Има ли го някъде по света това?...

  • 22 583
  • 376
# 165
Освен това предполагам ,че не ни е нужно да видим некролог на починал човек за да се присетим и потъжим за починал наш близък.Излиза някакси ,че някой трябва да ни натрапи своята мъка за да потъгуваме  newsm78
misheva да лично за теб/до го правиш/ е глупост което не означава ,че това което правят другите Е глупост .
Нито пък това ,че ти не го правиш е глупост.
Объркано стана .
Аз говоря само за себе си, чуждите некролози не ги гледам.
Виж целия пост
# 166
Обаче пък некролозите от своя страна са наистина просто един уведомления за нечия смърт. Как иначе да разбера, че някой е починал, ако изрично близките му не са ми се обадили?
Също като обявите за работа, които не ме вълнуват и съответно ги пропускам.

А относно ходенето на гробища през времето, различно от Задушница или някой друг голям църковен празник- не зная дали някой е ходил сам на ЦСГ, но и за двама, въпреки охраната, въпреки че, вече не обикалят мангасари, си е живо предизвикателство.
Айде, бъдете здрави, пък и не забравяйте да помолите близките ви да не ви правят некролози, че бая народ ще има да ви се възмущава.
Виж целия пост
# 167

Аз по темата се изказах. Не съм я пускала аз, че да си играя да я пудря. Малко самонадеяно ми се струва да се дава преценка чия скръб е лицемерна и чия не ей така като страничен наблюдател. Всеки да си оправя собственяи си гьол.
Да, именно.
Закачих се за теб, защото темата беше зададена против некрилозите и традициите при смърт. А не против лепенето на каквото и да е извън определените за това места ( Лиляна, различно е, при това съм абсолютно сигурна, че моята входна врата е извън наредбите на всяка една община в Бг и мога да си лепя каквото поискам, било то некролог или пролетен венец).
Освен това темата не е  'ходите ли на гробищата на Задушница', където аз лично от 10 и кусур години не съм стъпвала, може и 15 да са. Но не виждам с какво ми пречат другите , които ходят. Без значение дали само на Задушница или ката ден.
Виж целия пост
# 168

Има, разбира се, лицемерно скърбящи хора, няма защо да го отричаме. Но най-малкото е неетично и грехота да се говори как всички, които показват по някакъв начин мъката си или спазват някаква традиция, са лицемери, защото друг пък го преживява по друг начин. Ами хора различни сме и по различен начин превъзмогваме болката и загубата и преживяваме мъката.


Ами, именно, и обратното е вярно. На мен ми беше безкрайно неприятно заседналите пред блока да ми обсъждат торбата с покупки и да ми говорят зад гърба "аууу, от години нищо не е подала, представяш ли си, Пенке?" И изобщо не са изключения. Виждала съм го толкова пъти, и спрямо други хора и коментари "на гроба не стъпила, срааам!". Толкова пошла и грозна работа.  Confused Традиции.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 169
Можеш да се разведеш, да си сложиш силикон, халка на веждата, да си направиш лилави кичури или да се прибереш с чужд мъж под ръка и ще почнат да говорят за това  Wink
Виж целия пост
# 170
Извинявай, чувството ми за хумор в подобни теми е равно на нула. Представи си, че половината неща съм ги направила и това с нищо не е променило усещането ми за коментарите по отношение на смъртта на мои или чужди близки и кой как трябва или не трябва да изразява или да не изразява скръбта си. Просто не приемам, че който и да било има право да си завира носа в чуждите рани.
Виж целия пост
# 171
За мен проблемът е в това, че предпочитаме да живеем с мъртвите а не с живите. Защо никой не слага съобщения като му се роди дете, или направи кръщене, както се прави на други места, а некролози се разлепят и за 20 и  за 30-годишнини даже. Напоследък стават все по шарени, ламинирани и т.н., това не е ли показност, или носенето на черно 1 година и на разните му там жалейки ?
Виж целия пост
# 172
Научих нещо от тази тема - явно в други краища на България се подава. А тук се раздава и храната се казва раздавка.

...
Айде, бъдете здрави, пък и не забравяйте да помолите близките ви да не ви правят некролози, че бая народ ще има да ви се възмущава.
Помолени са и са предупредени. Нито един некролог не искам да се лепи където и да е.
Аз също няма да правя и на гробища рядко ще ходя.
Виж целия пост
# 173
Просто не приемам, че който и да било има право да си завира носа в чуждите рани.
Ами тези, които нарочват некролозите, не правят ли точно същото?! А именно да казват и дават насоки кой-как трябва да изживява болката си?! 
Аз вече се обърках.
И загубих интерес.
Виж целия пост
# 174
За мен проблемът е в това, че предпочитаме да живеем с мъртвите а не с живите. Защо никой не слага съобщения като му се роди дете, или направи кръщене, както се прави на други места, а некролози се разлепят и за 20 и  за 30-годишнини даже. Напоследък стават все по шарени, ламинирани и т.н., това не е ли показност, или носенето на черно 1 година и на разните му там жалейки ?

Защото на помен и на погребение не се кани. Идва, който е уважавал покойника и иска да го изпрати. Кръщене, рождение, сватба и прочие са радостни поводи и можеш да поканиш и цялото село ако искаш.
Виж целия пост
# 175
Ами, именно, и обратното е вярно. На мен ми беше безкрайно неприятно заседналите пред блока да ми обсъждат торбата с покупки и да ми говорят зад гърба "аууу, от години нищо не е подала, представяш ли си, Пенке?" И изобщо не са изключения. Виждала съм го толкова пъти, и спрямо други хора и коментари "на гроба не стъпила, срааам!". Толкова пошла и грозна работа.  Confused Традиции.  Rolling Eyes

Разбира се, че е пошла и грозна работа, но това не значи, че всички, които просто спазват традициите доколкото и както те си го разбират те нараняват с поведението си, нали? Тези пред блока просто друга работа си нямат и това им е забавлението, но има хора, които наистина ще ги заболи от някои коментари в тази тема. Кому и за какво е нужно това?
Виж целия пост
# 176
Не е нужно. И в двете посоки. Затова и не разбирам подскачането и квалификациите и от двете страни.  Peace
Виж целия пост
# 177
За мен проблемът е в това, че предпочитаме да живеем с мъртвите а не с живите. Защо никой не слага съобщения като му се роди дете, или направи кръщене, както се прави на други места, а некролози се разлепят и за 20 и  за 30-годишнини даже. Напоследък стават все по шарени, ламинирани и т.н., това не е ли показност, или носенето на черно 1 година и на разните му там жалейки ?

Защото на помен и на погребение не се кани. Идва, който е уважавал покойника и иска да го изпрати. Кръщене, рождение, сватба и прочие са радостни поводи и можеш да поканиш и цялото село ако искаш.

Не знам как е по другите страни, може и да не се кани, но в България определено се кани.Което е малко странно, ако се замислим.Защото "покана" се асоцира с тържествен, хубав повод, а не със смърт.А и наистина както казва savina h, некролозите стават все по-шарени, ламинирани и т.н.Което не виждам какво общо има с тъгата.
И пак повтарям, че не ме дразнят некролозите, но се замислих, че жалейки по стълбове са ми странни, дори ги асоцирам с неуважение към мъртвия.Особено като с времето се разпаднат, изцапат или скъсат.
Виж целия пост
# 178
Не е нужно. И в двете посоки. Затова и не разбирам подскачането и квалификациите и от двете страни.  Peace
 bouquet

Само до ви споделя нещо....
Специално некролозите са твърде нова мода. Едно време са "канили" - уведомявали устно. Аз си спомням.
Виж целия пост
# 179
Не е нужно. И в двете посоки. Затова и не разбирам подскачането и квалификациите и от двете страни.  Peace
 bouquet

Само до ви споделя нещо....
Специално некролозите са твърде нова мода. Едно време са "канили" - уведомявали устно. Аз си спомням.
Да, когато селОто е било малко. Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия