Математически турнири - 10

  • 96 087
  • 749
# 330
Черна станция, произволен пример: последната учебна година имаше няколко неограничени задачи. Те допускаха решение в рамките на итервал. Приемаше за верен отговор даден като се има предвид че задачата е ограничена. Съвсем произволно типа задача:  "един клас от 27 деца има оратори и жонгльори, 10 са оратори, 16 жонгльори. Колко деца се занимават и с двете занимания?" Приема се за верен отговоръе с незаписаното в условито ограничение, че няма дете, което да не се занимава с нищо. От тук - решава се "така" - всеки се занимава с нещо.

Има още. Не става дума за обвинение, става дума за половинчати решения, на неодизпипани задачи. От там се получва фалшиво добро представяне на деца, които могат повече, но не им се дава възможност защото има момент на насаждане на механично разпознаване на типове задачи. И пак фалшиво лошо представяне на деца, които са мислили даже повече, но това не е било оценено.

Оbstolete
, "купени привилегии" ми е много грубо. Посредствеността - също в повече - не са посредствени естествено! Но определено смятам, че децата са ценни и талантливи. И това да оценяват себе си чрез резултати от сътезания носи рискове. Другото, за което съм писала е проблемен момент и риск, а не платена привилегия или войнственост. А войнствеността, която и аз съм писала винаги в кавички е състезателния момент, който учители или ордители могат да позасилят и да навредят на детето. Пак потенциално.
Виж целия пост
# 331
Приемаше за верен отговор даден като се има предвид че задачата е ограничена. Съвсем произволно типа задача:  един клас от 27 деца има оратори и жонгльори, 10 са оратори, 16 жонгльори. Колко деца се занимават и с двете занимания?

Дай цялата задача. Освен това сбъркани задачи винаги има, защо това да е привилегия за някого? Пък и това (дори да е така) е един пример, за един випуск. А ти претендираш, че винаги и навсякъде било така. Пък, ей на, за 7 клас тази година не е имало случай, като описания от теб.

Иначе (като съдя от цитата горе) и ти имаш талант да описваш...
Виж целия пост
# 332
Аз съм съгласна. Защото талантливото дете е такова независимо от представянията си. То носи мярката си в себе си. Математиката е обекнивна уж, но всички тук знаем колко често решенията не са. Освен това много деца свикват да се идентифицират с резултата, което е порочно като мерило. Има много разочаровани без нужда и превъзнасяния, пак без мярка. Много зрялост се иска да приемаш "войнствената сътезателност"и когато я нямаш, резултатът не е в полза на таланта. А ако родителите са "максималисти" таланта направо се разпилява.

ПС Моят опит за верно кратко време, неизменно показва, че има по една задача за "привилигировани" деца от школи, които са учени, че "тези задачи се решават така", която не се решава "така", но "това" решение се приема за вярно и носи точки само на тях. Едно талантливо наистина дете, решавало вярно, но ненавременно правилно според организаторите е наказано за таланта си. По-правило обаче детето не е никак едно... и така идват "привилегиите и изкривяванията, които не помагат на математиката или талантливите.



Подкрепям това мнение, а и цитираната статия е ценна - дава поле за размисъл  Peace
Виж целия пост
# 333
Черна станция, трябва да търся, но съм дала типа задача изчерпателно.

Дете, което мисли и решава вижда опциите. И интервала. Детето, което е вкарано в рамката на "този тип задачи" и е свикнало безкритично да ги решава като ограничени, решава правилно по-отношение на точките и класирането, но не и като математика. И това не го развива, но пък го представя като добър математик. Това е в негов ущърб, но и за негова слава. По-добър е уж от друго дете, което е чело и мислило, вероятно се е притеснило, че има интервал и накрая не е взело точки. Сега добави една мабициозна мама към всяко и ей ти го разпиления талант и на двете.
 
Това е идеята.
Виж целия пост
# 334
Преди няколко дена беше националния кръг на ЕК. Прегледай задачите и ми покажи колко деца "вкарани в рамки" и "безкритично решаващи този тип задачи" има сред победителите. Желая ти успех в търсенето.  Peace

П.П. А ако се върнем към статията все пак, там се говори за деца, чиято награда била приемане в елитни чужди универистети. Знаеш ли каква олимпиада трябва да спечели дете, за да го поканят в университет от Бръшляновата лига? И мислиш ли, че на тази олимпиада е имало типови задачи, написани за "свои хора" от курсовете? Проблемът ти е, че екстраполираш негативния си опит от един конкретен случай на локално нашенско състезание при най-малките ученици и провъзгласяваш, че по принцип е така навсякъде.
Виж целия пост
# 335
Аз не се заяждам и не се приемам за авторите в областта. Още по-малко търся конспирации.

Да ти кажа и през ум нямаше да мине тезата ми за "така" и "тези", ако не бях  разговаряла с признат малък математик, който самоуверено ми заяви, че "тези задачи се решават така". Тогава се замислих защо се получава така /невярно решение и доволно дете с точки/ . Детето е умно и трудолюбиво. Ако не беше, нямаше да ме притесни това, което забелязах след замислянето.
Виж целия пост
# 336
С риск да наруша правилата - УСПЯХМЕ - ЩЕРКАТА Е ПРИЕТА В МГ- РУСЕ  С МАКСИМАЛЕН РЕЗУЛТАТ. newsm44
Виж целия пост
# 337
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … tati_nac-krag.pdf
това е линк с резултатите
Сина ми е четвърти по резултат от четвъртокласниците Simple Smile
 Много съм горда с моя дечко!!!!!
Виж целия пост
# 338
 Party
Виж целия пост
# 339
eex хaйде всички се хвалят и аз да се похваля  Grinning и аз влязох в ОМГ-пловдив първа от момичетата и трета от всички.не съм като elan но специални поздрави за щерката и
Виж целия пост
# 340

Трета задача за 4-ти клас дадена на националния кръг ЕК 2011г. е идентична със задача 3-та на стр.62 от сборник за 4-ти клас: "Магията на интелекта":
http://img829.imageshack.us/img829/6726/41677194.jpg

Е, толкова ли не можаха да измислят нови задачи? newsm78
Виж целия пост
# 341
Фран, нали знаеш, всичко ново е добре забравено старо  Grinning
Извън шегата, на мен задачите на Нац. кенгуру за 3-4 клас ми се видяха
много интересни и приятни за децата - завързана детективска задача,
minesweeper, избързващия часовник, споменатата трета ...
... за разлика от тези за 5-6 клас (естествено, лично мнение  Peace)

А цитирания сборник не бях го виждала, но се разтърсих из нета и
май не е лош вариант за подготовка за състезания, може да попълня колекцията
ни за 5 и 7 клас (поне аз все още решавам задачи с удоволствие  Mr. Green)
Виж целия пост
# 342
При по-малките състезатели материалът е ограничен и е много трудно да се измисли принципно нова задача. Състезанието се провежда от години и типовете задачи са изчерпани, затова често се случва повечето задачи да са познати за тези, които са се готвили системно. Вярно, може да се сменят числата, вместо Зайо Байо да се пише Ежко Бежко и да се правят други козметични промени. При задачи от посоченият тип обаче това няма как да стане, защото задачата се гради върху формата на фигурите. И така...след няколко години я дават отново.
Виж целия пост
# 343
При по-малките състезатели материалът е ограничен и е много трудно да се измисли принципно нова задача. Състезанието се провежда от години и типовете задачи са изчерпани, затова често се случва повечето задачи да са познати за тези, които са се готвили системно. Вярно, може да се сменят числата, вместо Зайо Байо да се пише Ежко Бежко и да се правят други козметични промени. При задачи от посоченият тип обаче това няма как да стане, защото задачата се гради върху формата на фигурите. И така...след няколко години я дават отново.
Съжалявам, но не мога да се съглася. Naughty
Можеха поне нещо да променят, броят на квадратчетата, видът на фигурите...но толкова дословно за мен е недопустимо. Peace
Виж целия пост
# 344
Не мога да анализирам тази задача, но има задачи от подобен тип, които са решими само в определена конфигурация и всяка промяна ще ги направи нерешими.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия