според мен по-масивна структура идва от 2 неща - костна структура...която си е наследственна обикновенно и  оформяне, чрез спорт мускулна маса.... а не от хранене и месце/сланинка....поне приятно изглеждащата такава де...

Ти така и не каза всъщност колко реално е това кльощаво дете като ръст/кг-ми.... че чак да ти е грозно кльощав....

колкото до този въпрос
-------------
Да попитам за традиционните храни, те какво място заемат в менюто на децата- гювеч, мусака, фрикасе, кюфтета със сос, миш-маш? Аз готвя отвреме-навреме, но все с угризения на съвестта.Но и в градината често присъстват в менюто.
-------------

заемат основно място, всеки ден има готвено и супа(едното за обяд другото за вечеря), любимите му готвеници са пиле с ориз, мусака, пълнени чушки/сърми, пюре с кюфтета(печени, с доматен сос), огретени, гювеч, харесва чили, харесва и яйца, също яде грах, зелен фасул, картофи с риба, ориз със спанак и т.н.със или без меса, обича от скоро и спагети със сос...нямам никакви угризения в тази посока...даже не мога да разбера от къде може да идват такива....(не правя запръжки, не ръся с хиляди подправки).
Любимите супи - зелени(спанак, киселец, лапад,  коприва), леща, топчета, картофена, броколи с картофи, карфиол с грис, рибена чорба, пилешка.(тъм телешкото варено е с резерви, че нещо  не се оправя много с дъвкането на това месо).
Виж целия пост
# 47
Моят син обича всички традиционни ястия. Забелязвам, че тези в които има месо, яде с по-голям апетит.
Салати също много яде, напоследък любима е зеле с моркови и целина.

Незнам колко яде на градината,казват, че му сипват допълнително. У дома изяжда 1 нормална порция (със сигурност по-голяма от градинската). И въпреки това последната година е дръпнал много на височина, а е отслабнал с 2 килограма! Прилича на скакалец с дълги крака. Много е подвижен, обича да бяга. А треньорката по плуване го хвали, че има по-силни крака от повечето големи деца които тренира.
Виж целия пост
# 48
Aз пък харесвам кльощави хора Simple Smile И също предпочитам децата ми да бъдат наричани клощави, отколкото да са на границата на затлъстяването. Като е кльощаво може да си позволява повече неща, които склонните към пълнеене не могат, включително бял хляб и сладолед  Mr. Green
А за изброените манджи, стига да не са приготвени с традиционната гнусна запръжка и с много брашно за пълнеж, са си чудесни ястия. Какво готвиш иначе? Само на печено филе и зеленчуци не може да се кара вечно, омръзва.
Спагети, лазаня и пица яде с охота и съответно един път в седмицата правя едно от тях.
За децата няма проблем храната да е калорична, не им трябва диетично меню, стига да не са с проблемно тегло.
Виж целия пост
# 49
Да попитам за традиционните храни, те какво място заемат в менюто на децата- гювеч, мусака, фрикасе, кюфтета със сос, миш-маш? Аз готвя отвреме-навреме, но все с угризения на съвестта.Но и в градината често присъстват в менюто.

Ми, как всеки ден. Нали споменах, че в нашата градина яденето е от родителите...Всеки ден (понякога през ден) готвя в къщи.
  chef  chef
Плюс пиле/телешко месо с приз на фурна, кюфтета с картофи на фурна (това е едно от любимите), пълнени чушки, пълнени домати, пълнени тиквички, суфлета, кюфтета от тиквички, супи....
ехе, манджи да искаш да сготвиш...

Пици - купувам само тесто от фурнта и после оставям малката да се вихри.  Mr. Green

П.С. Днес имахме мусака....
Виж целия пост
# 50
Янечек, сега ти прочетох подписа и много се смях. Много е готин и отразява изцяло мнението на мъжете ми за здравословното хранене, което се опитвам да наложа.  Wink
Виж целия пост
# 51
Лесно ми е да го ограничавам.
Газирано по принцип не пие, не е ящен, което ми е малък проблем, но каквото му дам това яде.
Виж целия пост
# 52
Не съм сигурна, че разбирам въпроса. какви са тези толкова спорни храни? Аз знам за вредни и полезни, спорове няма, те са си откровено вредни или полезни. Бялата захар, белият хляб, всяка друга силно обработема храна няма какво да им е спорното, те са боклук и шлака за организма. Изобщо не е проблемът само в килограмите, явно пак липсва желание за четене. Шлаката задръства кръвоносните съдове, малки деца получават инфаркт, а възрастовата граница за сърдечни заболявания е плашещо ниска вече. При наличието на толкова информация е изумително да се мисли, че едно слабо дете може да си яде каквото си иска без последствия. Но пък обяснява трагичното здраве на българина, защото митът за здравия българин остана в деветнайсти век.

Което не значи, че синът ми не е видял сладкиш. Напротив, яде сладолед, например, но два-три пъти седмично, не всеки ден и не в ден, в който е ял друго сладко (давам само чист шоколад, не най-високият процент черен, но не и млечните боклуци). Плодове има и по-сладки, и не толкова - има толкова адски много инфо! В един ден би следвало да присъстват и двата вида. + препоръчаната за възрастта схема белтъчини/въглехидрати/мазнини + солни запаси (осоено важно през лятото) + витамини и минерали. Най-лесно е човек да кара по цветовата схема, може би най-лесно се запомня.

На мен като цяло пък храненето ми е супер лесна част от гледането на дете. Аз спортувам активно от петгодишна и винаги съм се хранила здравословно (вързано с некачване на килограми). Навиците и вкусът се изграждат, знам го от собствен опит. Веднъж изградени, няма никакво значение какво яде Гошко отсреща. Синът ми гризе с мен черна франзела по пътя от пекарната с натъпкан домат и маруля вътре - френски снадвич. Това, на което аз го свикнах от съвсем малък беше, че винаги има купа с плодове, от която трябва да си взима + правим заедно зеленчукови мезета, за да му е интересно. Примерно, слагаме пурички от краставица с млечен сос, или тиквичкови кубчета, морковени спирали - ей такива има винаги за гризкане. Нито тежи, нито отнема време - инструменти кухненски дал Бог. А навиците си остават. Изобщо не съм крайна, яде и бургери. но супер рядко. С времето спира и да се сеща. От личен опит знам, че небцето свикнало на свежо и качествено трудно се баламосва с полуфабрикати. Французите са мъдри хора и гении по отношение на храненето, не съм го измислила аз.

И не на последно място, най-здравословното хранене е и най-лесното за приготвяне, просто не бих имала оправдание за пред себе си да не предлагам качествена храна. А и аз самата я обичам. Една леко сварена пълнозърнеста паста (ал денте) с капки зехтин, пресен чесън, магданоз и домат - десет минути по часовник, полезно, вкусно. Но се опитвам почти всеки ден да давам и качествен вариант на най-популярното от улицата - да не се чувства като в затвор, но и да оцени разликата. Примерно, за пица купувам пак пълнозърнесто тесто и си го гарнираме - повече пресни зеленчуци, по-малко салами и тем подобни. Риба яде поне два пъти седмично - различна; месо - пиле най-вече, рядко кайма и то ако е правена пред мен, но обича много шунка и купувам възможно най-доброто, което видя с надеждата да не бъка трагично от гадории вътре. Яйца - рядко и само в домашен сладкиш. Такива аз обичам да правя, но са винаги с половината доза захар, по възможност кафява и с адски много плодове - де факто правя само пайове - супер тъхнко тесо, много плодове отгоре.

И така. Изобщо не ми е трудно, може би е навик от моя собствен живот, но нямам и съмнения кое е вредно, кое полезно, години съм чела и опитвала. А градини има различни тук и всеки родител може да прецени дали подходът към храненето го удовлетворява. Аз съм избрала еко градина.
Виж целия пост
# 53
Не е вярно, че всичкият черен хляб е боядисан. Истинският си личи отдалеч, не разбирам как може някой да се чуди.
Виж целия пост
# 54
Не съм сигурна, че разбирам въпроса. какви са тези толкова спорни храни?   

Тези храни, за които има мнения и то от специалисти  от възхваляване, до пълно отричане.
Или принципно се заблуждаваме, че са полезни, но в по-голямо количество се оказват не толкова полезни.
Или принципно полезни, но се оказва, че има нещо, което не знаем .Специализираната литература също не е съвсем единодушна.

Аз напр., давах на детето чай с мед, докато алерголожката го забрани категорично.
Пак се връщам на анкетата от закованата тема- много спорове за рибата имаше там.
Месото- толкова оспорван продукт, но се споделя и мнение, че децата не могат без него
Прясното млякото- толкова възхвалявана храна, дори и песнички и стихове има посветени на млякото, а диетолозите ни съветват да сме предпазливи след определена възраст

Иначе за откровените боклуци като чипс, желирани бонбони и т.н. е ясно.
За мен е по-проблемно да се дава една храна с идеята, че е полезна, а тя в действителност не е.
Напр. в градината дават плодовете за десерт -никога не бих се съгласила с тази практика, литература по въпроса- с тонове, но плодовете се дават с идеята ,че е от полза за децата.

Но в ДГ е късмет изобщо да попаднеш, изобщо не можем да избираме, а там преминава по-голямата част от времето на децата.


Виж целия пост
# 55
Вманиачеността не води до добро.
Нито пък залитането в крайности.
Едва ли има крайно вредна храна, стига тя да е консумирана в някакви граници.
И медът не е вреден, стига да не присъства прекалено често в менюто ни.
Същото се отнася и за свинското месо, солта, захарта....
Тук във форума, особено в темите за захранване на бебета срещам родители, които....мммм...как да се изразя по-меко...ами отделят целия си ден за да изчисляват калории, проценти на полезни съставки, попаднали в една лъжица от дадена храна....Пълно отричане на захар, сол....Не казвам че, не са прави, но чак пък толкова вглеждане, ми идва в повече.  Crazy

За мен е важно храната да бъде балансирана и да се предлага от всичко по-малко. та дори и едни път в месеца джънк-фудс или Макдоналдс.
Ограничението може да изиграе лоша шега на родителите и най-вече на децата.
Последните не могат да бъдат винаги под наша опека. Тръгват на училище, сами по улицата със собствени финанси и тогава....
Да, важно е, да създадем навикът да се предпочита здравословната храна пред боклучливата...
Виж целия пост
# 56
Аз съм също против крайностите, може да е най-здравословното нещо на света да се яде само кафяв ориз, но не благодаря.  Stop  Mr. Green
Мен ме интересува откъде мога да намеря хубав сайт за хранене, с описани примерно защо бързите въглехидрати са вредни, кои точно са, и т.н. Може би много искам? Mr. Green Thinking

За захарта - определено тези изделия са сравнително ненужни на организма, лошото е, че човек си свиква с тях и си ги приема без да се замисля. Аз вафли, обикновен млечен шоколад изобщо не ям от 2-3 години, трудно ми беше да почна да подминавам тези щандове в супера. Е, сладолед ям, да, но него го водят млечен продукт, нали? Blush
Виж целия пост
# 57
Ами водят го, но не като особено полезна храна - съчетание на мазно, сладко и студено - т.е. нещо доста трудно за обработка от организма. Като вземеш предвид че поне в БГ няма такъв с масло, а само с хидрогенирани растителни мазнини /транс-мазнини/, май не се оказва най-полезното нещо на света.  Grinning
Доколкото разбрах, въпроса на Светкавицата е не за откровено нездравословните храни, ами за спорните такива:
Млякото /прясното/ е един такъв продукт, последния диетолог /българка, практикуваща в Лондон/ който попитах по въпроса дали да давам на детето си прясно мляко, отговори - "ако съм твърде голям да бозая, значи съм твърде голям, за да пия прясно мляко". В този смисъл след 3-4 г. възраст препоръча кисело мляко, сирене и кашкавал. Няма да споменавам, че има и сайтове, според които всички млечни продукти са вредни, ето тук например http://www.zemianazaem.com/archives/65, но да не изпадаме в крайности. Simple Smile Но е факт, че в чаша киноа например има доста повече калций, отколкото в чаша мляко, и спокойно може да се даде за закуска на детето.
За месото препоръча да се дава умерено /2-3 пъти в седмицата/ на деца, по възможност чисто /без хормони и антибиотици/. Определено се изказа против абсолютната забрана на месо за деца.
Рибата също е под въпрос - много полезна, ако е чиста, и доста вредна, ако е с живак, или пък хранена в развъдник с храни, в които също има вредности.
Лично аз практикувам по следния начин:
Вкъщи всеки ден има нещо сготвено, готвя веднъж на 2 дни, колбаси не се купуват, само чисто месо, млечни има в хладилника по всяко време, 2-3 пъти седмично готвя бобови /леща, боб, нахут/, гледам да са био, риба ядем веднъж седмично - редувам морска, океанска и речна.
Пилешкото взимам от съседка на село /или ако не съм ходила скоро, едни пилето Дюк, за които се твърди, че са без хормони и антибиотици/. Свинско и телешко купувам от магазина, но по-рядко.
За закуска правя зърнени - елда, киноа, амарант, просо, обикновено с масло и сирене. Също и препечена филийка с масло, и яйце.
Веднъж седмично правим палачинки Grinning.
Обикновено готвя прости неща - тип супа или готвено ястие, не смесвам месо с млечни, не ядем пържоли/кюфтета /защото детето ми обича по-течни храни, не сухи/, ако ползвам кайма, ми мелят месо в магазина, което аз избирам.
Детето ми все още /на 3,5 г./ не е яло чипс, зрънчо, сухи пасти, готови сладкиши от магазин, бургери, безалкохолни не е пила. От вредностите яде малко шоколад, сладолед, торта на РД, пуканки рядко, бисквити /гледам да са от тези без транс-мазнини/. Общо от тези неща й се събират 10 пъти месечно - т.е., не всеки ден, е веднъж на 3 дни нещо такова. Знае, че не са полезни, защото няма много витамини в тях, и че не може да се ядат всеки ден, за разлика от плодовете и зеленчуците. Давам и сушени плодове, сурови ядки и мед много - колкото поиска, нищо страшно няма в меда, алергията към него е изключително рядко срещана.
Идеалният начин да се храни човек е разнообразно, защото по този начин никоя отрова не може да се натрупа в прекалено голямо количество, но това определено изключва вредностите /те не се смятат в разнообразието Wink/.

Виж целия пост
# 58
Вманиачеността не води до добро.
Нито пък залитането в крайности.
Едва ли има крайно вредна храна, стига тя да е консумирана в някакви граници.

Напълно съм съгласна - крайностите са по-вредни дори от вредните храни.  Wink
Виж целия пост
# 59
Искам да попитам за Данонино, повлияна от рекламата Wink /малкият също/, му вземаме редовно.
Честно казано не съм убедена, че е обагатен с калций, мисля си че е възможно да е само реклама, а в същност да е просто сладко кремче? newsm78 Някой има ли впечатления?
Също освен млечни продукти, добре ли е от време на време да се дават витамини детски, в часност допълнително Са ?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия