За събитията в Япония - земетресения, цунами, ядрена криза, хуманитарна криза

  • 233 805
  • 4 781
# 600
Дано положението с ядрените централи се овладее, наистина това е най-важното.

samuraika, вие нито за момент ли не допускате вариант да се върнете в БГ? Дано нещата се развият по най-добрия начин, но при такава реална опасност не е ли по-добре човек да се изнесе, докато се разбере кое как ще е...
Виж целия пост
# 601
Мен започва да е притеснява сериозно това с новите трусове и новите взривове.
http://bourgas.org/новини/24445/Акценти-в-новините-в-7:00-от-БургасOrg---14-март
Спомням си, когато преди беше Чернобил. Майка ми ни изведе на нещо като трудовден, който им бяха организирали за събиране на окосената трева в морската градина. Всички взеха децата, защото беше хубав ден. И после се оказа, че е било заради радиацията. То не беше къпане, бърсане!


подписвам се под това мнение. Чета темата от начало, но избягвам да пиша. Аз също имам приятели в Япония, държа връзка с тях и у тях самите няма паника. А за "опита" с Чернобил, всички сме го имали и всички по еди и същ начин. Няма смисъл да си споделяме неща, които всички помним.

samuraika
, благодаря ти, че ни споделяш редовно и изчерпателно!!!!
Виж целия пост
# 602

samuraika, вие нито за момент ли не допускате вариант да се върнете в БГ?
За сега не. И познатите ми в Кобе, както и в Токио (и двете бременни и с малки деца) - също. Не е толкова лесно, а и не е и много разумно да се пътува в момента. Ако положението се влоши ще го мислим.
Маленна паниката в България е много голяма. Както вие се чудите на моето спокойствие аз съм изумена от напълно излишната паника, както и на "уникални" данни и информация, с която БГ медиите очевидно разполагат. Ще речеш,че имат акредитиран репортер - експерт по ядрена енергетика- вътре във Фукушима 1  ooooh! Аз и "инцидента" с Ку-Ку си спомням - колко хора бяха пили йод и какво ли не противорадиационно, даже имаше и постъпили в болница със "симптоми". Точно затова е наказуемо всяването на паника и дезинформация.
Виж целия пост
# 603
samuraika  Hug
Ние от мухата правим слон.
Аз и затова вече не пиша прочетена информация защото ту я има ,ту я няма.
Виж целия пост
# 604
Сутринта по СНН показаха едни картини страшни ....  автробус 'паркиран' върху училище, къща в/у търговски център, едно село, което плува цялото нанякъде.. и едни хора, които се опитват да започнат от някъде , но не знаят от къде и дали има смисъл, ходят в/у смлените останки на предполагаемите си домове, придърпват нещо унищожено, албум, например ...
Една жена каза, че не е сигурна дали за добро е оцеляла.

Ние тук сякаш следим някакъв акшън " ще гръмне, или не", кобалтови пръчки, радиоактивна пара...
а само си представете ако можете ( аз почти не мога) да се срути живота ти до един кат дрехи , една маска и едно одеало с което да се завиеш в някой физкултурен салон...И каква ще е тази жизнена философия, която да те мобилизира да продължиш...
Виж целия пост
# 605
Ако си бил в засегнатите райони и си жив, ако си успял да си спасиш и децата, мисля си, че трябва да си най-големия късметлия. При такъв катаклизъм все пак най-важното си остава живота. Той може да продължи и на друго място. В цивилизована държава като Япония сигурна съм, че ще организират добре помощта за оцелелите. Одеяло и дрехи стигат, ако другата алтернатива е въобще да те няма. Поне аз така си разсъждавам... Откакто имам деца съм от големите паники и да оцелееш в подобна ситуация ми се струва най-най-важното.
Виж целия пост
# 606
Ние тук сякаш следим някакъв акшън " ще гръмне, или не", кобалтови пръчки, радиоактивна пара...
а само си представете ако можете ( аз почти не мога) да се срути живота ти до един кат дрехи , една маска и едно одеало с което да се завиеш в някой физкултурен салон...И каква ще е тази жизнена философия, която да те мобилизира да продължиш...
......а междувременно да те грози радиоактивно облъчване Confused
именно.....свалям им шапка още веднъж..и стискам палци на тази велика нация Praynig
Виж целия пост
# 607
Ох, сега и реактор # 2 е с проблемно охлаждане...
10'с философията е елементарна - имаш най-ценното - живота си. Другото ще си го набавиш. Аз като говорих с моите хора в Сендай- те ме успокояваха  мен Crazy макар да са в убежища.
Виж целия пост
# 608
Да, организационно всичко се организира. Водата, храната, подслона. Не са Хаити. Икономиката им също ще живне от този катаклизъм, ще започнат някакви ултра инфраструктурни проекти, инвестиции грамадни. Всичките тези хора започват от нулата с потреблението -  японците не са като нас и ще направят точния анализ, ще изведат точните уроци и ще осигурят не-повтарянето на грешките. Аз си мисля за хората, дето вчера са имали живот, а днес почват от начало, самата аз не знам дали бих се справила само с щастието от оцеляването.

Както и да е, стига философстване - да продължим с реакторите, неутроните и 'оболочките')
Виж целия пост
# 609

Както и да е, стига философстване - да продължим с реакторите, неутроните и 'оболочките')
Да, най-вероятно и #2 ще има същата съдба като #1 и #3 реакторите - очаква се водороден взрив.
Виж целия пост
# 610
Когато гледахме кадрите детето чак се разплака Sad

Свалям шапка на тази нация!!!!Няма паника, всичко организирано, страхотно строителство!!!!
Ако има дарителска сметка веднага бих им изпратила пари.Невероятни хора.........
Виж целия пост
# 611
а сега на всичко отгоре се очаква и студен циклон над Япония, като има голяма вероятност за дъжд и сняг, особено в северните най-пострадали региони. Явно природата в момента не помага по никакъв начин Confused
И моето дете гледа и постоянно пита дали на Черно море ще има цунамми Cry
Виж целия пост
# 612
Има много дарителски сметки, червеният кръст организира набиране на средства, отделно почти навсякъде по света има специални дарителски сметки.

Постепенно всичко спира - на практика от Токио на север нищо не работи. Североизточна Япония е един от основните райони-производители на хранителни продукти. Не само че скоро няма да произвеждат, но и ще имат нужда от храна и всичко необходимо. Скоро в цялата страна ще се усети недостиг на продукти от първа необходимост - докато нещата се урегулират. Помощите вече пристигат,но докато се организира разпределението ще е трудно.

Асинка обяснявай му на детето, говори му. И моят син снощи нещо бълнуваше за авария  Cry Днес са им говорили в училище за земетресението.

Почти със сигурност ще има нов взрив във втори реактор - охладителната екипировка е отказала...
Виж целия пост
# 613
Ужасно е за хората там наистина. samuraika, дано имате късмет, моля се ядрените централи да не направят никакъв сериозен проблем.
Виж целия пост
# 614
Щастието на живота се състои в това, че макар и безсилни пред природните стихии, ние хората сме силни с това, че днес останали с едно одеяло, утре имаме шанса и щастието от това, че сме живи да си купим второ такова. Силата на живота е в това, че макар днес училището ти да е сринато, един камък да разчистиш днес, утре това ще бъде училището на твоето дете.
     Самурайке  Hug вече 34 години бълнувам на сън, и с виковете си събуждам хората около мене, след преживян подобен ужас /тогава бях в 5-ти клас/, явно нещо остава в подсъзнанието на човека след такъв ужас. Но и истината е точно както ти казваш - да се говори, да се обяснява, по този начин едно дете още от малко може да бъде научено, че паниката може да донесе много повече беди, отколкото реалността. Peace
     Толкова по философските въпроси.

     Относно реакторите, наистина се моля всичко да се развие по най-добрият начин Днес слушах български инжинер, който е бил в международната комисия. При построяването на Фукушима 1 и 2 е била издигната дига  2.5, която евентуално да предпази централата от цунами с такъв размер. Никой не е е очаквал приливна вълна от 10 метра. И другото, което каза, че в момента водата, с която се охлажда реактора, не покрива нужното ниво /трябва да е на определено ниво над ... не помня колко точно, а водата е под това ниво/. Водородният взрив, който се получава в момента застрашава засега поне само 20 км.зона около централата.
    Дано да се овладеят нещата  Praynig

  
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия