СЕПТЕМВРИЙЧЕТО със радост чака подаръците под елхата!

  • 79 050
  • 734
# 210
Петка, пак  Peace
И точно това е, и на мене преди не ми беше правило впечателение колко сме суеверни в БГ (не говоря zа някой и нещо конкретно, а иzобщо), струваше ми се нормално, но после беz да искам си дадох сметка, че е наистина ужасно, та чак често пречещо много  Wink Като се сетя какви неща са ми "обяснявали" и то и млади хора...

И аz спаzвам някои.. май.. (ама сега не мога да се сетя zа такива), не твърдя и че са проверени даже  Mr. Green . Но като се zамисля, май и на тях не вярвам истински, а то е сигурно zащото съм българка и няма как, дето се вика, кръвчица все пак  Laughing

Не споря с никой тук,  Hug
Виж целия пост
# 211
О- паа станали сме ябълката на раздора.
Сега да отговоря на въпросите.
На Васко му ляхме 2 пъти куршум при разбични баячи.Ляхме му и за това ,че е много спънат и все пада и се удря .Първият път той рева и не седя и ни поискаха негова дреха и 2-3 дни на дрехата са правили нещо плюс някаква вода за мазане ни дадоха да му мажем челото-не видях тогава резултат.Вторият път/когато преряза пръста/ казаха ,че бил минал през чужда магия и ни накараха да заколиме петел и да го полееме с швепс и да ядеме от него/това го направиха свекърите/ ляха му куршум и той стоял мирно-честите падания и спъвания понамаляха.
След сцепването на устната майка ми го води на поп да му чете молитва.Питала и за курбан,но казали ,че се отричат вече и,че е езическо.Посъветвали я да занесем питка и вино/но аще не съм го напарвила.Скоро ми казаха,че трябвало сутрин църква да отворя.Интересното беше,че след молитвата започна пак да пада и се спъва много/не знам дали е случайност това/.
Да, наистина ,българина е суеверен.Мене по принцип майка ми ме е учила да не вярвам в магии и суеверия.Защото втълпиш ли си такива неща ще те хванат.Хората в малките градове и села много робуват на тези баяници и леене на куршуми-свекърва ми например постоянно ходи,цепват им ушите против страх и прочие-много вярват и не само тя ,ами всички от градчето.Както казва Суит-това е начин за намиране на обяснение за перодоляване на проблема,но Суит какъв е при нас проблема според теб и как да го перодолееме?Аз също не съм суеверна,но реших,че тези неща няма да ни навредят,а ако ни помогнат -чуденсо.Толкова много преживяхме вече,че ...
Познавам доста хора,на които децата им са имали страхове от разни неща и след воденето им на баячи са се оправили-за възрастните разбирам,че може да е до психика,но на децата на 3-4г. не ми прилича на въпрос на  психика.
Стел-разбирам те напълно за цокането-Васко беше слепен за мен от 5м. до 2г.-много е обвързващо.Сукането е невероятна близост помежду Ви ,но и доста изтощително особенно нощното.
Виж целия пост
# 212
Хе, хе, много сте се захванали с тия суеверия.
Написала съм само, че при мен леенето на куршум имаше успокояващо действие, а не всички останали щуротии.
Като цяло повече ме издразни обобщаването "българите са суеверен народ" или "българите са такива и онакива", и тези изказвания са правят точно от тези, които не живеят в БГ. Това съм го забелязала в много други мои познати, които живеят в чужбина, започва се едно безкрайно възхваляване на германците или испанците или които и да било други, а пък българите са прости, крадци, измамници или както в случая супер суеверни (все едно те не влизат в тая група).
Не споря, казвам си мнението.
Виж целия пост
# 213
Ама да не би ние като живеем в чужбина да не сме българи ?  Wink, нито пък някъде съм възхвалявала германците. А тези обиди никога не съм ги ползвала, поради простата причнина, че означава, че и за мен се отнасят като българка, а не се смятам за такава.
Аз си споделх моя опит, поради простата причина, че 20 години съм живяла с тези суеверия и съм ги спазвала доста от тях и в мометна спазвам още някои и се се чудя защо, като гледам че тук си живеят съвсем спокойно и без тях.
Хайде Яни няма нужда да се обиждаме на българи живеещи в Бг и в чужбина, поради простата причина, че всички сме българи и си носим качествата добри или не чак толкова с нас където и да сме. Просто човек се стрми към съвършенство и е нормално като види нещо, което според него е по-добро да се опита да го постигне.
Стеф честно настрахна ми косата с този петел с този швепс. ПОмислете си само Швепс. Тази напитка вярно, че я има от 1870 година, ама чак да гони лоши духове не ми се вярва  Wink
Лично мнение не искам да карам никой да го приема.  bowuu
Отивам да стягам багажите, че съм доникъде.
При нас се резцепи небето от валене, такива дъждове, дано при вас е по-слънчево.
Виж целия пост
# 214
Знам Петка, че се смяташ за българка, не знам и аз какво ме прихваща  Simple Smile
Някой път ей така ми се спори  Peace
Виж целия пост
# 215
момичета, прекрасен плаж с Рафи, Маги, Суити, Зори, Гале, съпруг, аз и моите отрочета.

 Heart Eyes Hug Heart Eyes

лягаме да спим.
Виж целия пост
# 216
Iskame snimkiii.
I zverski vi zavizdam  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 217
Чудесен плаж днес и мнооого приятна среща с Ане, Рафи и дечицата! Heart Eyes

Снимки Wink

Стефина, не мога да отговоря на въпроса ти, а и не искам разговорът да се върти около теб и Васко, все едно е нещо лично и свързано конкретно с вас. Hug 

yani, Петка Heart Eyes

Виж целия пост
# 218

Като цяло повече ме издразни обобщаването "българите са суеверен народ" или "българите са такива и онакива", и тези изказвания са правят точно от тези, които не живеят в БГ. Това съм го забелязала в много други мои познати, които живеят в чужбина, започва се едно безкрайно възхваляване на германците или испанците или които и да било други, а пък българите са прости, крадци, измамници и.......

Ами жалко, че така го раzбираш. Знаеш ли zащо го zабеляzваш това у "живеещите в чужбина"? Защото е така нистина. Но това не е zадължително "плюене", просто наистина някои неща те променят и виждаш, че много, които преди са ти се струвавали еди как си, в същност не са точно така. Аz обаче  го намирам zа добре, един вид, раzширяване на мирогледа, примерно... Защото просто... като не живееш само в БГ (която си е моята родина и аz съм си българка, zатова бях и написала "българите СМЕ суеверни", нищо, че аz самата съм тъкмо обратното, zа да не обидя някой и да не се деля  Wink  ) тя вече не е единствената ти представа zа живот. Но пак си е и си остава единствената Родина. Едното не пречи на другото, смятам.
Аz никой не въzхвалявам, поне не и тук.
Обаче не мога да кажа друго по тоя въпрос, българите сме си суеверни. Може би (от това, с което съм се срещнала аz лично, мение си имам, нищо повече) само турците са до някъде така, но ми се струва, че ние водим. Е, раzбира се, не съм срещала целия свят, zа да zнам как е и у други култури... Това е.

Петка, мене и друго ме zачуди. Петел с швепс е ок..., ама курбан (аz и това не zнам с точност как се прави, не съм и присъствала) не може, понеже е еzическо. Да де, то курбана май е мюсюлмаски обичай наистина, не е християнски... Или?
Стеф, но повтарям, ваша си работа, нямам против всеки да си прави каквото чувства.
Пожелавам на Васко от сърце да не му се случват такива неща.


Морските, прекрасни сте  Hug Малко сте, но е било весело, гледам....  Sunglasses
Виж целия пост
# 219
България е място с много силни енергийни полета. Българите също сме хора със силни енергии.
Онези от нас, които не можем да контролираме тази енергия, я бълваме срещу близките ни (къде съзнателно, къде не) и ги натоварваме. Оттам се получават примерно уроки.
Едно простичко обяснение за "суеверие" по нашите земи.
Водата, като носител на енергия и пречиствател, се ползва много във всички методи за баене, лекуване и прочистване на организма, защото може да поеме излишъка от натрупана в тялото енергия. Затова се къпем ежедневно (или по-рядко според усещанията ни). Затова си мием лицата, ръцете след среща или разходка навън. Това са ежедневни ритуали, но са свързани с тези "суеверия".
За всяко едно от тях има логическа причина.
Може много да се спори по темата, въпрос на усещане е дали вярваш в тези неща или не вярваш. То е също като вярата в Бог - не го виждаме, не го усещаме с нашите сетива, а някои вярват дълбоко в съществуването му, а други - не. Има неща край нас, които са си там, друг въпрос е дали можем да ги усетим или не.
Това го пиша по повод развихрилата се дискусия за "суеверността" на българите като народ.

Виж целия пост
# 220
Да си суеверен тежи  - питайте ме как само треперя за счупено огледало и не си режа ноктите вечер  Mr. Green А инак съм кръстена, опитвам се да съм хриситянка, споделям тази религия...ама пусто баба ми ми напълни като дете главата с туй онуй. Но е факт, че като дете имах панически страх от светкавици и гръмотевици -наистина панически, криех се под масата, треперех..баба ми ме води да ми баят и къде от внушение, къде от баенето - след процедурата този страх изчезна. Не че не потрепервам при силен гръм, но не е тази паника.  Опитвам се да не предам суеверието на децата, ама трудно - въртя се като ми пресече черна котка път и не режа ноктите на децата вечер (да не им изрежа късмета, а то тогава след баня най-удобно).
Ей плажните, чудни сте и децата, едни загорели, поели слънце, пясък и вода, ееех...
Виж целия пост
# 221
bora и аз бях преди така и то точно от баба ми ги знам всички суеверия и се спазваха доста в наща къща. Сестра ми продължава да ги спазва ревнонстно, а аз съм доволна, че успях да се отървя от някой от тях, но някой продължавам да ги спазвам. Като примерно да не минавам пред кола, в която се качвам, или пък да не си слагам чантата на земята (това много ревностно го спазвам, щото при мен работи)  Mr. Green

Веч ама енергията няма нищо общо с петел полят с швепс.  ooooh! Аз също имам някакво виждане по въпроса за енергията и мога да кажа, че не я отричам, но уроки и черни магии са вече тежката артилерия.

Ох снимките от морето ви са прекрасни и вие всичките сте толкова усмихнати. Супер срещичка сте си направили, браво. А при нас продължи да вали.....

Днес беше последния ден на Яна в яслата. Стана ми мъчно като се разделяхме с възпитателките, а и това, че приключва това време  Cry В градината няма така да ги обгрижват като в яслата. Тук бяха само 12 деца и жените, които се грижиха бяха много мили и научиха Яна на супер много неща. Всякъш вчера беше като я заведох там и ми настръхваше косата всеки път като минеше покрай една бетонова пейка в двора (все още продълавам да смятам, че архитектът който е правил градината е бил голям кретен). Ох пораснаха ни дечицата.
https://www.facebook.com/photo.php?pid=7260467&l=ea34031650&id=573279398
Виж целия пост
# 222
Пете, аз не коментирам съветите за "излекуване" от "черни магии". Коментирам само наличието на неща, с които понякога се налага да се справяме с езически или други религиозни методи.
Качествата на шарлатаните в България не ми се коментират. Там нещата опират до съвест и алчност.
Темата е много дълбока и можем дълго да си хортуваме по нея. Аз не търся спор, просто се опитвам да представя по по-разбираем начин тази част от нашия бит.
Виж целия пост
# 223
Аз също съм от тези, които са скептици и не вярвам много на баячки и гледачки (особено когато са алчни), но има случаи при които усещаш някои неща или имаш нужда от нещо такова. Не знам и аз как да го обясня, малко странно прозвуча. Но примерно в нашето семейство с три деца имаше един период в който на една и съща дата Януари месец се случваше нещо лошо на някой от семейството - баща ми беше пребит от полицаи на тази дата, брат ми си счупи врата, мен ме блъсна кола и т.н. И майка ми започна да пали свещ на този ден или да ходи и четат молитва, дълго след като тези неща спряха.
Преди да родя също ходих да ми четат молитва, а не съм много вярваща, просто ми действа успокояващо, не знам как да го обясня.
Курбан се прави, която се е случил много тежък инцидент от който си се измъкнал на косъм, имам приятелско семейство, при което синът им пътуваше в кола участник в много тежка катастрофа, от която от четирима пътуващи оцелява само синът им тийнейджър и то само с одрасквания и синини. И на този ден всяка година правят "курбан", за да помнят и да са благодарни, че синът им е жив.
А защо слагаме на бебетата червен конец? 90% от бебенцата в БГ са с червен конец, сигурна съм че и вие сте слагали. Всичко си има някакво обяснение, поне ние жените ги усещаме повече или поне аз така мисля.
Виж целия пост
# 224
Aми zащо слагаме, а де?  Laughing И ние не zнаем май... Да, истина е, слагала съм zа кратко на сина ми, ама после престанах. Защото причината не ми беше достатъчно правдоподобна на мен самата, а именно.. zащото и другите около мен слагаха на бебетата, нямаше почти бебе беz такъв Crazy Реших, че е глупаво да го правя само zаради това, а и просто не го "усещах" пустия конец. И съм убедена, че много хора ги слагат, zащото другите слагат... Против уроки е, нали уж... А иначе zа православен християнин това си е суеверие и то. Нищо повече.
Четох отдавна една статия, в която беше обяснено, мисля че в Кабала се слага и там е с някаква определен цел, символиzира нещо.. ама беше и важно zащо и на коя ръка е.. Не вярвам да я открия сега. Но при нас си е чиста глупост, ясно ни е  Hug

Ами сините "очи", дето и те се носят/носеха се масово у наЗе, окото на Аллах? И аz имам, подарявали са ми. И съм носила, пак zа малко. Докато не раzбрах какво е и какво символиzира, не че ми пречи какво е, но... Не съм видяла никой мюсюлманин да носи раzпятие, поне не се кичат ей така, явно.. Абе всичко прихващаме ние, само да видим и айде...

Аz zнам zа какво се прави курбан. Инах предвид, не zнам подробности, zащото около мен не е правено и не съм присъствала. Друго исках да кажа, zащо един курбан, който аz асоциирам с почерпка zа zдраве след лоша случка/и, е еzически, а да колиш петел и....  е наред? Объркващо ми е...
Но пак да питам, ако zнае някой, курбанът не е ли от съседна Турция въzприет? Май наистина не е християнска традиция..

Е, раzбира се, някои неща си имат обяснение и то е историческо, 500г не са малко и няма как да не се отраzят, да не "прихванем" чужди обичаи, ритуали, традиции. Нормално е. Но не ми е причина да ги правя и аz днес, не са "моите" просто и не са били.
Както и да е, говорим си просто..
Когато човек чувства нещо отвътре, това не е случайно и тогава е правилно, Яни Peace
И на мен ми се е случвало да почувствам нещо такова..
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия