Финландия - 24 тема

  • 179 996
  • 649
# 360
Идеята ми в никакъв случай не е такава, въпреки че бих се оправдала и да е така, тъй като "милата ни родина" не прави нищо за благополучието на младите майки. Идеята ми бе да уча, ако не остана във Финландия. Просто когато си млада майка, без трудов стаж точно тогава имаш нужда от подкрепа, а виждаш само неразбиране и презрение. Пълен парадокс.
Виж целия пост
# 361
Съжалявам, че се намесвам в темата Ви, но не се сдържах просто.
Ramoni Bonboni без да съм гледала твои постове ми е ясно само че търсиш изгода от къде може повече. Еми не се изненадвай, че хората не са словоохотливи. Извинението
..Просто когато си млада майка, без трудов стаж точно тогава имаш нужда от подкрепа, а виждаш само неразбиране и презрение. Пълен парадокс.
е меко казано смешно, все пак решението да станеш млада майка е твое защо очакваш някой друг да поеме отговорност за детето ти и за самата теб.

Радвам се, че в БГ вече са променили закона.  Peace
Виж целия пост
# 362
Ramoni Bonboni, както те чета не можеш да се регистрираш. Няма да ти приемат документите, както на мен ми се случи първия път като пробвах. Най- реално изглежда таткото да се грабва, да идва тук, да си намери работа (което е доста трудно към момента ако не говори фински или не е IT-специалист) и тогава ти да се регистрираш по семейни връзки. Но, така или иначе, за майчинство забрави. Не влизаш в сроковете по никой начин.
Ако mimota е права и ще се мъчиш да точиш държавата, по-добре се откажи- хич не е лесно Simple Smile
Виж целия пост
# 363
   Хайде - като по-прясна с регистрирането и подобните му - да ти отговоря аз.
   Първо - след като НЕ СИ член на страна от третия свят ИЛИ страна с някаква сериозна криза и извънредно положение(извън Европейския Съюз) - НЕ МОЖЕШ да се регистрираш като бежанец или човек с неотложна нужда от помощ. На прост език - сомалийците ще бъдат допуснати много по-лесно от теб, независимо, че ти ще си(най-вероятно) в по-малка тежест на държавата.
   Второ - като член на EU - имаш право да пребиваваш 3 месеца тук без проблем, след което трябва да се регистрираш по един от следните показатели :
   - учиш(не става дума за курсове или нещо краткосрочно)
   - работиш(с постоянен трудов договор от местен работодател, не нещо сезонно)
   - женена си/съжителстваш с финландец/ка

   ДОРИ и да "влизаш" в някоя от категориите - това все още не е достатъчно. Грубо казано - трябва да имаш постоянен адрес И освен това 400 и повече евро на месец ОТДЕЛНО от наем, сиреч - пари за ядене и други "режийни" - за целта ще трябва да представиш трудовия си договор(оригиналът е за предпочитане, никой няма да ти го конфискува, просто ще си го отчетат) и извлечение от банкова сметка(по възможност от тукашна банка, но не е 100% задължително), желателно с добра наличност или поне активност по нея. Ще поясня : няма закон, който да казва колко пари се изисква да притежаваш - но ако имаш родители/спестявания - то трябва да имаш и сметка с внасяне+теглене/само теглене - регулярно. Освен това се иска да си здравно осигурен - трябва да представиш европейска здравна карта и да си си плащала вноските до последно.

   Ако това ти се струва много суха информация - ще ти кажа какво точно се случи с мен, за да си направиш добре сметката. Имам няколко много близки приятели във Финландия, те от години ме врънкат да се преместя тук по редица причини, в крайна сметка склоних, но ми се наложиха няколко сериозни операции, бях доста депресирана и се "покрих" последната година преди заминаването. Един от тях беше упорит и след месеци търсене - някак успя да ме издири и си подновихме "кореспонденцията", стана в добър момент точно между двете последни операции, прекарвахме цялото време на телефона - с неговата морална подкрепа, макар и от разстояние, се подобрих буквално за седмици и си стъпих на краката - заминах от България "като човек", не като парцал. Покрай това всичко установихме, че просто не можем да живеем един без друг, той дори искаше да се преместя директно при него, но аз отказах. Известно време, след като заминах, трябваше да се видим за една седмица - видяхме се и като стана време да се върна там, където се бях установила(близо до Миккели) - той направи една мила муцка и каза "Остани още малко!..." - това "малко" продължава и до днес. Веднага опитах да си открия банкова сметка в Нордеа - казаха ми, че няма да ми открият такава, докато не започна да имам постоянни постъпления - под една или друга форма - от държавата. Това значеше или заплата, или помощ от КЕЛА, или от социалните. За вторите два варианта и дума не можеше да става, достатъчно съм наплашена от репутацията, която имаме тук заради безбройните цигани и друга "дояща" гад - остана ми работата. Намерих си, започнах, взех си социалноосигурителен номер(без него почти нищо не можеш да направиш тук, имай предвид - дори за да си получа пратка от пощенската станция го нося, само с паспорта от България нищо не правиш, ако и да е "валиден в целия Европейски Съюз"), започнах да плащам данъци(първите ми изобщо платени в целия ми живот отидоха във Финландия, да живее сивият сектор в България  Joy ). Преди да ме назначат на работа Рико(мъжът ми) настоя да се обадим в полицията и да се регистрираме като двойка, в случай че не успея да започна работа бързо. Едва успяхме да запишем час за след сума ти седмици(чака се доста) - само няколко дена след това подписах договора си и се обадихме да попитаме дали може да използваме вече записания час, НО за регистрация с основание работа, а не семейно положение. Не беше възможно, презаписахме нов час - който щеше да пресрочи тия три месеца, за които ти споменах - НО - при положение, че в полицията знаят къде си, наясно са, че си с уговорен час за опит за регистрация и т.н. - тия три месеца вече не са фатални - ти СЕ водиш записан малко или много - името ти е там - "Ето ме, живея на този и този адрес, дойдох в страната на тази и тази дата." и т.н. Когато отидохме в полицията - първото изречение "по същество" на служителката беше "Браво, че пристигаш при мен с толкова изрядни документи и с трудов договор - ТОВА е най-благоприятният за теб вариант, ние винаги съветваме първо да се потърси работа - каквато и да е - и да се кандидатства за регистрация на тази база!" - изводите оставям на теб. Разпитваха ме какви точно са доходите ми, защото първата ми заплата беше за период от около 2-3 седмици и при труд около 1/5 от това, което е към днешна дата - и съответно беше мизерна - обясних им, че към момента ми е възложено много повече и следващият ми чек ще бъде за друга сума, че имам спестявания, че получавам пари от родителите си по сметка и че получавам често колети. Те поискаха да знаят дали приятелят ми ме подкрепя финансово когато се наложи - отговорих, че не е необходимо(това не беше в мой плюс, но пък аз нямах намерение да лъжа и извъртам истината). В крайна сметка след около две седмици получих писмо, в което се казваше, че до тази и тази дата трябва да представя
   - документ за здравно осигуряване(задължително)
   - извлечение от банкова сметка или друг начин да удостоверя какви спестявания притежавам(при възможност)
   - писмо от родител/и, удостоверяващо финансовата им подкрепа, изпратено по пощата, с копие на личната карта, дата и подпис(при възможност)
   Още същия ден отидох в полицията да уточня детайлите и служителката, която разглеждаше моя случай, ми каза "Шефовете ми вече бяха дали "О.К." на твоя случай, но им направи впечатление ниската заплата и поискаха малко повече информация - защото се случва хора да се регистрират и още същия ден да отидат в КЕЛА. Просто искат да са сигурни, че доходите ти са достатъчни." - което е напълно разбираемо. Когато в началото питах "Е добре, де - какво правят толкова много сомалийци и прочее точно пък във Финландия?!?" ми се каза "Еми не са успели да се вредят за Швеция." - общо взето това са двете държави, които плащат най-високи помощи на бежанци и прочее пиявици - хората са се напатили от наши и румънски цигани - искат да са сигурни, лошо няма. Аз и до днес не съм взела една стотинка от държавата точно за да не може някой да ме упрекне, че съм дошла тук да "доя" системата. Та... Въпросната дата, до която да представя документите, "падна" - защото бях отишла лично да разговаряме и обясних доколко може да се разчита на български пощи(винаги е добре да минеш и да се обадиш, ако няма да смогнеш навреме с някой срок, поради независещи от теб причини - хората записват, че си предупредил и всичко е наред). Здравната си книжка я показах същия ден, преснимаха я, бяха доволни и казаха, че това им е било най-важното от списъка. Отново отидох в Нордеа, този път случих на наистина свестен служител с перфектен английски - отворих си сметка, внесох си две хиляди евро. Когато препоръчаното писмо от майка ми пристигна - отидох с него, извлечение от Нордеа и извлечение от Пощенска Банка(там ми е другата сметка) с всички внасяния и тегления - грубо около 200 евро на месец. В писмото от майка ми имаше още и фактури за колетите, които ми беше пращала - средно по един на всеки 30-45 дена, по 12-13 килограма всеки. При положение, че имах в наличност парите, за които писах, сметката в българска банка, заплатата ми, пратките с дрехи/обувки/козметика/подправки/прочее, постоянния ми адрес и регистрираното ми съжителство с финландски гражданин - нямаше и как да имам проблеми. Друг е въпросът, че докато да ми излезе решението - първо служителката излезе в едномесечен отпуск, след което случаят ми се пое от шефа й - а след като тя се върна - той беше в отпуск, та тя нямаше достъп до досието ми и се поначаках  Joy Но все пак, на фона на масата - аз минах сравнително бързо - повечето случаи от ноември 2011 все още не са приключени - девет месеца по-късно.

   Имай предвид, че дори и почасовата работа е по-добра от каквото и да било друго - гледат с добро око ако вече си започнал да работиш, преди да отидеш да се регистрираш. А почасова работа(два дена в седмицата по няколко часа), която дори и бременна можеш да вършиш, е например - какво се води това - нещо като разносвач на рекламни и други брошури в Pasi-Jakelut Oy - те доста често имат нужда от нови хора - и не се иска език. Ако не те мързи и започнеш бързо с две-три "зони" - ще смогнеш да покажеш и нелоша заплата(като за почасова работа) и ще имаш очите да идеш да се регистрираш.

   Това стана кошмарно дълго, ако и да спестих възможно най-много. Прочети хубаво старите теми и не се доверявай толкова на посолство и прочее сайтове - нещата са по-различни от това, което е написано там. Понякога това, което ти казват нашите "официални източници", е не само неточно, ами и противоположно на това, което ти се сервира тук от местните институции. Хората, които са минали по тоя път, са по-ценен източник на сведения, поне според моя скромен опит.


   Ако имаш въпроси конкретно към мен - питай - ще следя темата. Успех!
Виж целия пост
# 364
Извинявай Ramoni Bonboni, че си позволих да надникна в профилът ти, но не се стърпявам да те питам - след като започваш наесен да учиш в България, защо изобщо стои дилема пред теб да оставаш ли във Финландия? Дано да не очакваш да гепиш 2800 лева като студентка от БГ и да търсиш и оттук помощи.

П.П. И за да получаваш майчинство в БГ ти трябват 2 години трудов стаж. Заради такива като теб го промениха.
П.П. Сега Чехълчо ще ме посочи с пръст, но не се сдържах, защото ми писна от тарикати в нашата мила родина, сори.

Това е така, защото някои хора масово лъжат в България,че тук само идваш и веднага започваш курс по фински, а държавата започва да те налива с пари... Joy  И наистина заради такива хора си патят тези, които наистина се нуждаят от помощ и имат правото на такава.... Да лежиш на чужд гръб- това не са ли същите неща,заради които в България циганите са мразени?!
Виж целия пост
# 365
Извинявай Ramoni Bonboni, че си позволих да надникна в профилът ти, но не се стърпявам да те питам - след като започваш наесен да учиш в България, защо изобщо стои дилема пред теб да оставаш ли във Финландия? Дано да не очакваш да гепиш 2800 лева като студентка от БГ и да търсиш и оттук помощи.

П.П. И за да получаваш майчинство в БГ ти трябват 2 години трудов стаж. Заради такива като теб го промениха.
П.П. Сега Чехълчо ще ме посочи с пръст, но не се сдържах, защото ми писна от тарикати в нашата мила родина, сори.


Това е така, защото някои хора масово лъжат в България,че тук само идваш и веднага започваш курс по фински, а държавата започва да те налива с пари... Joy  И наистина заради такива хора си патят тези, които наистина се нуждаят от помощ и имат правото на такава.... Да лежиш на чужд гръб- това не са ли същите неща,заради които в България циганите са мразени?!
Здравейте,
следя темата с интерес, без да съм във Финландия, а и нямам намерение да заминавам поне на този етап. Но ми прави впечатление доста грубите бих казала изказвания на някои потребители. Това че някой търси съвет за по-добър живот не виждам защо е посрещнато с голям отпор и изрази "да гепиш 2800 лева като студентка от БГ и да търсиш и оттук помощи"(не вярвам някой просто да гепи и да бяга), "Заради такива като теб го промениха."(такива като нея или не, не мисля че познавате човека, за да давате оценка), "Да лежиш на чужд гръб"(девойката търси съвет за справяне с кофти ситуацията, не мисля че е легнала на нечий гръб)
Разбира се има и изключения, Snowwhite е дала доста подробна и ясно обяснена информация
Моля Ви, нека бъдем толерантни към младите, това може да са и нашите деца. Аз съм респектирана, че някой въябще се замисля да подобри съществуването си!
Бъдете здрави  newsm51
Виж целия пост
# 366
Страната е добра за живеене, харесва ми като място на което детето ми може да расте. Ако остана тук възнамерявам да работя и уча, така че да бъда стойностен човек, да направя такъв и детето си и семейството ми да живее добре. Не съм си и помисляла да "лежа" на гърба на държавата.

Май трябва да спра да чета всякакви постове тук, не очаквах такива груби, осъдителни коментари. А те говорят много за българите, като цяло, а и защо държавата ни не върви на добре.

Аз съм млада и ще подредя живота си, а вас съветвам повече да сте добри.   Peace
Виж целия пост
# 367

   Ако имаш въпроси конкретно към мен - питай - ще следя темата. Успех!

Snowwhite, благодаря ти много за този изчерпателен пост, доста неща си написала и доста неща научих. Надявам се на мен да не ми отнеме толкова много време и вярвам че нещата ще се случат по най-добрия начин, каквото и да стане. Ще ти пиша, ако имам въпроси след часът в полицията на 14ти. Дотогава е възможно да имам и подписан трудов договор евентуално, освен семейни връзки. Та то ще си покаже. Подготвена съм за всичко.   bouquet  bouquet  bouquet

Благодаря и на всички останали, които оказаха съдействие и разбиране.
                          ПОЗДРАВИ И УСПЕХ!!!  Wink Wink Wink
Виж целия пост
# 368
Ramoni Bonboni, точно заради българите, които нямат желание да работят и да си плащат легално данъците държавата ни е на това положение. Всеки нормален човек ще ви подкрепи в начинания като търсене на работа, образование и т.н. , но изказване от типа "Няма ли начин да дойда от България и да започнат да ми плащат социални помощи" са меко казано грозни (поне в моите очи като човек, който последно би се опрял на социалното бюро).  И да, точно заради хора (нямам предвид теб), които се мъчат да "източват" по един или друг начин данъците, които ние работещите плащаме условията за получаване на социални помощи се променят с всяка изминала година. На всеки може да се случи да изпадне в ситуация да няма друг избор и това е идеята на социалното общество Peace
Както писах и преди, Успех на всички!
Виж целия пост
# 369
В главата ми днес е само волейбол  Crazy
Виж целия пост
# 370
Времето е страхотно, аз ще се разходя в Lohja. Good Morning and Have a Nice Day. (:  newsm57 newsm57 newsm57
Виж целия пост
# 371
Antiva, твоето включване ми прилича на приказката "гузен негонен бяга". Ако беше чела темата, щеше да ти стане ясно, че винаги съм давала информация на хората, когато мога, включително и на Чехълчо. И постоянно отделям от времето си, за да отговоря на запитвания, изпратени ми на лични, макар и със закъснение.

За теб, ако "търсенето на по-добър живот" е получаване на социални помощи, то аз имам друго разбиране.

Аз лично се начетох на коментари от бъдещи и настоящи майки в този форум, които без свян споделят методите, които ползват, за да вземат пари от държавата неправомерно. Единият от тях е да си пускат фиктивни трудови договори, за да получават после 2 години майчинство. Това, което и Рамони е обмисляла да направи /неин коментар в този форум/.

Останалото, което исках да кажа БРБ го е написала.

Рамони, харесват ми последните ти разсъждения за живота. Дано разбираш какво искаме да ти кажем. Лека бременност!

 

The Penguin, нашите днес ли играят?


Тази година нещо лятото ни пропусна тук Sad
Виж целия пост
# 372
Мимотка, играят утре срещу Италия за бронза на Олимпиадата. Аз ги гледам по интернет.
Виж целия пост
# 373
Отваряш този линк :
http://www.eurovisionsports.tv/london2012/

Цъкваш на втората икона на първия ред(EBU Members Live) и след това - предпоследния ред, отново втората икона - това е живо излъчване на Българска Национална Телевизия - а покрай олимпиадата можеш да погледаш и малко новини и каквото още излъчват в паузите. Има една малко дразнеща реклама на всяко ново зареждане, но се изтрайва. Съответно - след като натиснеш EBU - оттам можеш да избереш и някоя друга телевизия, доста са - желая ти успех - и успех на нашите за бронза!!!
 bg
Виж целия пост
# 374
Добър ден и успешна седмица за всички  bouquet
МИМОТА вярно е . Ти наистина винаги помагаш . ако съм те засегнал извинявай.
относно лятото - не ви е пропуснало . казаха ми , че е било втория четвъртък на юни  Wink ....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия