Някой от вас ходил ли е на седмични ясли/градина?

  • 38 727
  • 821
# 375
Не мисля, че седмичните градини съществуват в момента. Аз имам близка, която я е посещавала, не таи изобщо приятни спомени от нея. Причината да я дадат в такава е че се е родил брат ѝ. Не мога да обвинявам майка ѝ, познавам я, но не я разбирам. За мен има нещо сбъркано в начина на отглеждане на деца по онова време. Седмичните детски градини са адски ненормални заведения. Няма работа, която да те оправдава да си оставиш детето в такава градина, освен ако не си сама и много отчаяна. Това е избор, по-лесния.
Виж целия пост
# 376
В Русе има една група в яслата, където ходеше дъщеря ми. Ползваше се предимно от малцинствата. Директорката каза, че ако на някой родител му се наложи да вземе малко по-късно детето от яслата, може да се обади. Ще го пратят в нощната група и ще му дадат вечеря и да чака мама и тате заедно с другите деца. Не сме ползвали тази услуга, но смятам, че е удобно. Особено ако ще се забавиш с половин, един час.
Виж целия пост
# 377
Пълна луна, в София има със сигурност - 31 ДГ. Във Варна също имаше до преди няколко години , не съм запозната със статута й в момента.
Виж целия пост
# 378
Със сигурност какво означава - информация от тази година или от 10?
Виж целия пост
# 379
Тогава да си сменят работата.Не ги оправдавам.Ако е самотна майка без близки, да няма друга възможност по съм съгласна, но така не.За всичко си има решение.

В миналото сменяне на работа не е било лесно. Имало е жителство, разпределение няколко години. Майка ми се е чудела какво да ме прави, защото е работела често нощни смени и 24 часови дежурства в болница в събота и неделя, а баща ми често го е нямало с месеци. Щяла е да помага мащехата на дядо ми, единственият им близък човек в този град, където майка е пратена по разпределение, но е починала когато съм била на 6 месеца. Майка е опитала да намери платена детегледачка за някои съботи и недели и не е успяла. Оставя ме на родителите си и детегледачка през някои дни. Детегледачката и е струвала половин заплата. На детска ясла или градина не съм ходила, нито на лагер. Не се чувствах добре в колектив, сред непознати деца. Сега съм много контактна. През ранното детство съм живяла доста време отделена от родителите си. Тогава си беше норма и не ми е правело впечатление. Доста хора си оставяха децата на майките и бабите си докато следват, работят в друг град или държава. По-стабилно е от мъкнене по квартири, махали в планината, пустини и джунгли. Отношенията ми с родителите ми са нормални и толкова близки, колкото са тези на мъжа ми с неговите родители, с които е живял непрестанно до 16г.

Децата ми не са ходили на ясла, но с кеф ходеха на градина.

И тук има интернати и приемни семейства за хора, които по някаква причина не могат да се грижат ежедневно за децата си. Важно е да ги виждат редовно.

Децата на британската аристокрация са натикани в интернати от 7-8 годишни и не са станали серийни убийци. Тук 1-2 години в интернат преди гимназия са даже добър начин за завързване на подходящи връзки. Ние опитахме да пратим нашите за кратко в католически интернат, но ММ не ходеше редовно на църквата и не ги взеха.
Виж целия пост
# 380
Lady Stardust , от 2016/2017 ми е информацията ..31 дг Зора (или Зорница)
Виж целия пост
# 381
В обикновените градини работното време е от 7 до 7, но всеки ден има дежурна учителка сутрин от 6.30 и вечер до 7.30. Каквото и да е работното време, винаги можеш да си заведеш и вземеш детето.
Виж целия пост
# 382
Да, от/на охраната.
Виж целия пост
# 383
В обикновените градини работното време е от 7 до 7, но всеки ден има дежурна учителка сутрин от 6.30 и вечер до 7.30. Каквото и да е работното време, винаги можеш да си заведеш и вземеш детето.


Имам съседка, която работи 3 нощни смени седмично - в петък, събота и неделя от 9 вечер до 9 сутрин. На нея кой да и гледа детето в събота и неделя, защото малко дете не може да се остави само нощем, а през деня тя трябва и да поспи, все пак? Тя живее с майка си и в събота и неделя  майка и помага, но ако беше сама? Работещите в здравепазване, транспорт, туризъм и много други сфери трудно могат да намерят работа с работно време от 9 до 5.30.
Виж целия пост
# 384
Със сигурност какво означава - информация от тази година или от 10?
От сега е инфото, Лейди. И не е единствената такава функционираща градина. В Бургас само, има две.
Виж целия пост
# 385
Много колеги работят на смени,на мъжът ми също. Обикновено просто двамата си напасват смените. Не е приятно,но не е вовеки, а за няколко години само.
Аристокрацията ги праща на пансион след 7 годинки, тук говорим за по малки деца
Виж целия пост
# 386
В нашия град има 2 такива групи в една от детските градини, съществуват си. Между другото и на мен ми се вижда разумно решение, ако човек е сам родител и работи на смени. Какво, да си даде детето за осиновяване ли? По-добре в седмичната градина. То че е стрес е ясно Sad Но животът не е песен винаги.

Бях чела някакво интервю с майката на Юлияна Дончева. Та жената обясняваше, че Юлето е било около 2 години точно в такава седмична ясла. Значи и на по-известни хора се е случвало.

В книгата "Москва не вярва на сълзи" Катерина даде дъщеря си от 3-месечна на такива ясли, за да тръгне на работа и да имат пари. Проблема беше, че за яслите нямаше места, та я уредиха с връзки като самотна майка.
Виж целия пост
# 387
Доста кофти все пак. Американците измислят детски градини на работното място, а тук седмични ясли. Вижда ми се жестоко. Но вероятно е евтино и удобно за държавата и бизнеса.
Виж целия пост
# 388
Във Варна има седмична детска градина ,до Златни пясъци.
Според мен,това е добър вариант единствено за много бедни майки ,които не могат да осигурят на децата си елементарни условия,като например отопление през зимата и нормална храна,а не искат да се откажат от тях.
Обаче да зарежеш детето си там,за да правиш кариера е нечовешко...Но едва ли има такива случаи в днешно време.
Виж целия пост
# 389
В обикновените градини работното време е от 7 до 7, но всеки ден има дежурна учителка сутрин от 6.30 и вечер до 7.30. Каквото и да е работното време, винаги можеш да си заведеш и вземеш детето.


Имам съседка, която работи 3 нощни смени седмично - в петък, събота и неделя от 9 вечер до 9 сутрин. На нея кой да и гледа детето в събота и неделя, защото малко дете не може да се остави само нощем, а през деня тя трябва и да поспи, все пак? Тя живее с майка си и в събота и неделя  майка и помага, но ако беше сама? Работещите в здравепазване, транспорт, туризъм и много други сфери трудно могат да намерят работа с работно време от 9 до 5.30.
Според КТ нощният труд за майки с деца до 6 год. е забранен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия