Нов Закон за детето

  • 18 192
  • 368
# 75
Мен ме притеснява, че дискусията по законопроекта предизвиква дискусии и за "физическото дисциплиниране" http://svobodazavseki.com/images/stories/pdf/analysis_child_draft_law_bg.pdf
Струва ми се е редно, ако сдружението на адвокатите излиза с това становище, да даде и ясна дефиниция за този "термин". Според мен причиняването на физическа болка няма положителен възпитателен ефект, а напротив - винаги и изцяло отрицателен. Освен това кой ще преценява коя болка е допустима и коя не.
Може би адвокатите трябва да прочетат "Биологична психология" на проф. Боряна Пирьова. Само една книга вповече, но ясно ще си дадат сметка за функциите на болката.

Според мен, юристите могат да се произнасят само в сферата, в която са професионалисти, без да се бъркат в неща, от които явно не разбират, бидейки родители, те все пак са мъже, а ако оставим възпитанието изцяло на мъжете, според Мери Мийд /антрополог от близкото минало, всепризнат изследовател и учен в областта на формирането на социума/, ще имаме агресивни, войнстващи общества със суров подход към човешкия дух и стремежи.

Трябва да се преосмисли, според мен.
Виж целия пост
# 76
Възпитанието трябва да е по равно на мъжете и жените. А сегашните деца на които рядко някой им се кара и им се угажда за всичко, защо са толкова пълни с агресия, на дали, защото някой ги е пляснал по дупето?.. Факторите за формиране на агресия са много и преди всичко заливащото децата ни насилие от екрана, от детските игри, от "детските" филми, които 90 % са битки.
Преди години имах възможност да си поговоря с един от най-добрите детски психолози в София, та тя казваше "Дете което е възпитавано с много строгост и такова на което му е позволявано всичко винаги един ден стигат до нуждата от намесата на специалист!"
Мишона, психологията не е точна наука, за съжаление. Има достатъчно много други психолози които са написали книги с доказателства обратни на цитираните от теб... кой да каже кое истината?  Peace
Виж целия пост
# 77
E, неврологичното обяснение за "болка" е едно. Последиците от болката има и позитиви -доказва чувствителност на нервните клетки, но и негативи - дистрес. Кое му е възпитателното на удрянето не виждам.
Моля да не ми атакуваш мнението по този въпрос, защото дискусията не е за това.
Освен това се съмнявам, че прочете текста от линка от сайта, който Тео даде.
Виж целия пост
# 78
Моля да не ми атакуваш мнението по този въпрос, защото дискусията не е за това.

Мислех, че всеки изразява мнение и, че емотикона на края на поста ми показва, че не те атакувам ... човек каквото търси това намира...
Виж целия пост
# 79
Е, как така съм опуснала темата  Whistling Хем знаех, че няма как тук да не се обсъди.
 Хайде да се отбележа като стандартно умен, човек, който не схваща как по-умни от него правят тъпи закони.

Моля те не използвай подобни термини като "стандартен", "стандартизиране", че във връзка с този проектозакон съм особено чувствителна, заради идеите да ни стандартизират в "Стандарт за родители".  ooooh! Laughing
Виж целия пост
# 80
Дебата за закона, при Люба Кулезич, 1, 2 и 3-та част.

http://tv7.bg/news/2437692.html

http://tv7.bg/news/2438032.html

http://tv7.bg/news/2438712.html
Виж целия пост
# 81
Предложения от родителски организации към проект на Закон за детето

от "Национален алианс Усмихни се с мен" и "Движение на българските майки"
Виж целия пост
# 82
Наскоро четох за Норвегия и техните социални служби Sick А си мислех, че идеите за матрици са само фантастика...
Виж целия пост
# 83
Предложения от родителски организации към проект на Закон за детето

от "Национален алианс Усмихни се с мен" и "Движение на българските майки"
Благодаря, че материализирате исканията и притесненията относно закона на толкова много родители   bouquet
Виж целия пост
# 84
Aлина, признателна съм ти, че си си направила труда да прочетеш предложенията ни и си уважила труда ни. Наистина съм ти благодарна, защото ни коства много.

Отворено писмо от "Усмихни се с мен" и "Движение на българските майки", относно статия във в. Дневник от днес:

http://mogilino.wordpress.com/
Виж целия пост
# 85
Съжалявам, че влизам в темата чак сега, но смятам, че препратките, които ще пусна е важно да бъдат прочетени и разбрани. Ако се вземат под внимание някои съществени пропуски във френската система, биха могли да се избегнат в нашия закон.

Доклад на SEDIF за "Защита на детето": http://bg4family.org/assets/files/CEDIF_report.pdf
http://asso-cedif.e-monsite.com/pages/interpellations/l-etat-de- … de-l-enfance.html - оригиналът на френски
Виж целия пост
# 86
Струва ми се, че френската система трудно би отговорила на нуждите от социална работа със семейството в България. Двата народа имат изключителни различия при формирането на културата и историята си, на бита си, на позицията си сред международната общност, на възприемането на семейството като неразривна общност, на възприемането на детето като пълноправен гражданин.
Не мисля, че френското законодателство е добър пример.

Моделът на социална закрила на семейството и детето в скандинавските държави също не издържа последните десетина години. Младото им поколение късно съзрява социално и културно, сред млажежта се шири сатанизъм, религиозно сектантство, анархизъм. Чак на 30-35 скандинавските младежи стават "възрастни", а съзряват физически доста рано в сравнение с българските деца /поради ред причини, изследвани и с опит за превенция от страна на педиатрията там/. Закрилата на детето и семейството става в общността, независимо от девиациите й.
Не съм сигурна, че и това е удачно за нашата действителност. Simple Smile

Българското семейство има нужда от свой собствен, самобитен, специфичен модел.

Притеснява ме и липсата на плурализъм и допускане на сродното чуждо мнение сред родителски общности, критикуващи закона. Родителският комитет /групата, която Тео препоръча, първо прие, а после отхвърли публикация на становището ми с мотива, че два от членовете съм препоръчала по-ефикасна мярка за закрила на детето в съда при процедура за отнемане на родителски права поради издевателство над дете.
В началото си казах, че хората искат да са абсолютно еднинни в предложенията си и затова чуждото вмешалество, дори и сродно като идея, е излишно. После обаче виждам, че на моменти се ескалира, екстремизира се, ръководството на групата налага цензура на мнания и взаимоотношения между хора, които са от т.н. "периферия" на фейсбук групата.
Не се прави така.
Единственото, което ще постигнете е да екстремизирате отношението на и без това настроените институции и личности. Ако си влязъл с бутонки остро, трябва да си готов да ти влязат остро.
Тео, съжалявам, но се отказвам от темата ти. Правя и ще правя каквото мога сама /или с колегите ми/.
Виж целия пост
# 87
http://www.dnevnik.bg/analizi/2011/12/16/1523053_socialni_injene … o_na_semeistvoto/
Виж целия пост
# 88
Не виждам защо се реагира така остро на статията от адв. д.ф.н. Виктор Костов. Същият юрист е един от първите специалисти, чието становище е побликувано и в сайта на Родителския комитет. Освен него и френската група са публикували мнението си.
Искам да кажа, че мнението на адвоката би трябвало напълно да се покрива със мнението и на Родителския комитет или греша?!

Отворено писмо от "Усмихни се с мен" и "Движение на българските майки", относно статия във в. Дневник от днес:
http://mogilino.wordpress.com/
Виж целия пост
# 89
Мен лично ме притеснява основно това:

Цитат
4. Философията на законопроекта е антихуманна, антисемейна и ще разруши разбирането за ролята и ценността на семейството като основна градивна единица на обществото. Пример за това е налагането на "сексуално образование в училищна и ПРЕДУЧИЛИЩНА възраст" от чл. 29 от този проект. На кое дете в предучилищна възраст е нужно да получава "сексуално образование"!? Вместо да си играе с играчки и да слуша за Мечо Пух, детето ще бъде изложено на всякакви занимания, отнасящи се до пола, които нямат нищо общо с това, което е подходящо за възрастта му? Кой освен социалните инженери, които искат да наложат нов морал, включително този на свободната "сексуална ориентация" биха имали интерес от подобно "обучение"? Колко далеч от узаконената и държавно-наложена педофилия е една подобна разпоредба?

Пример

Владимир Буковски, руски дисидент, оплаквайки се от тиранията на политическата коректност в Обединеното кралство, дава следния пример:

В часовете по сексуално образование в училищата в Англия, тъй като имаме равенство, пропагандират хомосексуализъм. Обясняват на 6-7-годишни деца, че това е нормално. Ако детето възрази: Мама и татко казват, че е лошо, те му отвръщат: така мислят майка ти и баща ти, а ти опитай.

По Оруел

Ако трябва да обобщим замисъла на новия проект за Закон за детето, той е връщане на времето на социалистическия реализъм, по Оруел, в който децата родени от майка и баща и възпитавани от идеологическата държава,ставаха врагове на родителите си. Изправени сме пред поредния социален експеримент със семейството. Без противопоставяне на законопроекта, радетелите на групи със специални интереси тихомълком ще го превърнат в закон. Залогът е спасяването на свещеното и законно право на майката и бащата на грижа, възпитание и семейна обич към собствените си деца.

Смятам че правомощията, които получава държавата за сметка на родителските, не са адекватни на отговорностите на двете страни. И дори нещо повече - никой не може да обича едно дете и да бъде по-загрижен за неговото бъдеще от неговите родители (които не са изключение от социалните норми за съответната държава). Ясно ми е, че това понятие е много разтегливо, но вероятно има начин да бъде дефинирано, така че .. този закон да не вменява изключително само задължения на родитителите, отнемайки им всички права.

Аз лично имам резерви към свръховластяване на държавата (изпълнителната власт)  в лицето на социалните служби, които могат да доведат до израждане на системата. Не случайно пуснах линкове по въпроса. Щом всяко второ или трето дете се извежда от семейната среда (макар и временно) по обвинения към родителите, значи нещо не е наред. Ако проблемите действително са ескалирали до тази степен, мисля че мярката няма да бъде от помощ. Или 50 - 60% от семействата не могат да създадат нормална семейна среда, или критериите са недобре дефинирани, с възможности за интерпретиране. За мен всяка форма на случайна (субективна) интерпретация не е съвместима с демокрацията и спазването на човешките права.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия