Кога започна да проговаря детето ви?

  • 37 283
  • 78
# 60
И моят Криси не говори, в смисъл не казва никакви думи. Караме я на срички и сочене,когато иска нещо, а аз не го разбирам, което е в по-голямата част от времето Simple Smile От животните казва само как прави патето и магарето, другите не ги признава за нищо и не ги имитира Laughing
"Мама" и "ам-ам", бяха първите му думи, каза ги на 5м., след това "млъкна".
Но мърмори по цял ден- нечленоразделно и на друг език, освен сричките ,които казва...За мен това е признак,че скоро ще започнат опитите му да проговаря и на български..Около нас всичко живо, от връстниците му, вече правят дори опити за изречения..Отначало се притесних, даже се ядосвах на това му "изоставане", сега вече проумях,че ще проговори,когато му дойде времето, просто трябва да съм по-търпелива Simple Smile
Не знам дали има някакво значение,но и двамата с мъжа ми сме проговорили късно-след 2г newsm78...може да е наследствено Crazy
Виж целия пост
# 61
 Hug Hug Hug

Мацкииии, върнахте ме към живота! И аз се бях притеснила доста. Днес даже вече почти бях в истерия. Понеже слушам и аз майки на "вундеркиндчета" как едва ли не четат на нашата възраст и направо побелях. Водихме малката при специалист преди 3 месеца. Там ми казаха, че детето няма никакъв проблем, съдейки по всички други неща, които прави. Единствено - не иска да говори. Казва мама, бабо, дий, бее и т.н. и другото са нейни измислени нечленоразделни звуци. Иначе всичко ми разбира, изпълнява команди (когато е на кеф, разбира се).

Та като прочетох всичко до тук съвсем се успокоих. МОята надежда сега е в яслата, защото живи- здрави до някой друг ден започваме. Та се надявам там покрай децата да потръгне говора. Разбира се може да има обратен ефект за разни други неща, но  дано няма  Praynig Praynig Praynig!

Благодаря на всички за разбирането и най- вече на авторката на темата, да ми прости, че така грубо се самонанесох   bouquet!
Виж целия пост
# 62
В яслата определено им се развързва езика, така че спокойно Peace
Виж целия пост
# 63
Не си спомням много ясно кога проговори моето дете, може би на около 2г.
Друго исках да кажа. Снимала съм я на филмче на 1г6м - бръщолеви си нещо
детенцето, върви и повтаря някакви звуци. След година време гледах филма
и какво беше учудването ми, когато разбрах, че всъщност казва трите си име-
на, но така заваляно, че изобщо не съм могла да разбера  Joy Предполагам, че
и други е произнасяла и са си значели нещо, просто не сме знаели.

Няма правило за възрастта, особено, ако цялостно детенцето реагира адекватно.
Виж целия пост
# 64
В яслата определено им се развързва езика, така че спокойно Peace

На това се надяваме и ние. Много хора така ни казват, същевременно ме съветват да имам търпение, защото "децата, които не проговаряли "навреме" (каквото и да значи това), проговаряли около 3-тата годинка"... Та, освен надеждата за яслата,нямам друга  Praynig
Виж целия пост
# 65
И моето момченце сега започва да проговаря, има около 30 думи в речника си. Разбира какво му говоря, изпълнява поръчки /е някой път си е стъпил на ушите Laughing/ Малко са му замазани думичките но се разбира за какво става дума. Има опити да връзва две думи  изречение, отговаря на въпроси.
Виж целия пост
# 66
На 1г. и 3-4 месеца, директно започна да прави изречения, а преди това имаше около 20-30 думи, които използваше по отделно
Виж целия пост
# 67
И аз смятам че е рано да се притесняваш. На 2г. синът ми използваше не повече от 10 двусрични думи и то видоизменени- т.е. само аз си го разбирах. На водата казваше аби , на колата- ку.  И аз се притеснявах, но виждах че разбира всичко и не е със забавено развитие. След това го пуснах на ясла и за 2 месеца започна да говори по две-три нови думи на ден. На 2 и половина вече говореше всичко  и то като малък философ със съвсем смислени и завършени изречения. Сега просто не млъква  Grinning
Виж целия пост
# 68
Дъщеря ми е почти на година и осем месеца и казва ясно само няколко думи - мама,тати,баба,да,не,няма. Като последните две използва най-често. Инак е много бъбрива,постоянно нарежда и обеснява нещо си на нейния език,жестикулира с ръце и клати глава,правейки физиономии. Понякога на хората около нас им се счуват и други думи,но може би аз нямам "ухо" за тях.
За мен е важно,че разбира всичко,което й се казва и изпълнява команди и на двата езика,които се говорят вкъщи.
Не се притеснявам,че още не е проговорила. Скоро сигурно и това ще стане.
Виж целия пост
# 69
Нашата дъщеря проговори на 2г и 3 м.,като проговори имам предвид не първите и думички баба мама тата ,а по основните.
Виж целия пост
# 70
Големият -на две години си правеше разбираеми изречения и отговаряше смислено на въпроси.
Малкият ми взе здравето -до четири години казваше не повече то 5-6 думи буквално,иначе пък имитираше всякакви звуци на животни ,много се притеснявах,ходихме на консултация и при Литвиненко-той каза,че всичко му е наред,търсех в нашия град логопед да работи с него,но всички ни отказваха,защото е малък и така имам чувството че направи 4години и проговори-и в момента не млъква -като мелница е,сякаш да си навакса периода на не говорене  Twisted Evil
Така ,че при всяко дете е различно ,като съдя по моите -големият явно е проговорил рано,а малкият късно ,та формула няма ...
Виж целия пост
# 71
Авторката,както и всички други майки с подобни проблеми на тази възраст,няма за какво да се тревожат.Ако детето не проговори до 3-тата годинка е необходим преглед при специалист-логопед.Преди това,няма място за притеснение,защото всяко дете е различно, а и понякога децата изведнъж проговарят,буквално за дни и седмици.На мои близки детето не искаше да говори,не искаше и да изпълнява,та много се бяха притеснили.Беше на около 2 год. и 6мес.,когато го заведоха при логопед,които е и детски психолог,та той им каза,че детето разбира,не е изостанало,просто е негативно настроено и да го доведат след 3-тата годинка.Сега е на 4ри и от това лято има голямо подобрение.Казва много думички,изпълнява,отговаря,брои,познава буквичките от азбуката,е не говори с изречения май newsm78,но е доста по-добре от преди.Ходи на логопед 1път месечно.Та няма място още за никакво притеснение.Детето си се развива нормално според мен Peace.
Виж целия пост
# 72
Да вметна само, че моите родители са имали голям проблем с мен и моето неговорене. Завели са ме на известен за времето си проф.-логопед. Той ме накарал да му отворя чекмеджето на бюрото, да драскам на някакъв лист и не знам още какво и след това им казал: Да си взимате детето и да се прибирате. Случай в медицината дете да чува и да не говори няма! Ще проговори когато е готово и когато реши.
Та, ако детето разбира, иска разни неща и те уведомява по някакъв начин за мислите и желанията си, място за притеснения няма. Peace
Виж целия пост
# 73
Случай в медицината дете да чува и да не говори няма!
Това, уви, съвсем не е така.
По темата - на около 2 годишна възраст и тримата говореха. Имам предвид не срички, не думи, а нормален разговор. Само най-малкият говори завалено с бебешки думи дори и сега /на 2 г. 4 м./. Но всичко му се разбира и на него.
Авторката, детенцето ти е много малко, за да се притесняваш.  Hug
Виж целия пост
# 74
Двете ми дъщери проговориха с цели изречения около 1г. 6м.
Синът ми на 2 г. и 2 м.
Рецепта или правило няма.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия