За събитията в Япония - земетресения, цунами, ядрена криза, хуманитарна криза

  • 233 809
  • 4 781
# 2 385
пределната доза за една година не се ли равнява на 1-2 изследвания на ЕМР
Роналд Беринджър онзи ден спомена в интервюто си, че в Щатите допустимата годишна доза е нещо като 5 рем , или еднократно в живота 25 рем, от което няма последици.
За любителките на драмата сигурно е голямо разочарование
Най-вероятно са казали 5 бер,това е извънсистемната единица за дозата,системната е сиверт,5 бер=50 милисиверта

Бер (REM) e извънсистемнa единицa за еквивалентна погълната доза. 
1бер(рем) = 0,01Sv
Виж целия пост
# 2 386
От ВВС - актуално:

0716: Chief cabinet secretary Yukio Edano is giving a news conference. He tells reporters that he believes the situation has been stabilised for the time being at number 3 reactor, where emergency workers have been able capture some water inside.

Най-важното - има вода в 3 реактор, колко и как е друг въпрос, но засега това е много, много важно. Все още той е най-опасен.

Live on BBC news - радиационни нива в Токио - 0.052 микросиверта, като подобни са стойностите и в други райони около централата.

 В самата централа е ясно, че е страшно. Дори обясняваха вчера как движеща се кола за измерване на радиацията мери постоянно различни стойност в зависимост от положението си около сградите.

Пак за 3 реактор - "Instead of dumping water in phases we would like to set up an operation that will allow us to continuously inject water."  - ще се опитат да осигурят постоянно инжектиране на вода, вместо единични опити като с хеликоптери или пожарни коли. Ще се въртят на ротационен принцип участниците в това начинание с цел избягване свръхдози радиация.
Виж целия пост
# 2 387
Чудесни новини, все така да продължава да се подобрява ситуацията! Praynig
Самурайка! Heart Eyes Hug

Снощи гледах филм за Чернобил. Почти всички присъстващи са починали в дните, след аварията. Но имаше и такива, получили облъчване за 3-5 живота и оцелели. Единият, чието безразсъдство е в основата за аварията - А.Дятлов, е живял до 1995г. Друг, пряк участник и присъствал на тестването, още е жив и участваше в документалния филм. Разбера се, има редица заболявания и общо взето, живота му е белязан завинаги.
Виж целия пост
# 2 388
Може би е даван този линк в предни страници, но не е излишно http://live.nicovideo.jp/watch/lv43681193 онлайн японска новинарска телевизия на английски - непрекъснато дават информация, както и включванията на Едано със симултантен превод на английски - това ми се струва доста актуалното място за инфо. Наште сайтове са много лаконични и с голямо забавяне, поне според мен.
Виж целия пост
# 2 389
не знам дали е пускан този линк по-горе.

Сив лебед, който не убиха, удари АЕЦ “Фукушима”
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=822985
Виж целия пост
# 2 390
Tokyo Electric has more than doubled the radiation threshold for those on-site trying to avert a further crisis.

The company said those at the Fukushima Daiichi plant can now be exposed to 250 millisieverts of radiation before they must leave the area, up from its previous standard of 100 millisieverts.

An individual in a developed country is naturally exposed to about 3 millisieverts of radiation a year. The International Commission on Radiological Protection recommends no more than 50 millisieverts exposure in a given year for nuclear rescue and recovery workers. It offers no restriction in a crisis when "the benefit to others clearly outweighs the rescuer's risk."

A Tokyo Electric official said Saturday afternoon that the new standard applies to the several hundred people -- power company employees as well as soldiers, firefighters and others -- now on the site. The 250 millisievert maximum for those involved in the operation matches the recommendation of Japan's health industry, according to public broadcaster NHK.


Това е от СНН за радиацията в централата. С две думи това, което каза Алекс, за работници в централата разрешената доза е 50 милисиверта на година, но Международната комисия за радиационна защита, която е утвъърдила тези стандарти, определя, че няма таван на нивата  и  допустима граница за аварийните екипи при кризи.В момента по официални данни от ТЕПко във Фукушима е 250 милисиверта. На тази радиация са изложени няколкостотин пожарникари, военни и служители на компанията. Според японските здравни власти дозата от 250 милисиверта е допустима.
Виж целия пост
# 2 391
Една интересна статийка по повод народопсихологията, честността и възпитанието на японците от най-ранна възраст. Дълга е, на английски, който иска да погледне:
http://www.slate.com/id/2288514
Виж целия пост
# 2 392
От горната статия от 24 часа цитат "А иначе няма стена, която да спре милиони тонове вода, запътени за някъде си. Затова АЕЦ трябва да се строят далече от брега, където и най-мощните вълни губят силата си. Ама струвало по-скъпо? Не, сега ще видим всички какво значи скъпо."Имаше въпроси във форума,защо не се построи стена.
Ето и новина от NHK ,извинявам се ако е поствана "Chief Cabinet Secretary Yukio Edano says higher levels of radiation than the legal standard have been detected in milk from Fukushima Prefecture and spinach from Ibaraki Prefecture"
http://www3.nhk.or.jp/daily/english/19_20.html
Добрата новина е ,че от 3-4 дни насам радиацията в Ибараки падна доста.Към момента е 662 nGy/h.
Интересна статия за ТЕПКО http://www.investor.bg/news/article/114132/336.html
Виж целия пост
# 2 393
Даден е коридор на самолет с руски хуманитарни помощи тази сутрин, излетял е от Благовещенск за Токио в 7:15 часа. Комсомольская правда.

N24: Реактор 2 свързан с кабел. Надяват се да проработи охлаждането. Охлаждането му външно е невъзможно, тъй като не е разрушена сградата около него.
        Реактор 3 стабилизиран.
        Реакторите 1,3,4 ще се охлаждат отвън 7 часа. От Германия изпращат специална помпа, с която да се налива вода от височина, това показало и в Чернобил добри резултати.
        На покривите на реактори 5 и 6 са пробити дупки с диаметър 3-7,5 см. с цел предотвратяване натрупването на водород и нови взривове. Захранването с дизелови помпи възстановено.
        Силно увеличени стойностите в 30-километровата зона. Открити радиоактивни спанак и мляко около Фукушима.
        
Виж целия пост
# 2 394
За спанака знам, че е доста чувствителна култура. Той и тежки метали натрупва в големи количества. Явно целево са взимали проби точно от него.
Виж целия пост
# 2 395
http://www.youtube.com/watch?v=cpZRHXOK5yc, http://www.youtube.com/watch?v=cEJ2Fbba_Yg, линкове с филм на руснаците за размерите на бедствието.
Виж целия пост
# 2 396
Добър ден и днес..
Самурайка   bouquet
Някак днес zа първи път имам усещане zа... успокоение.. просто така, не zнам..
Моля, не ми се смейте, че ги пиша такива, ама нали вече цяла седмица си пишем тук и  Blush
Дано и децата на Джили са вече на сигурно място  Praynig

Ама и какви студове са сега точно там, направо отвсякъде им е кошмар на горките хорица  Sad
Виж целия пост
# 2 397
Всъщност явно наистина има повод за успокоение - все пак вече няколко пъти "световни експерти" даваха 48 часа срок до най-страшното  Close. Като че ли този срок отдавна изтече Thinking а промяна в отрицателна посока засега няма
Виж целия пост
# 2 398
Някаква помпа в АЕЦ в Белгия отказала. Повредата била бързо отстранена. Съобщиха по БТВ преди малко.

Защо казват, че ако се направи бетонен саркофаг големи територии щяли да бъдат замърсени и изоставени? Това като че ли не се приема за добро решение.
Виж целия пост
# 2 399
i see you, не съм убедена, но мъжът ми ми обясняваше, че е така, zащото ще бъде отровена почвата. Но нека някой обясни по-добре, ако е въъzможно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия