Въпрос към юристи

  • 17 875
  • 84
Правилно ли е в производство по молба за осиновяване инцидентно да се установяват пороци на индивидуалния административен акт- заповед за вписване на дете в регистър за пълно осиновяване.Става въпрос за пороци, които не водят до нищожност.
В случай, че никоя от страните не е сезирала съда с възражение спрямо посочената заповед, следва ли съдът служебно да констатира неправилност и какво следва от това с оглед решението му за допускане/ не на осиновяване?
При грешки в процедурата по пар.осем от СК имаме ли или не валидно вписване в регистрите за пълно осиновяване на дете, в случай че никой не се позовава на грешките?

Надявам се да се включат и юристи от другите подфоруми.

П.С. Аман ти и "забързаната процедура" по новия СК, бетер проблеми от която и да е отваря. Sad
Виж целия пост
# 1
на тъгъдък, че Нико болен. Според мен да, правилно е. Без стабилен иаа, не може да бъде допуснато осиновяването, защото на практика имаш порочно вписване, което е елемент от фс за допускането ...

фуй дано да е ясно - бягам, после ще гледам да пиша пак

Виж целия пост
# 2
Ясно е, то няма как да е друго, ама.... Sad Sad Sad
Виж целия пост
# 3
 spoko
Виж целия пост
# 4
Какви са грешките по параграфа? Да не би да не са уведомени страните?
Всеки случай е различен, но по принцип Fussii  е права по същество ако вписването е неправомерно, няма как да бъде допуснато осиновяване.
Виж целия пост
# 5
биологичните родители не са  уведомени по пар.8
Както и да е,май и този СК плаче за промяна.


Виж целия пост
# 6
Ами то вече има Закон за изменение и допълнение на СК ,обнародван на 21.12.2010 г.
Ако родителите не са уведомени няма как да знаят, че трябва да поискат прекратяване на настаняването или промяна на мярката за закрила. В такъв случай вписването е неправомерно.
Виж целия пост
# 7
Ами то вече има Закон за изменение и допълнение на СК ,обнародван на 21.12.2010 г.
Ако родителите не са уведомени няма как да знаят, че трябва да поискат прекратяване на настаняването или промяна на мярката за закрила. В такъв случай вписването е неправомерно.

Уведомени, но не при всички изисквания на пар.8.Иначе на два адреса са уведомени, ама не и по  пълната процедура.

Ако четат кандидат-осиновители, момичета, отваряйте си очите на 18, може и на 18 на 18хилядна степен.
Днес разбрах, че не е прецедент да "гърмят"дела
Виж целия пост
# 8
Сега се позамислих и аз newsm78 Това важи ли и за вече влязло в сила съдебно решение? Дано съм разбрала правилно всичко написано от вас. Съдията разглеждащ нашето дело(февруари - 2009) не е уведомил биологичната майка. Социалните ми казаха, че той нямал такава практика. Това което пишете е задължително след промените на СК през 2010 ли?

Не съм юрист и се надявам, че съм ви разбрала правилно.
Виж целия пост
# 9
Люси, не се шашкай, няма проблем за влезли в сила  решения!
Виж целия пост
# 10
Според мен СК си е ОК. Просто социалните
- а) нямат опит в събиране на годни доказателства
- б) нямат време, желание и още незнам какво да го правят

КАНДИДАТ ОСИНОВИТЕЛИТЕ ДА НЕ СЕ ШАШКАТ  Peace  и да си измислят филми, защото всеки случай е много различен и има твърде много специфика и казуистика.

Просто е важно да се знае следното

1. Когато делото влезе в съда - т.е. насрочена ви е дата за първо заседание - отидете в деловодството на съда и проверете има ли подписана декларация от майката и от бащата (ако такъв е посочен в акта за раждане) за съгласие детето да бъде дадено за осиновяване.

2. Ако няма такава подписана декларация - без да се паникьосвате - намерете адвокат и заедно с него отидете и отново прегледайте документите преди заседанието. Нека адвокатът каже, според него - изпълнени ли са изискванията на СК за уведомяване на БР.

3. При цялото ми уважение, не се доверявайте на мнението на социалните работници по правни въпроси. Те не са юристи, няма как да разбират от СК и ГПК.
Виж целия пост
# 11
Благодаря!  bouquet

Нашият казус беше малко по-сложен заради една декларация неподписана от мъжа ми, и аз се явих на заседанието с адвокат(моя приятелка) Аз съм на мнение, че като нещо не ми е познато - наемаш си професионалист. Не съм юрист - наемам си адвокат, не съм бояджия - наемам си. Simple Smile

Виж целия пост
# 12
Преди всичко социалните нямат желание за работа, вероятно нямат и мотивация.
Новият СК си е ОК, но реално не довежда до ускорено извеждане на децата от институция, доколкото сегашният начин на вписване на децата в регистрите е  с много възможности за оспорване на правилността му.От друга страна  е силно ограничена възможността да се злоупотребява с отсъствието на биологичен родител по независещи от него причини/ напр. биологична майка, насила изведена от страната да проституира/, тъй като се полагат много усилия да се намери биологичния родител.който си е мислел, че автоматично ще се вписват децата- не, няма да  се  случи.

За огромно съжаление май не е намерен механизъм на защитаване в еднаква степен на интересите на децата и на биологичните им родители.



Виж целия пост
# 13
Разбира се, че няма как да се защитат интересите на децата и на родителите едновременно. От страна на БР винаги могат да се извадят някакви основателни причини, а много често , те не знаят ,че децата им са осиновени. Това се случва ,когато не са намерени и уведомяването е станало по ГПК чрез разлепване на уведомление на публично място най-често на таблото на дирекцията Социално подпомагане. Скоро разговарях с един представител на УНИЦЕФ - чужденец, който смята, че тези осиновявания по нашия СК, ако бъдат обжалвани от БР пред международен съд биха били нищожни, тъй като противоречат на Конвенцията за правата на човека.
Осиновителите да не се шашкат, това едва ли ще стане, а пък и тези родители в повечето случаи не са толкова наясно.
Виж целия пост
# 14
Пред кой международен съд могат да обжалват? И с каква цел? Не е за шашкане, просто ми е интересно, колко са случаите в България на осиновяване, оспорено от БР? Или друго: има ли случаи да уведомят БР за осиновяването и те да откажат? Какво става тогава?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия