Раждане вкъщи 18

  • 37 197
  • 748
# 330
Точно така.
Може и по друг начин да го кажем.Егоистично и от страх и избягване на отговорниста се отива в болница.Там ще ми хакнат упойка и няма да боли.Доверявам се на лекарите, те всичко ще оправят, от мен не се иска нищо освен да се занеса до болницата.И каквото и да се случи, това е положението, нали дофторите са направили всичко възможно.
Аз не съм против раждане в болница.Но както казах по горе, да не коства огромните усилия които сега коства да родиш прилично.
Някои са късметлийки и без уговорки попадат на случаен екип,никой не ги поглежда и тормози много(случва се в малки градове) и раждат близко до естественото.Но какво се случва ако същите тези жени получат усложнения...пак никой не ги поглежда и при някои краят е фатален.А не трябва да е така.
Винаги ще има различно информирани жени, с различен праг на болка, с различни очаквания от раждането, едни ще се интересуват и четат, други ще си заравят  главата в пясъка и няма да се стресират с такива неща докато си бременеят и ще избират дрешки и количка и т.н. и т.н.Но всички те заслужават хубаво раждане, където и да е - болница, родлна къща,у дома, на плето.

И тази война тук и разделяне на два фронта е безмислена.
Виж целия пост
# 331
stelt77 , ето това, както и уюта на домашната обстановка, са била подбудите ми:
 "Западната медицина има своите недостатъци. По време на раждане прекалено лесно се пристъпва към мединцинска интервенция и често отношението към жените в болницата е неуважително.  Съществуват някои добри аргументи в полза на домашното раждане, като намалената медицинска намеса е един от тях."
Но да подложиш нечии живот на риск, заради собствения си комфорт, си е чист криминален егоизъм!

dora7511 от теб се иска едно и също, било то в болница, вкъщи, или на лодка в открито море, над бурните, свободни вълни... Не знам защо така си останала с впечатлението, че като отидеш в болница, докторите раждат вместо теб и някак си ти го отнемат по този начин  newsm78  Тази работа само ти можеш да си я свършиш, където и да бъдеш (не визирам секциото, то понякога се налага). Какво лошо има в упойката, тя не те прави по-малко жена или по-малко майка, като не искаш такава, никои няма да те моли да ти я сложат. И не мисля, че съществува бременна жена, която да не се интересува и да не чете за раждането, без значение къде е избрала да се случи то. Няма как да заровиш главата и да не те вълнува предстоящото събитие, дори и да искаш.

persimon Да, наистина намерението ми беше емоционално, но за щастие послушах не емоцията, а разума си. Каква е сигурността за бебето при едно такова не асистирано раждане? Може би духовна  newsm78  Предполагам, че статистиката, която ти така настоятелно цитираш, се отнася за страни, като Холандия, където домашното раждане е задължително асистирано и с лекарски екип в готовност, но НЕ И ЗА БЪЛГАРИЯ!

Най-лошото е, че някоя бъдеща майка може да ви повярва и да изложи на хиляди пъти по-висок риск, живота на детето си и своя собствен, от риска в болница...
Виж целия пост
# 332
Не мога да разбера защо не се пусне нова тема "за и против" раждането вкъщи? Толкова ли е трудно или някой го мързи?
Виж целия пост
# 333
...Тонизирането на матката е нещо, което се случва естествено при здрави жени с добро хранене.

тази мантра с доброто хранене не спря да я повтаряш
крайно време е да напишеш какво значи то за една бременна жена с оглед предотвратяването на кръвоизливите и как именно действа, вместо празните приказки до тук

...
Най-лошото е, че някоя бъдеща майка може да ви повярва и да изложи на хиляди пъти по-висок риск, живота на детето си и своя собствен, от риска в болница...
то вече се случи, за съжаление, стелла
Виж целия пост
# 334
Много некоректно се приравнява "имало да става" в болница и у дома.

Представете си, че ви приемат в болница, слагат ви в сумрачна стая със свещи и музика и ви казват- слушайте интуицията си. Ако нещо стане, определено никой няма да е доволен от бездействието на болницата.

Да, починала е жена след секцио за плацента превиа. Ами какво трябваше да се направи- да я пратят у дома, където интуицията й щеше да й подскаже кога точно да разкъса плацентата с пръсти, за да се роди бебето (както се съветваше в една тема). Просто сме свикнали да приемаме, че има медицинска помощ по дефолт. Забравяме, че такива случаи в миналото са означавали поне мъртво бебе.

Ами ако утре изчезнат АГ отделенията? Веднага само в София ще има около 20 почернени семейства, загубили бебе или майка или и двете.

Пърси, ако всичко е наред в твоето евентуално раждане, може и да ти се разминат мега неприятните "интервенции" като абокат, бръснене и клизма, а епизиотомията да замениш с чаровно естествено разкъсване. Което е огромен бонус към "хормоналния балон". Обаче ако се случи нещо, ще трябва да го приемаш философски, а философията не ти е силна страна.

Ще добавя, че WASP и аз сме напълно способни да сме скептични към "стандартните" открития на медицината, поне по отношение на храненето и какво е "полезно". Така че сме показали критичност към системата, но също така знаем кога да проявим здрав разум- щото от една страна лекари с agenda правят рисърч, според който холестеролът е вреден и мазнините трябва да се ограничават, но съм сигурна, че има доста лекари с клинична практика, които забелязват други неща. Рисърчът не е всичко, нито клиничната практика е всичко, но по отношение на раждането някои неща са в сферата на здравия разум.
Виж целия пост
# 335
Стела, в болница рядко "си раждаш сама".
Трябва ли та предъвкваме всичко пак и пак.
Значи в болница, много често:
- ти индуцират раждането( щото празниците, щото ще преносиш, щото еди кво си до безкрай) с хормони, пукане на мехура или отлепяне на плацентата.
–пускат ти системка ,че бавно върви(там няма да те чакат два дни д араждаш, а и четсо върви бавно именно заради стреса в болницата).
– раждаш в неудобна поза( това също забавя прогреса, притиска вена кава и се губят тоновете на бебето, което пък е добър повод да минат към секцио).
–получаваш епизотомия, скоци по корема, вакум и форцепс.
– режат веднага пъпната връв
–има шанс и да ми подръпват плацентата с ръка , да се разкъса, да остане парче вътре и да получа ревизия на матката или кръвоизлив.
– взимат ти бебето, вместо първите часе да е с теб и да засуче.
–дват му адапте, вода,ваксинки, антибиотици, мехлеми в очите, вит.к и др.
– не винаги може да е с теб в стаята(ако искаш)
– и т.н.
За да получа всичко това по правилния начин аз трябва да подбирам болница, да преговарям с куп лекари докато някой зачете мнението ми.Да избирам екип.Да изисквам, моля , нося декларации за отказ от еди кво си и прочие.АМи това за сега си е борба.
И спрете да прокламирате секциото като най безопасно за бебето моля.
А разкъсванията- ако се ражда в подходящи пози, достатъчно плавно и без форсиране и зор от страна на екипа, такива няма.Или са минимални и зарастват много по бързо и леко от епизотомията.Защо при домашно раждане няма разкъсвания или са леки и минали без шиене?
За плацента превия- у дома се препоръччва раждане само за безпроблемни бремености и здрави жени.

Добро хранене е без джънк фууд, без консерванти, Е-та, подсладители, рафинирани храни и прочие.
А дали ще е с месо или без е върпос на избор.Има си начин и без месо да се набавят нужните вещества.А ядящите месо да се замислятъ какво още поемат с това месо–хормони, антибиотици и други екстри.Ако могат да си позволят органично месо хубаво.Но масово не е възможно и достъпно .
Хубаво не влизах в тази тема месеци  на ред.И наистина да се отвори една за и против.
Виж целия пост
# 336
Стела, в болница рядко "си раждаш сама".
Трябва ли та предъвкваме всичко пак и пак.
Значи в болница, много често:
- ти индуцират раждането( щото празниците, щото ще преносиш, щото еди кво си до безкрай) с хормони, пукане на мехура или отлепяне на плацентата.
–пускат ти системка ,че бавно върви(там няма да те чакат два дни д араждаш, а и четсо върви бавно именно заради стреса в болницата).
– раждаш в неудобна поза( това също забавя прогреса, притиска вена кава и се губят тоновете на бебето, което пък е добър повод да минат към секцио).
–получаваш епизотомия, скоци по корема, вакум и форцепс.
– режат веднага пъпната връв
–има шанс и да ми подръпват плацентата с ръка , да се разкъса, да остане парче вътре и да получа ревизия на матката или кръвоизлив.
– взимат ти бебето, вместо първите часе да е с теб и да засуче.
–дват му адапте, вода,ваксинки, антибиотици, мехлеми в очите, вит.к и др.
– не винаги може да е с теб в стаята(ако искаш)
– и т.н.
За да получа всичко това по правилния начин аз трябва да подбирам болница, да преговарям с куп лекари докато някой зачете мнението ми.Да избирам екип.Да изисквам, моля , нося декларации за отказ от еди кво си и прочие.АМи това за сега си е борба.
И спрете да прокламирате секциото като най безопасно за бебето моля.
А разкъсванията- ако се ражда в подходящи пози, достатъчно плавно и без форсиране и зор от страна на екипа, такива няма.Или са минимални и зарастват много по бързо и леко от епизотомията.Защо при домашно раждане няма разкъсвания или са леки и минали без шиене?
За плацента превия- у дома се препоръччва раждане само за безпроблемни бремености и здрави жени.

Добро хранене е без джънк фууд, без консерванти, Е-та, подсладители, рафинирани храни и прочие.
А дали ще е с месо или без е върпос на избор.Има си начин и без месо да се набавят нужните вещества.А ядящите месо да се замислятъ какво още поемат с това месо–хормони, антибиотици и други екстри.Ако могат да си позволят органично месо хубаво.Но масово не е възможно и достъпно .
Хубаво не влизах в тази тема месеци  на ред.И наистина да се отвори една за и против.


Всичко това зависи от избора на родилката, предварителни проучвания на болницата и това дали ще се уговори с лекаря и за какво!
Конвейра е ясен, който иска да се качи на него се качва, който не иска си плаща и получава това, което търси!
Аз родих в болница където не дават детето - но моето си беше при мен от раждането!
Виж целия пост
# 337
Не мога да разбера защо не се пусне нова тема "за и против" раждането вкъщи? Толкова ли е трудно или някой го мързи?

Подкрепям да се пусне такава тема!!! Администрацията обаче, по неведоми причини не иска да разреши. Явно не искат да им отнемаме театъра и забавлението тук. Laughing
Виж целия пост
# 338
До тук ти повтаряш мантри-"това е глупост, онова е глупост", ма защо да е глупости-защото ти си казала?Мег казва неща, които са известни на науката като факт. Като не ти харесва, чий проблем е това? Щото мой не е ...

Не само мантри се  повтарят тук, но и откровени лъжи. Може ли да ми покаже стела или ти примерно,  тая статистика, в която се вижда ХИЛЯДИ ПЪТИ ПО-ГОЛЯМ РИСК за бебето при домашно раждане? Или принципа на изказванията е, което се случава във фантазмите ти, то е истина? Ми за тая работа си има лекарства...


...Тонизирането на матката е нещо, което се случва естествено при здрави жени с добро хранене.

тази мантра с доброто хранене не спря да я повтаряш
крайно време е да напишеш какво значи то за една бременна жена с оглед предотвратяването на кръвоизливите и как именно действа, вместо празните приказки до тук

...
Най-лошото е, че някоя бъдеща майка може да ви повярва и да изложи на хиляди пъти по-висок риск, живота на детето си и своя собствен, от риска в болница...
то вече се случи, за съжаление, стелла
Виж целия пост
# 339

Ами ако утре изчезнат АГ отделенията? Веднага само в София ще има около 20 почернени семейства, загубили бебе или майка или и двете.

П

Ако изчезнат АГ отделенията ще стане това, което винаги е ставало като лекарите са в стачка, във всяка точка на света и по всяко време-пада драстично смъртността. Понякога спада с 18%, понякога с 30%, понякога даже с 50%....Поне за това си има твърди научни данни и многобройни статистики.
Виж целия пост
# 340
Стела, в болница рядко "си раждаш сама".
Трябва ли та предъвкваме всичко пак и пак.
Значи в болница, много често:
- ти индуцират раждането( щото празниците, щото ще преносиш, щото еди кво си до безкрай) с хормони, пукане на мехура или отлепяне на плацентата.

Не плацентата, мехура. Ако плацентата се отлепи, е бедствие. Като сте толкова начетени, защо правите профански грешки? На мен ми аугментираха (не индуцираха) раждането- защо да чакам два дни? А преносването е сериозен проблем, както се видя с бебето на Цвети. Преносването буквално убива, след 42 седмици мъртвите раждания биха се увеличили много значително и рискът от индукция е по-малък.

Цитат
–пускат ти системка ,че бавно върви(там няма да те чакат два дни д араждаш, а и четсо върви бавно именно заради стреса в болницата).

А защо трябва да те чакат два дни? Да не мислиш, че ще ти е по-приятно? След като може за два часа...в тези два дни да си бомба със закъснител за усложнения...

Цитат
– раждаш в неудобна поза( това също забавя прогреса, притиска вена кава и се губят тоновете на бебето, което пък е добър повод да минат към секцио).

В предродилна може да полегнеш на една страна, не е огромна философия да не си притискаш вена кава. Лесно е сама да се усети родилката, че й се мотае главата, това се усеща още през бременността. Самото изгонване е за минути пък, така че едва ли ще те чакат за удоволствие докрай, за да те вкарат в операционната. Да не говорим, че за това трябват двама лекари (но пък обществеността е недоволна, че е така, защото ставало бавно)- никой не може фриволно да "мине към секцио".

Цитат
–получаваш епизотомия, скоци по корема, вакум и форцепс.

Първото не винаги, второто не е "скок", както го описват в БГ-Мама, а вакуум и форцепс не се използват едновременно, като второто почти не се използва, затова има толкова често секцио. Именно защото секциото е по-малко травматично от форцепса, и за бебето, и за майката. За "скоците по корема" ще се съглася, че по света не се използват, но в БГ пък няма от американските разкази за напъване по 2-3 часа. За мен беше чудесна помощ, която почти не усетих, беше направена майсторски- младата акушерка уцели точно гъзето на бебето, а не ребрата ми и с едно леко и навременно движение ми спести доста работа. Да, прави се. Не се шашкайте толкова и може и да е много приятно, когато свършат силите.


Цитат
– режат веднага пъпната връв

Тук в БГ и без това ако зависеше от нас, щяхме да я режем, когато бебето стане на 40 години. И какво от това? Няма ясни показания, че оставянето на пъпната връв е полезно, а даже може да е вредно. За доносени бебета е на практика без значение, за емоциите на майката- е, модерна глезотийка.

Цитат
–има шанс и да ми подръпват плацентата с ръка , да се разкъса, да остане парче вътре и да получа ревизия на матката или кръвоизлив.

Все пак по-добре от три часа с плацента в корема. Освен това, въпреки че бях подготвена и знаех за анатомията на майчината страна на плацентата, като видях това чудо, веднага се замислих, че ако съм у дома, много трудно ще разбера дали не липсва някой лоб. След като двама квалифицирани я гледаха към минута много внимателно и решиха, че е цяла, не знам как някоя замаяна мама ще може да оглежда плацента, пък дори и с помощта на Гугъл и Скайп. А, може да я покаже на Мег по уебкам с ниска резолюция...

Цитат
– взимат ти бебето, вместо първите часе да е с теб и да засуче.

Има начини да поискаш да не го взимат. Аз исках да го взема. Пак засука. Гладът е голяма сила.

Цитат
–дват му адапте, вода,ваксинки, антибиотици, мехлеми в очите, вит.к и др.

Не му дават адапте, дори да се молиш вече; в някои болници не дават и вода. За ваксините е друга тема; Вит. К. спасява хиляди, без него щеше да е касапница, а мехлема не знам какво пречи, освен пак глезотия.

Цитат
– не винаги може да е с теб в стаята(ако искаш)

Само срещу 30 лева на ден беше до мен в стаята, дори когато не исках.

Цитат
За да получа всичко това по правилния начин аз трябва да подбирам болница, да преговарям с куп лекари докато някой зачете мнението ми.Да избирам екип.Да изисквам, моля , нося декларации за отказ от еди кво си и прочие.АМи това за сега си е борба.
И спрете да прокламирате секциото като най безопасно за бебето моля.
А разкъсванията- ако се ражда в подходящи пози, достатъчно плавно и без форсиране и зор от страна на екипа, такива няма.Или са минимални и зарастват много по бързо и леко от епизотомията.Защо при домашно раждане няма разкъсвания или са леки и минали без шиене?
За плацента превия- у дома се препоръччва раждане само за безпроблемни бремености и здрави жени.

Искай разумни неща и ще получиш. Колкото до позите...може, ама ако ще вадим задушено бебе, ще пазим ли магическото цвете на майчето?

Защо в Африка раждат без помощ, а има толкова акушерски фистули? Сигурно от Е-тата ще е, или недохранването.

Добро хранене е без джънк фууд, без консерванти, Е-та, подсладители, рафинирани храни и прочие.
А дали ще е с месо или без е върпос на избор.Има си начин и без месо да се набавят нужните вещества.А ядящите месо да се замислятъ какво още поемат с това месо–хормони, антибиотици и други екстри.Ако могат да си позволят органично месо хубаво.Но масово не е възможно и достъпно .
Хубаво не влизах в тази тема месеци  на ред.И наистина да се отвори една за и против.

[/quote]
Виж целия пост
# 341
Бебешондел, разбрах че си имала добро като за болница раждане.И аз това казвам, възможно е, но смного уговорки и перипетии.А веднага след излизането на бебчето дадоха ли ти го?(не за минутка две)
Смятам че трябва конвейра да се промени.Всяка жена има право на хубаво раждане.И тези които не четат, нямат пари за екип и договорки.Да, аз познавам  жени които не искат да четат за болници, раждания, чужди драми и болки , това ги товари и стресира.И си бременят блаженно мислейки за други неща.Най много да изберат болница с по хигиенинчи условия.Толкова.
Наскоро моя позната роди.Беше уж казала на лекаря си че иска естествено раждане.Без подробности и други уговорки.Ами роди си класически- разкъсвания, скоци по корема и други мъчения.

Да, за мехура исках да напиша.Като бърза човек така е.
Няма да оборвам едно по едно казаното от мамасита.
Няма смисъл.Аз никога не съм се чувствала бомба със закъснител.Нито аз ще променя твоята нагласа , нито ти моята.
Изчезвам от тази тема.Тя няма никакъв смисъл.
Виж целия пост
# 342
Не си се чувствала, защото невежеството понякога е блаженство.

"Класически"- ами как иначе? Просто раждането си е такова, трудно и проблемно в самата си природа. Мит е, че ако се остави на природата, то ще е добро, нетравматично и какво ли не. Дори за олимпийска шампионка пак може да е изненадващо проблемно.
Виж целия пост
# 343
Това с егоизма е голям смях. Не търси ли човек инстиктивно най-доброто и безболезнено преживяване - не само при ражданията. Ами какво да кажем за  "егоизма" да се слага упойка, без да сме сигурни как това се отразява на бебето, ммм?(Не че нещо..., аз също бях навита от лекаря си да поискам упойка и благодарение на нея се стигна до секцио, защото се прекрати родилния процес). Ами да се насрочва секцио понякога 2 седмици преди термин? Ами някои дами, които не искат да си развалят фигурите и се уговарят да извадят бебетата им доста по-рано, а? Какво да кажем за тази етика? На мен дори ми предложиха да извадят бебка 3 седимици преди термин, щото шефа излизаше в отпуск, пък тя и без това си била голяма. И ако секциото е тооолкова безопасно, защо в съвсем близкото минало е било сериозно избягвано. Например майка ми ме е родила също на преклонните 37 години и ме е преносила 10 дни, еми как пък нейните тъпи колеги не са сетили да я натискат за секцио, мммм? Да не би пък да е чисто финансов стимула?
Виж целия пост
# 344
Ами при майка ти е имало сгрешен термин и е извадила късмет. Защото моя приятелка с преносване 10 дни в Швейцария, категорично не е искала упойка, но след два дни контракции и и никаква реакция от страна на персонала, най-накрая склонила на многобройните покани да и сложат епидурална упойка. И след тези 10 дни преносване, водите на тиня, бебето едвам спасено в реанимация, тя на силни антибиотици.......Е случва се. Какво като е Швейцария и раждаш на музика.

Много щеше да е полезна темата, ако не се обобщаваше за щяло и за нещяло. Две еднакви раждания няма. И ако за някой 10 дни преносване не са проблем, за други може да е фатално. Но да се твърди постоянно, че това или онова не е проблем.......не е от полза за никого.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия