ДЕЦАТА НИ ЯДАТ НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ

  • 41 962
  • 642
# 60
Как така НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ Shockedне съм съгласна,
такъв контрол има в детските кухни и училищата, какъвто  и вкъщи е трудно да постигнеш!
Съжалявам, че ще го напиша,но си много заблудена.  Crazy Най-ниското качество храна дават в ДГ и ясли. Освен,ако не плащаш за частна такава. Искам да вметна за детската кухня в града ни как 2 месеца и нагоре даваха за основно ядене риба, която смърдеше на мърша. Докато не се оплакохме няколко майки щяха да ни я пробутват. На всичкото отгоре тая риба я ядеше и останалите хлапета от детските градини тъй като дистрибутора им е един и същ. Само кюфтетата като ги видя и мога да ти кажа,че са кюфтета не от месо,а от соя. ooooh! ooooh!
Виж целия пост
# 61
Пак да се върна на онзи репортаж, щото с друго не мога да бъда полезна, но там инспектираха някаква детска кухня и наистина основните неща, на които обърнаха внимание, бяха как са съхранявани храните, какъв им е срокът на годност, дали приготвените в купучки храни са покрити с нещо до сервирането им и т.н. Хората, които извършват тези проверки,  не са самоходни лаборатории, за да знаят таз кайма качествена ли е и т.н. В предварително изготвените менюта има заложени определени храни, които може и да се спазват като вид, но качеството наистина е съвсемм отделен въпрос, на който дано най-после някой обърне внимание.

Aбсолютно си права, точно за това става дума. Към момента никой, нито от нас родителите, нито от държавата има някаква идея за качеството и съдържанието на продуктите, то може да пише мляко, ама това мляко ли е наистина, сирене, месо, хляб, какво е, или само заглавието на етикета му е това. Защото никой не изисква и не проверява за това, МЗ са се ограничили само до рецепти подобно на готварските ни книги, в рецептата за деня, седмицата включвате: еди колко си сирене, месо, сол, мазнини, хляб, мляко, приготвяте го еди как си, пържите само два пъти седмично, варите през ден и прочие......

Виж целия пост
# 62
А кога най-сетне ще забранят гадните лавки, помещаващи се във всяко българско училище, където децата се тъпчат с чипсове, газирани боклуци и сухоежбини тъпкани с консерванти? Колкото и да е полезна, контролирана и висококачесвена храната в стола на училището, при положение, че децата ще предпочетат да се тъпчат с боклуците в тия лавки, не виждам голяма полза.
Едно от малкото неща, които ми харесват в чужбинските училища е липсата на тия боклучави лавки. Вярно е, че и по наше време съществуваха, но тогава най-вредното нещо, което можехме да си купим оттам бяха принцесите с кайма и кашкавал. А сега не е така.

Заради този ти пост, да знаеш, че съм ти верен фен оттук нататък. Grinning Hug Първата ми кауза в тази посока беше изхвърлянето на боклуците от лавките и училищата изобщо, втората тази, третата, ще е да изхвърлим лавките изобщо. Но ако развееш знамето преди мен, ще те последвам с благодарност и ентусиазъм. Проблемът със затварянето на това вредно, от където и да го гледаш явление "лавки", има един единствен съпътстващ го момент, трябва да се затворят и училищата, в смисъл учениците да не циркулират свободно из квартала. Никъде другаде няма лавки, никъде другаде учениците не се разхождат из квартала, докато са в режим учебни занятия и родителите им са ги поверили на оговорноста  и грижите на училището.  Не веднъж съм питала, детето излиза извън територията на училището, зашиват му един шамар, вкарват го в колата, взимат му телефона, в него Мама на първа позиция, обаждат се и искат подкуп.... Кой носи отговорност?!
Виж целия пост
# 63
Подкрепям с две ръце.
Склонна съм детето ми да яде и пържени кюфтета, но да е ясен произхода на каймата (месо) и олиото (без ГМО).
Склонна съм и да приема рецептурниците на РИОКОЗ, но отново - като е пиле, да не е блъскано с антибиотици, соли и други гадории.
Съгласна съм да му дават зърнена закуска, но не и нескуик гадории и т.н. Нестле продуукти  Sick
Склонна съм и да си храня детето сутрин, да му слагам нещо в чантата за следобедна закуска и само обеда да е приготвен от детската градина.
Склонна съм и изцяло да му подготвям храна от къщи - дори при зададено от градината меню, ако смятат, че иначе децата ще се дразнят кое какво яде.

Като чета това, съвсем сериозно започвам да се съмнявам, че са нужни каквито и да са разяснителни кампании сред родителите. Подобни мнения, които до тук преобладават в темата, говорят за много висока култура и разбиране на проблема от родителите. Hug
Виж целия пост
# 64
ограмотяване на родителите...

Взъможният път за ограмотяване на родителите е един единствен, през децата и образователната система. Всичко, което научат там, после се прибират вкъщи, разясняват и донасят надълго и широко на родителите си. Laughing Реално осъществими други механизми няма, като как ще викнеш родителите от работа в найсе часа да им наливаш мозък по еди кой си проблем. Чрез децата е най-прекия и ефективен път.
Виж целия пост
# 65
Подкрепям.
Проблемът обаче е първично в липсата на контрол и стандарти, не липсата на контрол  в ДГ, училище. Както казаха преди, това дали ще купиш едно пиле от Фантастико или от производителя, който продава на Фантастико е без значение, може да се отрази в някаква степен на цената, но не на качеството.
Понастоящем, т.к ме потресе какво закусва детето на Хексе в ДГ предполагам, че само вдигане на таксите драстично ще осигури филията да е поне суха, а сиренето да е поне от мляко, После всичко останали - пресни продукти, прясно приготвена храна ( какви са тия купички, които се покриват часове преди хранене..), балансирано хранене, здравословен контрол , моментални мерки и т.н.

Виж целия пост
# 66
Шегуваш се, нали Shocked
Я се огледай по детските площадки и виж какво си хапват децата, услужливо предлагано от родителите.
В нашата детска градина се наложи педагожката да се оправдава защо са въвели мюсли за следобедна закуска, имаше оплаквания от родители, децата им не ядели такава храна, предпочитат вафли явно.
Истината е, че болшинството родители не се интересуват особено от здравословно хранене и го приемат за претенция и за излишно.

абсолютно споделям това мнение;

teo7777, трябва здраво ограмотяване на родителите! Това, че 50-100-1000 потребители тук са наясно, не означава, че масово е така.
Кел файда, че в градината детето ще яде здравословна храна, след като майката/бащата го взимат и отиват в най-близкия мол на Макдоналдс (само не ми казвайте, че 1-2 пъти Макдоналдс нищо страшно няма Wink)
Виж целия пост
# 67
Добро начало е дори само да им бъде отнета възможността те и търговци от техния вид да не могат да диктуват правилата и в ДГ и в училище. Отдавна съм се отказала да "превъзпитавам" насила възрастни хора- почти съм убедена, че е кауза пердута, вкл. в този случай. Поне да не занимават с "вижданията" си публичния сектор на хранене и в него да важи това, което е установено като необходимо и полезно.
Затова и готвене по домовете лично аз не приемам по никой начин. Не мога да допусна майката, която черпи с дъвки 3 годишни и бащата, който яде пържено дори и за десерт, баба, която тъпче захар и сол на корем и дядо, дето ма'а пръжки,  да ми определят менюто.
Виж целия пост
# 68
Не мога да допусна майката, която черпи с дъвки 3 годишни и бащата, който яде пържено дори и за десерт, баба, която тъпче захар и сол на корем и дядо, дето ма'а пръжки,  да ми определят менюто.
Mенюто не го определят те, а дет. градина. Също така се спазват правила и стандарти, има строг контрол. Както казах - тази практика няма да има почва скоро у нас, така че не си струва да я обсъждаме.
Но не разбирам защо да не е възможно да се въведе забрана за излизане от училищния двор и влизане на външни лица през учебно време? Наистина, кой все пак носи отговорност за децата, когато са на училище? Излиза, че абсолютно никой. Съвсем сериозно смятам, че трябва да се помисли по този въпрос и ако липсва закон, да се създаде. Ще отпаднат голяма част от проблемите с децата и тийнейджърите с бири по улиците, както и ще спадне драстично оборотът на крайучилищните капанчета за боклучави чипсове и бира. Като наред с това се затворят и гадните лавки, поне през деня децата няма да ядат джънк и да пият газирани боклуци.
Виж целия пост
# 69
В детската, където щеше да ходи щерката в Германия, не се готвеше по домовете, а в самата градина. Родителят казва предварително какви продукти ще му трябват, те се купуват от учителките и родителят идва 1 път месечно по обяд и готви. Прави се заради хигиената. Не бях чувала готвене по къщите за всички деца и ме съмнява, че го има. Както и да е в БГ е неприложимо заради работещите родители.

 

teo7777, трябва здраво ограмотяване на родителите! Това, че 50-100-1000 потребители тук са наясно, не означава, че масово е така.
Кел файда, че в градината детето ще яде здравословна храна, след като майката/бащата го взимат и отиват в най-близкия мол на Макдоналдс (само не ми казвайте, че 1-2 пъти Макдоналдс нищо страшно няма Wink)
Такае, обаче защо пък заради заблудените трябва да страдат и останалите деца. И пак казвам като няма какво друго да ядат, ще проядат мюсли. В крайна сметка детето прекарва по-голяма част от времето в детската градина. Дори си мисля, че ако се включат и кратки уроци/филмчета/книжки за здравословната храна, децата сами ще се надъхват. Те обичат да си подражават.

И да му се невиди като като не искат да готвят екстра в петък за следобедна закуска, защо не им нарежат сезонни плодове в чиниики на плодова салата и малко пълнозърнест хляб за най-гладните след това. Или зеленчуци на пръчици. Защо трябва следобедната закуска да е термично обработена?
Виж целия пост
# 70
Кафе с мед,

Не ме притеснява само менюто, а начинът на приготвяне на храната в домашни условия. Хич и не вярвам, че бабата от примера ми няма да сипе сол или захар по нейния вкус и няма да запържи де що й хрумне. Знам у нас как всеки е специалист по всичко и как неговото е винаги най- добро. Мерси съм от идеята. Особено за у нас. Да, няма смисъл да обсъждаме тази практика.
Освен това у нас ДГ са с групи от по 20-30 деца. Кой ще готви вкъщи за толкова? Не, не го вярвам и че ще стане- от друга страна.

Възможно е да се въведе забрана, разбира се, нали това си писахме с Бояна по първите страници, за ненапускане на двора на учебното заведение. Всякаква забрана или задължение могат да се въведат и аз го искам, но познавайки нивото на училищните ръководства у нас съм скептично настроена към реализацията на начинанието. Както писах- те дисциплината в една класна стая не могат да овладеят и държат отговорни родителите, които не са там и нямат механизми за управление на чужда територия, какво остава цялото училище в междучасие да проконтролират! Не, не носят отговорност, в това се убедих, особено напоследък. И по- сериозният проблем не е с храненето- те ще се избият в училище, не съм сигурна ако днес ги пратя, дали ще се приберат в нормално състояние и ще си донесат вещите, с които са поели натам. Това още не може да се реши и няма изгледи да се започне диалог и да се обсъдят възможности и варианти, какво остава за "едните бири и цигари".

Не вярвам, у нас няма да стане. Затова търсим други изход, лично и по единично. Много, много съжалявам, че трябва да изразя тук дълбокия си скептицизъм.
И най- чудесната идея у нас бързо се разкостява на практика.
Виж целия пост
# 71
Съгласна съм с Judy, а и е нужна образователна кампания сред населението. Преди време поразгледах повечето частни ДГ в София и какво научих по отношение на храненето. На практика не видях нито една градина, в която междинната закуска в 10 да е само от плодове. На всички места, които видях лично и по нета има и бисквити, Данонино и тн. След подобно хранене в 10 е ясно, че е все едно какъв е обядът в 12, защото надали много деца могат да обядват наистина. Закуските в най- добрия случай са филии с маргарин, а на по- луксозните места са пържени филии с мед, корнфлейкс Нестле и тн. На повечето места храната е кетъринг от фирми, които готвят за възрастни или от кварталните ресторантчета. На едно от местата отидох по обед и храната им стоеше в една касетка на пода във входа на сградата.
Една директорка на частна градина ми написа тук във форума, че това с храната са превземки, защото знае, че родителите само се правят, а отидат ли децата в градината предпочитат пържени филии вместо овесени ядки.

Давам го като пример, че не толкова държавата, колкото родителите произвеждат ситуацията с храната. Да кажем, че в държавните градини нямат право на глас, но в частните биха ли били възможни предимно вредни храни, ако родителите държаха на друго? Тук, във форума, се радвам на срещна хора, които държат на здравословното хранене на децата си, но на живо не познавам много такива. "Какво толкова ще му стане" е мотото при избора на храна, което срещам най- често.


Та само да се въвеждат програми и забрани няма да има никакъв ефект. децата ще си носят вредната храна от вкъщи и толкова. Мнозинството диктува, не държавата и навсякъде е така. Ако държавата иска да промени някаква нагласа или мнение започва кампания и след няколко години промяната започва. Тогава има смисъл успоредно с кампанията да се вземат и някакви практически мерки, защото на хората вече многократно ще е обяснено защо се прави това.
Виж целия пост
# 72
...предполагам, че само вдигане на таксите драстично ще осигури филията да е поне суха, а сиренето да е поне от мляко, После всичко останали - пресни продукти, прясно приготвена храна ( какви са тия купички, които се покриват часове преди хранене..), балансирано хранене, здравословен контрол , моментални мерки и т.н.
Това мнение е най-близо до истината за "столовото хранене". Плащате 50-60лв. такса на месец, а искате три яденета по най-висок станадарт всеки ден — я някой да ми го покаже на живо, че аз нямам толкова фантазия. Нямам идея колоко струва един купон в училищен стол, но съм сигурен, че е далече от сумата за порция качествена храна. Закони да се приемели, проверки да се правели, лавки да се затваряли... дрън-дрън, щом е насила и е неизгодно, ще се провали. Каквото ще да си измисля държавата, ако продължава да бави плащанията към доставчиците с месеци и години, при децата ще отиват само най-нискокачествените продукти, които няма как да се пласират в търговската мрежа. Принципа е: " Само ако не може да се продаде( или му изтича годността) ще го дам на държавата — пак ще е на загуба, но поне няма да е 100%."
Точно поради това "закъсняващо плащане", стандарта ще е нисък.
Говоря за качество на продуктите и храните, хигиената  си е на ниво.
Оправията, за учениците е храна от вкъщи, а за детските градини е "спонсориране"( не кешово като на МВР, а натурално с качествени продукти). И който ще се бори за някакъв закон, нека си помисли за данъчни облекчения на такива "целеви, хранителни спонсорства", а не за по-големи глоби и изисквания. Peace
Виж целия пост
# 73
...предполагам, че само вдигане на таксите драстично ще осигури филията да е поне суха, а сиренето да е поне от мляко, После всичко останали - пресни продукти, прясно приготвена храна ( какви са тия купички, които се покриват часове преди хранене..), балансирано хранене, здравословен контрол , моментални мерки и т.н.
Това мнение е най-близо до истината за "столовото хранене". Плащате 50-60лв. такса на месец, а искате три яденета по най-висок станадарт всеки ден — я някой да ми го покаже на живо, че аз нямам толкова фантазия.
Нали си наясно, че издръжката на държавните градини се поема от нашите данъци, а не от таксите, които плащат родителите?
Виж целия пост
# 74
Точно това щях да напиша и аз - таксата е само част от издръжката на децата, останалото се поема от общината. Имам някакви спомени за около 170лв общинска субсидия на дете, но трябва да проверя.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия