Глоба ако оставите детето си само

  • 8 731
  • 343
# 225
    Да разбирам ли, че най-общо се възмущавате от неефективността на органите, натоварени да следят за спазването на законите, и на невъзможността държавата да осигури места за целодневно пребиваване на детето, а не по принцип от възрастта осем години, която е визирана като необходима за детето да е с придружител? Някак си не си представям пишещите в темата да оставят първокласника си системно сам през лятната ваканция, още повече пък на по-малка възраст... Или пък не?
Виж целия пост
# 226
Всеки ден си задавам въпроса и аз - Защо тук не се спазват законите? Коя сила може да накара контролните органи да заработят? Коя сила може да накара държавните служби да работят в полза на населението?

Проблемът не е в малкия човек - той или спазва или не спазва закона - според условията. Тук, в България, не си слага предпазен колан, не паркира според закона, не декларира истинските си доходи. Но... ако отиде да живее и работи в Германия, например, е  изряден във всичко.

Но и в нас, малките хора, има вина - няма да сигнализираме, ако видим нередност. А в Германия /пак само давам пример/ на 5-тата минута някой ще се обади в полицията, ако си паркирал неправилно, или нарушаваш реда, или хвърляш боклук, или караш бързо. Дори и снимка с телефон ще ти направят. Защото тези хора искат да им е уредено и спокойно, но знаят, че зависи и от самите тях - те съдействат на контролните органи.

Виж целия пост
# 227
На тези въпроси, Ирис, сме отговорили още в началото на темата, няколко пъти- и подробно и кратко.

Ред-ред, питала съм хора  защо не подават сигнали, защо не си търсят прават и отговорът им е неизменно един и същ и той не ме прави радостна- "Защото без друго нищо няма да стане.". Дали са прави или не е друг въпрос, но у средния човек битува тази мисъл. Тя е насадена още от стария режим, когато да се оплачеш от този, дето те управлява и контролира, е равносилно на самоубийство.
Закони се менят лесно. Трудно и години иска промяната на обществото- десетилетия, столетия дори. И законът, пак основен принцип, следва да съответства на потребностите на това общество, да уреди неговите отношения, съобразно неговите нужди и възможности, а не тези, които са налични в съседното или презокеанското.
Нашето обществото, простете, ми наподобява не западното, а други клонящи към други посоки на света. В някои такива децата се женят и раждат на по 12. Простете, за нашето общество това е също нормално, щом е разпространена и търпима ситуация. Нищо, че има и НК.
Виж целия пост
# 228
Възмущавам се от неефективността на контрола, също от безсмислието на онази алинея за 12-годишните за "освен ако не е застрашено здравето...". За възрастта 8 години съм напълно съгласна - на тази възраст децата трябва да са винаги под наблюдение на възрастен, аз дори бих я сложила тази възраст до 10 години, защото децата на 10 са по-зрели физически и психически, на тази възраст има нещо като качествен скок, а не плавна промяна. Не смятам, че държавата трябва да осигури на всички деца места по градини и ясли или целодневно училище до шест вечерта като в ДГ.
Виж целия пост
# 229
Когато видим нередност, не се обаждаме по две причини - 1. Не ме интересува или 2. Страхувам се от отмъщение.
Обаче страхът от отмъщение е, защото малко хора сигнализират. И по-скоро е рядкост, отколкото практика. Когато във всеки минувач виждаш очите на контролиращия орган, тогава ще е друго. Самите ние трябва да контролираме и да "досаждаме", ако щете на институциите. Само ние можем да ги накараме да заработят.

Обещавам всеки ден да го правя, ама колко още ще го направят?
Виж целия пост
# 230
Като видя нередност звъня до премала и пускам жалби.И всички около мен така правят.Навсякъде по света има хора, които подават сигнали и такива, които не подават.
Резултат-0.
Нееднократно съм подавала жалба и в полиция-гледа ме криво последния път дежурната, разпитва ме с досада-въобще-нулева заинтересованост и яд, че я занимавам с "глупости" Tired
За сигнали в Рио, ако не ми е "вътрешния " човек, който да каже-погледнете го това-ц, нулева заинтересованост.Звъняла съм неколкократно за дете, возено в шофьора отпред.Веднъж само спряха колата.И т.н. и т.н.Ама не е за това темата де...
Виж целия пост
# 231
Само глобите и реалните наказания могат да доведат до ефект.
Дано управляващите се досетят, че ако от утре всички контролни органи започнат да налагат глобите при нарушения, то в хазната ще постъпят много пари.
Липсва само алтернатива на паричната глоба - като нямаш пари, ставаш недосегаем. Затова трябва да се влиза в затвор, когато нямаш пари за глоба, а нарушаваш закона!
Виж целия пост
# 232
    Да разбирам ли, че най-общо се възмущавате от неефективността на органите, натоварени да следят за спазването на законите, и на невъзможността държавата да осигури места за целодневно пребиваване на детето, а не по принцип от възрастта осем години, която е визирана като необходима за детето да е с придружител? Някак си не си представям пишещите в темата да оставят първокласника си системно сам през лятната ваканция, още повече пък на по-малка възраст... Или пък не?
Аз (явно мнението ми е различно от на останалите в темата), смятам, че едно седем-осем годишно дете е малко, за да стои само по цял ден от сутрин до вечер през лятната ваканция и дори през учебната година, но мисля, че не трябва да е подсъдно, ако излезе без възрастен да рита топка пред блока или до магазина. Или дори на гости на съученик от съседния блок, вход и т.н. Даже смятам за вредна тази крайност в никакъв случай да не се допуска до 8 да е оставало само дори за миг.

Представям си картинката как няколко момчета слизат пред блока да ритат топка и петте детегледачки застават в колонка да ги наблюдават.

Дори не разбирам какво цели подобна мярка и на базата на кой проблем е предприета. И защо не се решава конкретния проблем с реално насочена към него адекватна мярка, а се измисля нещо толкова нелепо.


За спазването на законите съм на същото мнение като мнозинството - трябва да има контрол и налагане на глоби, за да заработят правилата. За съжаление манталитетът ни е такъв, че да се обединяваме срещу мерките, когато ги смятаме за несправедливи. Сещам се за популярното преди години предаване на перфориран билет в градския транспорт от слизащи на качващи се.
В този смисъл, една мярка, с каквито и глоби да е придружена, няма да има реален резултат, ако обществеото не е узряло да осъзнае необходимостта от нея. А това може да стане например с пропаганда, информационна кампания.
Виж целия пост
# 233
Елора, е аз съм съгласна с твоето мнение. Наистина не са доизмислени нещата и аз не си представям децата да играят навън, всеки с по един придружител ... Но пък си мисля също, че това все още е на ниво проект, така че нещата ще бъдат (надявам се) обсъдени и доизкусурени. 
Колкото до останалото - явно всички сме на едно мнение, изразено по различни начини. Аз твърдя, че институциите не работят качествено (и не само те, но в случая те са основни в темата). Причини има много, разбира се и на високо ниво така да се каже, но за мен лично нещата започват и на първо място от личната отговорност на всеки един човек, от начинът му на мислене, на работа и т.н.

Съседката до нас работи в съда, под нас има социален работник, в другия вход полицай, детска учителка и т.н., и т.н. Всички тези отделни хора са част от институциите, всички те като нас се възмущават на много неща в нашата мила родина, всички тях също ги касаят законите, както и коментирания в тази тема. Има и отговорни служители разбира се, но колко са те. Моя позната, работеща в дом за изоставени деца не веднъж ми е разказвала как служителките обират даренията за децата и дори не й беше неудобно да признае, че и тя си е взимала "много хубави неща". А иначе и тя се възмущава от "държавата, в която живеем".... Та това общо взето исках да кажа по въпроса с личната отговорност и манталитета, но явно не намерих правилния начин.
Виж целия пост
# 234
Елора, не си само ти.
Аз също смятам, че ще ограбя децата си, които имат щастието да живеят на спокойно и приятно тихо място, да играят навън, на площадка, всички заедно, около която има баби най- редовно и майки на малки 1-5 годишни деца.
Големият син беше на 8 във ІІ клас и играеше в градинката второ лято. С децата. Ако се бях изтипосала там или го бях заключила у нас, поддавайки се на параноята си, щях да го осакатя. Играе до прилично време, тогава- до по- рано, сега до по- късно.
Малкият не знам дали след като прключи с ДГ ще го пускам за по някой час пак така, ще преценя, зависи от него.
Говоря за вечер, когато се прибирам /както споменах сме имали бавачка за двамата/- той излиза да играе и играят абсолютни всички деца от кварталчето.
Виж целия пост
# 235
  Де да знам, на мен седемгодишно дете ми се вижда малко, да бъде оставено без надзор на възрастен. Има време, ще играе самО колкото си ще... И не става въпрос за самостоятелност, а просто за безопасност... в края на краищата и закона това визира. А и все пак някаква възраст трябва да бъде упомената - ако няма такава много родители вероятно биха сметнали за съвсем разумно четиригодишни деца да бъдат оставяни системно без надзор.
  Все пак закона трябва да приеме някаква формална граница...
  А колкото до картина от пет майки на пет деца, естествено, че не е необходимо - става въпрос за наличие на възрастен, на когото е поверено наглеждането на детето, мисля, че е упоменато и в текста.
Виж целия пост
# 236
Нищо не може да накара безотговорните и незаангажирани родители да станат такива - нито закони, нито глоби, нищо. Достатъчно стряскащи истории и случки съм преживяла лично, чула и видяла във форумите за самотни родители -  и за "майки" и за "бащи".  Sick В същото време обаче ми се струва и абсурдно да тичам след него като се гонят или пък да вървя до него като играе на криеница. Направо си представям трагикомично как вървят тумба деца пред и зад блока и тумба родители да ги придружават...

Хайде и аз за нещата в бг институциите. Дори да влезе в сила подобен закон, ще има кратко активиране на посочените (не)социални служби. Възможно е някой да бъде глобен дори.
 Виждам ежедневно как стоят нещата с тематичните проверки в други държавни инстанции РИОСВ, РИОКОЗ (възможно е да имам грешка в абревиатурите). Прокара се нов закон, нов регламент, веднага се спуска заповед - "тръгвайте на проверка". И след това отново работим по сигнал. Тъй като естествено финансите там клонят към нула, се налага да ни извикат на място за да ни проверят, защото не могат да се "донесат" до нас.
Скоро имах и възможността да се сблъскам директно със социалните закрилници във връзка със съдебен процес. Съдът редовно ги призоваваше месеци наред да се направи социален доклад за състоянието на децата ми. След като те не ни потърсиха, се оказа, че ние сме виновни, че не сме се свързали с тях, наложи ние да ги търсим по телефон  - те нямали възможност да звънят по телефони. Пишат се формалните доклади, до съда изобщо не се разхождат, за да защитят въпросните интереси на децата. Аз класифицирам моето дело като незначително, но има съвсем значими дела, в които въпросните социални отново не присъстват. И съдът констатира единствено, че не изпращт представител. И туй то. Нали са написали доклада...

Виж целия пост
# 237
Нищо не може да накара безотговорните и незаангажирани родители да станат такива - нито закони, нито глоби, нищо.



   Вярно е, но все пак закона трябва да има и формално основание, та да санкционира майката, оставила четиригодишно да гледа тригодишно и подпалили се с печката...

    Колкото до тумбите седемгодишни, тичащи около блока - да, според мен, а явно и не само, трябва да ги наблюдава възрастен, айде да не е тумба възрастни, но поне един. Както виждаме, закона услужливо смята, че 10 годишния може спокойно да бъде оставен да скита където си иска самостоятелно.
Виж целия пост
# 238
Ставайки на 8, детето няма да стане по- отговорно, нито опасностите ще намалеят.
Трябва да упълномощя бабите край площадката тогава или лелите.  Laughing Пусто, ама то, пълномощното, не създава за тях задължения, ще трябва сигур договор да сключим, писмен /нали в разпоредбата нещо се сочеше за писмено упълномощаване/, ще видим, дали няма да притурят и по една нотариална заверка.
Ужас, на 8 синът и аз сме били не в І, а във ІІ клас. Там в междучасията вече ще трябва да седи учителка, в голямото да са по двора учителите. Или ако става въпрос за институция, там правилото няма да важи?  Laughing /Мами на малки деца, да не мислите, че в училище има постоянно присъствие на учители? Дръжте се за свободни часове и междучасия./.

Това, за 7-8 годишните дали могат да играят и къде си е за мен въпрос на лична преценка и не виждам защо законодателят ще си пъха гагата и там, при положение, че той още въпросът с постоянно оставените без надзор и по- малки на възраст деца не е решил. Я що дечиня ходят нощно време тук и там и що лапетии раждат малолетни.
Аз бих се почувствала ощетена, детето ми- също.
Че ка ли писа, кой ли беше, ще поровя, че в Исландия няма подобни забрани. Не виждам да са жизнено необходими, ни грам. Не е нужно всяка глътка въздух да е законодателно уредена и ако не вдишам по закон, да ме глобяват.
Виж целия пост
# 239
Аз не знам дали го писах това или само си го мислех, но какъв проблем налага въвеждането на този закон? Какво се очаква да се реши с него? Защо се прави, каква е целта?

Ако майката е на 14 години, тя води ли се възрастен и има ли право да си гледа детето или трябва и бабата да я придружава?
Или този закон пак ще бъде само за нас, макар да е създаден да решава проблеми на тези, които няма да бъдат санкционирани?

От други теми, в които се описваше кога децата се пускат да играят сами навън, останах с впечатление, че в Европа няма такъв закон. Помня Блонди беше писала, че при тях от 5-6 годишни вече излизат сами птед къщите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия