ДА СПРЕМ ЦИГАРИТЕ ЗАЕДНО! - 2 част

  • 43 083
  • 756
# 630
Странични ефекти при спиране на цигарите


"Още утре няма повече да пуша. Това е последната ми цигара", "Не съм ги спрял/а, защото не съм преценил/а, но ако реша ще го направя с един замах. Аз съм силен човек и нищо не може да ме спре." Така всеки един пушач се успокоява, че не е трудно да се откаже, но истината е съвсем различна. Едва съвсем малък процент от пушачите успяват напълно да се отърват от този вреден навик. Но както при всяко сериозно намерение и в този случай е необходимо да се подготвим, че началото е трудно. Ше трябва не само да не посягаме към цигарите, но и да се справим с произтичащите странични ефекти: настинка и риск от поява на язви в устната кухина.
Научните изследвания в тази област показват, че бившите пушачи развиват подобни странични реакции в период около 2 седмици след като спрат да пушат. Тези негативни състояния биха могли да поставят в затруднена ситуация всички, които са решили да скъсат с вредния навик. Това може да разколебае много от тях да продължат да са непушачи.
Наскоро в бе публикувано изследване, в което са включение 174 пушачи, които били наблюдавани в продължение на 6 седмици. След около 10-15 дни на пълно въздържание от тютюнопушенето участниците проявили склонност към настинки, изявена симптоматика. Още през първата седмица около 30% от експушачите развили поне три или повече симптома. Добрата новина е, че около месец след последната цигара всички странични ефекти от абстиненцията изчезва Според изследователите най-вероятно осезаемото повишаване на количеството на раните в устната кухина се дължи на отсъствието на антибактериалния ефект на тютюна, а симптомите на настинка се появяват в резултат на понижената активност на имунната система.
Учените от департамента по физиология на медицинското училище към болницата споделят, че не знаят дали всички тези странични ефекти са причина хората отново да посегнат към цигарите, но най-вероятно съществува връзка между тях. "Това е първото проучване, което дава ясно доказателство за увеличаване на симптомите на настинка и на рани в устната кухина след спиране на пушенето", разказва д-р Майкъл Ушер.
Аманда Сандфорт, мениджър на изследователския отдел към обяснява, че пушачите не трябва да се отказват заради страничните реакции, които ги измъчват. "Това са непредвидими на пръв поглед странични ефекти и е много важно хората да бъдат информирани за тях. Необходимо е да се вдъхне увереност на пушачите, че спирането на цигарите е позитивно начинание и че възникващите странични ефекти са само кратковременни.", споделя Сандфорд.
Специалистите алармират, че е необходимо да се потърси кондултация с лекар, ако тези симптоми не отшумят до 2 месеца.


Намерих го в една група във ФБ. Настинала съм и ми е много зле.. съвсем случайно видях, че може да е страничен ефект от спирането на цигарите.. но ми се вижда странно ..  newsm78
Виж целия пост
# 631
Интересно! До преди седмица си влачех едно яко цепнато ъгълче на устната и невероятен на брой малки пъпки по лицето. Всичко ми мина, а най-най-интересното е, че имах 3 плоски брадавици, които просто се изпариха. Тия дни и аз си зададох въпроса дали цигарите имат "пръст" в това?  Rolling Eyes

Ренка, знам/четох/гледах клип че спирайки цигарите човек е много по-склонен към настинки и най-вече проблеми с гърлото. Това е така, защото в цигарения дим се съдържат повече от 4000 хим. съединения, за радост или не някои от тях действат антисептично, т.е са си жива ваксина против някои бактерии и вируси.
Истината обаче е, че при нормални обстоятелства човешкия организъм се адаптира адски бързо към промените. Та, ако човек е болен от някоя ужасна болест, то по-добре е да не спира цигарите, защото ще се гътне скорострелно от някоя инфекция, но при всички други обстоятелства си струва да се изтърпят странните събития м/у 1 и 20-ия ден от отказването.  Simple Smile
Виж целия пост
# 632
Исках но не мога да се въздържа :о)

Не ви ли писна пот статии, които ви разказват надълго и нашироко, колко трудно е да спрете цигарите и колко неприятни неща има да ви се случват, ако случайно решите да го направите?

Тези статии могат да са добронамерени, може да ги е писал някой който поназнайва разни неща, но истината е, че тези, които пишат такива статии нямат и най-малка представа от механизма и психологията на пушенето.

Казано с две думи - такива стати пречат на всеки, който е решил да спре цигарите.

Четеш една такава глупост и си казваш - Ауу, инфекции? И аз пък точно сега ли да спирам цигарите в вси1чките тези грипове? Хайде да изчакам, да отмине грипа и тогава ...

Или четете - като спрете цигарите следва запек - Ауу, ами аз и сега си имам проблеми и трябва да нагъвам активия, какво ли ще стане после?

Пушачите са склонни да се хващат и за сламки, когато ги е страх да спрат цигарите, а такива статии умножават страховете им - толквоа е просто. Повечето от тези статии се базират на пълни лъжи.
Пример: наскоро едно изследване проведено върху 140 пушачи - какво е това изслвадване, кой го е правил, линк към данните, линк към екипа, линк към спонсорите? Нищо такова.

Аз мога да ви цитирам изследване, според което 99% от изследванията, които се публуикуват по отношение на спирането на цигарите са финансирани от тютюневите холдинги. Те контролират голяма част от информацията.

Съвсем наскоро, в wikipedia  четох статията за "nicotine". Вярвате или не - там има инструкции:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nicotine#Psychoactive_effects


 как точно да пушите ако искате да получите желание ефект!

Помислете върху това.

И върху всичко, което четете изобщо за цигарите - какво ви кара да изпитвате - желание да спрете или страх от спирането - по това ще различите кой иска да ви помогне и кой иска да си пушите докато се капичнете.

Виж целия пост
# 633
Здравейте:) Аз лично от един месец не съм пушила - не бях си поставила за цел да спирам, но просто при мен винаги е имало такива периоди, през които не ми се пуши просто - имам си кутия с цигари, но просто не паля или ако съм палела е било по цигара на ден.
Иначе пуша от 4 години по около кутия на ден,имало е периоди и кутия на два дни. Радвам се, че до този момент не съм запалила и ако имам възможност и занапред да не паля ще бъде още по-добре. При мен не се появи нищо от това, описано по-горе. Нито съм напълняла, нито ми се увеличи апетитът, нито ми се появиха кожни проблеми или т.н. Само кашлица, която мисля, че е нормална при т. нар. изчистване.
Успех на всички:)
Виж целия пост
# 634
Включ и аз при вас.
От 3 месеца съм непушач и се чуствам прекрасно.
Успех на всички решили да не правят компромис със здравето си!
Виж целия пост
# 635
Направих 2 месеца без тютюн. Имаше нещо странно 2-рия месец - рязко качих 3 кг. Но, както ги качих така и ги свалих, без диети и тренировки,  newsm78 .
Виж целия пост
# 636
И аз да се разпиша след 5 прекрасни месеца   bouquet
Виж целия пост
# 637
Аз може ли тук?
"Спирам" ги от 1 година  Embarassed - 2-3 дена без цигари, седмица с по 1-2 цигари на ден, после пак много пушене, после пак 2-3 дни без цигари...
А имам и бронхопроблеми, да не кажа астма.
Тежък случай съм. 21 години много активен пушач, без последната годината - по кутия (и повече) на ден.
Срам ме хвана, щом осъзнах, че вече година съм странната порода "отказващ цигарите". Мразя ги вече.
Този път си определих датата от много рано, вече месец свиквам с идеята, че от 21 март 2011 няма да пуша!
Дано. Ще влизам в темата, защото ми трябва много подкрепа.
Виж целия пост
# 638
Ментова ,щом искаш и ти ще успееш  Hug Чети сайта на nicofree  Peace

И аз близо 20 години пушех и в последните години се чудех как ще ги спра ,пожелавах си някой ден да се събудя и да съм забравила за цигарите.В продължение на няколко години узрявах за момента и той дойде съвсем непланирано.Хубавото е  ,че отказването на цигарите не е трудно,много по-лесно е отколкото си представяме ,няма страничини ефекти / е ,само един  Wink,но той се регулира до седмица /  ,няма повишен апетит,даже напротив при мен намаля.

На 21 -ви правя 1  месец без цигари и изобщо много съм доволна от себе си,че успях.Въпреки ,че често си помислям за цигара  смятам ,че вероятността да повторя грешката  е невъзможна .

Виж целия пост
# 639

Този път си определих датата от много рано, вече месец свиквам с идеята, че от 21 март 2011 няма да пуша!
Дано. Ще влизам в темата, защото ми трябва много подкрепа.
И аз съм избрала тази дата  Peace
Пуша от 18-19 години  Embarassed пробвала съм почти всичко - дъвки, табекс, иглотерапия, прочетох два пъти книгата на Алън Кар. Винаги съм издържала до третия ден. Сега мисля, че ключа е само в моята глава, дано този път да успея.
Виж целия пост
# 640
успех на всички спиращи
за добро е
браво
 Hug
Виж целия пост
# 641
 Успех и от мен на всички с отказването  Peace
При мен утре става 1  месец без цигари...Печалната статистика е 3-4кг отгоре Sad Нямам повишен апетит( ям си колкото и преди, просто не мога да гладувам обичам и хляба и шоколада  Laughing), ходя два пъти в седмицата на народни танци, забравих за асансьора( 6 етаж), правя упражнения у дома... но пак напълнях.Надявам се да ги смъкна скоро! Все още има дни и моменти, в които много ми се пуши, но се справям за сега. Ето отчетох се  Laughing
Виж целия пост
# 642
W_I_T_C_H , не се притеснявай. Пробвай тази тактика - когато ти се прияде, първо изпий една чаша вода. Много често бъркаме жаждата с глад... А освен това,  никофрии беше писал, че след отказа от цигари често се усеща една лекота, като "празнина" в слънчевия сплит, която бъркаме с глад.

Друга тактика - яде ти се сладко. Изяж една ябълка, след това извади шоколада, но си отчупи 2-3 парчета, и го прибирай, не го слагай всичкия на масата. Яж бавно, аз също си мислех че не мога, ама се научих.

Сега почти година по-късно, започнах и тренировки, и режим и съм 1 кг. под това, което бях преди да ги спра. И продължавам надолу  Peace
Бивш пушач не означава задължително дебеланка  Laughing Laughing 
Виж целия пост
# 643
W_I_T_C_H , не се притеснявай. Пробвай тази тактика - когато ти се прияде, първо изпий една чаша вода. Много често бъркаме жаждата с глад... А освен това,  никофрии беше писал, че след отказа от цигари често се усеща една лекота, като "празнина" в слънчевия сплит, която бъркаме с глад.
Не, аз не ям повече от колкото преди спирането на цигарите...и като количество и като честота е същото.За шоколада да, гледам да го ограничавам, но не мога съвсем да го изключа от менюто си  Blush Ще опитам бавното ядене  LaughingСилно се надявам, че това е нормална реакция на организма след спирането и се надявам, че нещата ще се стабилизират след някой друг месец! Определено ползите от спирането са повече от колкото негативите  Peace
Виж целия пост
# 644

Този път си определих датата от много рано, вече месец свиквам с идеята, че от 21 март 2011 няма да пуша!
Дано. Ще влизам в темата, защото ми трябва много подкрепа.
И аз съм избрала тази дата  Peace
 

Момичета,"бройте" ме и мен... betunga,  Ментова Hug

    newsm51 Успех на всички новозапочнали!  smile3501 Браво на успелите!!!

   Колкото до въпроса за яденето и надебеляването,знам,че около месец след спирането на цигарите е нормално да се качат малко килограми.,НО това е временно.После всичко си идва на мястото.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия