Консултация с логопед - тема 4

  • 240 776
  • 860
# 330
Искам да попитам запознатите проблем ли е детето да ходи на логопед в училище веднъж седмично в група, където тренира артикулацията на звуковете,  отделно на частен логопед, който обаче работи за оперативната памет, зрително-слуховите възприятия и други подобни неща
Виж целия пост
# 331
Здравейте мили момичета. Писах и в друга тема, но и тук да попитам.Синът ми е на 1г и 9м. Прочетох статията "Кога сме за логопед" и като цяло се вместваме в това, че все още не сме за логопед. Но тревожността не ме напуска и все си мисля, че нещо не е както трябва. Алек започна от съвсем скоро да казва някои думи, но с много мъка и много много трудно. Не казва нито "мама", нито "тате, баба" и т.н. Единствено днес се опита да ме извика с поредните звуци, които въобще неприличат на "мама" и аз му повторих няколко пъти как да се обръща към мен - каза "мама", но не съм убедена, че е разбрал в кои случаи  трябва да го казва. Примерно като види пате и казва "па па". Други животни не имитира. Първата му дума беше кола (преди 1 месец), което от него звучи "куА". Казва отделни думи и то от най-лесните примерно падна - "пане", Лейди (кучето ни) - гли ( но съвсем не звучи така ясно както като го пиша) мотор - "ти", баня - "бане", папкане - "пане" или понякога папане(като последната сричка "не" обикновено е на меко) няма ток - "мама не"Има трудности с произнасянето на "с", иска да каже сняг, но се получава "кха" много носово. Като му показвам лъв и му го кажа, опитва се да го повтори и се получава "У"Напоследък казва НЕ, което звучи нйе, казва и ДА, което звучи Длха, но доста заваляно. Обикновено, когато казва нещо с  "К" се получава винаги с "Х" отзад и става "КХ" Като го питам някой въпрос като например "Пишка ли ти се" или "искаш ли да папкаме" не ми отговаря с "не" или "да", а започва да си бърбори нещо негово си тотално неразбираемо за мен. Казва "не" единствено, когато знае, че не трябва да пипа нещо, посочва го и казва "нйе". Много иска да говори, виждам го, че се старае адски много, но каквото и да се опита да каже, е пълна катастрофа. Като се опита да каже някоя дума, обикновено уцелва само буквите, които знае и са му лесни. Гласната "о" не може въобще да я произнесе. Знам, че е още малък, но връстниците му се справят доста по-добре. Дали ще е от децата, които "просто проговарят късно" или е редно да потърся специалист и няма някакъв по-дълбок проблем? Много моля за съвет, напразно ли се притеснявам?
Като цяло много се занимавам с него, играем си, постоянно му показвам книжки с животни, но той не обрлъща внимание на животните, а му е по-интересно да разгръща самата книжка. Като сме навън постоянно му обяснявам кое какво е и т.н. Много обича да ме слуша като му обяснявам нещо и обикновено ми отговаря с някакви бебешки заваляни речи.
Виж целия пост
# 332
Адашке, малка Ида, мерси за споделеното. Мн. ме успокои, защото и наште драми са малко въртене в кръг. Надявам се проблемите да се решат с порастване, побутване(работа де) и от само себе си  Rolling Eyes

Лост, на твое място не бих имала притеснения. Даже е супер, че имате възможност и за двете.

matsutka, според мен (не съм логопед) детето в момента проговаря. Дай му време да научи още думички, да упражни чрез практика сегашните думички, и след 3 - 6 месеца пак премисли идеята за логопед.
Важно е като каже нещо грешно, да отговориш “Прав си, топката ПАДНА“, “Да, време е за банЯ“ итн. Но предполагам го правиш.
И упорито продължавай да говориш, да гледате книжки итн

ПС Уместно ли е да се включвам като нелогопед? От помощ ли (особено по по-общи въпроси) е или не е желателно?
Виж целия пост
# 333
ПС Уместно ли е да се включвам като нелогопед? От помощ ли (особено по по-общи въпроси) е или не е желателно?

Не знам дали е уместно, но пък за мен беше полезно  Hug Вероятно даваш съвет от опит и прочетеното тук. Благодаря! Все пак ще се радвам и на по-професионално мнение.  Hug
Виж целия пост
# 334
за съжаление това е проблема- не можело да посещаваме държавен логопед, щом ходим на частен...аз не виждам логиката, при положение че правят различни неща, но  Sad може би ще се наложи да избираме
Виж целия пост
# 335
LOST , кой каза, че не може? Някъде го пише ли? Разбирам, че в училището работи артикулация в група? Какви звукове правят в група? Защо частният ви логопед не работи артикулация?
Имам деца, които ходят и на държавно...на никой не са му казали, че е проблем да посещава и частни занимания....

matsutka, хубаво е да го види колега, да се видят зъби, захапка...има доста неща, които влияят...захранване, кой гледа детето и т.н.....

 gloria123 , за мен нямате време, детето е предучилищна възраст и трябва да се работи!
Виж целия пост
# 336
Спокойна, държавния логопед реши че не може да посещаваме и частен
В групата работят два вида- съскащите с, ш, ж, щ и другата л, м, н, й...
На другото място- правят някакви игри за паметта, за развитие на слуховото възприятие, по принцип на едно занятие си говориха за артикулацията и го поправят, когато говори, но не правят специално упражнения с артикулацията- повтаряне на срички и т.н. Групират предмети по признак например, асоциации и подобни неща...
Не съм специалист и ми се струва добре да си ходи и на двете места. Ако трябва да избирам, честно казано  не знам кое да предпочета.
Виж целия пост
# 337
Аз знам, че не може да ходи на два безплатни, т.е. държавни, частния ако си го плащаш проблем не виждам. Иначе според мен е редно един логопед да работи и в двете посоки. Може ако имат различен подход детето  да се обърка повече, отколкото да му помогнат така. Защо всъщност на едното място не работят общо във всички посоки?
Виж целия пост
# 338
Е това вече не знам...а и държавния е веднъж седмично, аз затова го записах и на частен, защото ми се вижда много малко, а момента е критичен- 1 клас, учи се да чете и т.н....не искам да изпускам момента и да влача неща с години занапред
Може би ще потърся друг частен логопед, макар че за буквално месец-два не мога да преценя двата вида логопед да си противоречат по някакъв начин- но не съм специалист.
И аз знам че не може на два държавни.
Ще продължим разговорите, преди да взема решение, защото ми е много трудно да преценя като неспециалист...
Виж целия пост
# 339
Ами не знам, моят ходи на държавен и нещата си вървят ръка за ръка.
Виж целия пост
# 340
Защо всъщност на едното място не работят общо във всички посоки?

И аз това попитах.
Нещата имат естествен ход. Хубаво е да се работи за паметта, възприятията! Но артикулаторно трябва да са чисти звуковете, за да може да се продължи работата....С поправяне, без поставен правилно звук, няма как да се получи....
Не съм привърженик на работата в група....

.а и държавния е веднъж седмично,
Добре е, че успяват да го вземат и веднъж седмично. А в държавния връщах постоянно деца....С 4 часов работен ден, работех 22 деца на седмица - невъзможно е....
Виж целия пост
# 341
matsutka, хубаво е да го види колега, да се видят зъби, захапка...има доста неща, които влияят...захранване, кой гледа детето и т.н....
Спокойна,благодаря ти за отговора. Аз също ще съм по-спокойна, ако го видят. За захапката, ами той си смуче палеца преди заспиване. Горните му предни два зъба леко изостават в растежа. Стоматоложката ни каза, че е вероятно да е заради смукането. Тя попринцип не го забеляза, аз й показах, че предните два горни ми се струва, че растат по-бавничко от другите. Предупреди ни да го отучваме лека полека, да не е изведнъж. Другото, което е, че той не дъвче. Дъвче банани, ябълки, солетки, хляб, филийка, но неговото си ядене отказва да дъвче. (за което основна вина имаме ние)Проббвах какво ли не, не се получава. Вероятно и това има значение. Като цяло основно аз си го гледам, с деца не се среща често, особено сега като е студено. Не ходи на ясла.
Виж целия пост
# 342
Здравейте мили момичета. Писах и в друга тема, но и тук да попитам.Синът ми е на 1г и 9м. Прочетох статията "Кога сме за логопед" и като цяло се вместваме в това, че все още не сме за логопед. Но тревожността не ме напуска и все си мисля, че нещо не е както трябва. Алек започна от съвсем скоро да казва някои думи, но с много мъка и много много трудно. Не казва нито "мама", нито "тате, баба" и т.н. Единствено днес се опита да ме извика с поредните звуци, които въобще неприличат на "мама" и аз му повторих няколко пъти как да се обръща към мен - каза "мама", но не съм убедена, че е разбрал в кои случаи  трябва да го казва. Примерно като види пате и казва "па па". Други животни не имитира. Първата му дума беше кола (преди 1 месец), което от него звучи "куА". Казва отделни думи и то от най-лесните примерно падна - "пане", Лейди (кучето ни) - гли ( но съвсем не звучи така ясно както като го пиша) мотор - "ти", баня - "бане", папкане - "пане" или понякога папане(като последната сричка "не" обикновено е на меко) няма ток - "мама не"Има трудности с произнасянето на "с", иска да каже сняг, но се получава "кха" много носово. Като му показвам лъв и му го кажа, опитва се да го повтори и се получава "У"Напоследък казва НЕ, което звучи нйе, казва и ДА, което звучи Длха, но доста заваляно. Обикновено, когато казва нещо с  "К" се получава винаги с "Х" отзад и става "КХ" Като го питам някой въпрос като например "Пишка ли ти се" или "искаш ли да папкаме" не ми отговаря с "не" или "да", а започва да си бърбори нещо негово си тотално неразбираемо за мен. Казва "не" единствено, когато знае, че не трябва да пипа нещо, посочва го и казва "нйе". Много иска да говори, виждам го, че се старае адски много, но каквото и да се опита да каже, е пълна катастрофа. Като се опита да каже някоя дума, обикновено уцелва само буквите, които знае и са му лесни. Гласната "о" не може въобще да я произнесе. Знам, че е още малък, но връстниците му се справят доста по-добре. Дали ще е от децата, които "просто проговарят късно" или е редно да потърся специалист и няма някакъв по-дълбок проблем? Много моля за съвет, напразно ли се притеснявам?
Като цяло много се занимавам с него, играем си, постоянно му показвам книжки с животни, но той не обрлъща внимание на животните, а му е по-интересно да разгръща самата книжка. Като сме навън постоянно му обяснявам кое какво е и т.н. Много обича да ме слуша като му обяснявам нещо и обикновено ми отговаря с някакви бебешки заваляни речи.

Здравейте ,
Възможно е да се направи консултация с логопед, но наистина детето е малко. Децата се делят на няколко вида проговарящи, има и такива, които се наричат "късни говорители". И Вашето дете съвсем спокойно може да попада в тази категория. Ако това е така, нямате поводи за притеснения. Относно звуците - съвсем естествено е в началото детето да произнася по-лесните за артикулиране звуци. Като по-сложните могат да се усвояват до 4-5 год.възраст. Без това да се счита за нарушение. Ако детето има нормален слух и зрение, би следвало да се изчака още известно време.
Желая Ви успех и здраве!
Виж целия пост
# 343
Много благодаря за отговора! Доста се успокоих от думите Ви! На вас също желая здраве, Весели празници и успешна нова 2014 година.  Hug
Виж целия пост
# 344
Здравейте.
Синът ми е на 2 г. и все още не говори. От линка в началото на темата само по този критерий изостава "Ако след 1,5 години детето не образува никакви думи и не имитира звуково родителите си;". Иначе всичко разбира когато го попитам за предмет или го накарам да донесе или изпълни нещо. Има адекватна реакция на въпросите и молбите отправени към него. Като бебе нямаше лепетна реч.
Може ли да ми препоръчате логопед от гр. Сливен?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия