Разчитане на КТ на глава

  • 6 098
  • 3
Здравейте, пускам темата и в този форум, надявам се някой да ме просветли, тъй като се рових и нищо конкретно не разбрах, а само лоши неща ми се въртят в главата.
Става въпрос за баща ми, на 69 години е, цял живот е бил здрав, но напоследък получи на 2 пъти объркване, дезориентация и краткотрайна загуба на памет. По повод именно тези симптоми, го заведохме на невролог, който му назначи скенер плюс още изследвания. Лично аз, както и невроложката сме притеснени от находките от скенера. А те са:
При нативното изследване на структурите на глвания мозък в дясно тилно корово се изобразяват две хипердензни зони с плътност около 54 ХЕ, по-голямата - овална с размери до 23 мм, без перифокален едем, които могат да се дължат на Ту нодули или съдови малформации. Вентрикуларната система е без деформация и дислокация. ЗЧЯ и IV -ти вентрикулне показват изменения. Уместно е провеждане на МРТ за верификация на находките. Дуплекс доплерова сонография на екстракраниални артерии : наличие на множество хиперогенни плаки в каротидната бифуркация двустранно при нормален кръвоток.
ЕЕГ-то е в норма.


Благодаря !
Виж целия пост
# 1
При нативното изследване - т.е без контрастна материя в дясно - тилно корово се изобразяват две хипердензни зони - т.е зони с по-голяма плътност от нормалната плътност на мозъка.54 ХЕ - Единица за измерване на плътноста(хънофийлдови единици) по името на Hounsfield.
Скалата за измерването на плътностите се простира от -1000(въздух) през 0 (вода) до + 3000(кост).Отделните анатомични структури имат определена типична стойност в ХЕ.Форма на по-голямата хипердензна зона е с овална форма и размер 23 мм,няма перифокален едем,а същите могат да се дължат на туморни промени или съдови малформации.Вентрикуларната система е без деформация и дислокация.Задна черепно мозъчна ямка и четвърти вентрикул - т.е мозъчно стомахче - кухина - не показват изменение.Уместно е провеждането на Мрт - с цел уточняване на находките.Хиперехогенни би трябвало да е горе с повишена ехогенност.Дуплекс доплер сонографията има за цел да установи състоянието на съдовете - използва се при исхемична болест,атеросклероза,стенози и много други случаи - в случая целта е да се търсят атеросклеротични плаки и стенози и други аномалии в съдовете.Плаките могат да бъдат определени по интензитета на сивата скала за тъканна характеристика и са съответно: Хиперехогенни (спрямо костта),хипоехогенни(спрямо кръвта) и хетерогенни спрямо мастоидния мускул - най-често плаките се образуват в бифуркацията на каротидните артерии.В случая предполагам,че става дума за атеросклероза  и затова лекарката е казала склероза.
Не знам дали тази информация ти е полезна!Лека вечер!
Виж целия пост
# 2
Мерси, много !  Hug
Виж целия пост
# 3
Сега като видях,че си писала за Кт и Мрт(Ямр) ще ти дам няколко сравнителни характеристики между двата метода - аз и одеве мислих,да ги напиша в темата,но се отнесох и забравих.
Ето някой сравнителни характеристики между Кт и Мрт - от диагностична гледна точка:
Ще дам само по отношение на изследвания на мозъка
а)Контраст между сивото и бялото мозъчно вещество - Мрт > Кт
б)детайли в структурата на базалните ядра,ствола,малкия мозък и др. - Мрт > Кт
в)Визуализиране на окото,очния нерв,мускул и леща - Мрт = Кт
г)Параселарната област в сагитална и коронарна равнина - Мрт > Кт
д)Визуализиране на гръбначен мозък Мрт > Кт
Мрт е високо ефективен метод при диагностика на мултиплена склероза,артерио-венозни малформации,отдефиренциране на тумори и др.
Допълвам и тази информация.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия