Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 15 част

  • 68 824
  • 770
# 450
Здравейте! До края на юли месец бях на работа при един работодател за 10 месеца, а от 1.08 съм при предишния си на работа. В края на тази седмица излизам в 45 - дневния болничен. Нямам прекъсване на осигурителния стаж от 9 години. Въпроса ми е - за изчисляване на майчинството трябва ли да изисквам справка за заплатата за 10-те месеца от бившия, която да предоставя на сегашния си работодател или служебно си извличат такава от НОИ?
Виж целия пост
# 451
Здравейте! До края на юли месец бях на работа при един работодател за 10 месеца, а от 1.08 съм при предишния си на работа. В края на тази седмица излизам в 45 - дневния болничен. Нямам прекъсване на осигурителния стаж от 9 години. Въпроса ми е - за изчисляване на майчинството трябва ли да изисквам справка за заплатата за 10-те месеца от бившия, която да предоставя на сегашния си работодател или служебно си извличат такава от НОИ?

НЕ

НОИ ти виждат осиг доход и ще ти изчислят обезщетението.Работодателят ти няма отношение по въпроса
Виж целия пост
# 452
Здравейте! И аз имам въпрос. Имам трудов стаж около 6 години, но последните 3 не съм работила, но си плащам здравните осигуровки, та въпросът ми е, ако сега забременея ще получавам ли някакво майчинство, ако не, какво трябва да направя за да получавам?
Виж целия пост
# 453
Здравейте! И аз имам въпрос. Имам трудов стаж около 6 години, но последните 3 не съм работила, но си плащам здравните осигуровки, та въпросът ми е, ако сега забременея ще получавам ли някакво майчинство-само социално,ако отговаряш на дохода , ако не, какво трябва да направя за да получавам?


трябва в момента на издаване на 45 дневния да работиш
Виж целия пост
# 454
Значи ако правилно съм разбрала мога да започна работа на трудов договор 2 месеца преди датата на термина и ще получавам най-вероятно минималното майчинство, благодаря ♥Elfita♥
Виж целия пост
# 455
Значи ако правилно съм разбрала мога да започна работа на трудов договор 2 месеца преди дата на термина и ще получавам най-вероятно минималното майчинство?


ДА

първата година обезщетението ще ти е 290 лв,а втората за всички майки е 240 лв
Виж целия пост
# 456
Благодаря за отговора ♥Elfita♥  bouquet
Виж целия пост
# 457
Здравейте.
Въпросът ми не е съвсем за тук, но ако можете да ми помогнете, ще съм благодарна.
Съвсем скоро ми изтича втората година от майчинството. Ако работодателят ми ме съкрати /с разрешение на инспекцията по труда/ и при наличие на над осем години трудов стаж, на каква база ще се изчислява обезщетението ми за безработица от Бюрото по труда и за какъв срок ще бъде?
Видях, че базата е две години назад, това означава ли, че се изчислява върху това,което ми е изплащано от НОИ през тези две години?
Виж целия пост
# 458
Здравейте.
Въпросът ми не е съвсем за тук, но ако можете да ми помогнете, ще съм благодарна.
Съвсем скоро ми изтича втората година от майчинството. Ако работодателят ми ме съкрати /с разрешение на инспекцията по труда/ и при наличие на над осем години трудов стаж, на каква база ще се изчислява обезщетението ми за безработица от Бюрото по труда и за какъв срок ще бъде?
Видях, че базата е две години назад, това означава ли, че се изчислява върху това,което ми е изплащано от НОИ през тези две години?

Обезщетението ще се изчислява върху дохода от последните 24 месеца, а тези в майчинство ще се смята на МРЗ.Щом имате 8 години стаж можете да бъдете на борсата 8 месеца при съкращение.

Осигурителен стаж (години)/    Период за изплащане на обезщетението (месеци)
до 3                                                                 4
от 3 до 5                                                     6
от 5 до 10                                                   8
от 10 до 15                                                    9
от 15 до 20                                                 10
от 20 до 25                                                       11
над 25                                                        12
Виж целия пост
# 459
Благодаря  bouquet
Виж целия пост
# 460
Здравейте! Имам един въпрос. Детето ми е родено февруари 2011г. Септември ще тръгва на ясла. Тогава ще бъде на година и седем месеца.Работодателят ми отказва да ми даде полагащият ми се за двете години майчинство платен отпуск.Ако си взема неплатен отпуск за един месец-от датата на тръгване на детето ми на ясла-и след този месец се върна на работа,ще мога ли да получавам половината от майчинството? Какви документи трябва да подам,кога и къде?
Благодаря предварително за отговора!
Виж целия пост
# 461
Zdraveite, toku shto se registrirah i oshte ne moga da se orientiram , za tova se izvinqvam, ako byrkam temata.Moeqt vypros e otnosno grajdanski dogovor, ot dva meseca sym na takyv, oshte ne sym plashtala danyci i ne sym na qsno.Ta moga li da se osigurqvaj za mai4instvo na grajdanski dogovor???
Виж целия пост
# 462
Здравейте, искам да попитам при 45-дневния болничен преди раждането пак ли важи правилото първите три дни да се изплащат от работодателя или е изцяло от НОИ?
Защото моят работодател болнични не плаща...  Twisted Evil
Виж целия пост
# 463
Здравейте, искам да попитам при 45-дневния болничен преди раждането пак ли важи правилото първите три дни да се изплащат от работодателя или е изцяло от НОИ?
Защото моят работодател болнични не плаща...  Twisted Evil
Не, всичко се плаща от НОИ.
Виж целия пост
# 464
Viva_123 Благодаря   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия