Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какви са видовете домашно насилие?
Къде могат да получат помощ жертвите на домашно насилие в България?
Защо обикновено жените са възприемани като жертви на домашно насилие?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какви са видовете домашно насилие?
Видовете домашно насилие включват емоционално, физическо, сексуално и икономическо насилие. Емоционалното малтретиране включва заплахи, унижения и ругатни. Физическото малтретиране включва бутане, удряне, изгаряния и други форми на насилие. Сексуалното малтретиране включва принуждаване към сексуални действия. Икономическото малтретиране включва ограничаване на финансовите ресурси и контрол върху парите.
-
Къде могат да получат помощ жертвите на домашно насилие в България?
Жертвите на домашно насилие в България могат да получат помощ от различни организации и центрове като Сдружение 'ПСИМБОЛ' във Варна, Център 'Надя' в София, Фондация 'Джендър проект за България', както и други социални и психологически центрове в различни градове като Бургас, Силистра, Велико Търново , Плевен и други.
-
Защо обикновено жените са възприемани като жертви на домашно насилие?
-
Защо има нова тема за домашно насилие?
-
Какви са процедурите за обжалване на решение за налагане на мерки за защита от домашно насилие?
Живея с мъжът ми от 3 години, имаме бебенце на 3 месеца.Проблемите ни започнаха много отдавна.Караници, викове и първия удар... Извиняваше се , молеше ме, аз тъпата взех, че простих
Отдадох го на разликата в годините и на факта, че е бивш спортист и има изначало агресия в себе си.За тези 3 години се е случвало около 10 ужасни скандала в който ми е посягал с оправданието, че го изкарвам извън контрол и го прави за да ме "възпита" един вид.Дори сега когато пиша пак се чувствам виновна, че с нещо може би съмго провокирала.никога не ме е удрял как да кажа... изненадващо.Това се е случвало след дълги и тежки скандали и обикновено съм предусещала кога ще стане, но пусто му когато съм толкова наранена и обидена, просто не мога да си замълча.Напоследък положението у дома е нетърпимо.постоянно е сърдит за нещо, отправя ми критики, намира ми кусури за всичко, без значение колко съм се постарала.не ми обръща внимание, по цял ден е на компютъра, гледа телевизия и чете вестници.Много ми е самотно ... има моменти в които толкова силно искам някой да ме прегърне, без да говори, без да се изяснява - само да ме прегърне ...тъжно ми е че в тези моменти той проявява ужасно безразличие към мен и се опитва да ме възпитава с някакви спартански методи.Когато ме види насълзена нищо в него не трепва, а напротив започва да ми крещи още повече.казва ако не съм щастлива да си тръгвам...