Финландия - 24 тема

  • 180 002
  • 649
# 270
Pak blagodarq za podkrepata Simple Smile
Shte pojiveem, shte vidim..
Optimistka sym zasega. Shte vi dyrja v techenie. 
Виж целия пост
# 271
Здравейте момичета.Има голяма вероятност тази година да се преместя във Финландия с дъщеричката ми.Мъжът ми живее вече във Вааса .Исках да ви попитам за някой неща:
-ние нямаме брак, дали е по-добре да сключим в БГ преди да заминем с детето?
- как стоят нещата с яслите, има ли някакви изисквания, кога са им записванията?
 - разбрах ,че езиковите курсове започвали Септември месец, така ли е?
Извинявам се ако ви досаждам с въпроси, изчетох тази тема и  сега ще започвам и с по-старите, дано ми се изяснят някой неща Simple Smile)
Виж целия пост
# 272
Здравейте, момичета Simple Smile
Да се похваля- вече имам I-net връзка, кирилица и всичко по реда си.
Със скъпия нещата вървят на приливи и отливи, не смея нито да се похваля, нито да се оплача...

devil_kin, по-добре е да се ожените в България, за да може тук да те покрива социалната система. Ако не сте женени, за да те регистрират, ще искат да докажете, че съжителствате от поне 2г., а това е доста трудно.
Езиковите курсове по програмите за интеграция към бюрата по труда започват в различните градове по различно време и не само веднъж годишно. Практиката е да се регистрираш като търсеща работа, после ти съставят индивидуален интеграционен план, който освен езиковия курс, включва професионално ориентиране и различни стажове. После чакаш...
Относно яслите- да кажат мамите, аз още нямам това щастие Simple Smile
Не се притеснявай, че може да досадиш- хора сме... Аз съм тук само от 3 месеца, но пък преди да пристигна доста подосаждах  Mr. Green
Ако друго те интересува, пак питай.

Приятна вечер!!!   bouquet
Виж целия пост
# 273
Ясли тук няма.. HugВ детската градина приемат дечица от няколко месеца до 5г.,като са разпределени в различни възрастови групи.
Виж целия пост
# 274
Дъщеря ми ще стане на две години Май месец... аз и без това докато почна да уча нещо, ще си се занимавам с нея, поне да не ми е скучно.Сега съм в процес на разучаване и на висшето им образование.За съжаление Бг дипломата ми, не се признавала там-тук уча в частен университет.Трябва да разуча как се кандидатства... малко ми е криво,че не мога да продължа с магистратура, а трябва пак наново... Sad
Виж целия пост
# 275
Ами наново тук,ако с английския си на ти,може и веднага,иначе няколко годинки трябват сериозно за се да понаучи финския.. Hug
Виж целия пост
# 276
Здравейте, мили дами!
Може ли малко информация за по-големичките деца? Дъщеря ми тази година ще завърши първи клас и през лятото заминаваме за Финалндия. Доколкото разбрах там ще учи една година само език (без да е в редовен клас). След това ще има нещо като изпит, за да се прецени дали е готова да започне нормално училище с финските деца. Ако не - още една година учене на език и т.н. А ако изкара изпита след първата година (в БГ ще трябва да е втори клас), ще започне следващата година отново в първи клас (когато в БГ вече трябва да е трети клас). Вярна ли е тази информация? Много ме притеснява, че ще загуби цели две години (най-малко) и ще се движи назад спрямо останалите.
Понеже съм изчела всичките ви теми (но отдавна), знам, че имаше някой, заминал с дете на възрастта на моята дъщеря. Мисля, че беше Вее, но не съм съвсем сигурна. Интересува ме как мина целия този процес с училището на детето. Наистина ли след ученето на езика ще трябва да започне отново от първи клас?   ooooh!   Confused
Виж целия пост
# 277
Не,не съм аз.Моя син е в първи клас,но той си е роден тук и си е "финландец".С българския е на ВИ все още,въпреки упорството ми да му говоря на български...  Thinking
На Дядо Коледа Снежанката има синче,което сега мисля трябва да е в 3 или 4 клас,но те пристигнаха,когато трябваше да е в 1 или 2 клас.Питай нея,може и на лични,гледам не влиза вече тук... newsm78
Дано ти помогне с инфо.. Peace
Виж целия пост
# 278
Явно съм сбъркала  Embarassed
Все пак благодаря за насоката, Bee!   bouquet
Виж целия пост
# 279


Сложихте ли мартениците днес? Добре, че имам свободен ден, че сутринта майсторих мартеници за колежките. Иначе ние си закачихме тези, които ни изпратиха от БГ.
 
Добре дошли на новите момичета!     bouquet

devil_kin, вие сами си решавате ще се жените ли и къде. Иначе тук няма да имаш проблем при регистрациите, след като имате общо детенце с твоя мъж. Но брака ще ускори процедурата. Предполагам, че детето е признато от бащата. По мои наблюдения записването в детска градина може да стане по всяко време. Езиковите курсове започват, когато се сформира нова група. Но преди това ти трябва да си се регистрирала в полицията, след това в Бюрото по труда, от където ще те насочат към курсовете. Не знам, обаче как стоят нещата с тези курсове, в случай че твоят мъж е на срочен трудов договор, а не на безсрочен. Изискванията да учиш в университета във Вааса са следните: за бакалавър – документи се подават в началото на годината /някъде до края на февруари, началото на март/, след това ти изпращат материали, по които да учиш. Напр. ако учиш икономическа специалност, ще ти пратят материали на английски с икономическа насоченост /то няма много избор на специалности на английски. Провери в сайта, който ще ти пратя по-долу/. Изпитът протича на английски, мисля, че имаше и устна част. За магистратура обаче трябва да имаш задължително сертификат от TOEFL или IELTS. Ето тук можеш да провериш изискванията:  http://www.uwasa.fi/english/admissions/admission/masters/ib/

бжъц, познавам едно детенце, което трябваше да тръгне в 1 клас. Записаха го в подготвителната група с по-малки дечица, за да учи езика и догодина ще е 1 клас. Не знам обаче във вашият случай дали ще го върнат 2 години назад.

sweety_finn, всяко съжителство с нов човек в начало е трудно, особено, докато се нагодят различните характери, навици и т.н. Но, ако не си щастлива с този човек, не мисля, че си заслужава да си губиш времето. Но ти най-добре можеш да прецениш каква е ситуацията при теб и как трябва да действаш.  Hug

Момичета, мнооого слабо активни сме вече във форума. Надявам се, че всички са добре   bouquet

Пожелавам ви много слънце и поводи за усмивки!  sun
Виж целия пост
# 280
За всички любими приятели!

Баба Марта прати вест,
ДА НЕ СЕ РАБОТИ ДНЕС!
Да качим краката на бюрата
и да се чешем по главата....
бели, румени, засмени...
от божествен мързел днес опиянени!
След кафенцето горещо
иде време и за още нещо...
сандвич със кюфте
и много бири със мезе...!
Здраве, щастие и рози,
Виното - във двойни дози.
Бурен секс във всички пози.
Пожелаваме на Вас
Баба Марта, Пролетта и Аз..

това ко копнах от нета,много весело ми прозвуча..
Виж целия пост
# 281
sweety_finn, всяко съжителство с нов човек в начало е трудно, особено, докато се нагодят различните характери, навици и т.н. Но, ако не си щастлива с този човек, не мисля, че си заслужава да си губиш времето. Но ти най-добре можеш да прецениш каква е ситуацията при теб и как трябва да действаш.  Hug

Благодаря за загрижеността. Основния проблем в момента ми е, че той дава доста противоречиви сигнали понякога... поради което няма как да съм напълно щастлива.
През повечето време се чувствам много добре с него. Но има периоди, понякога цели дни, когато няма настроение и изобщо не говори. Като го питам какво му е, казва, че всичко е наред.. и по отношението му към мен, виждам, че не съм аз причината за тези спадове. Но и не успявам да го разбера още и това ме тормози.
Мисля, че с времето всичко това ще се изглади Simple Smile

Надявам се и аз, че всички са добре и ниската активност тук, значи някакви приятни пролетни ангажименти навън Simple Smile

Прекрасен ден Ви желая!   bouquet
Виж целия пост
# 282
Е сега като хакнаха Фейсбук,няма начин да не вляза и да си излея гнева тук..Бясна съм начиии.. #Cussing out
Виж целия пост
# 283
Здравейте  Grinning Благодаря много за отговорите ви, доста ми помогнахте да си разясня нещата.
Как така хакнаха Фейсбук??
Виж целия пост
# 284

честит празник дами
бъдете живи ,здрави ,жизнени, влюбени ,обичани и винаги доволни от това което сте. Embarassed Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия