Раждане вкъщи 18

  • 37 200
  • 748
# 270
persimon отговаряш точно според очакванията ми и лееееко ме разочароваш.  Laughing Стелт сама още преди да роди обясняваше как там където живее няма нито свястна болница, ни то свестен лекар......но не знам защо ти искаш всички лекари и болници в България да са такива.  Thinking Всъщност знам защо не ти е приятно да четеш, че в България жените раждат с достойнство, не ти си връзва с представите. Много по-добре е в тази тема да присъства ужаса на болничното раждане......за да се открои идилията на домашното. Коя съм аз да имам нахалството да превръщам horror-а в love story. И то в болница.

А за починалите бебета и родилки: за мен е еднакво неприемлива смъртта им, независимо дали в болница или в домашни условия, независимо от причината за тази смърт, независимо чии са грешките.......Аз не игнорирам ничия смърт.  Stop
Виж целия пост
# 271
Има наука, има здрав разум, има и наукизъм. Има и изследвания, поръчани от противници на секциото.

Здравият разум ми подсказва, че предпочитам потенциални проблеми пред реални такива, а именно: дори при неабсолютни показания бих избрала риска от секцио.

Но Persimon изрази готовност да ражда близнаци у дома, така че за нея явно секциото е огромен проблем, по-голям от риска от раждане на близнаци.

Освен това с този наукизъм дали се разграничава планово от спешно секцио? И дали причината за смъртността е самото секцио или пък причините, довели до секциото, са довели и до смъртта?

Проучванията не са да се рариваме в тях, а да ги интерпретираме интелигентно.

Нека да позная, всички дистокии се разрешават с маневрата на Гаскин, кръстена на едноименната акушерка. Да, ама в някои случаи като не помогне?

Моля те, когнитивна наука изучавам на университетско ниво, не на ниво четене без разбиране на наскубан оттук-оттам рисърч.
Виж целия пост
# 272
В България жените не раждат с достойнство, освен в две-три софийски болници и то частни. Просто са загубили представа за това какво е достойнство и как трябва да се отнасят с тях лекарите. Така анречената "смешна тема" е идеален показател за това как се ражда "хубаво и смешно". Аз драйфам като я чета, но някой са супер доволни.

Да твърдиш, че това отношение е изключение е именно игнорираране на реалността за сметка на хора, които умират.

persimon отговаряш точно според очакванията ми и лееееко ме разочароваш.  Laughing Стелт сама още преди да роди обясняваше как там където живее няма нито свястна болница, ни то свестен лекар......но не знам защо ти искаш всички лекари и болници в България да са такива.  Thinking Всъщност знам защо не ти е приятно да четеш, че в България жените раждат с достойнство, не ти си връзва с представите. Много по-добре е в тази тема да присъства ужаса на болничното раждане......за да се открои идилията на домашното. Коя съм аз да имам нахалството да превръщам horror-а в love story. И то в болница.

А за починалите бебета и родилки: за мен е еднакво неприемлива смъртта им, независимо дали в болница или в домашни условия, независимо от причината за тази смърт, независимо чии са грешките.......Аз не игнорирам ничия смърт.  Stop
Виж целия пост
# 273
ДА, как не се сетих-Каролинска институт(цъкни в гугъл да видиш кои са) прави изследвания по поръчка на противниците на секциото! #Crazy Crazy

Изибирай секцио на воля, и дано Дарвин е прав и естествения отбор подобри генофонда на човечеството.

Когнитивна наука съм изучила на университетско ниво и няма да ме смаеш скоро с твоите безумни изводи базирани на "все си мисля" и пълен ингнор на научните факти от най-престижните научни институции на света.


Има наука, има здрав разум, има и наукизъм. Има и изследвания, поръчани от противници на секциото.

Здравият разум ми подсказва, че предпочитам потенциални проблеми пред реални такива, а именно: дори при неабсолютни показания бих избрала риска от секцио.

Но Persimon изрази готовност да ражда близнаци у дома, така че за нея явно секциото е огромен проблем, по-голям от риска от раждане на близнаци.

Освен това с този наукизъм дали се разграничава планово от спешно секцио? И дали причината за смъртността е самото секцио или пък причините, довели до секциото, са довели и до смъртта?

Проучванията не са да се рариваме в тях, а да ги интерпретираме интелигентно.

Нека да позная, всички дистокии се разрешават с маневрата на Гаскин, кръстена на едноименната акушерка. Да, ама в някои случаи като не помогне?

Моля те, когнитивна наука изучавам на университетско ниво, не на ниво четене без разбиране на наскубан оттук-оттам рисърч.
Виж целия пост
# 274
Ето какво разбирам под достойнство, не от частна болница:
- внимателен персонал, който няма как да не ти направи някои неща, но ги прави неусетно
- следене на тоновете и бърза реакция
- непукизъм от страна на персонала, професионална комуникация
- мотивиране на мен самата да се държа прилично, щото понякога човек може да загуби мяра, а няма нужда, ако му се напомни, че е човек, а не животно
- бърза и навременна намеса за скъсяване и предсказуемост, доколкото може, на раждането- ей това може би най-важното.

След всичко: бързо разчистване и за минути превеждане в приличен вид на всички участници. Усмивка и поздравления.

Никой не ме е държал за ръка, но не съм отишла за глезотии и хормонални балони.
Виж целия пост
# 275
Малък тест: какво ти е мнението за Джери Фодор?

Къде си учила когнитивна наука, ако не тайна, след като чак си я изучила- а е една доста неизучена област по принцип? Е, човек може да е учил и преучил, ама като не е разбрал- да си цитира наред...то за всичко си има хора, и за наукизма.

То и The Lancet е известен, ама за известно време даде трибуна на Ендрю Уейкфийлд.

За да не съм голословна, доста от проучванията тръгват от идеята, а не от практиката, вкл. такива, които имат за цел да доказват, че нещо е по-добро. Не всеки рисърч е безпристрастен.

Интересно дали наистина Persimmon е доктор в областта на когнитивната наука- едно толкова широко и интердисциплинарно поле, че се чудя как няма поне малко по-просветлени виждания. Да не говорим за чисто окултните.

Наистина ми е интересно как тълкуваш идеите на Джери Фодор във връзка с теорията, че окситоцинът при раждане създава чувства на обич в съзнанието на майката (може би и на новороденото, но има ли то според теб съзнание?)

Виж целия пост
# 276
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=626093.0
Виж целия пост
# 277
persimon щом така ти харесва, така да бъде. Повръщай си.....

Има и една друга действителност, това че на теб това не ти си нрави, защото предпочиташ всички да раждат по описаните ужасни начини. ОК!  Stop
 
Виж целия пост
# 278
Действителността е в главата, един намира начин да е герой и да са му смешни дребните неща, щото наистина са дребни при наличие на най-важния резултат- здрава майка и здраво бебе.

Голяма работа, че имаше хлебарчица. Хлебарките не убиват бебета. Убива ги липсата на кислород по време на раждане.

Друг намира начин да мрънка за всичко и да намира ужаса във всичко.

Аз пак изразявам съмнения, че Persimmon е изучила когнитивната наука, след като дори най-големите й светила се занимават само с по един неин клон. Явно дори не знае за какво става въпрос...
Виж целия пост
# 279
Не бе, изобщо не е ужас да мрат родилки.. не е една, че да е изключение някакво.
Преиграва се само, айде ся...   Rolling Eyes
И хлебарчиците не убиват... ама бактерийките - да.
И дупките - ями - в системката, и корупцията и ненаказаността, и беззаконието на места - и те убиват. Очевидно.

Да, всеки вижда каквото иска. Но някои виждат маааалко по-далеч от други. Така предполагам.
Виж целия пост
# 280
Защо се нахвърляте така срещу Мег?
Изкупителна жертва ли си търсите?
Това, което прави Мег за бг родилки и родилна просвета и помощ е безценно.

И каква е разликата между Мег (не е сама, разбира се, но тя стана публично лице, даващо гласност на домашното раждане - и с помощ, и без никаква помощ - тя пишеше най-активно в тази тема) и лекарите? Каква е?
Ще ти кажа - грешките в нашите родилни отделения (и не само в българските) се дължат на безумната система, безхаберие, мързел, цинизъм, мизерия. И това е гнусно и нетърпимо, да. Но грешката на Меги и сие в случая на Цвети на какво се дължеше? На отдаденост на кауза, арогантност, наивност, фанатизъм. Не е по-малко отблъскващо, нали? При грешка лекарите се сплотяват в желанието си да потулят случая - укриват се документи, преправят се епикризи, не се отговаря на въпроси. Какво направиха онези, които насърчаваха Цвети? Същото.
Никаква вяра им нямам, нищо не правят за родилките у нас, единственото, което наистина правят, е да си помпат егото.
Това е моето мнение, разбира се.
Не съм си позоволявала да пиша личните си драми и истории . Но точно  покрай преживяното с тях, съм стигнала до сходни с твоите изводи. За съжаление. Сигурно греша и дано голямото ми разочарование е субективно....но със сигурност се убедих, че не дадена кауза /ясно е, че за едни каузата е неприемлива, за други е тяхна потребност и тяхната истина/  е най- съществената, а моралът и етиката. А там вече границите се размиват много.


Виж целия пост
# 281
Много се радвам за реб /без ирония/ след като си получила това, което си искала и всичко е наред. Ако може обаче да позволиш на други жени да имат други очаквания и желания и при положение, че те не са в  разрез със съвременното научно разбиране за това как трябва да се ражда и кое е безопасно те също да  получат желаното от тях. Peace


Ето какво разбирам под достойнство, не от частна болница:
- внимателен персонал, който няма как да не ти направи някои неща, но ги прави неусетно
- следене на тоновете и бърза реакция
- непукизъм от страна на персонала, професионална комуникация
- мотивиране на мен самата да се държа прилично, щото понякога човек може да загуби мяра, а няма нужда, ако му се напомни, че е човек, а не животно
- бърза и навременна намеса за скъсяване и предсказуемост, доколкото може, на раждането- ей това може би най-важното.

След всичко: бързо разчистване и за минути превеждане в приличен вид на всички участници. Усмивка и поздравления.

Никой не ме е държал за ръка, но не съм отишла за глезотии и хормонални балони.
Виж целия пост
# 282
На тестове ще ме подлагаш когато съм ти студент. Къде съм учила не е твоя работа, само ще споделя, че е в един от най-добрите и престижни университети в света-да кажем топ 10 за тази специалност. Виждам, че доста удачно си оборила собствения си довод Laughing. След като когнитивната наука е неизучена, а ти само я изучаваш тепърва, тогава каква тежест има мнението ти и по-специално, каква тежест има над мнението, на някой, който все пак има диплома по когнитивна наука? Ланцет правилно е дал трибуна на Андрю Уейкфилд и ако не знаеш той получи извинение за нещата, които изяха върху него, след като стана ясно, че има тежък конфликт на интереси от страна на вестника, който нае Диър да го каля и другите институции въвлечени в очернянето му също се оказа, че са въвлечени в прикарването на ваксината.
Разбира се че окситоцинът има огромна и решаваща роля в импринтинга и създаването на връзка между новороденото и майка му, а също окситоцинът има решаваща роля за отделянето на плацентата и избягването на кръвоизлив при майката. Да, новорденото има съзнание.

Малък тест: какво ти е мнението за Джери Фодор?

Къде си учила когнитивна наука, ако не тайна, след като чак си я изучила- а е една доста неизучена област по принцип? Е, човек може да е учил и преучил, ама като не е разбрал- да си цитира наред...то за всичко си има хора, и за наукизма.

То и The Lancet е известен, ама за известно време даде трибуна на Ендрю Уейкфийлд.

За да не съм голословна, доста от проучванията тръгват от идеята, а не от практиката, вкл. такива, които имат за цел да доказват, че нещо е по-добро. Не всеки рисърч е безпристрастен.

Интересно дали наистина Persimmon е доктор в областта на когнитивната наука- едно толкова широко и интердисциплинарно поле, че се чудя как няма поне малко по-просветлени виждания. Да не говорим за чисто окултните.

Наистина ми е интересно как тълкуваш идеите на Джери Фодор във връзка с теорията, че окситоцинът при раждане създава чувства на обич в съзнанието на майката (може би и на новороденото, но има ли то според теб съзнание?)


Виж целия пост
# 283
persimon щом така ти харесва, така да бъде. Повръщай си.....

Има и една друга действителност, това че на теб това не ти си нрави, защото предпочиташ всички да раждат по описаните ужасни начини. ОК!  Stop
 


Очевидно, че има една действителност, в която следната история е смешна, а за мене е абсурдна и то не в смешния смисъл, а в посока на липса на професионализъм. Да оставиш една родилка да иде да те преследва и да ти блъска по вратата, дори на шега да е било е чисто малоумие, за което в САЩ на тоя доктор ще му литнат лекарските права без да се усети как е станало:


Аз отидох да раждам вечерта. Доктора ми отиде до кафенето (мислех, че за да си вземе кафе, т.к доста часове имаше докато родя), но... какво виждат очите ми...  Човека се връща с..... БАНИЦА! Огладнял! Започнах да му крещя ''Къде отиваш, аз раждам, боли ме, каква е тая баница? Да не би да отиваш да ядеш?'' А той ми отговори: ''Ами да, ще хапна, даже мисля да поспа, защото много се изморих, много гласовити дами като теб минаха днес в смяната ми... ОООх, колко съм изморен! '' (това го каза прозявайки се) и се заключи в кабинета си! Аз започнах да блъскам по вратата, накрая той разбра, че няма да се спи тая вечер! 



Или това е смешно-когато родилките са принудени да си слушат една на друга виковете и да си преживяват стреса заедно, и една родилка тича да дава информация за друга на акуешерките-нещо, което аз намирам не за смешно, а за безобразно и недопустимо:

А съседката се дере, ама така се дере, страх да те хване. Оказа се, че е постъпила 6 часа преди мен, не иска оксито, иска естествено раждане, ама отказва да ходи. Та само ми викаше "Иди кажи, че раждам" и аз търча с банката система до родилна.

Или това преживяване, незнайно как немрило място в смешната тема:

А за клизмата най-много съм се спекла.. имам травматизиращо преживяване от една операция и една зла санитарка искаща да ми направи клизма в леглото пред "съквартирантката" (аз съм срамежлива и толкова се притесних, разревах се и в крайна сметка даже и водата дето ми вкара оня дзвер имам чувството че не изкарах...



И още едно от смешната тема по този въпрос:


А за клизмата - и на съквартирантката и правиха, ма я пуснаха да отиде в тоалетната за целта.. а мен злата лелка не ми даде да стана от леглото (щото бях със счупен крак).. мен ме беше срам да пишкам в подлога в стаята и си ходих (бая време отнемаше процедурата с една инвалидна количка, щото неможех да се движа много много) до тоалетната, пък камо ли това... и ме беше яд, че не ми разреши да си свърша работата като човек.. а се изгаври с мене.. щото знам ли, не и се е губило време сигурно да ходя аз до тоалетната, притесних се, разревах се и то разбира се нищо не излезна. Ама наистина нищо... чак се притесних после как така може да ме напълнят с вода а то да не излезне   В тоя момент дойде и сегашният ми мъж (тогава само приятел, точно се сваляхме нео) да ме гледа на свиждане та го чух как седи пред вратата и тая му казва да чака и още повече се напрегнах, че разбира какво се случва.... немога тая работа пред хора да я върша и това е    Абе то голям цирк... само дето много тежко го преживях   Ако ми беше толкоз близък въпросния мъж тогава да го пратя да я изтрепе тая 

Да не забравим и следното:

Няма да забравя следната ситуация: Лежа си в предродилна зала с яките контракции и идва един доктор на около 30-тина поглежда ме и започва да се смее: ХАХА Кой се е преебал да ражда нормално? - Добре, че не можех да говоря, че така щях да го напсувам!



Това е "яко":

В смисъл да ви разкажа нещо, което направо ме втрещи. Сестра ми влиза в стаята да я настанят и вътре се настанява една жена така горе долу около 35 годишна и тя постъпва тепърва за раждане. Обаче кака вика тука нещо смърди (нали й е обострено обонянието) в първия момент аз не реагирам, ама после и аз усещам неприятна миризма, викам им да бе верно откъде ли е? След малко идва сестрата и пита как сте момичета и вика да почне първо с жената после с кака ми да ги погледне. Ляга онази и сестрата, ама какво е това ти не си ли си измила п......     Ние със сестра ми пълен шок. А онази почна да се обеснява, че няма време да се изкъпе, че била сама и не знам си още какво  После сестрата викна някаква санитарка да я измие и да я обръсне.

Значи...ситуацията е неприятна и жената е била в грешка доста, но коментар от рода на подчертания с пропусната думичка от устата на сестра...и за такива изцепки би бимала огромен проблем във всяка цивлизована държава и би я грозяло тежко дисциплинарно наказание. Не че защитавам бруталната нечистоплътност в такива ситуации, но медицинската етика изсисква пълно мълчание и уважение към човека. Можеше да извика санитарка и да си спести коментара. Но ми е ясно, че тази ситуация  няма да може да бъде оценена от почти никой, който не е имал работа с етиката и поведението на медицински персонал в чужбина. Аз съм работила в болници в Америка и знам, че ако някога бях направила такъв коментар като тая сестра най-вероятно до края не  деня щях да см уволнена. А сме работили с бездомни хора и мръсотията, която може да се срещне там, е нечовешка.

И накрая, черешката на тортата-"най-смешното" изказване:

Като дошло време да я клъцнат за епизиотомия, лекарката казала " Дайте ми ножицата", дали и една и тя " Ааа, не тази, че много ръфа"   Горкото момиче подскочило 2 метра от масата 
Ако се сетя за някой друг смешен момент пак ще се включа 




Та така...определено има две вселени, поне. В едната, тия неща са смешни. В другата не са. Е аз не съм в първата. Който иска да е там и да има гореописаните "прекрасни преживявания"-моля. Само да не очаква да споделям мнението му. Peace
Виж целия пост
# 284


Аз пак изразявам съмнения, че Persimmon е изучила когнитивната наука,


Мисля да скоча от...мммм...поне ръба на килима, след като ти "изразяваш съмнения" относно образванието ми. Joy hahaha

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия