За или Против сте за гранитени плотове в кухнята?

  • 29 685
  • 18
Здравейте!Предсои ми в най-скоро време да поръчам нова кухня!Но сме пред голяма дилема в къщи,дали плота да е гранитен  newsm78 Може би нямаше да се двуумим толкова,ако в холовата част на стаята не бяхме направили камина с гранит!И сега се чудим дали и плота а е същия гранит!
Чухме доста отзиви,че камъка поемал мазнини и оставали следи и кафе,вино и т.н.!
Моля споделети личния си опит!Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Здравей!
По принцип е вярно, че има доста хигроскопични гранити. НО разбира се, има и съответните химикали за обработка. Имай предвид, че макар и твърд е доста крехък.
Другото, което е хубаво да обмислиш е гърба на кухнята от какво ще бъде, защото гранит и фаянсови плочки леко грознее, а гранита е тежък понякога и не може да бъде гръб на кухнята.
Не ти помогнах особено, но ние се отказахме от гранитен плот... скъпичко излизаше при нас, зашото кухнята се получи доста голяма.  Peace
Виж целия пост
# 2
Кухнята ми е на пет години- гранит на плота ,и на гърба,проблеми никакви.Винаги може да е гръб на кухня,просто трябва да го монтират правилно.А и гранити по качество в момента има различни,на добрите цената е висока,но си струва.
Виж целия пост
# 3
С гранит в кухнята сме от 6 години. Не е крехък камък, нито поема петна. (мрамор - да) Цената му неслучайно е толкова висока.
Около 8 см има обиколка в стената, останалото разстояние до шкафовете е качествен латекс, който се мие прекрасно.
Ако можете да си го позволите не се колебайте.
Виж целия пост
# 4
Преди три години сменявахме кухнята и сташно се бях запалила.Ходих и в един цех във Владая.
Хората ми показаха в изложбената зала различни видове гранити.Най-твърдия бе един тъмно сив.
Цената зависеше от размера на парчетата.Не ми се видя кой знае колко непосилно (80-150 на линеен метър според парчетата и вида на гранита).
Обаче ми обясниха,че за да е такъв перфектен на две три години трябвало да се шлайфа или полира не запомних.Процедурата се извършвала на място.При мен това би било равно на катасрофа,защото кухнята не е отделена от хола.От друга страна аз готвя всеки ден и по няколко неща и наистина ползвам кухнята много интензивно,кото означава че ще се нуждае от въпросната процедура дори по-често от предвижданото.
Колкото и да се пази ,като се сетя колко работа ще ми се отвори след всяко полиране се отказах.Сега като си помисля след някоя друга година ,като подменям отново ми се ще и по различни цветове.Ще ми се и разпределението да променя.Аз съм такъв човек,че еднообразието ме подтиска.Ако бяхме купили гранита щях да бъда по ограничена в избора.
Гранита е за хора дето не обичат много промените, ако ме разбираш.
Виж целия пост
# 5
Гранитът има един недостатък, че плочите са все пак с ограничена дължина и при по-голяма, или начупена кухня, трябва да се снажда. Има материали, от които може да се направи да е едно цяло.
Виж целия пост
# 6
Гранитът има един недостатък, че плочите са все пак с ограничена дължина и при по-голяма, или начупена кухня, трябва да се снажда. Има материали, от които може да се направи да е едно цяло.

От какво може да се направи едно цяло?

Niki1, би ли казала какъв е латекса, който се мие?
Виж целия пост
# 7
От какво може да се направи едно цяло?
Oт технически камък
Най-големите гранитени блокове в цеха когато го посетих аз бяха с дължина 2,30 м
Виж целия пост
# 8
Meggysan, ние използвахме боя на Benjamin Moore (http://www.benjaminmoore.com/bmpsweb/portals/bmps.portal?_nfpb=t … qcCFUMUKgodP3r3Ag)
 Не живея в Бг, не знам дали там я има.
По принцип най- скъпият материал, предлаган изключително за кухни и плотове в бани в САЩ е точно гранитът, следван от технически камък.
Няма нищо по- красиво от естествен материал в къщата.
За мен цената е висока, но си струва, тъй като се прави само веднъж. Не бих правила ремонт на кухнята през година за разнообразие. Нито ми е по финансите, нито ми харесва да правя ремонт толкова често.Веднъж годишно плотът се маже с препарат за поддръжка. Не разбирам как може да се полира нещо, което вече веднъж е полирано и шлайфано.



Виж целия пост
# 9
От какво може да се направи едно цяло?
Corian, Staron и др. подобни
Виж целия пост
# 10
От какво може да се направи едно цяло?
Corian, Staron и др. подобни

Благодаря за инфото.
Виж целия пост
# 11
Само да вметна ,че докато проучвах възможности и варианти за плотове,попаднах на оплакване от петна по технически камък в светли тонове.Някои производители дават гаранция за цвета,което не е за пренебрегване ако се спрете на това.
Също не искам да оставям погрешното впечатление,че ''обновяване''се прави ей така от скука.Обикновено на определен период от време уредите ,вградени в една кухня овехтяват,остаряват,чупят се непоправимо.Това налага подмяната им ,а новите не винаги пасват в ''дупките'' на старите.Има хора ,които ползват кухните си от дъжд на вятър поради естеството на работата си(пътувания,хранене на вън,готова храна за у дома...)Има и такива ,които всичко си правят у дома и сами.Нормално е по-натоварените кухни(уреди,плотове) да  се амортизират по-бързо.Дори и здрави с годините уредите остаряват като възможности и технология.Не казвам,че трябва да се сменят ежегодно,но не мога да си представя съвременна кухня с печка на възраст 30-40 г. Hug
Виж целия пост
# 12
Когато сменяхме кухненски шкафове + уреди разбрах, че има стандарти за уредите Laughing Предполагам, ясно е, че ако стъклокерамичния плот на печката ми се пръсне ще се наложи да я сменя дори да не е 40 годишна.
Когато няма накъде  и трябва да се запълни "дупка" има плоскости (дори имитация на врата), които покриват успешно празнините. Те между другото се предвиждат и при правилно изчисление на отворите за уреди. Предполага се, че все някъде стена може да не е равна или шкаф да не е поставен правилно до последния см.
Виж целия пост
# 13
Когато сменяхме кухненски шкафове + уреди разбрах, че има стандарти за уредите Laughing
Вярно е ,има стандарти ,но това колкото улеснява толкова и ограничава избора.
Например ако пуснем една анкета за размера на стъклокерамичния плот у дома на дали всички сме се вместили в стандарта.Също не винаги водещ показател при избора на даден уред е неговия размер.
Най-зле поне у нас стоят нещата при хладилниците и при микровълновите печки.Там рядко има съвпадение на размери.
Вярно е възможни са преработки,но трябва да случиш на майстор и да намериш материал в същата гама.Много търпение и здрави нерви.Не винаги е толкова лесно.
Има и нещо друго.Появяват се нови по-удобни,по-практични решения и от към разпределение и от към нови технологии....
Много домакини се лишават от сушилня поради липса на място и невъзможност да се ''прекрои''уредено вече пространство.Ако бе толкова лесно да се преправя,на дали щяха да си го причиняват .

Виж целия пост
# 14
И аз съм за, ако парите не са ограничение. Струва си отвсякъде, 5 години имахме гранитен плот, не сме го полирали (а даже и поддръжката му не сме правили), беше ни основния готварски плот плюс единствената маса в къщата, казвам го, за да стане ясно каква безмилостна експлоатация е имало. Беше тъмен цвят.

Принципно съм за естествения камък - гранит, травертин, мрамор.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия