За първокласници - образование вкъщи

  • 40 849
  • 790
# 75
Родителят е първият учител на детето, но не може да остане единственият. В общи линии моите са от лесноучещите, дисциплинирани, харесва им да учат, включително на училище, не са ми правили кой знае какви номера, по-скоро имаха в начална степен един период на философски размишления колко е тъпо да се учи таблицата за умножение и да се правят диктовки. След две издънки на контролните в училище (получиха четворки), да видиш как на бърза ръка смениха разсъжденията - те сами не си харесаха червеното по листа!  Simple Smile Търсят ме за обяснения, за помощ, твърдят че обяснявам много хубаво, но все пак предпочитам да се оправят с учителите, там да си учат основната част от материала.
Виж целия пост
# 76
Аз имам въпрос към избиращите домашно образование. Детето учи вкъщи с мама/баба/ кака и завършва основно образование (7-ми клас) Какво го правите после? Учи само от интернет може би?
Виж целия пост
# 77
... ако майката успее на гърне да приучи детето, ще успее и да го обучава - вярно е! Моето дете не успях аз да го приуча на гърнето, а свекървата лятото на село се справи с това с огромно търпение и постоянство...

А моето понеже само се научи, значи може да го оставя и само да си преподава  newsm78
Ако говорим за дресиране - това е друг въпрос, малко повече твърдост и натиск в/у детето и то ще "клекне", но е смешно да се прави паралел м/у физиологичните неща и обучението в класовете.

Yulliyana, по първия цитат - пак казвам, явно нямаш наблюдения в/у реалната работа на учителите. При нас е точно така, както го искаш ти.

По втория - този цитат автоматично определя обучението в училище като неприятно, скучно, неприятно и т.н., с което не съм съгласна. Ние не си пращаме децата там с идеята - гадно е, но да свикват, за да им е по-лесно в живота. Но винаги може да изникне ситуация, при която да се появи някоя неприятна нотка, преодолява се адекватно и детето добива опит. Ако то си седи вкъщи и мама винаги е до него, това няма как да стане.

За извън класните - пак не ми е ясно. Например има 15 желаещи, но 2 от тях не харесват номер 7 и 12, 4 пък не иска 8 и 9 и т.н. Няма как 15 деца да имат абсолютно еднакво мнение и желание. Както и няма как след време, ако попаднат в екип да налагат едностранно капризите си, всеки има право да учи с тях. Ако има основателна причина - тогава е друг въпрос и си има др., които да се занимават с него.

По последното - да, на учителя в обикновеното училище се изгражда неприятен образ, който не допринася за тяхното развитие и "допринасят много повече за тяхното развитие от учителите на заплата, които се чувстват изтормозени и изцедени в края на учебния ден".



От друга страна - наистина е добре да се разреши домашното обучение, защото вашите негативни настроения с/у училището се пренасят и в/у детето. То няма как да се чувства добре там, знае, че  системата е гадна, скучна, децата не са по негов избор и изтормозеният учител няма нерви за него.
Виж целия пост
# 78
След като това дете се е справило до 7-ми клас и е минало по всяка вероятност външното оценяване след 4-ти клас, ще мине по негово желание и външното оценяване след 7-ми клас (в противен случай трябва да е способно да покрие определения минимум от знания по основните предмети за съответния клас, който ще е необходим като защита на всеобщото добро за всички деца). След това, е естествено да продължи в същата дистанционна система на образование, в която е започнало, с или без допълнителна помощ от частни учители по някои предмети. А след средното образование ще получи диплома, с която ще може да кандидатства в голяма част от университетите по света, в Англия, дори и в България като чуждестранен ученик след приравнителните изпити, които се изискват, но дотогава не се знае, дали няма да са разрешили домашното образование и, дали няма да може свободно да си кандидатства навсякъде и без приравнителни изпити.

Не се сърди, човече, говоря, именно защото имам наблюдения върху реалните условия и ниво в училищата. Не ми казвайте, че в тях образователните средства са оптимизирани според индивидуалността и потребностите на децата.
Виж целия пост
# 79
ще има да чакаш да няма приравнителни изпити! системата не работи така.  Peace
Виж целия пост
# 80
Ти говориш за приравнителни изпити за университет, това в никакъв случай не е пречка или препядствие, както по-горе ясно подчертах това.
Виж целия пост
# 81
не знам, ама ви се чудя на  акъла с тези малки деца за какво домашно обучение, и университети говорите! ще има сто пъти да си смените мнението, да сме живи и здравии да се четем във форума!  Grinning
Виж целия пост
# 82
...
Не се сърди, човече, говоря, именно защото имам наблюдения върху реалните условия и ниво в училищата. Не ми казвайте, че в тях образователните средства са оптимизирани според индивидуалността и потребностите на децата.

Не мога да го твърдя за всички училища, защото няма как да имам поглед. Лично за моето дете - задоволяват му се на доволно ниво всички индивидуални потребности. Но в същото време, не му се създава заблуда, че е единствено и всеки му ще играе по гайдата в живота като цяло.
Виж целия пост
# 83
След като това дете се е справило до 7-ми клас и е минало по всяка вероятност външното оценяване след 4-ти клас, ще мине по негово желание и външното оценяване след 7-ми клас (в противен случай трябва да е способно да покрие определения минимум от знания по основните предмети за съответния клас, който ще е необходим като защита на всеобщото добро за всички деца). След това, е естествено да продължи в същата дистанционна система на образование, в която е започнало, с или без допълнителна помощ от частни учители по някои предмети. А след средното образование ще получи диплома, с която ще може да кандидатства в голяма част от университетите по света, в Англия, дори и в България като чуждестранен ученик след приравнителните изпити, които се изискват, но дотогава не се знае, дали няма да са разрешили домашното образование и, дали няма да може свободно да си кандидатства навсякъде и без приравнителни изпити.


Дайте направо и университета да си го мине от вкъщи,а после ще работи дистанционна работа,за да не се засича с неприятните хора бродещи по улиците. Laughing
Ако беше толкова хубаво,всички щяхме да учим в къщи и щеше да е позволено с закон.А и на държавата ще и излезе доста по-евтино.Има си причина да се ходи на училище и всичко това,което казвате в защита на домашното обучение са пълни глупости.
Виж целия пост
# 84
Ето още някои факти за домашното образование, които СЪЩО НЕ СА пълни глупости:

Виж целия пост
# 85
е, не това е несериозно! Остава и Моцарт да е ходил на училище! Ми, то не е имало училища по това  време, населението си е ходело неграмотно! За професионалните спортисти също е несъстоятелно, просто няма как да са на лагери и състезания още от крехка възраст, и да ходят редовно на училище! Айнщайн е посещавал католическо училище няколко години. Това е на първо сещане - една част от личностите във филмчето са живяли по време, когато не е имало училище, други са професионални спортисти, за трети вече не обърнах внимание, че не ми се гледаше. Някой се е опитал да направи от изключенията правило.
Като чета в тукашните теми феновете на домашното образование, тук-там има някой да го практикува, останалите са като вярващи след гуру.
Виж целия пост
# 86
От друга страна хайде моля да не надценяваме състоянието на образованието ни в момента.

Има го ПИЗА, а и всички с по-големи деца знаем колко усилия полагаме, за да могат децата ни да стигнат ниво което по наше време се постигаше в училище..
Виж целия пост
# 87
и си убедена, че детето би постигнало по-високо ниво само с домашно обучение? Кой ще го обучава това дете? Ако се съберат няколко деца от различни семейства, това вече е клас, само дето не е в държавно училище. Ако пак има разписание на часовете, пак е същата работа! Впрочем, който иска още утре може да си отпише детето от училище и да си го обучава вкъщи! Както се разбра, има чужди програми, ще вземе диплома, че и в университет ще влезе! Толкова много деца днес не ходят на училище, все ще се промъкне и още едно дете!
Виж целия пост
# 88
Напълно сериозно е, разбира се, но вие може да си говорите само помежду си като за успокоение, че това са пълни глупости. Както и да е, вижте отново включените личности в клипа, те никак не са от времето, когато не е имало училища!!!
Виж целия пост
# 89
В такъв случай да очакваме след време да се похвалиш, че детето ти е на домашно обучение, а не на училище! ще чакам с нетърпение!  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия