Някой от вас ходил ли е на седмични ясли/градина?

  • 35 086
  • 821
# 660
Прочетох в началото на темата. Тъй като виждам голямо плюене по соца, искам само да отбележа, че изпускате като фактор наследствеността - децата се раждат с някакви черти и характер. Ако човек е с лабилна психика, не е задължително защото е ходил на ДГ или ясла.
Много жени мрънкат, че истинските мъже вече ги нямало, някои дават за пример бащите си. Ами сещайте се как са възпитавани те.
И преди соца на село, при Н деца, да не мислите че някой чак толкова се е замислял за душевните травми на всяко поотделно.
Виж целия пост
# 661
Моята близка посещавала седмична ясла не е с лабилна психика, що за заключение? Стойностен човек е, семейството й също. Което нищо не значи, аз не се смятам за голямата работа, но детето си на такова място не давам.
Виж целия пост
# 662
Моята близка посещавала седмична ясла не е с лабилна психика, що за заключение? Стойностен човек е, семейството й също. Което нищо не значи, аз не се смятам за голямата работа, но детето си на такова място не давам.
Заключението не е мое. Чела ли си темата отначало и особено постовете на "Люлякова"? Соцродителите са за разстрел...
Виж целия пост
# 663
Естествено, че душевни травми се получават и от много други неща, не е само и единствено дали детето е било в седмични ясли. Просто в тази тема се обсъждат яслите /седмичните/ и дали са нещо добро за детето или не. Ако има по-добър вариант, е по-добро на детето да му се спести стреса от ранното отделяне от майката и близките. Иначе естествено, че и хора, които са си били в сем-то, ако в него нещата не са били нормални /тормоз и т.н. примерно/ и това ще окаже влияние на психиката, няма да е само яслата. Но тук обсъждаме яслите.
Виж целия пост
# 664
А какъв човек трябва да си ,да чоплиш човешки рани и да осъждаш чужди решения, като не си в обувките на хората, чиито деца са били в такива ясли. Не си живял и гледал дете тогава. Една от човешките драми е. Малко като осъждането на децата на разведените примерно. И те изживяват драми. И техните родители е можело навярно да направят друго. Как има такива с проблеми, дето не се развеждат .И други уязвими групи има - защо да не ги пообсъдим и осъдим.
Виж целия пост
# 665
Какво за обувките? Колко тежки трябва да са обувките? Кои са тези семейства по време на соца, които толкова са били зле, та чак да нямат за хляба и за покрива, че да е трябвало децата да са по целя седмица извън семейството? Седмичните ясли и градини са полу-социален дом, по нищо не се различава и от сегашните социални домове като организация. Нито гладни да стояли родителите, нито жадни. Били са движени от някакви свои мотиви - дали не са искали да стоят по родните места, дали са търсили кариера, дали пари, дали просто им е било по-лесно.
Виж целия пост
# 666
Никой не осъжда ничии деца, що за изказване е това? Просто като майки и бивши деца се чудим, какво би накарало някой, да си остави детето в такава градина. Аз не осъждам никой, винаги си се представям мен си като дете и респективно си мисля за моите деца, как биха се чувствали.
Виж целия пост
# 667
Явно много хора не могат да се поставят на мястото на другия, казах го в темата за размириците, казвам го и тук.
Ситият на гладния не врява, на чужд гръб и сто тояги са малко.
Виж целия пост
# 668
Аз съм сигурна, че е имало хора в безизходица, както има и днес. Но предвид масовото разпространение на тези институции си правя извод, че надали родителите на всички деца в тези градини са били в напълно безизходно положение. Надали.
Виж целия пост
# 669
Вярва сития на гладния, ама тук се посочиха примери, които не сочат към гладуване.
Виж целия пост
# 670
Съжалявам, но не вярва сития на гладния.
Все ви се струва, че другия има избор, но реално не сте в тяхната ситуация и не знаете какво става  в семейството.
Виж целия пост
# 671
Аз имах позната , която е родила през 80-те извънбрачно дете . Тя  е била студентка 19 -годишна . Родителите ѝ първоначално отказват да я приемат с детето. Било е в ДМД няколко месеца. След което го вземат вкъщи, но на седмична ясла, защото тя следва, родителите ѝ работят и отказват да ѝ помагат . Детето е вече  голям , свестен човек От много неща е бил травматизиран навярно , не  е само с яслата . Но видими последици няма . Оценява  грижите и изпитанията  на майка си, въпреки яслата.
   Ако работиш на смени и нямаш баби под мишница , какъв полезен ход имаш. Имаше много заводи , предприятия , които бяха с непрекъснат цикъл на производство и много хора бяха така. Не всички разполагаха с баби на съседната улица, въпреки, че във форума всички са отгледани от тях.
Виж целия пост
# 672
В първия случай нямаш избор, когато работиш на смени имаш. Но сте прави, няма какво да съдим хора, в чиито обувки не сме били.
Виж целия пост
# 673
Опитах се да намеря инфо колко са били седмичните ясли и детски градини при социализма, но няма такова. Говорите за масово, ами не са масово, имало е такива градини в окръжните градове и то по 1-2, в малките градчета и селата такова нещо няма. Може би в София, Пловдив, Варна са били повече от 1. Всъщност такива градини имаше там където имаше предприятия и заводи с нощни смени и двамата родители са били на смени. А и градините не бяха претъпкани, най много 20-тина деца да са били там, половината циганчета. Друг е въпроса за онези интелигенти от София, за които децата са дошли по погрешка и им пречат на кариерата. Там вече нещата са съвсем други, тях можем да обвиняваме, но не и обикновения работник с нощните смени.
Виж целия пост
# 674
Сигурно сте го виждали, но фейса ми го припомни. Малко е по темата.
Скрит текст:
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия