Нов Закон за детето

  • 18 186
  • 368
# 90
Не виждам защо се реагира така остро на статията от адв. д.ф.н. Виктор Костов. Същият юрист е един от първите специалисти, чието становище е побликувано и в сайта на Родителския комитет. Освен него и френската група са публикували мнението си.
Искам да кажа, че мнението на адвоката би трябвало напълно да се покрива със мнението и на Родителския комитет или греша?!

Отворено писмо от "Усмихни се с мен" и "Движение на българските майки", относно статия във в. Дневник от днес:
http://mogilino.wordpress.com/


Mишона, реакцията се отнася за статията от вчера: "Относно:  статията на Веселина Доткова, от 15.12.2011 год., "Възрастни в спор по проекта за Закон за детето"
http://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2011/12/15/1440410_vuzrastn … _zakon_za_deteto/

Преди малко чак видях статията на адв. Костов, с някои от аргументите му не съм съгласна, други са спорни, а някои не са верни. В общи линии май решения не се дават, това е основния проблем, настоява се за сегашното статукво.

Сега прочетох поста ти по-горе, останалите още не съм прочела, не знаех, че са отказали да публикуват становището ти. Аз също имам доста въпросителни към въпросната група, тя не е точно това, което си мислиш. Както виждаш имаме доста различия в мненията, за съжаление те явно имат проблем с това. С нашите мнения и становища явно също имат проблем, не само с твоето. Нямам време много да следя какво точно правят, единствено се опитвам да съм обективна, за мен всички мнения са важни. Но веднага мисля да попитам наистина, каква точно им е концепцията за въпросната "гражданска инициатива за семействата", кои граждани имат право на свободно изразяване в нея?!
Виж целия пост
# 91
Смятам че правомощията, които получава държавата за сметка на родителските, не са адекватни на отговорностите на двете страни.

Кога и къде, Бг родителите сме притежавали по закон, каквато и да било отговорност относно децата си?! Посочете ми едно редче в някой закон, посочете ми едно редче в този проект за закон, където ние да носим каквато и да било отговорност за децата си? Хвърлете поглед в/у държавните и общинските институции и служители в проекта, и в сегашните закони, стига да имате нерви, размазали са се от отговорности относно децата ни, особено в настоящия проект за нов закон. Човек направо ще реши, че държавата смята да ни гледа децата. Ние ще си щракаме по кафенетата. Родителят е никой, никакви отговорности няма, има само някакви "права и задължения" на хартия, шестващи точно като призраци из всякакви закони, и точно като тях нереални в действителността, по простата причина, че всички права и задължения, в реалния живот, произтичат Отговорностите ти, от признатите ти от държавата по закон, възложени ти от обществото, поети от теб самия отговорности. Аз вече се чувствам като лудия на площада, дето обяснява на всички, че царя е гол, а всички се възторгват от красивите му дрехи. Точно така се чувствам с тая "родителска Отговорност", дето от година се опитвам да обясня, че няма как държавата във всичките й измерения да носи отговорността за децата ни, и в същото време ние да имаме каквито и да било реални права, че и задължения. Нищо нямаме, притежаваме децата си точно като стока, собственост, нищо повече.
Виж целия пост
# 92

 ‎"Друго нововъведение в правото е дефиницията на термина "насилие". Тя включва измислените категории "психическо насилие" и "друго насилие", непознати в никакъв закон, писан от мислещи човеци. Насилието за закона е само едно, и то е физичес...ко. Психическото е много тясно дефинирано в Наказателния кодекс и то е свързано единствено със "склоняване към самоубийство" и дори не се нарича "психическо насилие". " - това не е вярно. Има легална дефиниция в ЗЗДН.

Аз си позволявам да се намеся съвсем добронамерено. Ако се тръгне от сегашните закони и наредби ще се види, че проблемът е в неработещите хора в институциите и техните задължения. Давам примери: 15 годишна чака третото си дете? http://www.chudesa.net/15-годишна-чака-трето-дете/
А Наказателен кодекс, според който педофилията е наказуема? А като ражда едно 15 - годишно, защо няма задължение лекарите да сигнализират в полицията ? А къде са органите на досъдебното производство да поразпитат? И кой е виновен затова, че някой не си е свършил работата.
И защо например ако подадеш сигнал  на тел 111 116 в събота, неделя или вечерта, отговарят ти че социалните служби не работят. Два пъти съм подавала сигнал за просещи деца и все социалните служби не работят. Нима вечер и през уикендите нямча деца в риск.
Огромна работа сте свършили и с много ценни неща, но според мен те няма да сработят ако първо не е направен анализ на сегашните разпоредби и причините поради които те на действат.
Виж целия пост
# 93
Смятам че правомощията, които получава държавата за сметка на родителските, не са адекватни на отговорностите на двете страни.

Кога и къде, Бг родителите сме притежавали по закон, каквато и да било отговорност относно децата си?!

Ами няма ги записани, което не значи, че не съществуват. Защото тук допираме до понятието морал и до семейните ценности, които не виждам по кой начин ще бъдат дефинирани и облечени в законодателни норми. Все пак нито един писан закон не може да бъде толкова съвършен, колкото са неписаните (духовните). Затова смятам, че не е редно абсолютно всичко да бъде регулирано от държавата, а само крайностите и изключенията. При положение, че понятието "най-добро за детето" не е категория, която може да се постави в някакви тесни рамки, не смятам за нормално някой извън семейната среда да дава оценка. Пак казвам, субективната преценка на външен човек, дори и най-добронамерена, не може да бъде обективен критерий, по който да се прецени дали има нужда от намесата на социалните служби. Това е една от причините за израждането на системата и за неправомерното извеждане на деца извън семейната среда. Има много примери за това в някои от развитите и уж демократични държави. Другите са свързани с комерсиализирането на т.нар. социални отношения, които в основата си са изградени върху милосърдието. И когато има намесени интереси под формата на политика или дори чисто финансови, връзката с изначалното се къса, и остава ригидното, сухо и догматично спазване на някакви измислени норми.
Виж целия пост
# 94
Тео,
аз попитах за мотивите им и те ми отговориха, че мнението ми по два от членовете не съвпадало, тъй като аз прецизирам закрилата на детето, а те са против нея изобщо, тъй като детето е равнопоставено в семейството, демек само може да се защити ли?

Мненията на адвоката също са ми пас "загадка", защото той одобрява напълно "възпитателното пошляпзаве" /цитирам го дословно от становището ми в сайта на Родителския комитет/.

Тези от френското сдружение за права на семействата също са ми интересни: смятат, че религиозната свобода се постига с ранно религиозно /във всякакъв аспект и уклон на понятието "свобода"/ обучение....
Трябва да се провери кой ги финансира, ако ще се прокламира тяхното мнение.

Въобще доста притеснителни неща се случиха за няма и две седмици и поради тази причина ще наблюдавам и ще мисля и по-малко ще коментирам от тук нататък.
Виж целия пост
# 95

Ами няма ги записани, което не значи, че не съществуват. Защото тук допираме до понятието морал и до семейните ценности, които не виждам по кой начин ще бъдат дефинирани и облечени в законодателни норми. Все пак нито един писан закон не може да бъде толкова съвършен, колкото са неписаните (духовните). Затова смятам, че не е редно абсолютно всичко да бъде регулирано от държавата, а само крайностите и изключенията. ...............

T.e. ти искаш семейната институция да е на подчинение на държавната такава ли? Защото това излиза от поста ти? Как да няма начин, "Отговорността" е съвсем реално юридическо понятие, по-реално от това понятие, здраве му кажи. От него следват всички възможни права и задължения на всеки субект в обществото ни. Единственото изключение, което правят са субектите "родители", а същите на практика изчерпват почти цялото общество. Те всъщност са тези, които носят най-голямата отговорност, далеч не засягаща лично само тях и семейството им, а засягаща цялото общество. Т.е. ти искаш отговорността по закон, за децата на последните, да се носи от държавата, а на родителите, да остане моралната такава?!
Виж целия пост
# 96
Taка е Мишона, интересни са, наблюдавай! И аз така правя.
Виж целия пост
# 97

Ами няма ги записани, което не значи, че не съществуват.
......................................
Затова смятам, че не е редно абсолютно всичко да бъде регулирано от държавата, а само крайностите и изключенията.

T.e. ти искаш семейната институция да е на подчинение на държавната такава ли?

Напротив, написала съм, че държавните институции трябва да се намесват само в краен случай, защото всяка оценка на външен човек е субективна за това кое е "най-добро за детето". И не смятам, че е нужно да се регламентират всички отговорности на родителите, защото те произтичат от маса семейни отношения, както и от лични философски или религиозни възгледи, което в крайна сметка би довело до нарушаване на основни конституционни права.
Виж целия пост
# 98
Въпросите са кой решава и какво означава "най-добър интерес" на детето и дали "държавните ивституции" сами могат обективно да решат и отговорят.
В предложения законопроект липсва дефиниция, това е огромен пропуск - липсваш фундамент е това.

Публикувам линк към Междинен отчет януари-септември 2011 на UNICEF България.

Интервю с Валентина Симеонова по отношение на "приключилите" обществени обсъждания на законопроекта за детето. Обърнете внимание, че в интерюто се твърди, че е проведено обсъждане с граждани, заинтересувани обществени организации, а това не е вярно. Всъщност на обсъжданията по големи общини са били изрично поканени САМО доставчиците на социални услуги (т.е. финансово завидимите от държавно и общинско финансиране организации, които, получавайки пари от държавата се задължават да изпълняват политиката й).

Исках да добавя линк към биографията на тази дама, но не успях да открия нищо. Твърди се, че е бивша учителка, сменила на няколко пъти политическата си принадлежност, обучена от фондацията на Сорос. Дали е вярно не знам, но се пише, пише и се въртят едни мръсотийки тук и таме. Да кажат хората от Перник.
Виж целия пост
# 99
Въпросът е зададен от журналистката Валя Ночева от в. "Азбуки"
Отговорът е на г-жа Валентина Симеонова.

"Предвиждате разширяване на функциите на приемните семейства. Осигурено ли е финансиране за увеличаване на броя на тези семейства, за да не остане това само добро пожелание?

- Предприемат се редица действия за популяризиране и развитие на приемната грижа в страната. Стартира проект за приемна грижа „И аз имам семейство” по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Ще се изпълнява от Агенцията за социално подпомагане в партньорство с общините. Ще продължи до края на 2013 г. Одобреното финансиране е почти 15 милиона лева. В рамките на проекта ще се апробира нов модел на предоставяне на социалната услуга „приемна грижа“ от общините и доставчиците на социални услуги. Целта е да се подкрепи процесът на деинституционализация на деца, като създаде и реализира устойчив модел за развитие на заместваща семейна грижа за деца, настанени в специализирани институции и на деца в риск от изоставяне. Услугата „приемна грижа” се децентрализира и разгръща на общинско ниво - в проекта ще се включат над 80 общини."

Имайте предвид, че над 80% от децата в т.н. "домове", а процентът в големите градове е още по-голям, имат родители. Например във варненския дом "Другарче" децата на 98% са с родители, които ги си ги вземат за ваканциите, а ползват дома като седмична детска градина.
Аз съм против да се отпускат 15 млн. лева от бюджета за "приемни семейства", вместо тези пари да се насочат към семействата на тези деца, за да си приберат окончателно и домът да се затвори.
Виж целия пост
# 100

Аз съм против да се отпускат 15 млн. лева от бюджета за "приемни семейства", вместо тези пари да се насочат към семействата на тези деца, за да си приберат окончателно и домът да се затвори.

Подкрепям.  Peace
Виж целия пост
# 101
Например във варненския дом "Другарче" децата на 98% са с родители, които си ги вземат за ваканциите, а ползват дома като седмична детска градина.

Aз се потресох от тези проценти!?! Тази практика съм я виждала лично, въпросните деца са т.н. "домски" деца, те стърчат с една глава над другите. Но са били единици. Процентите горе във варненския дом "Другарче" направо стряскат!

И каква е връзката между приемната грижа и този варненски дом? Да не би децата от този дом да отидат в приемни семейства, като в същото време си имат свои собствени семейства, и то не отказали се от тях, мислещи за тях?! Акъла ми не го побира...

"Приемното семейство" е социална УСЛУГА, алтернатива на Семейството, и трябва да се разглежда само като временна мярка, в краен случай. Приемното семейство не е истинското семейство на детето, която ще му даде сигурността, за да расте силно и можещо.

Все се питам, след навърване на 18 год. на дете в професионално приемно семейство, какво следва?!
Виж целия пост
# 102

Аз съм против да се отпускат 15 млн. лева от бюджета за "приемни семейства", вместо тези пари да се насочат към семействата на тези деца, за да си приберат окончателно и домът да се затвори.

Подкрепям.  Peace

Вие представяте ли си, 15 000 000 лв. за приемни семейства, при положение, че входа към институциите, повече от всякога зее широко отворен, изоставените деца се увеличават! Тоест входната врата се отваря още повече, а ние вместо да наливаме там, за да я затворим, наливаме след изхода, и то дори не в реинтеграция основно, а в съвършено нови алтернативи на семейството, при това очевидно чужди на българското общество и традиции. По мое дълбоко убеждение, далеч не защото сме лоши и несъстрадателни като нация, бих казала точно обратното, защото сме далеч по-такива от много други нации.
Виж целия пост
# 103
Статия на в. "Дневник", в която се твърди, че "В подкрепа на проектозакона се обявиха още Националната мрежа за децата, Асоциация "Родители", Българският хелзинкски комитет (БХК), Инициативен родителски комитет, Движението на българските майки, Националният Алианс "Усмихни се с мен" и други родителски организации. Повечето от организациите, които подкрепиха документа, изразиха различни критики и забележки към конкретни текстове в него."

Аз останах с впечатление, че напротив, много от родителските организации не одобравят постановката на закона, тъй като не са регламентирани взаимоотношенията на първостепенна отговорност на родителите.

И друго се чудя: БХК вече изяви, че законопроектът е много добър. Движението на българските майки - също. Обаче НА "Усмихни се с мен" пусна тема по въпроса за несъгласието си със основните постановки....Родителският комитет пък във ФБ направо е абсолютно против този законопроект...
Къде е истината?
Виж целия пост
# 104
Истината е много проста. Въпросният Родителски комитет, не са никакъв родителски комитет, а в основата си са едни хора, зад които седят няколко големи американски организации, които им плащат. Основателите и членовете на въпросните организации, са международни активисти против Конвенцията за правата на детето. Що ли пък толкова им пречи, че чак и в далечна Европа, та да харчат толкоз пари и усилия срещу нея в международен мащаб? Резултатът е, че имаме налице така позната картинка, на грубо и безобразно нахално външно вмешателство от американски поданици във вътрешните ни политики.

Та те затова, де що ни има, дори най-крайните и критичните, застанахме зад закона. Grinning

Не им е чиста работата на тия, такава врява да вдигат, не ще да е без нищо, явно в тоя проектозакон, има повече хляб, отколкото сме предполагали. Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия