Дадох пари на заем. Сега ме е страх, че няма да ми се върнат :(

  • 23 193
  • 163
# 45
Много крайни ми се струвате. За моя радост аз до сега пари не съм искала, но помня времето когато родителите ми имаха нужда от пари или поръчители за заем. Най-близкият приятел на баща ми отговаряше с "кога и колко" и му спестяваше срама и обясненията. Знам колко е трудно да поискаш пари. На мен са ми искали и съм давала винаги когато мога. Да - все още си чакам 4 цифрени суми, въпреки че са минали години, но знам че на хората не им е лесно. Става дума за близки хора все пак. На съседката съм давала по 20 лв до пенсия. И на голям заем съм поръчител - пак на близки хора. Може да е глупаво според вас... За мен са приятели и помагам с каквото мога.
Все пак ми е важно да давам толкова, колкото мога да прежаля за момента. В случая да дам пари, които да гладувам после ми идва в повече. Успех на авторката и дано няма проблеми и се успокои

Виж целия пост
# 46


Ако ми е неудобно да откажа,понеже съм " мека Мара",казвам "мъжът ми не е съгласен",или нещо от сорта.Та спокойно можеш да кажеш,че мъжът ти,или приятелят ти  е разбрал и имаш проблем на тази тема,та нека ти върне парите по-скоро или поне подпише някакъв документ.
То и аз се оправдавам със скъпия, а пък той с моя милост и успешно отбиваме атаките. А на приятелката ми мъжът, в такива случаи се правел на много изпаднал и давал на заем по 50-100 лв колкото да отбие номера, естествено в повечето случаи не му ги връщали, но и не смеели пак да поискат.
Както и други са те посъветвали, действай в посока  запис на заповед, но и отпусни малко по-голям срок, уж,че не ти се притесняваш, а някой от близките ти и в смисъл, че документа е за неговото спокойствие - за друго не се сещам  newsm78
Виж целия пост
# 47
И това ще мине.
Понякога уроците са жестоки , но животът продължава момиче !
Дори и да ги загубиш, погледни и така на нещата "по-добре да се лишиш от тази сума,
вместо да я беше ползвала за здравословни проблеми".
Желая здраве и късмет.
Виж целия пост
# 48
Щом са минали само 20 дни има вероятност да не ги е изхарчила още всичките, поискай си поне каквото е останало...
А тя по принцип има ли откъде да ти ги върне? защото ако и тя е на подобна като твоята заплата как ще стане връщането (да предположим, че наистина има желание)? Откъде каза, че ще й паднат след 3 месеца, след като сега ги няма?

Дано да се разминеш само с притесненията и да не заплатиш скъпо за наивността си...

И нещо друго- визирам "хубавите" лихви на банките- никога повече не взимай заем ей така за спорта. Банката ВИНАГИ ще е на далавера, без значение какви лихви предлага, а щом тя е на далавера няма как и ти да си Peace
Виж целия пост
# 49
За банката както си бях правела сметката да върна остатъка си спестявах по пет лева на вноска  - демек 600 лева от лихви за целия период. Никак малко не са. Даже си мислих, че при добри обстоятелства, втора работа или нещо друго бих могла и по-рано да го изплатя. Ама - на сега. Уж си правя сметка на парите, а накрая ....... то се видя.

А иначе тя ме увери, че мъжа й ще вземел голяма комисионна и от там ще ми ги върне.
Абе дано притесненията ми да са напразни. Все още се надявам да греша.  Sad
Виж целия пост
# 50
А иначе тя ме увери, че мъжа й ще вземел голяма комисионна и от там ще ми ги върне.
уффф, не знам какво да кажа...ама това каква гаранция е? никаква!! щял да вземе...ами ако не вземе?? Ами ако мъжът се гътне утре? Или ако го стегне шапката и реши това хубаво лято да смени жената? Това не ти го казвам за да те притеснявам повече, а за да започнеш да действаш веднага. Не чакай крайния срок, че след 3 месеца я камилата я камиларят...
И защо го бързаше тая този ремонт така? Що не си го направи след 3 месеца от комисионната?
Виж целия пост
# 51
Колкото повече мисля, толкова повече се ядосвам на глупостта и наивността си. Може би наистина съм идиот, щом такава простотия направих.

Май това ще се окаже най-голямата грешка в живота ми.  Cry
Само като си представя, ако не ми върне парите , че ще ги изплащам с години и ще си свивам още повече бюджета...... Нямам акъл! Нямам.
Какво доверие, какво приятелство!? Харата са го казали : Сиренето е с пари.

Ей, да ме тресне гръм малко ще ми е.  #Cussing out Като се замислям още повече се мразя и ме е яд на самата мене.
Виж целия пост
# 52
Е, стига де! Станалото- станало. Не се самонавивай, за да не си докараш някоя болест от нерви и тогава ти да видиш...

Спокойно, каквото има да става- ще стане. Лично аз бих викнала на кафе колежката и бих изказала опасенията си.
Виж целия пост
# 53
Добре де, като седиш само и се тюхкаш нищо няма да стане.
Отиди и говори с въпросната колежка, пък след това се тръшкай.
Виж целия пост
# 54
Понеже в началото на темата питаше как да се успокоиш - бих ти препоръала да намериш някой, който прави капките на д-р Бах и си вземи Rescue Remedy, помага моментално, ще сде изненадаш дори от ефекта му, при това не струва изобщо скъпо.
А за заема според мен, прогнозите не са много оптимистични. По всяка вероятност, ако наистина е коректна, ще ги връща на части и ще влачи във времето. А ако не е ... Но пък докато работите на едно и също място, имаш възможност да я попритискаш от време на време често. Аз лично не вярвам, че ако сега си ги поискаш, защото ти трябват спешно, тя да ги върне.
Приеми загубата, ако има такава, не като загуба, а като урок. Е, някои уроци са много болезнени, то се знае, ама станалото вече е станало.

Е, стига де! Станалото- станало. Не се самонавивай, за да не си докараш някоя болест от нерви и тогава ти да видиш...
Спокойно, каквото има да става- ще стане. Лично аз бих викнала на кафе колежката и бих изказала опасенията си.
  Peace
Виж целия пост
# 55
Щом си ги дала преди 20 дни, едва ли ги е изхарчила всички. Говори с нея й я помоли да ти ги върне, тъй като си в затруднено положение, което предварително не си предвидила. Не виждам проблем да си искаш парите обратно - твои са. Стискам палци да бъдеш категорична и да не се оставяш да те баламосва. Грешки допуска всеки. Това ще ти е за урок.

От няколко години насам пари на заем не давам. Преди много, много години майка ми, която уж е умна жена, стана поръчител на нейна дългогодишна приятелка. Е, милата жена бързо се покри и след това майка ми връща заема й. Добре, че не беше голяма сума.

Другият човек в семейството, който вечно дава пари на познати е приятелят ми. Така преди 7-8 години даде на негов приятел 3 000 евро, които не му стигали за сватбата. Още ги чака, защото нищо не можеше да направи - без свидетели, без документ...направо хвърлени на вятъра
Виж целия пост
# 56
Много крайни ми се струвате. За моя радост аз до сега пари не съм искала, но помня времето когато родителите ми имаха нужда от пари или поръчители за заем. Най-близкият приятел на баща ми отговаряше с "кога и колко" и му спестяваше срама и обясненията. Знам колко е трудно да поискаш пари. На мен са ми искали и съм давала винаги когато мога. Да - все още си чакам 4 цифрени суми, въпреки че са минали години, но знам че на хората не им е лесно. Става дума за близки хора все пак. На съседката съм давала по 20 лв до пенсия. И на голям заем съм поръчител - пак на близки хора. Може да е глупаво според вас... За мен са приятели и помагам с каквото мога.
Все пак ми е важно да давам толкова, колкото мога да прежаля за момента. В случая да дам пари, които да гладувам после ми идва в повече. Успех на авторката и дано няма проблеми и се успокои



Само че те са ти приятели и близки, а авторката е дала на колежка, която явно не и особено близък човек.
Виж целия пост
# 57
А ти парите на заем ли ги даде или под формата на инвестиция, един вид? В смисъл колежката обеща ли след като направи "удар" да ти ги върне с лихвите - примерно даваш 3000, а получаваш 3500? От голямата комисионна, дето ще я вземе мъжа й? Затова ли още не си си ги поискала обратно?
Защото ако случаят е "давам ти заем да си покриеш спешните нужди" съветът ми е веднагически да се срещнеш с колежката и да си поискаш парите обратно, под предлог или без предлог.
Виж, инвестицията си е рисково действие. Можеш да спечелиш, може и да загубиш.
Виж целия пост
# 58
Че малоумно постъпих - така е . Ама не съм чак пък откачила да тегля кредит, за да инвестирам.
Ремонт искала да прави. На заем ги дадох. А защо ги дадох?!!! По-добре да се бях гръмнала, а не сега и аз да се измъчвам, че и вас занимах.
Виж целия пост
# 59
Тя поне някакви лихви за услугата обеща ли?
Щото то така много хитро Rolling Eyes да приемем дори, че е наистина само за 3 месеца- Що да тегли тя заем и да плаща лихва, като може ти да плащаш лихвите, а за нея безлихвен...баси, кви тарикати са се навъдили ooooh! че то и ти можеше да ги сложиш на някакъв влог, за да ти капе лихва...
Хайде, награбвай я при първа възможност и кажи, че си размислила...
Или първо започни съвсем непринудено "хей, как си, кво става до къде стигна ремонта" и ако каже "ами още не съм започнала" й казвай направо да връща парите да си ремонтира когато може да си го позволи Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия