За събитията в Япония - земетресения, цунами, ядрена криза, хуманитарна криза

  • 233 779
  • 4 781
# 1 125
Цитат
The Japanese government today requested assistance from the IAEA in the areas of environmental monitoring and the effects of radiation on human health, asking for IAEA teams of experts to be sent to Japan to assist local experts. Preparations for these missions are currently under way.

The missions will draw on IAEA resources and may also possibly involve Response and Assistance Network (RANET) and Member States' capabilities.

This development follows the IAEA's offer to Japan of its "Good Offices" - i.e. making available the Agency's direct support and coordination of international assistance.

RANET is a network of resources made available by IAEA Member States that can be offered in the event of a radiation incident or emergency. Coordination of RANET is done by the IAEA within the framework of the Convention on Assistance in the Case of a Nuclear Accident or Radiological Emergency.

The IAEA continues to liaise with the Japanese authorities and is monitoring the situation as it evolves.
http://www.iaea.org/newscenter/news/tsunamiupdate01.html
Виж целия пост
# 1 126
Вече по повечето чужди ТВ (CNN, BBC, CCTV, Al Jazeera) говорят, че официалната информация е твърде оскъдна и че никой не знае какво точно се случва там. Както и че хората са недоволни от това.

Точно това ми направи впечатление, че днес в сравнение с предишните дни има информационно затъмнение. От сутринта почти никакви новини няма.

Определено. Защото при предишните пъти, когато изпускаха пара, по радиационния анализ съдеха, че е започнало частично топене на пръчките (по наличието на цезий и йод). А при днешното покачване на радиацията не казват какво има в нея. Ако има уран, значи и ядрото е почнало.  И изобщо днес цял ден новините са едни и същи. И още нещо - Наото Кан бил бесен на ТЕПКО, заради забавена информация. Щом той си е позволил да го каже...

Къде бяха определенията на различните степени на аварията, че не мога да ги намеря сега?
Виж целия пост
# 1 127
Breaking news CNN: Fire breaks out at reactor 4
 Този, който го обяви по CNN, каза, че сега вече става много неприятно. Положението е сериозно.
Виж целия пост
# 1 128
Breaking news CNN: Fire breaks out at reactor 4
 Този, който го обяви по CNN, каза, че сега вече става много неприятно. Положението е сериозно.


Как да не е сериозно?! 6-та степен е това до момента. По летищата в Токио е пълно, хората се спасяват.

По едно време говореха, че от щатите щяли да им изпращат някакъв охладител за системата. Но какво стана, разбра ли някой?
Виж целия пост
# 1 129
Breaking news CNN: Fire breaks out at reactor 4
 Този, който го обяви по CNN, каза, че сега вече става много неприятно. Положението е сериозно.


Как да не е сериозно?! 6-та степен е това до момента. По летищата в Токио е пълно, хората се спасяват.

Нещо недовиждаш струва ми се  ooooh!
Виж целия пост
# 1 130
Тази радиация колко време може да обикаля около земята и доколко е опасна на втория месец?


Според мен в зависимост от това какво тепърва ще се случи, опасността и последствията ще са много дълъг период.

Извинявам се ако ставам досадна, но ще си позволя още един цитат в тази връзка и спирам.... Blush

"Но Юлия Марусич, която работи в информационни център на атомната централа, заявява категорично". Саркофагът беше и продължава да е опасен. Той е заплаха за хората, които работят тук, за местните жители и за околната среда." Марусич ме завежда вътре да погледна. С дозиометри в джобовете и маски на лицата минаваме през множество коридори до пропускателен пункт където един инженер по поддръжката ми показва диаграма, на която са показани нивата на радиоактивност. В най-горещата регистрирана точка на саркофага, излъчваща 3400 рентгена в час, човек би получил смъртоносна доза за броени минути. "

Т.е. и към момента на публикуване на статията опасността от тази АЕЦ не е преминала. Пише още, че саркофага се руши, корозира и се работи по подмяната му.

Срока за завършване е 2012 година . Според говорител от правителството, заслона ще покрие "образуванията приличащи на лава, които унищожават сегашният саркофаг и образуват радиоактивен прах.

Позволявам си да цитирам, понеже в темата се говори все пак за евентуален саркофаг и защото след Чернобил има ясно очертани последици.
Виж целия пост
# 1 131
и американците са потвърдили за 6-тата степен , и че се отива към 7-ма ,
пожарът не е овладял още ,
японците са поискали от евр.център за костно-мозъчна транспланация 500 дози костен мозък за евентуални трансплантации
Виж целия пост
# 1 132
fiona това си е цяла наука как да се обясни с 2 изречния.  newsm78 Има 2 системи мерни еденици, едната се води метрична другата imperial (императорска или по скоро така наречената стара мерна еденица за радиация). Това ли имаш в предвид във ?са си? Да, има разлика в едениците и това е което може би е объркващо, както има разлика дали радиацията е външна или вътрешно приета, какъв вид е, кой изотоп е, колко дълго е изложен човек на нея, и т.н. Не може да се обясни просто. Ако дадеш на физик информация на какъв изотоп си била облъчена, колко дълго, каква е била дозата, ще ти изчислят какъв е риска, иначе трудно. Както виждаш да има до сега изказали се физици по медиите с точност, не, защо, защото нямат точната информация за да се изкажат компетентно, а по принцип са хора на точната наука и изказванията.
Виж целия пост
# 1 133
Breaking news CNN: Fire breaks out at reactor 4
 Този, който го обяви по CNN, каза, че сега вече става много неприятно. Положението е сериозно.


Как да не е сериозно?! 6-та степен е това до момента. По летищата в Токио е пълно, хората се спасяват.

Нещо недовиждаш струва ми се  ooooh!

Сега разбрах защо са казали, че става серизоно. Този реактор бил с плутоний.
Виж целия пост
# 1 134
Breaking news CNN: Fire breaks out at reactor 4
 Този, който го обяви по CNN, каза, че сега вече става много неприятно. Положението е сериозно.


Как да не е сериозно?! 6-та степен е това до момента. По летищата в Токио е пълно, хората се спасяват.

Нещо недовиждаш струва ми се  ooooh!

Сега разбрах защо са казали, че става серизоно. Този реактор бил с плутоний.


             А така...
Виж целия пост
# 1 135
ПС: Според мен искат помощ именно , за да измислят какво може да се направи още или след водата. Аз си представям примерно огромни изкопи или  контролирано изпускане на тези реактори .. някъде примерно в обем земя.... но това са мои фантазии, нищичко не разбирам от атомни електроцентрали.
Ние доколкото си коментираме непрофесионално вкъщи това, което правят сега е предпоследния вариант, т.е. охлаждат и като се качи налягането изпускат пара. Има един последен вариант, в който, ако започне да се разтапя се запечатва, но май не се прави изкоп, а с бетон грубо казано се прави. Чакат да настъпи срив в процеса и след време разпечатват и пренасят горивото към друг работещ АЕЦ. Само, че този вариант е най-крайния тъй като ще се изпусне радиация в почвата и водата в някакъв периметър и никой неможе май да каже точно колко радияция.
Иначе взрив като в Чернобил май неможе да стане, тъй като този тип централи нямат верижна реакция.

Самите централи се проектират така че при разтапяне на реактора тази разтопена маса да не попадне надолу в почвата. Всички реактори имат верижна реакция. Те работят на този принцип. Въпроса е тази верижна реакция да бъде контролирана. Когато бъде изпусната от контрол се случва това, което се случи в Чернобил. Не си представяйте, че ще последва ядрен взрив като от бомба. Такова нещо в реактор не може да се случи.
Виж целия пост
# 1 136
ТЕРСО са казали, че ситуацията е много лоша.

Проблем има и то сериозен.
Виж целия пост
# 1 137
fiona това си е цяла наука как да се обясни с 2 изречния.  newsm78 Има 2 системи мерни еденици, едната се води метрична другата imperial (императорска или по скоро така наречената стара мерна еденица за радиация). Това ли имаш в предвид във ?са си? Да, има разлика в едениците и това е което може би е объркващо, както има разлика дали радиацията е външна или вътрешно приета, какъв вид е, кой изотоп е, колко дълго е изложен човек на нея, и т.н. Не може да се обясни просто. Ако дадеш на физик информация на какъв изотоп си била облъчена, колко дълго, каква е била дозата, ще ти изчислят какъв е риска, иначе трудно. Както виждаш да има до сега изказали се физици по медиите с точност, не, защо, защото нямат точната информация за да се изкажат компетентно, а по принцип са хора на точната наука и изказванията.
Благодаря, че ми отговори!Ясно е , че е сложно и  има съответни формули за изчисление, но да се обясни , че нещата са различни.Защото ми се струва , че това не е понятно за много от нас.Опитах се днес да го напиша накратко ,но много се омотах и се отказах, да не би да напиша някоя тотална глупост  Embarassed
Виж целия пост
# 1 138
Сега разбрах защо са казали, че става серизоно. Този реактор бил с плутоний.

Не са с плутоний. С обогатен уран са.
Виж целия пост
# 1 139
Четете това. По-голяма опасност от разтапянето на ядрото били басейните с отработено гориво. Те вече можели да избухнат и да се образуват радиоактивни облаци, защото и техните системи не работели. Японците са извикали помощ, заради многобройните аварии, с които не могат да се справят.

http://www.nytimes.com/2011/03/15/world/asia/15fuel.html?_r=2&ref=asia

The threat is considered so severe that at the start of the crisis Friday, immediately after the shattering earthquake, Fukushima plant officials focused their attention on a damaged storage pool for spent nuclear fuel at the No. 2 reactor at Daiichi, said a nuclear executive who requested anonymity because his company is not involved in the emergency response at the reactors and is wary of antagonizing other companies in the industry.

The damage prompted the plant’s management to divert much of the attention and pumping capacity to that pool, the executive added. The shutdown of the other reactors then proceeded badly, and problems began to cascade.



Сега разбрах защо са казали, че става серизоно. Този реактор бил с плутоний.

Не са с плутоний. С обогатен уран са.

MOX какво е?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия