НОИ пак прецаква МАЙКИТЕ с майчинството за 2-та година,бясна съм

  • 104 744
  • 2 412
# 1 515
Цитат на: Фри
Дори сега в БГ има безработица, недостатъчно детски градини, лекари и болници, няма и пари, няма и да има скоро. Как в бъдещето ще се отглеждат повече деца от колкото са сега?
Недостиг на детски градини има в големите градове, тук не могат да си запълнят бройките, за училищата да не говорим и знаеш ли колко безработни учителки има? Освен това за мен за недостига в големите градове е виновно общинското управление, което затвори през 90-те години много детски градини и разпродаде сгради, плюс високия механичен прираст. Недостиг на места в болниците също няма, напротив хоспитализират и за най-малкото нещо, за да успеят да си вземат пътеките.
Виж целия пост
# 1 516
...Беше ми интересно на вас какви разчети ви дадоха, да речем, за наличните средства във фонда и какъв план /бюджетът нали си е това- чист план/ за приходи и разходи. Никакви ли? Защо сте убедени, че може и има откъде да се вземат 30.00 или 50.00 лв.? И най- вече защо смятате, че е редно да се продължава да се изчисляват обезщетенията на база 12 последни месеца? http://www.snbm.org/userfiles/file/PismoPZBDOO2012.pdf ето позицията на СНБМ
...


18 месеца са в момента, чл.49, ал.1 КСО.
Не ни е предоставена иф. Никой не благоволи и да се аргументира. Не съм финансов специалист, но никой не каза ни Г, ни М по въпроса. МРЗ се увеличава, жизненият минимум от 211 става 236 лв., а това обезщетение не мърда. Коя е причината? Удобно се заявява "запазва се". В предишен пост дадох пример откъде биха могли да се "появят" тези средства, ако е чак толко зле събираемостта. Има и др варианти. Вярно ли е, че събираемостта се увеличава, както тръбят по медиите?
Виж целия пост
# 1 517
...мама САННЯ , подоходния критерии за майчинството би бил едно от най-малоумните предложения. Тази история да вземем от богатите и да дадем на бедните е крайно време да спре. Не виждам защо моето майчинство би следвало да е по-малко от на радка от филиповци само защото аз съм по-богата от нея. просто е безумно въобще да се говори за подоходен критерии.
 ...

Погрешно си възприела поста ми за това "справедливо" предложение. В същия смисъл е и предложението ми за разделяне на фонд ОЗМ  Peace
Виж целия пост
# 1 518
Говоря примерно, понеже беше и по- малка базата. Пък за едно време, кога не се искаше и стаж не обелвам и дума. 
Аз се съмнявам за събираемостта. Как се събира от хора без доходи и имущество? Вчера иде онази мамаша с яслата и майчинството и носи заплата 290.00 лв. нейде, а има да връща 4 хлд. лв. близо /ранко го дала, на няма и 11 месеца/. Отде ще й ги вземат- не ги знам.

"масовите измами с доходите и вземането на майчинство" - ми що компетентните органи не земат да се опитат да ги поборят малко тия масови измами."
Това ли имаш предвид? Бе то доста хора го искаме, но сме скептици. Понеже става с участие и на работодателите и на работниците. За мен един от начините поне да се спре източването от майчинство е именно да се иска по- голям период за база и време на предварително участие в осигуряването. Знам, че на много не изнася, но това си е мярка.
Не мисля, че с разделянето на фонда ще се постигне нещо съществено също. Историята познава и общо ДОО. Съвсем откровено мисля, че цялата осигурителна система се срива- малко приходи и много разходи, никой бюджет не ще утрае на това.
Виж целия пост
# 1 519
Беше ми интересно на вас какви разчети ви дадоха, да речем, за наличните средства във фонда и какъв план /бюджетът нали си е това- чист план/ за приходи и разходи. Никакви ли? Защо сте убедени, че може и има откъде да се вземат 30.00 или 50.00 лв.? И най- вече защо смятате, че е редно да се продължава да се изчисляват обезщетенията на база 12 последни месеца?

Там е работата че НИКАКВИ разчети не дадоха. А би следвало - не мислиш ли? Оттук си задавам въпроса "Защо не ги дават?" и колко и те самите са наясно по темата. За мен не са в час, след като не могат най-елементарното нещо да направят - да дадат информацията на базата на която са взели или не са взели дадено управленско решение и да го обосноват. Или сляпо да вярвам на някой, че нещо е така както той го твърди. Защото за мен основният проблем не са тези 30 или 50 лв., а принципът на който ще се определят приоритетите в таз държава. ОК - в момента казват ги нямало тези пари, а по-нататък какво правим, и кога го правим и какви са приоритетите?

А защо обезщетенията трябва да са на база предходни 24 месеца? За мен е логично да се стимулира не съобразяването на децата с кариерата, а напротив -  кариерата да бъде след децата. Аз не го смятам като съотношение на пито - платено, т.е. паричния еквивалент за мен не е аргумент или поне не толкова силен. В държава, която няма стандарт на живот, който да позволява доброволен отказ на жената от кариера/доходи в полза на семейството, мисля че удължаването на срока е бомба със закъснител.
Виж целия пост
# 1 520
Говоря примерно, понеже беше и по- малка базата. Пък за едно време, кога не се искаше и стаж не обелвам и дума. 
Аз се съмнявам за събираемостта. Как се събира от хора без доходи и имущество? Вчера иде онази мамаша с яслата и майчинството и носи заплата 290.00 лв. нейде, а има да връща 4 хлд. лв. близо /ранко го дала, на няма и 11 месеца/. Отде ще й ги вземат- не ги знам.
От къде 4хил? Money
Виж целия пост
# 1 521
Личните приоритети затова са лични, защото всеки сам си ги определя, но не може да се очаква едно общество да ги поставя точно по вашия начин.
Става въпрос за пари, нормално е първо да се понатрупат, пък после да се поползват. Или тотаджийката вече раздава заеми от бъдещата печалба?
Когато се искат пари, аргументите са първо и основно финансови.Стандартът на живот, колкото и да ви звучи кофти, си е на финансова основа, пък после на всякаква друга.

Затова и когато се поставя на обсъждане вземане на подобно решение /а трябва, по този въпрос май освен правителството друг няма различно становище/ се правят първо разчетите и се представят на участващите в обсъждането.
А може да е умишлено непредоставянето на информация, може и чиста липса на всякакъв професионализъм да е.


Янтре- смятай сега главница 14 месеца, от които двата не са малки и лихви. Нали туй пиша- детето тръгнало на ясли още преди да навърши 11 месеца. Бе с очите си видях справката на НОИ по месеци. Мамата не спори цифрите. Не са пълни 4 хлд. ма клонят и то до съставяне на акта за начет. Вече сигур са толкоз.
Както и да е- примерът е в насока, че има Кольо да взема, ма няма да ги види. Кольо е фонда, в случая.
Виж целия пост
# 1 522
МРЗ се увеличава, жизненият минимум от 211 става 236 лв., а това обезщетение не мърда. Коя е причината? Удобно се заявява "запазва се". В предишен пост дадох пример откъде биха могли да се "появят" тези средства, ако е чак толко зле събираемостта. Има и др варианти. Вярно ли е, че събираемостта се увеличава, както тръбят по медиите?

МРЗ се увеличава, за да се внасят по-големи усигуровки от работници и работодатели и така да се позапълнят дупките в НОИ. Като ги дадат за майчинство какво? - в морето дупка...
Ако забелязвате и мизерните пенсии не мърдат.Като говорите за жизнения минимум, представете си как един пенсионер кара с мин.пенсия 136лв.
Виж целия пост
# 1 523
Янтре- смятай сега главница 14 месеца, от които двата не са малки и лихви. Нали туй пиша- детето тръгнало на ясли още преди да навърши 11 месеца. Бе с очите си видях справката на НОИ по месеци. Мамата не спори цифрите. Не са пълни 4 хлд. ма клонят и то до съставяне на акта за начет. Вече сигур са толкоз.
Както и да е- примерът е в насока, че има Кольо да взема, ма няма да ги види. Кольо е фонда, в случая.

А защо Кольо не се е сетил по-сранко да си ги търси, преди да станат 4 бимбирици? Щото НОИ няма връзка с АДМИН ли? Ми кой да ги понавърже тия системки и защо не се прави?
Виж целия пост
# 1 524
Янтре- смятай сега главница 14 месеца, от които двата не са малки и лихви. Нали туй пиша- детето тръгнало на ясли още преди да навърши 11 месеца. Бе с очите си видях справката на НОИ по месеци. Мамата не спори цифрите. Не са пълни 4 хлд. ма клонят и то до съставяне на акта за начет. Вече сигур са толкоз.
Както и да е- примерът е в насока, че има Кольо да взема, ма няма да ги види. Кольо е фонда, в случая.
Права си, аз смятам 12 по 240 и затова не излиза. Shocked
Виж целия пост
# 1 525
Личните приоритети затова са лични, защото всеки сам си ги определя, но не може да се очаква едно общество да ги поставя точно по вашия начин.
 

Не става въпрос за лични приоритети, а за краткосрочни и дългосрочни такива. Дългосрочните включват прогноза на приходите след 20-30 години и не може да се взимат решения, базирани само на краткосрочните. Защото в момента точно това се случва - закърпване на положението с неадкватни бюджетни рестрикции. Чисто механични и със съмнителен резултат дори и в краткосрочен план, но с вероятно големи поражения в дългосрочен. И ще считам че са неадекватни докато "компетентните" лица не ме опровергаят, т.е. да предоставят инфото на базата на което доказват че са взели добро решение. Вероятно е добро за следващата 2012 г. (а може и да не е добро), а после какво правим?
Виж целия пост
# 1 526
Янтре- смятай сега главница 14 месеца, от които двата не са малки и лихви. Нали туй пиша- детето тръгнало на ясли още преди да навърши 11 месеца. Бе с очите си видях справката на НОИ по месеци. Мамата не спори цифрите. Не са пълни 4 хлд. ма клонят и то до съставяне на акта за начет. Вече сигур са толкоз.
Както и да е- примерът е в насока, че има Кольо да взема, ма няма да ги види. Кольо е фонда, в случая.

А защо Кольо не се е сетил по-сранко да си ги търси, преди да станат 4 бимбирици? Щото НОИ няма връзка с АДМИН ли? Ми кой да ги понавърже тия системки и защо не се прави?

Щото е Кольо и чака на майка си.
Така или иначе много нещо излиза безконтролно. В темата за пенсиите писахме обилно за квази и гравитиращите около инвалидите. Цели села се хранят оттам. Обаче понякога е и трудно да докажеш болничен или ТЕЛК-ово решение че са с невярно съдържание.

Излиза, Янтре, излиза, смятала съм го.

Ели Х, каца без дъно не знам какви дългосрочни приоритети може да има. Първият следва да е да си намери дъно, пък за пълнене- после ще я мисли. За всеки случай е ясно, че раждаемостта и средната възраст на населението не се решават с 30 лв. За мен рестрикциите в случая са адекватни /за по- широката база говоря, за 30-те лв. де да знам може ли, не може ли/, но крайно недостатъчни. На правителството просто не му стиска да проведе истински мерки. На населението- също. Парите са опапани. Няма кого да хванем за гушата персонално, та да ги върне. Остават мерки за всинца ни. Ей на тази мамаша ще й ги връщаме аз и вие, примерно, понеже безплатна манджа няма. Но като се стигне до нас викаме "Не, само нас не закачайте!". Не може да се случи това.
Всяко правителство го смята до 4 години. От там- насетне да му мисли следващият. И е много лошо да се обещае, че и в закон да залегне при липса изначална на възможност да се изпълни.
Виж целия пост
# 1 527
И стратегийка си имаме разписана, за преодоляване спада в раждаемостта...
Виж целия пост
# 1 528
Личните приоритети затова са лични, защото всеки сам си ги определя, но не може да се очаква едно общество да ги поставя точно по вашия начин.
 

Не става въпрос за лични приоритети, а за краткосрочни и дългосрочни такива. Дългосрочните включват прогноза на приходите след 20-30 години и не може да се взимат решения, базирани само на краткосрочните. Защото в момента точно това се случва - закърпване на положението с неадкватни бюджетни рестрикции. Чисто механични и със съмнителен резултат дори и в краткосрочен план, но с вероятно големи поражения в дългосрочен. И ще считам че са неадекватни докато "компетентните" лица не ме опровергаят, т.е. да предоставят инфото на базата на което доказват че са взели добро решение. Вероятно е добро за следващата 2012 г. (а може и да не е добро), а после какво правим?

Напълно подкрепям. Тук не става въпрос дали на Пенка сега точно и се е приискало дете. Става въпрос за цялостна концепция и грижа за обществото като цяло. Който си мисли, че обществото не го засяга и сам си е добре, може да се засели в някоя пещера насред гората и да си живее там. Щом обаче се присъединяваш към обществото и ползваш облагите му, то трябва да споделяш и проблемите му.
Виж целия пост
# 1 529
Мотивът за увеличение на срока от 18 на 24 месеца беше ограничаването на злоупотребите, доколкото си спомням. Аз обаче твърдя, че не е така, защото също щях да точа в моя случай, вервайте ми, но смятахме със счетоводителката, че няма смисъл и не излиза далаверата в съотношението внесени/получени още при 18 мес срок. Тълкувам го единствено като евтин трик за изплащане на по-малки суми за майчинство като цяло, отчтайки нестабилността на трудовия пазар. Данните си ги имат при тях. Доста трудно е в днешно време човек да се задържи 2 години със стабилни доходи, без да е оставал безработен, дори и за кратко, а както знаем и поголовно се намаляваха заплати последната година. Ето тези последните ще са единствените "на далавера", но от следващата и такива облагодетелсвани няма да има освен ако не продължат с намалямването на заплатите в частния сектор. Mr. Green


Както и да е де, но и този въпрос вече го обсъждахме 50-тина страници по-назад, то дълга стана вече темата...

Може да не се решават проблемите с 30 или 50 лв, обаче със сигурност влияят на психиката. Аз лично се психясвам и не знам дали бих се замислила скоро за второ дете, макар и да нямам мого време за мислене... Пък и сега ще трябва да поработя плътно 2 годинки, за да взимам нормално майчинство.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия