Веганството - да споделим опит (6)

  • 38 670
  • 746
# 585
Вярно е това,което си дала в таблицата,но трябва да се уточни,че в много малка степен тялото ни преобразува алфа линоленовата киселина ALA,в ейкозапентаенова EPA и в докозахексанова киселина DHA.За да се случи тази трансформация трябват ензими,Se и Мg,които не всеки синтезира.
Виж целия пост
# 586
''неправилно съотношение между EPA и DHA.'' - и кое е то? И кое е правилното съотношение между двете? На един прием ли, за цял ден ли?
Виж целия пост
# 587
Аз честно не виждам връзка между казаното от Бу по отношение на развитието на мозъка на пеленачето, което яде само кърма и препоръката на специалист-натуропат по отношение на припадъците на дете на около 3години. Не изпадайте в крайности, моля!
Виж целия пост
# 588
Момичета, много интерес разговор сте повели!! Продължавайте, моля  Praynig

Доколкото на мен ми е известно, за да влезе нещо в кърмата, то трябва да е налично в майчиния организъм. Също доколкото ми е известно съотношенията на мазнините в нея малко се изменя в зависимост от приема при майката, по-скоро майката може да страда от недостици, и едва по-късно те да окажат влияние върху кърмата. Но колкото и лошо да се храни майката, кърмата пак остава точната храна за нейното бебе. Някои елементи така или иначе са в малки количества в кърмата; запасите си от тях бебето получава основно през бременността.

Знам, че DHA се препоръчва на жени с репродуктивни проблеми над 35 г. Доколкото помня обяснението беше, че превръщането от храната намялав след 35 г., но очевидно тово е свързано и с начина на живот и стила на хранене...

Рових се напоследък за Б12 и ми направи много силно впечатление че най-големите концентарции на 100 гр храна са в разни риби и други морски, включително един тип водорасли, което пък ме наведе на мисълта, че очевидно рибите и другите морски добиват тези нива от водораслите точно. Не се сещам за друга първична храна в морето (планктон?!). Ето този интересен сеайт цъках: http://wholefoodcatalog.info/nutrient/vitamin_b12(cyanocobalamin)/foods/high/
Виж целия пост
# 589
Аз малко с един въпрос извън последните теми, но нуждаещ се от спешен отговор предвид очакващото се скоро включване от гладни хора Simple Smile - Как да изпека фалафели? Искам да не станат сухи.. На колко градуса? Да ги обръщам ли? Да ги покривам ли примерно с хартия за печене?
Виж целия пост
# 590
JeniB,съотношението,за които става дума е сътношението в самата хранителна добавка в милиграми.Например повечето от източници на омега 3 от водорасли имат съотношение 30/1 DHA/EPA ,тоест голямо количество DHA.
Съотношението трябва да бъде 2/1-EPA/DHA.Евентуално при бременни жени трябва да е в полза на DHA,защото DHA e от решаващо значение за централната нервна система на плода,особенно в първия триместър.
Soleil напълна съм съгласна с теб.
Виж целия пост
# 591
Различна е ролята на EPA и DHA в организма.EPA предотвратява възпалението в организма(обяснявам по-разбираемо),докато DHA възстановява клетъчните мамбрани в организма.Ако имаме в повече архаидонова киселинасинтезирана от омега 6 и DHA ще предизвикаме много възпалителни проблеми.Много ми е сложно да го обясня без терминология.
Виж целия пост
# 592
Аз малко с един въпрос извън последните теми, но нуждаещ се от спешен отговор предвид очакващото се скоро включване от гладни хора Simple Smile - Как да изпека фалафели? Искам да не станат сухи.. На колко градуса? Да ги обръщам ли? Да ги покривам ли примерно с хартия за печене?

Жени, направи ги на малки кюфтенца или пък по-големи, но с дупка в средата. Сложи накълцан лук и магданоз, но не пасирани и повечко мазнина. В зависимост от мазнитата са и градусите, както се досещаш. С хартия за печене става по-бързо.
Виж целия пост
# 593
Реалист, ти смесици от масла богати на омега-3 ли даваш? Аз давам отвреме на време или комбинирано масло или отделно ленено, орехово или конопено. Също и поръсвам със смлени семена.
А, за да ги има в кърмата, не трябва ли майката да приема мазнини, от които да трансформира ДХА или тя си е по подразбиране в кърмата?

Това за ДХА и рак, тук ли го пише? -ALA conversion to DHA/EPA may be increased in non-fish eaters - http://goodwebsite.wordpress.com/2010/11/17/ala-conversion-to-dh … -non-fish-eaters/ Верно, че го бях пускала този линк, но съм забравила вече, какво пишеше и ще го прегледам пак Simple Smile

Аз преди време бях чела, че ДХА (но не помня дали директна или просто повишение на приема на омега 3) помага при хора с (забравих как точно се наричаше състоянието) липса на концентрация, слаба памет и т.н. му бяха характерните симптоми.  Thinking


За соята - аз лично ползвам като не прекаляваме с нея. От време на време мляко, тофу, соев сос или нещо друго с включени цели соеви зърна. Тя всъщност бобово ли се води

Давам понякога чисто конопено,  готова смес за бебета, съдържаща няколко масла. Ядки хапва под различни форми- мялко, крем, поръсени....Имам голям успех и с кюфтета от ядки /орехи, бадеми и семки/тиквени/.
Омеги като добавки така и не съм давала. Бях на ръба да купя - такива от водорсли, но се отказах. Залагам на балансираното хранене. За мен то гарантира и правилно съотнощение на омегите, това, за което не веднъж сме дискутирали и за което, както разбирам, пише и nirolin .
За мен/ не съм специалист!/ прибягването до рибни омеги е по- стандартния , но не задължително най- правилния подход. Peace Все пак си има специфики и индивидуалности, които се определят според конкретиката на случая.
С това искам да кажа, че допускам при здравословни отклонения след при препоръка на доверен специалист да приемам рибено масло, да речем.
За ДХА и рак го пише на много места, в посочения материал обаче не.
Соя и аз я ползвам понякога, съвсем не като основна храна, а като разнообразие.
Спазвам основни принципи за консумацията й, които са ми се оформили след четенето на материали за нея през годините.
- Как да изпека фалафели? Искам да не станат сухи.. На колко градуса? Да ги обръщам ли? Да ги покривам ли примерно с хартия за печене?
истински фалафели никага не съм правела. Предполагам, че биха могли да се третират като разновидност на разнообразните кюфтета, за които сме писали.
Аз винаги ги правя в/у хартия за печене и пека на около 175 градуса. Не покривам.
По принцип не обръщам /ако смеската ми е станала по- течна, може и да обърна по някое време/. Когато кюфтетата станат по- хрупкаво-сухи, още докато са горещи ги захлупвам с капак. Така омекват и стават по- сочни.

 
Виж целия пост
# 594
Друго важно съотношение,което трябва да се спазва е това между омега 3 и омега 6,то трябва да бъде 1/4 в полза на омега 6.Затова трябва да се гледа съотношението на растителните масла,които се ползват за готвене.Аз ползвам основно зехтин,който съдържа омега 9 мастни киселини,тоест тази мазнина не влияе на съотношението на омега 3 и омега 6.С лененото масло трябва също да се внимава-едва 30%от алфа линоленовата киселина в него се трансформира в DHA,а останалата част е подложена на окисление в организма,което води до натрупване на свободни радикали.Тоест да се полза ограничено.Изобщо трябва много да се внимава с полиненаситените мастни киселини,поради окисление и поради баланс на омегите.
И в тази връзка  съм съгласна с Гайдурков,който включва суровото масло в храненето и ограничава екстрахираните полиненаситени мазнини.Само за зехтина не съм съгласна.
 Незнам обаче къде продават сурово масло,тоест от непастьоризирана сметана.
Виж целия пост
# 595
И понеже Realist ,спомена конопеното олио,то може би е единственото с много добър баланс между омега 3 и омега 6,както и съдържа гама-линолинова киселина-тя също има противовъзпалително действие-съдържа се и в кърмата.
Виж целия пост
# 596
По повод омегите - досега ми беше лесно - детето оствоно вкъщи яде или си носи приготвена храна, но от септември ще е по цял ден в ДГ, където се очертават 2 хранения и макар веге, съвсем не са по обсъжданите тук принципи. Т.е. очакват ни преобладаващо омега 6 мазнини и се замислям как да компенсирам.... Едното е, че не готвят с много мазнина - това добре, но не мога да ги карам да готвят със зехтин или пък без мазнина и на моето специално да му слагат зехтин...  Thinking
Виж целия пост
# 597
Meg,и моето дете ходи на градина и храненето там ми е болна тема.Може да даваш орехи,риба и малко яйца.Освен това ако детето не консумира разни полуфабрикати и други сладки боклуци едва ли ще има чак такъв дисбаланс.В тази връзка какво давате на децата си,когато искат нещо сладко?
Виж целия пост
# 598
Благодаря, Ниролин. Моето хлапе за късмет не разви око за лъскавите опаковки и сякяш не забелязва вафли, кексчета и пр. Но много обича сушени плодове. Не ми е показвал, че иска нещо сладко, иска просто конкретни храни - примерно хурми или мед, понякога стафиди. Орехи ядем много. Понякога правя експерименти и забърква "кремчета"- плод плюс ядки и подсладители (мед, петмези разни, меласа) или плод и авокадо. Моят харесва ориз, а за много рядко го готвя, затова от време на време правя мляко с ориз със соево мляко и канела, слагам накинсати и накълзани годжита и малко кафява захар или петмез.
Виж целия пост
# 599
Зави ми се свят от тези омеги и съкращения. Joy

Да ви върна малко на фалафелите. Laughing  Имам една готова смес за фалафели Durra. Отлежава вече доволно време в шкафа и мисля да я извадя. Някой правил ли е фалафели с такава. Как се приготвя?  ( има описание само на арабски  newsm78 )

Иначе като накисна нахут, все не стигам до фалафели. То след това дълго чакане на накиснатото, обикновено го правя на хумус и заминава за нула време. Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия