Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 15 част

  • 68 811
  • 770
# 225
преди малко мъжа ми говори с един счетоводител и той каза че дори сега да започна на трудов договор, няма да получавам майчински през Юни.2013г., защото от НОИ смятали 12 месеца назад след раждане. Но аз не съм убедена защото вече на няколкко места чета все такива съвети дават? Незнам .....
Хубаво е този счетоводител да почете още малко преди да дава съвети. По време на болнични също се трупа стаж. Т.е. сега започваш работа и след 1 год. започваш да получаваш и пари от НОИ. До тогава ще си представяш болничните и декларацията за до 410-я ден, но няма да ти изплащат нищо.
Виж целия пост
# 226
Здравейте. Имам спор със счетоводителката във фирмата (ЕООД), където съм на тр. договор. Бременна съм в 9 месец. На 14 май ми дадоха първия болничен (45 дни преди раждане) и веднага го занесох на счетоводителката. Тя обаче още не го е представила в НОИ като твърди, че може да го направи и в края на месеца, защото така или иначе до края на юни се подавали нещата за май. Обаче аз знам, че НОИ ще го разглеждат още 15 работни дни, което означава, че чак юли ще започнат да ми го изплащат. А аз се очаква да родя по-рано - в средата на този месец, когато ще получа втория болничен. Него кога ще ми го изплатят, ако отново счетоводителката го забави с месец? Идеята ми е дали тя е права или аз правилно настоявам да е по-експедитивна с предаването на тези болнични в НОИ? Също какви суми по болничните мога да очаквам от НОИ, като съм осигурявана на минимална заплата - 330 лв?  Благодаря.   bouquet
Виж целия пост
# 227
Здравейте. Имам спор със счетоводителката във фирмата (ЕООД), където съм на тр. договор. Бременна съм в 9 месец. На 14 май ми дадоха първия болничен (45 дни преди раждане) и веднага го занесох на счетоводителката. Тя обаче още не го е представила в НОИ като твърди, че може да го направи и в края на месеца, защото така или иначе до края на юни се подавали нещата за май. Обаче аз знам, че НОИ ще го разглеждат още 15 работни дни, което означава, че чак юли ще започнат да ми го изплащат. А аз се очаква да родя по-рано - в средата на този месец, когато ще получа втория болничен. Него кога ще ми го изплатят, ако отново счетоводителката го забави с месец? Идеята ми е дали тя е права или аз правилно настоявам да е по-експедитивна с предаването на тези болнични в НОИ? Също какви суми по болничните мога да очаквам от НОИ, като съм осигурявана на минимална заплата - 330 лв?  Благодаря.   bouquet
Права е счетоводителката. До края на юни е срока за осигуровки и декларация обр. 1 за май. До два дена след това трябва да представи болничния в НОИ.
Гарантирано ти е мин. майчинство в размер на МРЗ, която в момента е 290 лв.
Виж целия пост
# 228
Viva_123, благодаря. Тези 290 лв. колко месеца ще ги взимам? Защо бях чула, че въпреки, че минималната РЗ се увеличава, майчинството пак ще е 240 лв. ...  newsm78 А и  си мислех, че ще взимам 90% от сумата, на която са ме осигурявали, но може би това е за втората година от майчинството? newsm78
Виж целия пост
# 229
Viva_123, благодаря. Тези 290 лв. колко месеца ще ги взимам? Защо бях чула, че въпреки, че минималната РЗ се увеличава, майчинството пак ще е 240 лв. ...  newsm78 А и  си мислех, че ще взимам 90% от сумата, на която са ме осигурявали, но може би това е за втората година от майчинството? newsm78

Ето калкулатор и може да си сметнеш колко ще получаваш.Първата година е 90%, а втората - 240лв.

http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php
Виж целия пост
# 230
Viva_123, благодаря. Тези 290 лв. колко месеца ще ги взимам? Защо бях чула, че въпреки, че минималната РЗ се увеличава, майчинството пак ще е 240 лв. ...  newsm78 А и  си мислех, че ще взимам 90% от сумата, на която са ме осигурявали, но може би това е за втората година от майчинството? newsm78
290 лв. или малко повече ще взимаш до изтичане на 410 дни от началото на болничния за 45 дни. 240 лв. е мес. обезщетение зо втората година. Може за следващата година да го увеличат Simple Smile
Виж целия пост
# 231
Да ви питам - детето ми е записано на ясла и работодателя ще подаде нужните документи септември.
Въпросът ми е - ако започна нова работа скоро след това, ще продължа ли да получавам 120 лв /половината на 240/?
Виж целия пост
# 232
Да ви питам - детето ми е записано на ясла и работодателя ще подаде нужните документи септември.
Въпросът ми е - ако започна нова работа скоро след това, ще продължа ли да получавам 120 лв /половината на 240/?
Да.
Виж целия пост
# 233
Здравейте и аз пак сьс вьпросче.Платеното майчинство ми изтече на 16.5 сега сьм от 17.5 в неплатена отпуска.Имам да взимама отпуска  16дни за 2010 20дни за 2011 и можеби някакви за тази.Тай или иначе няма да се врьщам а ще напусна трябвали да дам предизвестие от 1месеца преди това или ще ми прекратят договора веднага като кажа че се разделям сьс фирмата.И осигуровките за тези две години са били по 390лв можете ли да ми кажете колко горе доле трябва да ми плати спомням си че бяха прецакали една колежка точно след майчинството с плащането на отпуската?
Стана малко дьлго  но благодаря предварително   bouquet
Виж целия пост
# 234
Здравейте и аз пак сьс вьпросче.Платеното майчинство ми изтече на 16.5 сега сьм от 17.5 в неплатена отпуска.Имам да взимама отпуска  16дни за 2010 20дни за 2011 и можеби някакви за тази.Тай или иначе няма да се врьщам а ще напусна трябвали да дам предизвестие от 1месеца преди това или ще ми прекратят договора веднага като кажа че се разделям сьс фирмата.И осигуровките за тези две години са били по 390лв можете ли да ми кажете колко горе доле трябва да ми плати спомням си че бяха прецакали една колежка точно след майчинството с плащането на отпуската?
Стана малко дьлго  но благодаря предварително   bouquet

Даваш предизвестие колкото ти е по договор.
Пл отпуск ти го плащат според последния месец,в който имаш отработени 10 дни.т.е от преди майчинството ти
Виж целия пост
# 235
Здравейте и аз пак сьс вьпросче.Платеното майчинство ми изтече на 16.5 сега сьм от 17.5 в неплатена отпуска.Имам да взимама отпуска  16дни за 2010 20дни за 2011 и можеби някакви за тази.Тай или иначе няма да се врьщам а ще напусна трябвали да дам предизвестие от 1месеца преди това или ще ми прекратят договора веднага като кажа че се разделям сьс фирмата.И осигуровките за тези две години са били по 390лв можете ли да ми кажете колко горе доле трябва да ми плати спомням си че бяха прецакали една колежка точно след майчинството с плащането на отпуската?
Стана малко дьлго  но благодаря предварително   bouquet

Даваш предизвестие колкото ти е по договор.
Пл отпуск ти го плащат според последния месец,в който имаш отработени 10 дни.т.е от преди майчинството ти
Elfitka Благодаря   bouquet
А отпуската веднага ли се изплаща като дни или трябва да чакам след месец два.....
Виж целия пост
# 236

А отпуската веднага ли се изплаща като дни или трябва да чакам след месец два.....

плаща се със заплатите за съответния месец
не веднага
Виж целия пост
# 237

А отпуската веднага ли се изплаща като дни или трябва да чакам след месец два.....

плаща се със заплатите за съответния месец
не веднага
Пак Мерси Hug
С две думи ако подам юни предизвестието да чакам парите за отпуските август т.к сме с 1месец на зад и докато ми изтече до юли предизвестието...
тамьн по план.А мож Hug ли да се заинати и да не ми плати отпуските то и за тази година ще имам дни newsm78
Виж целия пост
# 238
:
С две думи ако подам юни предизвестието да чакам парите за отпуските август т.к сме с 1месец на зад и докато ми изтече до юли предизвестието...-да
тамьн по план.А мож Hug ли да се заинати и да не ми плати отпуските то и за тази година ще имам дни newsm78-да,може да не иска да ти плати отпуската.като подписваш заповедта за прекратяване на ТД трябва да фигурира отпуската като дни или пари.Ако ти прави проблем,пусни жалба в инспекцията по труда
Виж целия пост
# 239
Здравейте! Може ли да ми кажете как се получава тази еднократна помощ при раждане на дете (250лв.)? Аз в момента съм в 45 дневен болничен преди раждане. След като родя, ще подам втория болничен. Той именно за отглеждане на дете ли е или за тази еднократна помощ се подава нещо допълнително?
Също полага ли ми се Еднократната помощ при бременност в размер на 150 лв. за периода от 45 дни преди определения термин за раждане?  Тоест, аз съм осигурена на трудов договор, дали освен парите по тези болнични преди и след раждане, мога да си поискам и тези помощи или те са за неосигурени? Благодаря ви!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия