"Родна реч, омайна, сладка..." - трудният български език

  • 85 638
  • 743
# 30
Няма дума намясто. Peace
Виж целия пост
# 31
Аз пък не мога да разбера защо темата се казва "трудният български език".
Какво затруднително виждате във вънкашна/външна, отзаде/отзад, говориме/говорим, влезна/вляза?
Ило по-скоро правописът е сложен?
Виж целия пост
# 32
Е, той и правописът е част от езика все пак Peace
Виж целия пост
# 33
Нее, той е само система за писмено изобразяване на езика.
Не бихте казали, че сянката Ви е част от Вас, нали?
Виж целия пост
# 34
Нее, той е само система за писмено изобразяване на езика.
Не бихте казали, че сянката Ви е част от Вас, нали?


В темата коментираме и тази система. Laughing
Виж целия пост
# 35
Аз пък не мога да разбера защо темата се казва "трудният български език".

Аз пък не мога да разбера защо все
ще се намери някой, който ще критикува
я самата тема, я заглавието й.
Така съм решила, така съм я озаглавила.

Като е толкова лесен, дано дойде ден, в който
да спрем да се допитваме кое как се пише,
кое как е правилно да се произнесе и т.н.

Нее, той е само система за писмено изобразяване на езика.

Има разлика между говор и език. Ти май визираш говора.
Езикът има две форми - устна и писмена. Овладяването
на писмената реч има своята специфика и да, определено
българският език е труден.
Виж целия пост
# 36
Нее, той е само система за писмено изобразяване на езика.
Не бихте казали, че сянката Ви е част от Вас, нали?

Напротив, част е Laughing И като физическо явление, и в психодинамичен план.
Виж целия пост
# 37
Не спорете, а кажете правилно ли е "сменявам". Моето мнение е, че категорично не е правилно, но оня ден го чух в новините по национална телевизия.
Виж целия пост
# 38
Не е. Глаголът е сменям - да сменя. Поне по мое мнение. Впрочем не знам в какъв контекст е употребено, явно е опит да се опише някое глаголно време newsm78
Виж целия пост
# 39
Не е. Глаголът е сменям - да сменя. Поне по мое мнение. Впрочем не знам в какъв контекст е употребено, явно е опит да се опише някое глаголно време newsm78
Абсолютно вярно, няма такова нещо сменявам в речника
Виж целия пост
# 40
мдам, и аз така смятам, но напоследък във всякакъв контекст го чувам...
Виж целия пост
# 41
Глаголът сменявам, сменяваш, сменява... http://rechnik.info/%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BC
означава същото като сменям, сменяш, сменя...
и също е "правилен", просто е поостарял и се използва все по-рядко в книжовния език.

По принцип повечето глаголи от свършен вид с ударено И в окончанията образуват вторични несвършени глаголи с наставка -ява-, очевидно "сменява" е получено по този начин:
завали - завалява;
заслепи - заслепява;
изтърпи - изтърпява;
премени - пременява;
разшири - разширява;
свари - сварява;
спаси - спасява;
успокои - успокоява.

Но има и други начини:
залепи - залепя;
промени - променя;
свали - сваля;
долети - долита или долетява;
разглоби - разглабя и разглобява.


Виж целия пост
# 42
Явно. Убедена бях, че е употребен в контекст да изрази време. Но е факт, че източникът ти не е особено надежден.  bouquet Както и да е, аз лично не употребявам формата сменявам.
Виж целия пост
# 43
Още източници:
http://talkoven.onlinerechnik.com/duma/%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD% … D0%B2%D0%B0%D0%BC
http://www.definition-of.net/%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B … D0%B2%D0%B0%D0%BC
http://rechnik.chitanka.info/w/%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BC
http://slovored.com/search/synonymous/%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D … D0%B2%D0%B0%D0%BC
http://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0% … D0%B2%D0%B0%D0%BC
http://slovored.com/search/grammar/%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%8 … D0%B2%D0%B0%D0%BC

Иначе и аз не го използвам този глагол де.
Виж целия пост
# 44
Употребата на определени наставки само за подчертаване на свършен или несвършен вид на формата, е ненужна. Това е като изляза и излезна. Факт е, че и двете форми битуват в езика и проявяваме търпимост към тях, но все пак са грешни. Grinning Ще се допитам до значими източници, обещавам
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия