Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 15 част

  • 68 811
  • 770
# 255
Водя се на 4 часов договор. Интересува ме за втората година майчинство 240 лв. ли ще получавам или 120лв. ? Благодаря предварително !!!
Виж целия пост
# 256
Водя се на 4 часов договор. Интересува ме за втората година майчинство 240 лв. ли ще получавам или 120лв. ? Благодаря предварително !!!

240 lv ste polu4avash
Виж целия пост
# 257
Извинявам се много , че пак досаждам с моите въпроси , но имам и едно друго питане. Детето ми е родено в края на февруари . В края на месец март т.г. бях при счетоводителката ни за подаване на декларация за втората година от майчинството. В началото на април април имах превод. След това за м. май нищо. Сега през юни имах превод на една сума. Да очаквам ли още един превод ? Защото дефакто сега ми преведоха пари за м. май или един месец губя пари ? Благодаря много.
Виж целия пост
# 258
Извинявам се много , че пак досаждам с моите въпроси , но имам и едно друго питане. Детето ми е родено в края на февруари . В края на месец март т.г. бях при счетоводителката ни за подаване на декларация за втората година от майчинството. В началото на април април имах превод. След това за м. май нищо. Сега през юни имах превод на една сума. Да очаквам ли още един превод ? Защото дефакто сега ми преведоха пари за м. май или един месец губя пари ? Благодаря много.

загубени пари няма да имаш
явно вашите подават данни с 1 м назад и затова така се получава.вземи си ПИК код от НОИ,за да си следиш там нещата
Виж целия пост
# 259
Да попитам от името на една приятелка... на 19 май детенцето й навърши 2 годинки, работодателят й ще закрива фирмата и иска да я освободи от работа /мисля че по чл.328 Rolling Eyes/, освен, че трябва да й плати неизползвания платен отпуск, дължи ли и и друго обезщетение? Върти ми се в главата нещо, че ако до един месец след датата на освобождаване не започне работа на ТД при друг работодател, сегашният й трябва да й плати обезщетение. Така ли е или колко ще бъде то? Другият въпрос е на колко месеца борса има право? Междувременно тя започна друга работа на граждански договор, това пречи ли по някакъв начин на борсата и евентуалното обезщетение?
Благодаря предварително!  Hug
Виж целия пост
# 260
Elfitaи аз пак да питам.Сега като подам предизвестие за напускане  може ли  шефката да ми се опьне и да не иска да ми изплати отпуската за 2години защото сьм била по майчинство камоли пьк и 10дни за тази година?
Все си мисля че за нея ще е по изгодно да ми я плати с напускането а не да ме кара да си я взема всичката вьв времето и след това да ме освободи newsm78 нали за този период ще трябва иначе и осигуровки да ми внася или се бьркам #Crazy
Благодаря предварително Hug Hug
Виж целия пост
# 261
Elfitaи аз пак да питам.Сега като подам предизвестие за напускане  може ли  шефката да ми се опьне и да не иска да ми изплати отпуската за 2години защото сьм била по майчинство камоли пьк и 10дни за тази година?
Все си мисля че за нея ще е по изгодно да ми я плати с напускането а не да ме кара да си я взема всичката вьв времето и след това да ме освободи newsm78 нали за този период ще трябва иначе и осигуровки да ми внася или се бьркам #Crazy
Благодаря предварително Hug Hug
Не съм Elfita, но ... Няма как да се опъне, а ако реши да го прави - оплакваш се в Инспекцията по труда - длъжна е да ти ги изплати всичко за двете години както и тази която си натрупала до момента. За другия ти въпрос - да ще плаща осигуровки докато се водиш на работа при нея дори и да си в отпуска, но работодателя си решава дали да те освободи или да те води на работа - в единия вариант ще трябва да ти ги плати на куп, докато в другия докато те води на работа ще продължи да ти се трупа още отпуска.
Виж целия пост
# 262
 Преди месец започнах нова работа и сега разбрах ,че съм бременна.Реших да съм коректна и казах на новия си работодател.

 Той ми обясни ,че ако взема от сега болничен и му давам паричките за здравните осигуровки няма да ме освободи и ще ми оправи после документите за майчинство.

Преди два месеца ме съкратиха от старата ми фирма и там ме осигуряваха на доста висока заплата.Сега на новата работа съм на почти минималната и за това искам да попитам след това при изчисляване на майчинството за месеците в болничен каква база ще вземат - доходът от който е изчислен болничния или на база новата заплата.
Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 263
Здравейте ! Извинявайте ,ако вече е задаван този въпрос.
Имам приятелчета ,които живеят на семейни начала. Бъдещият татко е безработен. Бъдещата майка завършва училище тази години юни месец,т.е. не се е осигурявала или работила. Бременна е в трети месец . Какво може да направи и може ли да взима майчинство ? Да търси ли да започне някъде работа ,защото тя на практика не може да събере 12 месеца ?
Виж целия пост
# 264
Преди месец започнах нова работа и сега разбрах ,че съм бременна.Реших да съм коректна и казах на новия си работодател.

 Той ми обясни ,че ако взема от сега болничен и му давам паричките за здравните осигуровки няма да ме освободи и ще ми оправи после документите за майчинство.

Преди два месеца ме съкратиха от старата ми фирма и там ме осигуряваха на доста висока заплата.Сега на новата работа съм на почти минималната и за това искам да попитам след това при изчисляване на майчинството за месеците в болничен каква база ще вземат - доходът от който е изчислен болничния или на база новата заплата.
Благодаря предварително.
При изчисляване на майчинството за месеците в болничен се взема доходът от който е изчислен болничния. И след като си била на по-висока заплата по-добрия вариант ти е да си пускаш от сега болничния(изчислява се на база 18 месеца назад), така ще имаш и "по-високо" майчинство. Дано да съм успяла да се обясня добре Simple Smile
Виж целия пост
# 265
Здравейте!Пред дилема съм.Предстои ми да излизам в отпуска или болничен преди полагащия ми се 45 болничен.Та въпроса ми е (сигурно много е говорено по тази тема Embarassed) кое е по-добре да си взема-болничен или опуска.По принцип фирмата ще ми изплати не използвания отпуск през годината.Ако изляза в болничен,после влияе ли по някакъв начин на майчинстовто?Ако може да ми цетирате и закона,че да го покажа на мъжо.
Предварително ви благодаря  Hug
Виж целия пост
# 266
Имам нужда от съвет-след 2 месеца ми свършва втората година майчинство и не смятам да ползвам неплатен. През майчинството се е натрупал платен отпуск, който искам да ползвам веднага след като детето навърши 2 години. Въпроса ми е трябва ли да работя няколко дни преди да изляза в платен отпуск, така че да изчислят отпуска върху основната ми заплата или не трябва. Срещнах много противоречиви мнения, а не ми се губят пари.
Предварително благодаря.
Виж целия пост
# 267
Имам нужда от съвет-след 2 месеца ми свършва втората година майчинство и не смятам да ползвам неплатен. През майчинството се е натрупал платен отпуск, който искам да ползвам веднага след като детето навърши 2 години. Въпроса ми е трябва ли да работя няколко дни преди да изляза в платен отпуск, така че да изчислят отпуска върху основната ми заплата или не трябва. Срещнах много противоречиви мнения, а не ми се губят пари.
Предварително благодаря.

Принципно ще ви изплатят платения отпуск спрямо последния месец, в който сте имала 10 работни дни, т.е преди майчинството.Няма нужда да отработвате.Ако обаче е имало повишение на заплатите за вашата длъжност във фирмата която работите, може да отработите и да получите повече.
Виж целия пост
# 268
Благодаря ти
Виж целия пост
# 269
Здравейте!Пред дилема съм.Предстои ми да излизам в отпуска или болничен преди полагащия ми се 45 болничен.Та въпроса ми е (сигурно много е говорено по тази тема Embarassed) кое е по-добре да си взема-болничен или опуска.По принцип фирмата ще ми изплати не използвания отпуск през годината.Ако изляза в болничен,после влияе ли по някакъв начин на майчинстовто?Ако може да ми цетирате и закона,че да го покажа на мъжо.
Предварително ви благодаря  Hug
Ако ти е нормална/висока заплатата - болничния ти ще се изплати на база 18 месеца назад по осигурителната ти заплата. Няма смисъл на база изчисляване на майчинството на база 24 месеца назад да ползваш полагаемата ти се отпуска, няма да загубиш нищо както и няма да спечелиш нищо, освен че ще си използваш отпуската Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия